aA
Europos Sąjunga (ES) rimtai ruošiasi uždrausti įstatymu kai kuriuos vienkartinio naudojimo plastikinius gaminius, tokius kaip stalo įrankiai, šiaudeliai, maišikliai kavai ir ausų krapštukai, – tačiau prieš gamintojus nukreiptos priemonės pernelyg siauros bei švelnios, kad turėtų esminį poveikį aplinkai. ES, kaip viena didžiausių plastiko atliekų gamintojų bei eksportuotojų, turėtų griebtis ryžtingesnių priemonių.
Plastiko tarša
Plastiko tarša
© Shutterstock

Trečiadienį parlamentas didele balsų dauguma pritarė naujosioms taisyklėms dėl plastiko, tai yra siūlymui Europos Sąjungoje uždrausti kai kuriuos vienkartinio naudojimo plastikinius gaminius. ES narės privalo pritarti tokiai priemonei, ir tai beveik garantuota, nes galutinis pasiūlymas buvo su jomis derintas. Buvo susitarta uždrausti naudoti dešimt plastiko gaminių, teršiančių Europos paplūdimius, taip pat plastikinius žvejybos įrankius, dar vieną rimtą šaltinį jūros taršos, kuri, Europos Komisijos paskaičiavimais, bloko ekonomikai kainuoja iki 695 mln. eurų (780 mln. JAV dolerių) per metus, padarydama žalos turizmui bei žvejybos pramonei.

Tačiau uždrausti plastikines šakutes, šiaudelius ir tuos baisingus maišiklius nuo 2021 metų ir užtikrinti, kad plastikiniai dangteliai neatsiskirtų nuo butelio, jį atidarius, – vargu ar tai didelis žingsnis į priekį. Plastiko pramonė, kuri darė didelį spaudimą siekdama sušvelninti įstatymą, vis tiek yra nepatenkinta dėl „griežtų gamintojo reikalavimų“ maisto dėžučių, puodelių, cigarečių filtrų, drėgnų servetėlių, plastikinių maišelių bei žvejybos tinklų gamintojams. Šioms įmonėms teks padengti valymo darbų ir perdirbimo išlaidas. Bet ES narės privalo įgyvendinti programas. Dėl to toks metodas bei požiūris tampa neveiksmingas, ypač naujesnėse ES narėse, kurios silpnesnės institucijos.

Vis dėlto situacija ES pagal plastmasės atliekų perdirbimą yra geresnė nei kitur. Perdirbimo rodiklis viršija 40 proc. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) 2014 metų duomenimis, Europa perdirbo apie 30 proc. savo atliekų, tris kartus daugiau nei Jungtinės Valstijos. Japonija bei Australija, jau neminint besiformuojančių ekonomikų, taip pat atsilieka.

Bet Europa gamina tiek daug plastiko, jog ji yra didžiausia eksportuotoja, nepaisant aukšto perdirbimo rodiklio.

Kinijos, kuri buvo laikoma didžiausia pasaulyje teršėja plastiku, taikomi apribojimai drastiškai nusmukdė ES eksportą. Europa buvo priversta sumažinti atliekų išvežimą, bet iš esmės ji tik pakeitė Kiniją kitomis atliekas priimančiomis šalimis, tokiomis kaip Malaizija, Vietnamas ir Turkija. O šiose šalyse perdribimo pajėgumų žaibiškai nesukursi. Vietname surenkama tik 10 proc. vietos gamybos plastiko atliekų. Didelė dalis importo nukeliauja į vadinamąsias „amatininkų arteles“, kur plastiko nedideli kiekiai perdirbami neoficialiai, o nepanaudotos atliekos – iki 30 proc. – yra sudeginama arba išmetama į upes. Nieko keista, kad Vietnamas, kaip ir kai kurios kitos Azijos ekonomikos, ėmė riboti kai kurių plastiko atliekų importą praėjusiais metais.

Kaip Europos gyventojams, nesunkiai galima didžiuotis atliekų surinkimu bei perdirbimo praktikomis. Vokietijoje, pavyzdžiui, užfiksuotas aukščiausias perdirbimo rodiklis pasaulyje, 56 proc., o tinkamas atliekų rūšiavimas tapęs jau beveik instinktu. Tačiau eksportas ir tai, kas jam nutinka, man asmeniškai niekais paverčia tokį optimizmą. Optimizmu neturėtų trykšti ir ES bei nacionalinio lygio reguliuotojai. Švari, ekologiška Europa iš tiesų yra didelė šalių, ankstesnių jos kolonijų, teršėja.

Tikra principinga Europos plastiko politika turėtų neapsiriboti įstatymais, kuriems pritaria Europos Parlamentas. Nėra priežasties, dėl kurios visos ES mastu nenustatoma data, nuo kada būtų draudžiami visi vienkartinio naudojimo plastiko gaminiai, išskyrus biologiškai skaidžius ir visiškai perdirbamus. Įstatymu uždrausti maišiklius kavai, o ne plastikinius maišelius yra nelogiška. Reikalauti iš gamintojų padengti išlaidas, siekiant pagerinti sąmoningą suvokimą apie jų gaminamų plastikinių gaminių daroma žalą aplinkai, kaip kad numatyta naujomis taisyklėmis, yra sudėtingas bei painus būdas išspręsti problemą, kurią jau pripažįsta dauguma Europos vartotojų.

Svarbiausias akcentas turėtų būti telkiamas į patogias plastiko pakuočių alternatyvas, tarkim, apsiperkant prekybos centruose. Griežtesni reikalavimai gamintojams turėtų eiti išvien su plastiko atliekų eksporto bei atliekų užkasimo apribojimais. Jei to nebus daroma, toks palaipsnis proceso nutraukimas užtruks ilgai. Aš sutinku siurbčioti kokteilius be šiaudelio ar , tarkim, per popierinį, bet bent jau šiuo metu, tiesą sakant, nėra už ką kelti taurę.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Protrūkis Kinijoje – dar blogesnė žinia pasaulinėms tiekimo grandinėms (31)

Omikron protrūkis Kinijoje drebina tiekimo grandines, gamintojams ir siuntėjams ruošiantis...

D+Shannon Sims

Net kelios šalys keičia savo COVID-19 politikos kursą: pirmieji signalai jau girdimi ir Europoje

Besivystančios valstybės, parklupdytos ant kelių ankstesnių COVID-19 bangų, – Brazilija,...

D+Andreas Kluth

Europa Rusijai: įsiveržkite į Ukrainą, ir mes visi prisijungsime prie NATO (16)

Šešios valstybės yra Europos Sąjungos, bet ne NATO narės. Tai turėtų pasikeisti, rašo „...

D+Antony Sguazzin, Kristen V Brown

Omikron tyrimo išvadose – užuominos apie lūžio tašką: prieš tai su tokiu fenomenu nebuvome susidūrę

Pietų Afrikos mokslininkų pasaulinio omikron piko epicentre atliktas tyrimas pateikia įdomių...

Prezervatyvų gamintoja „Nikkei“: pandemijos metu pasaulis žymiai rečiau mylisi (7)

Koronaviruso pandemija nepasigailėjo didžiausio pasaulyje prezervatyvų gamintojo: per pastaruosius...

Top naujienos

14-metė norėjo „greičiau užaugti“: po pirmo karto automobilyje pasijuto atstumta, todėl kreipėsi į policiją (61)

Su Klaipėdos rajone gyvenančiu vaikinu feisbuke susipažinusi keturiolikmetė jau per antrąjį...

Jau šią savaitę laukia visiškai kitoks pandemijos valdymas – kurie algoritmai keisis? (278)

Ant ministrų kabineto stalo jau guli strategija dėl Galimybių paso ateities, šios savaitės...

Užgriuvus galingam ciklonui vėl siautės vėjas: gali laužyti šakas, versti medžius

Pirmadienio dieną orus lems aktyvus ir vėjuotas ciklonas. Diena bus debesuota su pragiedruliais,...

D+Dailius Dargis

Apie tokią apsaugą Lietuvos prezidentai galėtų tik pasvajoti: Agurkinių apsauginis – apie skerdynėmis turėjusį tapti išpuolį, kurį jis atrėmė

Šio asmens gyvenime ne kartą būta tokių pavojingų situacijų, kad jis ar jo saugomi klientai buvo...

Lietuvoje toks šeimos restoranas sukeltų didelį skandalą: pusnuogiai vyrai linksmina ir tėvus, ir jų vaikus (18)

Jeigu naujų patirčių ir nuotykių ieškantys lietuviai Tailando sostinėje Bankoke norėtų...

Masažuotojas: tik iš sutrikusio kliento balso supratau, kad pamiršau įjungti šviesą

Telšiškis Svajūnas Tunaitis prisijaukinęs regėjimo negalią, įkūrė savo verslą, o tam jam...

Herakliškam žygdarbiui būtinybės verčiama rinktinė nori atsiprašyti sirgalių specialiai Delfi iš Košicės (5)

Kad taptų nemirtingas, Heraklis turėjo atlikti 12 iš pažiūros neįmanomų užduočių. Lietuvos...

Gaisras Klaipėdos rajone: ugniagesiai negali patekti į liepsnų apimto namo vidų

Vėlų sekmadienio vakarą, 22.17 val., Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų ryšio...

Auklėtinių dušą gavęs Sireika taikosi į titulą: kitokių minčių ir būti negali

Pirmą kartą istorijoje į „Citadele“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketvertą prasibrovęs...

Protrūkis Kinijoje – dar blogesnė žinia pasaulinėms tiekimo grandinėms (31)

Omikron protrūkis Kinijoje drebina tiekimo grandines, gamintojams ir siuntėjams ruošiantis...