aA
Jungtinių Valstijų raginimas „atsieti“ savo ekonomiką nuo Kinijos jau sukelia atgarsį Europoje. Vokietijos pramonės federacija, įtakingiausia pramoninė lobistinė grupė, siūlo viziją, kuria būtų siekiama palaikyti Europai svarbius ekonominius santykius su Kinija ir užkirsti kelią šalies valstybinių bei valstybės remiamų įmonių nesąžiningai konkurencijai.
Xi Jinping ir Angela Merkel
© Shutterstock

JAV prezidentui Donaldui Trumpui vis intensyviau kariaujant prieš nustatytas pasaulinės prekybos taisykles, Europos Sąjunga vis dažniau atsiduria toje pačioje pusėje kaip ir Kinija, gindama Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) ir globalizacijos bei rinkos atvirumo privalumus. Bet Europa ir Kinija – iš tiesų neįprastos partnerės: ES yra paremta vertybėmis, tarp jų – ir ekonominėmis, kurių Kinija, vadovaujama prezidento Xi Jinpingo, vis labiau kratosi. Be to, Europos bendrovės ir vyriausybės nerimauja dėl kai kurių tų pačių praktikų, kaip ir D. Trumpas: asimetriškų apribojimų, taikomų jų operacijoms Kinijoje, priverstinio technologijų perdavimo, dempingo ir perėmimų, kuriuos vykdo subsidijuojamos ir valstybės kontroliuojamos įmonės.

Vis dėlto mažiausia, ko nori Europos verslas, ypač įmonės Vokietijoje, pirmaujančioje bloko eksportuotojoje, yra prekybos karas su Kinija. Kinijos tiesioginės investicijos Europoje šiuo metu daug kartų didesnės nei Jungtinėse Valstijose (12 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu pirmąjį 2018 m. pusmetį jos siekė 2 mlrd. dolerių). Bet bendros Vokietijos investicijos į Kiniją siekė 76 mlrd. eurų 2016 metais, - paskutinė turima statistika. Pernai 30 bendrovių, įtrauktų į DAX akcijų indeksą uždirbo rekordines 15 proc. savo pajamų, arba 200 mlrd. eurų, iš Kinijos.

Ko gero, dar svarbiau yra tai, kad 5 200 Vokietijos bendrovių, turinčių iš viso milijoną darbuotojų, aktyviai darbuojasi Kinijoje, savo ataskaitoje skelbia Vokietijos pramonės federacija, žinoma kaip BDI. Be to, BDI teigimu, Kinija yra vertinga rinka Vokietijos bei Europos moksliniams tyrimams ir plėtrai. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto programėlėms Kinija teikia daugiau duomenų nei bet kuri kita valstybė.

„Vokietijos pramonė toliau domisi glaudžiais ekonominiais santykiais su Kinija ir atmeta tikslinį ir politiniu požiūriu primestą ekonominį atsiejimą“, - sako BDI.

Be to, federacija siūlo, kad Kinija neturėtų būti sutinkama priešiškai, tiek kaip „sisteminė konkurentė“, tiek kaip vertinga partnerė. Tačiau visi šie metodai turi būti labiau koordinuojami Europos Sąjungos lygmenyje: Kinija tiek išaugo, jog nei viena Europos šalis, netgi Vokietija, negali varžytis dėl palankesnių prekybos su šia šalimi sąlygų.

Nors BDI pripažįsta, kad milžiniškas valstybės kišimasis į Kinijos ekonomiką sukelia su našumu susijusių problemų, federacija kartu pažymi, kad netgi tokie trūkumai gali būti pavojingi Europos įmonėms. „Valstybės įtaka gamyklos kainoms (žemės, energijos išteklių, kapitalo, darbo jėgos kainai) ir netiesioginės ar tiesioginės subsidijos atskiroms bendrovėms ar ištisoms pramonėms jau ne kartą pakurstė perteklinį pajėgumą bei rinkos nukrypimus Kinijoje, - teigiama ataskaitoje. – Dėl kinų gamintojų aktyviai užimamos dalies pasaulinėje rinkoje, tokie nukrypimai ir pertekliniai pajėgumai Kinijoje vis dažniau perkeliami į kitas rinkas, pavyzdžiui, plieno. Tačiau ateityje perteklinių pajėgumų iš Kinijos galima tikėtis ir kitose srityse, pavyzdžiui, robotikos ar baterijos elementų“.

Kaip kovos prieš Kinijos dempingą priemonę, BDI siūlo taikyti griežtas Europos valstybinės paramos taisykles, leidžiančias Europos bendrovėms, siekiančioms prisiteisti kompensacijas už nesąžiningą konkurenciją, pristatyti mažiau dokumentinių įrodymų ir griežtinančias taisykles dėl aptarnavimo (paslaugų) dempingo.

Vokietijos pramoninės organizacijos požiūriu, Kinijos nacionalinių „čempionų“ formavimo politika pagrindinėse pramonėse toli gražu nėra neveiksmingo šalies centrinio planavimo rezultatas. BDI ragina ES užsiauginti savo nacionalinius „čempionus“, pavyzdžiui, sutelkus išteklius AI srityje (dirbtinio intelekto, angl.: artificial intelligence, AI).

BDI ragina griežčiau kontroliuoti perėmimų sandorius, siekiant neleisti Kinijai išgraibstyti Europos verslo bei technologijų perliukus – tokio pobūdžio politiką Vokietija ir Prancūzija jau dabar vykdo. Federacija taip pat pataria supaprastinti Europos bendrovėms susijungimo sąlygas: pasaulinė rinka, ne tik Europos, turėtų būti apžvelgiama per antimonopolines peržiūras/apžvalgas. Europa, anot BDI, turėtų taip pat pamėginti pasipriešinti Kinijos iniciatyvoms, tokioms kaip „Diržo ir kelio“ iniciatyva, ypač jos artimiausioje kaimynystėje; jeigu ne ES šalys taptų pernelyg priklausomos nuo Kinijos, jų blokas gali patirti nesėkmę.

Tuo pat metu pramonės lobistų grupės reikalauja, kad Europa aktyviau dalyvautų tarptautinėse organizacijose - pavyzdžiui, siekiant atimti iš Kinijos jai itin naudingą, bet atgyvenusį besivystančios šalies statusą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Nors Jungtinės Valstijos laikosi itin griežto požiūrio, BDI užsimena apie galimai gudresnę taktiką; pavyzdžiui, apie palaipsnį taisyklių griežtinimą siekiant įgauti didesnį poveikį Kinijai, tai yra padidinus prieigą prie jos rinkos ir apribojus valstybės inicijuotos plėtros žalą. Vokietijos federacija taip pat ragina įtraukti Kiniją į derybas, kurios ne visada įgyja priešišką pobūdį.

Kaip visada, BDI pasiūlymų bėda yra ta, kad grupė reikalauja, jog ES valstybės susitartų dėl bendros politikos. Rytų Europos šalys, kurioms reikia Kinijos investicijų, pasipriešins kai kurioms tokio pobūdžio idėjoms: pavyzdžiui, siūlymui dramatiškai skatinti ES tyrimų biudžetą ir didinti barjerus kiniškoms prekėms. Deja, pats Kinijos mastas reikalauja, kad šalys, draskomos skirtingų interesų, koordinuotų savo veiksmus. Europos Sąjunga gali būti nepasirengusi net daug švelnesnei santykių reguliavimo, vykstančio tarp JAV ir Kinijos, versijai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (15)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Bitkoino išradėju pasiskelbęs vyras registruoja autorystės teises: nepatenkintas į ką pavirto jo kūrinys (10)

JAV autorių teisių tarnyba registravo pasiskelbusio bitkoino išradėjo Craigo Wrighto autorystės...

Viskas, ką reikėtų žinoti apie 2019 metų Europos Parlamento rinkimus (4)

Šią savaitę rinkėjai iš 28 Europos Sąjungos (ES) narių renka savo atstovus Europos Parlamente...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (39)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (22)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente VRK centrinė duomenų sistema patyrė trikdžių; nuolat atnaujinama (1611)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Stebuklui prilygusi išsigelbėjimo jūroje istorija įgavo kraupių detalių

Kai ant plausto plaukęs Nathanas Carmanas buvo rastas jūroje, visi jo gailėjo. Tačiau dabar tikros...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (44)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (31)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai (10)

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (145)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (16)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (117)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (535)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....