aA
Jungtinių Valstijų raginimas „atsieti“ savo ekonomiką nuo Kinijos jau sukelia atgarsį Europoje. Vokietijos pramonės federacija, įtakingiausia pramoninė lobistinė grupė, siūlo viziją, kuria būtų siekiama palaikyti Europai svarbius ekonominius santykius su Kinija ir užkirsti kelią šalies valstybinių bei valstybės remiamų įmonių nesąžiningai konkurencijai.
Xi Jinping ir Angela Merkel
© Shutterstock

JAV prezidentui Donaldui Trumpui vis intensyviau kariaujant prieš nustatytas pasaulinės prekybos taisykles, Europos Sąjunga vis dažniau atsiduria toje pačioje pusėje kaip ir Kinija, gindama Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) ir globalizacijos bei rinkos atvirumo privalumus. Bet Europa ir Kinija – iš tiesų neįprastos partnerės: ES yra paremta vertybėmis, tarp jų – ir ekonominėmis, kurių Kinija, vadovaujama prezidento Xi Jinpingo, vis labiau kratosi. Be to, Europos bendrovės ir vyriausybės nerimauja dėl kai kurių tų pačių praktikų, kaip ir D. Trumpas: asimetriškų apribojimų, taikomų jų operacijoms Kinijoje, priverstinio technologijų perdavimo, dempingo ir perėmimų, kuriuos vykdo subsidijuojamos ir valstybės kontroliuojamos įmonės.

Vis dėlto mažiausia, ko nori Europos verslas, ypač įmonės Vokietijoje, pirmaujančioje bloko eksportuotojoje, yra prekybos karas su Kinija. Kinijos tiesioginės investicijos Europoje šiuo metu daug kartų didesnės nei Jungtinėse Valstijose (12 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu pirmąjį 2018 m. pusmetį jos siekė 2 mlrd. dolerių). Bet bendros Vokietijos investicijos į Kiniją siekė 76 mlrd. eurų 2016 metais, - paskutinė turima statistika. Pernai 30 bendrovių, įtrauktų į DAX akcijų indeksą uždirbo rekordines 15 proc. savo pajamų, arba 200 mlrd. eurų, iš Kinijos.

Ko gero, dar svarbiau yra tai, kad 5 200 Vokietijos bendrovių, turinčių iš viso milijoną darbuotojų, aktyviai darbuojasi Kinijoje, savo ataskaitoje skelbia Vokietijos pramonės federacija, žinoma kaip BDI. Be to, BDI teigimu, Kinija yra vertinga rinka Vokietijos bei Europos moksliniams tyrimams ir plėtrai. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto programėlėms Kinija teikia daugiau duomenų nei bet kuri kita valstybė.

„Vokietijos pramonė toliau domisi glaudžiais ekonominiais santykiais su Kinija ir atmeta tikslinį ir politiniu požiūriu primestą ekonominį atsiejimą“, - sako BDI.

Be to, federacija siūlo, kad Kinija neturėtų būti sutinkama priešiškai, tiek kaip „sisteminė konkurentė“, tiek kaip vertinga partnerė. Tačiau visi šie metodai turi būti labiau koordinuojami Europos Sąjungos lygmenyje: Kinija tiek išaugo, jog nei viena Europos šalis, netgi Vokietija, negali varžytis dėl palankesnių prekybos su šia šalimi sąlygų.

Nors BDI pripažįsta, kad milžiniškas valstybės kišimasis į Kinijos ekonomiką sukelia su našumu susijusių problemų, federacija kartu pažymi, kad netgi tokie trūkumai gali būti pavojingi Europos įmonėms. „Valstybės įtaka gamyklos kainoms (žemės, energijos išteklių, kapitalo, darbo jėgos kainai) ir netiesioginės ar tiesioginės subsidijos atskiroms bendrovėms ar ištisoms pramonėms jau ne kartą pakurstė perteklinį pajėgumą bei rinkos nukrypimus Kinijoje, - teigiama ataskaitoje. – Dėl kinų gamintojų aktyviai užimamos dalies pasaulinėje rinkoje, tokie nukrypimai ir pertekliniai pajėgumai Kinijoje vis dažniau perkeliami į kitas rinkas, pavyzdžiui, plieno. Tačiau ateityje perteklinių pajėgumų iš Kinijos galima tikėtis ir kitose srityse, pavyzdžiui, robotikos ar baterijos elementų“.

Kaip kovos prieš Kinijos dempingą priemonę, BDI siūlo taikyti griežtas Europos valstybinės paramos taisykles, leidžiančias Europos bendrovėms, siekiančioms prisiteisti kompensacijas už nesąžiningą konkurenciją, pristatyti mažiau dokumentinių įrodymų ir griežtinančias taisykles dėl aptarnavimo (paslaugų) dempingo.

Vokietijos pramoninės organizacijos požiūriu, Kinijos nacionalinių „čempionų“ formavimo politika pagrindinėse pramonėse toli gražu nėra neveiksmingo šalies centrinio planavimo rezultatas. BDI ragina ES užsiauginti savo nacionalinius „čempionus“, pavyzdžiui, sutelkus išteklius AI srityje (dirbtinio intelekto, angl.: artificial intelligence, AI).

BDI ragina griežčiau kontroliuoti perėmimų sandorius, siekiant neleisti Kinijai išgraibstyti Europos verslo bei technologijų perliukus – tokio pobūdžio politiką Vokietija ir Prancūzija jau dabar vykdo. Federacija taip pat pataria supaprastinti Europos bendrovėms susijungimo sąlygas: pasaulinė rinka, ne tik Europos, turėtų būti apžvelgiama per antimonopolines peržiūras/apžvalgas. Europa, anot BDI, turėtų taip pat pamėginti pasipriešinti Kinijos iniciatyvoms, tokioms kaip „Diržo ir kelio“ iniciatyva, ypač jos artimiausioje kaimynystėje; jeigu ne ES šalys taptų pernelyg priklausomos nuo Kinijos, jų blokas gali patirti nesėkmę.

Tuo pat metu pramonės lobistų grupės reikalauja, kad Europa aktyviau dalyvautų tarptautinėse organizacijose - pavyzdžiui, siekiant atimti iš Kinijos jai itin naudingą, bet atgyvenusį besivystančios šalies statusą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Nors Jungtinės Valstijos laikosi itin griežto požiūrio, BDI užsimena apie galimai gudresnę taktiką; pavyzdžiui, apie palaipsnį taisyklių griežtinimą siekiant įgauti didesnį poveikį Kinijai, tai yra padidinus prieigą prie jos rinkos ir apribojus valstybės inicijuotos plėtros žalą. Vokietijos federacija taip pat ragina įtraukti Kiniją į derybas, kurios ne visada įgyja priešišką pobūdį.

Kaip visada, BDI pasiūlymų bėda yra ta, kad grupė reikalauja, jog ES valstybės susitartų dėl bendros politikos. Rytų Europos šalys, kurioms reikia Kinijos investicijų, pasipriešins kai kurioms tokio pobūdžio idėjoms: pavyzdžiui, siūlymui dramatiškai skatinti ES tyrimų biudžetą ir didinti barjerus kiniškoms prekėms. Deja, pats Kinijos mastas reikalauja, kad šalys, draskomos skirtingų interesų, koordinuotų savo veiksmus. Europos Sąjunga gali būti nepasirengusi net daug švelnesnei santykių reguliavimo, vykstančio tarp JAV ir Kinijos, versijai.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baimė dėl „psichopatų“ kartos verčia drausti populiariausią kompiuterinį žaidimą (7)

Indijos populiarų kompiuterinių žaidimų istorija nėra tokia turtinga, kaip Jungtinių Valstijų...

„No-Deal“ dieta: ką valgytų britai, jei „Brexit“ nutrauktų prekybą (82)

Pamirškite skrebučius su avokadais ir bananų glotnučius, daugiau jokio šviežio parmezano ant...

Theresai May – pavojus prarasti „Brexit“ kontrolę (29)

Theresai May gresia pirmadienį įsitikinti dėl beviltiškai silpnos savo politinės pozicijos, nes...

Dirbtuvės, kokių nesate matę: tūkstančius kainavę automobiliai čia virsta vertais milijonų (11)

Šiųmetinė Ženevos automobilių paroda priminė nežemiškų gyvybės formų sambūrį. Salėse...

Rumunijai reikia kuo skubiau susigrąžinti milijoninę darbo jėgą (188)

Kai šią savaitę Kalifornijoje paauglė teniso žvaigždė Bianca Andreescu laimėjo savo pirmąjį...

Top naujienos

Ryškėja antrojo turo scenarijai: pergalė gali būti tik per plauką (1314)

Sociologai jau nagrinėja scenarijus, kurie galėtų lemti pasirinkimus antrame prezidento rinkimų...

Didžiosios Britanijos parlamente – „beprecedentis“ ėjimas dėl „Brexit“ trys ministrų pavaduotojai atsistatydino (63)

Didžiosios Britanijos parlamentarai pirmadienį nubalsavo už savo didesnį vaidmenį „ Brexit...

Vaitkus dėl atleidimo kreipėsi į teismą papildyta 10:29 (80)

Arvydas Vaitkus dėl atleidimo iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) generalinio...

Konservatoriai teikia siūlymus, kaip kovoti su vaikų neskiepijančiais tėvais: pasekmės kirstų per kišenę pildoma (229)

Konservatoriai siūlo vaikus atsisakantiems skiepyti tėvams nemokėti vaiko pinigų, ir nustatyti,...

Rokas Masiulis apie Vaitkaus atleidimą: sprendimas brendo porą mėnesių (56)

Kritikos iš valdančiųjų lyderių dėl atleisto Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos...

Lenkiškų kainų magija: lietuviškas kumpis – tris kartus pigiau (404)

Lietuviška uždaroji akcinė bendrovė, atidariusi prekybos vietą kaimyninėje Lenkijoje,...

Valančiūnas neturėjo lygių po krepšiais, „grizlių“ letenose – potencialūs atkrintamųjų dalyviai (64)

Jonas Valančiūnas šeimininkavo abiejose baudos aikštelėse, o jo atstovaujamas Memfio...

Mirė kompozitorius Anatolijus Šenderovas (7)

Eidamas 75-uosius metus mirė kompozitorius Lietuvos Nacionalinės premijos laureatas Anatolijus...

Unikalus kvietimas: vilioja atvykti į Lietuvą ir nemokamai gyventi bei pramogauti (18)

Siužetu apie Lietuvą „Youtube“ išgarsėjęs keliautojas Jokūbas Laukaitis vakar vakare...

Oficialių skyrybų Šedžiams dar teks palaukti: posėdyje liudys ir Monikos tėtis pildoma (70)

Praėjus lygiai mėnesiui po paskutinio skyrybų bylos posėdžio, kuriame nepasirodė nei Monika...