aA
Dešimtys tūkstančių Europos Sąjungos piliečių vis dar pildo prašymus pasilikti Jungtinėje Karalystėje net ir praėjus keliems mėnesiams po vyriausybės nustatyto „Brexit“ termino – tai ženklas, kad daugelis verslų sutinka įdarbinti žmones, neturinčius vadinamojo nuolatinio gyventojo statuso.
Laikas baigėsi, bet tūkstančiai gyventojų vis dar pildo prašymus pasilikti JK
© Shutterstock

Vien per praėjusį mėnesį Vidaus reikalų ministerija sulaukė beveik 65 000 ES piliečių prašymų likti šalyje, rodo „Bloomberg“ apskaičiavimai, atlikti remiantis oficialiais duomenimis. Vadinasi, bendras paraiškų skaičius nuo birželio 30 d. – oficialaus termino – jau viršijo 236 000.

Pasak imigracijos teisininkų, žmonės sužino neturintys reikalingų dokumentų tik tada, kai vėl pradeda keliauti arba bando pakeisti darbą. Panašu, kad vyriausybė į pavėluotas paraiškas kol kas žiūri lanksčiai. Vis dėlto nevienareikšmės žinutės ir aiškumo stoka dėl to, kaip su tokiais darbuotojais gali būti tvarkomasi ateityje, skatina netikrumą kai kuriose pramonės šakose, kurios yra itin priklausomos nuo ES darbuotojų – tokiose, kaip svetingumas.

Dabartinis klimatas „gadina nervus“ įmonėms, padedančioms terminą praleidusiems ES piliečiams, teigia Kimas Vowdenas, Londono „Kingsley Napley LLP“ vyresnysis teisininkas. „Šiuo metu Vidaus reikalų ministerija yra lanksti pavėluotai besikreipiančių žmonių atžvilgiu, tačiau jie gali pakeisti politiką, kada tiktai panorės.“

ES piliečiai turėjo teisę gyventi ir dirbti šalyje iki tol, kai sausio mėnesį įsigaliojo „Brexit“. Didžiajai Britanijai pasitraukus iš bloko, JK gyvenantys ES piliečiai turėjo kreiptis į ES atsiskaitymo schemą (EU Settlement Scheme), kad užsitikrintų teisę toliau gyventi JK. Tie, kurie neturi nuolatinio gyventojo statuso, dabar privalo gauti vizą, kad galėtų dirbti, gyventi ar studijuoti Didžiojoje Britanijoje.

Sumaištis dėl nuolatinio gyventojo statuso dar labiau apsunkina ir taip įtemptą darbo rinką visose Didžiosios Britanijos tiekimo grandinėse. Daugiau kaip 200 000 ES piliečių 2020-aisiais paliko JK, vejami „Brexit“ ir sunkiausio nuosmukio per tris šimtmečius. Kai kurie sektoriai, pavyzdžiui, statybų ir mažmeninės prekybos, vis dar nepajėgia užpildyti laisvų darbo vietų.

K. Vowdenas pasakoja, kad vienas jo firmos klientas, laukiantis pavėluotos paraiškos patvirtinimo, buvo apklaustas pasieniečių, kai spalio mėnesį bandė įlipti į „Eurostar“ traukinį Roterdame. Asmeniui buvo įteiktas laiškas, kuriame teigiama, kad jis gali sugrįžti į JK, bet kurį laiką turėtų vengti kelionių – tol, kol negaus nuolatinio gyventojo statuso.

Iki birželio 30 d. apie 5,5 milijono ES piliečių pateikė prašymą toliau gyventi JK. Vidaus reikalų ministerija rugpjūtį staiga pakeitė savo poziciją, pareiškusi, kad priims pavėluotas paraiškas tų, kurie turėjo „pagrįstų priežasčių“ praleisti terminą. Šios priežastys gali svyruoti nuo fizinės ir psichinės sveikatos problemų iki „Covid-19“ apribojimų ar tiesiog žinių apie procesą trūkumo.

Remiantis Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje pateikiamais duomenimis, šiuo metu eilėje laukia beveik 400 000 neapdorotų paraiškų.

„Mes ieškome priežasčių suteikti statusą, užuot davę neigiamą atsakymą, ir raginame visus reikalavimus atitinkančius asmenis, kurie dar nepateikė prašymo, susisiekti su mumis ir prisijungti prie milijonų, kurie jau užsitikrino savo teises“, – el. laiške pažymėjo Vidaus reikalų ministerijos atstovas.

Švelnesnis požiūris taikomas ir britų darbdaviams. Remiantis oficialiomis gairėmis, įmonės turi patikrinti tik naujai samdomų darbuotojų teisės dirbti JK statusą – tiems, kurie liepos 1 d. jau buvo įdarbinti, šis reikalavimas negalioja. Sužinoję, kad jų įdarbinti ES piliečiai nesikreipė dėl nuolatinio gyventojo statuso, darbdaviai turėtų juos paraginti per 28 dienas pateikti prašymą.

Teisininkai mano, jog daugelis įmonių gali ir toliau nenutuokti, kad joms dirba nuolatinio gyventojo statuso neturintys žmonės, nebent pačios atliktų vidaus auditą.

Tuo tarpu Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad ir toliau neribotą laiką priims vėluojančias paraiškas. Šiuo metu ji siuntinėja laiškus ES piliečiams, kurie dar nepateikė paraiškos, ragindama tai padaryti per 28 dienas.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.0769
D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

D+Ana Monteiro

TVF perspėja: kai kurioms šalims gresia ekonomikos griūtis

Tarptautinis valiutos fondas ( TVF ) perspėjo apie „ekonominę griūtį“ kai kuriose mažų...

Mokslininkai jau siunčia pirmąsias užuominas, ko tikėtis iš omikron (27)

Tuo metu, kai susirūpinimas dėl dar vieno pasaulinio COVID-19 atvejų šuolio erzina pasaulines...

Nutrūkusios tiekimo grandinės grasina sužlugdyti vis daugiau smulkių įmonių (1)

Vis daugiau smulkesnių įmonių, išgyvenusių ledines pandemijos gelmes, prisipažįsta, kad dabar...

Taisyklė „nėra skiepo, nėra darbo“ Europos įmonėse nedažna: ieško kitų priemonių (36)

Grupė Jungtinių Valstijų bendrovių, nuo „United Airlines Holdings Inc.“ iki „Citigroup“,...

Top naujienos

Čaplinskas – apie omikron atmainą: virusas mutuoja kaip pagal vadovėlį (32)

Tiek Europoje tiek Jungtinėse Valstijose daugėjant naujų patvirtintų omikron atmainos atvejų...

D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

Seimas svarsto kelias Širinskienės pasitraukimo iš LVŽS versijas: prabilo apie gudrų planą prieš Skvernelį (40)

Vienai iš aktyviausių „valstiečių“ vėliavnešių Agnei Širinskienei paskelbus apie...

Armonaitė – apie pandemijos valdymą: Lietuvai nereikia grįžti prie didesnių ribojimų (30)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė anksčiau išsakytos pozicijos nekeičia net...

D+Sniego pilys

Sovietinės Kremliaus parduotuvės: eilėse žmonės praleisdavo daugiau laiko nei darbe, o į išrinktųjų sekciją net ir Gagarinas pateko tik kartą

Raudonoji aikštė. Sovietinės imperijos širdis. Viena priešais kitą gyvavo dvi svarbiausios...

Įdomių ir šmaikščių vietovardžių Lietuvoje – nors vežimu vežk: Vilnius Kupiškio rajone, o Klaipėda tapo Panevėžio priemiesčiu (3)

Ne, tai ne karinės pratybos, ne nauja „pokovidinė“ realybė ir ne apokaliptinis gamtos stichijų...

Augant įtampai dėl Ukrainos – JAV pažadas Rytų Europai (8)

Vienas aukšto rango JAV pareigūnas pirmadienį sakė, kad Vašingtonas pateiktų „teigiamą...

Astrauskaitei – dar vienas ieškinys: kovoja dėl tūkstančio eurų (33)

Mokytojai, Mitingų organizatorei Astrai Genovaitei Astrauskaitei – dar vienas ieškinys.

Hajdukauskas“ Splite: sirgaliai žavisi Dambrausku ir puoselėja čempioniškas svajones

Lietuvių vadovaujamos „Hajduk“ ekipos pergalė derbyje prieš Zagrebo „Dinamo“ sukėlė...

D+Ana Monteiro

TVF perspėja: kai kurioms šalims gresia ekonomikos griūtis

Tarptautinis valiutos fondas ( TVF ) perspėjo apie „ekonominę griūtį“ kai kuriose mažų...