aA
Veiksminga COVID-19 vakcina, jei ji apskritai bus sukurta, turėtų būti laikoma dovana visai visuomenei. Šiaip ar taip, virusas palietė kiekvieną žemyną, išskyrus Antarktidą.
Kova dėl COVID-19 vakcinos darosi bjauri
© Imago / Scanpix

Tačiau nacionalinių interesų ir spaudimo farmacijos pramonei siekti pelno kombinacija jau dabar skatina geopolitines varžybas dėl to, kas pirmas gaus vakciną. Tai geras priminimas, kad farmacijos tyrimų nauda padalijama nevienodai. Sistemą jau seniai reikėjo permąstyti.

Prancūzijos vyriausybė jau dabar negaili kritikos savo nacionaliniam vaistų gamybos čempionui „Sanofi“, kuris leido sau pareikšti, kad JAV, o ne Europa, turėtų pirmoji gauti jos siūlomą vakciną, jei tik ši pasiteisins.

Priežastis, pasak kompanijos vadovo Paulo Hudsono, yra ta, kad JAV pirmoji prisidėjo prie projekto finansavimo.

„Tai nepriimtina“, – tokį atsakymą pateikė Prancūzijos jaunesnioji ekonomikos ministrė Agnes Pannier-Runacher.

„Sanofi“ Prancūzijos verslo vadovas puolė švelninti susidariusią įtampą žadėdamas, kad efektyvi vakcina bus „prieinama visiems“. Tačiau diskusijos niekur nedingo. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas kitą savaitę planuoja susitikti su „Sanofi“ atstovais aptarti šio klausimo. O štai kita kompanija, „AstraZeneca Plc“, savo vakcinų projekte pirmenybę teikia Jungtinei Karalystei.

Iš paviršiaus „Sanofi“ pozicija atrodo visai logiška. Remiantis gydytojo ir konsultanto Stanley Plotkino 2015 m. paskelbtu straipsniu, vakcinų tyrimų išlaidos svyruoja nuo 500 milijonų iki 1 milijardo dolerių. Jei JAV mokesčių mokėtojai yra pasiryžę padengti sąskaitą, argi jie neturėtų gauti atlygio?

Vaistų gamintojai žino, kad tai yra vakcina, kuri bus parduodama dideliais kiekiais, ir ne bauginančiai aukšta kaina – pavyzdžiui, „Johnson & Johnson“ sako, kad patys stengiasi sukurti tokią vakciną, kuri kainuotų apie 10 eurų.

Pasak „Bloomberg Intelligence“ vyresniojo farmacijos analitiko Samo Fazeli, turint omenyje, kad tol, kol gamybos apimtys nepasieks milijonų dozių, farmacininkams vis tiek teks nustatyti tam tikrus prioritetus, kodėl gi nepradėjus nuo tų, kurie finansavo projektą?

Tačiau Paryžiaus argumentai taip pat skamba logiškai. „Sanofi“ vakcina gaminama ne vakuume. Kompanija gauna naudos iš Europos akcininkų, darbuotojų, gamyklų – ir mokesčių kreditų. Verta paminėti, kad tyrimų ir plėtros finansavimas Prancūzijoje yra antrasis pagal dosnumą, lyginant su kitų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos stebimų valstybių BVP dalimi – 0,4 proc. (JAV yra dešimtoje vietoje.)

Iš esmės taip yra dėl mokesčių lengvatų schemų, kuriomis naudojasi tokios kompanijos kaip „Sanofi“ (suma kasmet siekia maždaug 150 milijonų eurų). Prancūzijos mokesčių mokėtojams gali kilti klausimas, ar į tai neturėtų būti atsižvelgta.

Vis dėlto pliaukštelėti „Sanofi“ per krumplius nebus ilgalaikis sprendimas. Pavojus toks, kad jei šalys pakaitomis bandys išsiveržti į priekį, sulauksime savotiško vakcinų prekybos karo – nacionaliniu lygiu.

Tai būtų pasityčiojimas iš Pasaulio sveikatos organizacijos prašymo laikyti vakcinas bendru gėriu, be to, atkartotų nelemtas peštynes dėl kaukių ir medicininės įrangos, supriešinusias Europos valstybes. Jei Prancūzija pasiskiepytų pirma, ar Italija ar Graikija gautų tokią pačią prieigą?

Būtų produktyviau, jei Europos šalys savo pasipiktinimą paremtų daugiau bendradarbiaudamos ir pasidalindamos finansinę vakcinų riziką. Tuomet ir laimikį jos galėtų pasidalinti po lygiai. Nėra jokios priežasties, kodėl 27 Europos Sąjungos šalys negalėjo sukurti nuosavos JAV Biomedicinos pažangiųjų tyrimų ir plėtros tarnybos versijos ir pasiūlyti gilių D. Trumpo administracijos kišenių atitikmenį. ES neseniai surinktas 8 milijardų dolerių vakcinų finansavimas yra puikus pavyzdys. Dar vienas pavyzdys – tarptautinė medicininės įrangos ir vakcinų viešųjų pirkimų priemonė.

Kuo plačiau bendradarbiaujama, tuo daugiau šalys turi galimybių suvienodinti konkurencijos sąlygas didelėms farmacijos kompanijoms. Vaistų gamintojai ištisus dešimtmečius daugiausia dėmesio skyrė pelningiems naujiems, patentų saugomiems gydymo būdams, apie kuriuos besivystančių šalių žmonės galėjo tik pasvajoti.

Naujos organizacijos su tuo kovoja: pvz., Jungtinių Tautų remiamamas Vaistų patentų fondas generinių vaistų kompanijoms suteikė licenciją gaminti patentuotus vaistus nuo ŽIV mažesniais kaštais. Pasirengimo epidemijoms inovacijų koalicija taip pat subūrė šalis, finansuojančias vakcinų tyrimus.

Pandemija atskleidė galybę problemų vaistų tiekimo grandinėje – nuo priklausomybės nuo besivystančių rinkų, kai reikia įsigyti gyvybiškai svarbių vaistų, iki nesidomėjimo potencialiai nepelningų vakcinų tyrimais.

Jei tik yra galimybė užtikrinti, kad gyvybiškai svarbūs vaistai gaus jiems reikalingą finansavimą, mokesčių mokėtojai visame pasaulyje – o ne tik Prancūzijoje ar JAV – taip pat turėtų gauti prie jų geresnę prieigą.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
4.0244

Top naujienos

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (224)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (83)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (70)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (167)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (17)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (74)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

Paprastas metodas, galintis ypač pagerinti santykius su partneriu (1)

Kad santykiai su artimu žmogumi būtų nepriekaištingi ir pilnaverčiai, juos reikia sąmoningai...

The Economist

Rusijos kalinių patarimai, kaip ištverti vienatvę (Economist)(audio) (1)

Jei ieškote pasiūlymų, kaip išgyventi vienatvę, nerasite geresnės literatūros už turtingą...

Šis išskirtinis interjero stilius iki šiol likęs ypatingos prabangos ženklu: vos pasirodė, išplito visame pasaulyje (2)

Vintažinis stilius tapo madingas praėjusio amžiaus pabaigoje: vos tik pasirodęs, jis iškart...

Instagramas prieš realybę: garbės nedarantis „influencerės“ poelgis eisenoje už juodaodžių teises sukėlė audrą (20)

Modelis iš Rusijos Kris Schatzel sulaukė nemenkos kritikos, nusprendusi su savo fotografe Mila...

|Maža didelių žinių kaina