aA
Nuo 2018 m., kai buvo išrinktas prezidentu, Jairas Bolsonaro ragino atverti Amazonę kalnakasybai, kad Brazilijos čiabuviai nebebūtų panašūs į „zoologijos sodo gyvūnus“. Dabar vyriausybė padeda toms pačioms bendruomenėms užsidaryti nuo išorinio pasaulio, siekdama užkirsti kelią koronavirusui.
Koronavirusas priartėjo prie izoliuotų bendruomenių: iššūkių kelia net jų tradicijos
© AP / Scanpix

Kadangi didžiulis Amazonės regionas tampa vienu iš Brazilijos viruso karštųjų taškų, daugelis čiabuvių lyderių užblokavo kelius į savo gyvenamas teritorijas ir, padedami federalinės policijos, niekam neleidžia ten patekti. Vis dėlto COVID-19 atvejų skaičius ir toliau auga jų bendruomenėse, plačiai pasklidusiose visoje šalyje.

Tie, kas gyvena giliai Amazonėje, yra ypač pažeidžiami koronaviruso, nes yra nutolę nuo bet kokio miesto centro. Būtinų sanitarinių sąlygų – įskaitant tekančio vandens ir sanitarinių priemonių tiekimą – dažnai trūksta, o kai kuriems vienintelė pasiekiama medicinos pagalba yra perpildyta, prastai įrengta ligoninė, iki kurios tenka kelias dienas plaukti laivu.

„Agentai padeda saugoti bendruomenes izoliacijoje, paskirsto maisto davinius ir daro viską, kas įmanoma, kad čiabuviams nebūtų leidžiama palikti savo genties, o pašaliniams žmonėms patekti į bendruomenes, – ketvirtadienio pranešime teigė teisingumo ministras Sergio Moro, kuris koordinuoja Brazilijos čiabuvių reikalų agentūrą. – Vyriausybės darbuotojai, tiesiogiai bendraujantys su vietiniais gyventojais, naudoja apsaugines priemones, tokias kaip kaukės ir pirštinės.“

Vis dėlto vyriausybės pastangos apsaugoti čiabuvius nuo viruso plitimo kontrastuoja su prezidento viešai demonstruojamu jų kultūros nepaisymu ir pasiryžimu integruoti juos į platesnę visuomenę, pvz., pristatant įstatymo projektą, leidžiantį užsiimti kasyba čiabuvių gyvenamose teritorijose.

Išorinė rizika


Padrąsinti tokios prezidento pozicijos, nelegalūs angliakasiai ir medžių kirtėjai Amazonės regione per pirmąjį šių metų ketvirtį sukėlė 51 proc. išaugusį miškų nykimą, lyginant su pirmaisiais trimis 2019 m. mėnesiais. Toks spartus augimas iš dalies galėjo įvykti todėl, kad vyriausybė visą dėmesį skiria kovai su pandemija, teigia viceprezidentas Hamiltonas Mourao.

„Kai visos pajėgos permetamos į vieną pusę, neteisėtais veiksmais užsiimančios grupės tuo pasinaudoja“, – trečiadienį sakė jis.

Čiabuvių lyderiai nerimauja, kad nelegalūs įsibrovėliai virusą priartina prie jų bendruomenių, tačiau net ir medicinos darbuotojai, atsiųsti padėti vietinėms bendruomenėms, perduoda joms infekciją.

Vyriausybės skiriami pinigai taip pat gali kelti grėsmę čiabuvių bendruomenėms. Norėdami išsigryninti ir išleisti 600 realų (115 dolerių) dydžio pašalpą, kurią vyriausybė skirs per ateinančius tris mėnesius, specialiai išrinkti bendruomenės nariai privalės nusigauti į artimiausią miestą, greičiausiai – perpildytu laivu, o bankuose ir maisto prekių parduotuvėse turės susidurti su įvairiais žmonėmis.

Šiuo metu 23 milijonai brazilų, įskaitant 41 000 čiabuvių, yra užsiregistravę gauti mėnesines pašalpas, pravardžiuojamas „koronatalonais“.

Net ir čiabuvių tradicijos, susijusios su mirusiaisiais, dabar kelia iššūkių. Mirties nuo koronaviruso atveju vyriausybės izoliavimo politika trukdo gedulo ir laidojimo ritualams, kurie apima šokius ir palaikų paruošimą prieš sudeginant ir paverčiant pelenais.

„Janomamiai turi mirties ir laidojimo ritualą, – žurnalistams sakė moterų, šeimos ir žmogaus teisių ministrė Damares Alves, kalbėdama apie su virusu susijusią 15-mečio janomamių genties berniuko mirtį. – Kaip paaiškinti lyderiams, kad jo palaikai negali būti pargabenti į kaimą?“

800 000 Brazilijos čiabuvių yra išsibarstę po 690 teritorijų, užimančių apie 13 proc. Brazilijos ploto. Beveik visos šios teritorijos yra Amazonės regione. Pastangos demarkuoti savo žemę dažnai sulaukdavo žiauraus pasipriešinimo: daugelį žmonių nužudė žemės uzurpatoriai, ypač atokiau esančiose vietovėse, kur nesiekia vyriausybės akiratis.

Amazonės karštasis taškas


Daugelis Brazilijos COVID-19 atvejų užregistruota pietrytinėse San Paulo ir Rio de Žaneiro valstijose. Tačiau už daugiau nei 3000 kilometrų esanti Amazonė tapo karštuoju protrūkio tašku. Čia pranešta apie 1800 susirgimo atvejus ir 145 mirtis, o valstijos sostinės Manauso ligoninės vargiai susidoroja su pandemija.

Pagrindinė Manauso ligoninė, kurioje gydomi sergantieji COVID-19, balandžio 10 d. paskelbė pasiekusi „maksimalų pajėgumą“. Vaizdo įraše, nufilmuotame kitoje miesto ligoninėje, kartu su pacientais matomi uždangstyti kūnai. Valstijoje virusu jau užsikrėtė mažiausiai 57 sveikatos priežiūros darbuotojai, o balandžio 8 d. buvo pakeistas sveikatos apsaugos sekretorius. Balandžio 12 d. Manauso meras atidarė skubios pagalbos lauko ligoninę su 18 lovų; ji buvo atidaryta su malda.

Netgi miestuose gyvenantys žmonės – apie 60 proc. Brazilijos čiabuvių – susiduria su iššūkiais.

„Jie istoriškai visada atsiduria eilės gale, – sakė San Paulo federalinio universiteto Profilaktinės medicinos skyriaus gydytojas Douglasas Rodriguesas, daugiau nei 50 metų dirbantis su izoliuotomis Amazonės čiabuvių bendruomenėmis. – O dabar, kai eilė ilga, o kliūtys dar sudėtingesnės, jiems bus labai sunku patekti į ligonines.“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.8824

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (15)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (16)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (1)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (626)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (128)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (193)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (40)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (91)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (105)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina