aA
„Kokaino verslo uberizacija“? Tai – ne pokštas. Naujausios Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos ataskaitos apie nelegalių narkotikų vartojimą rodo, kad kokaino rinka sparčiai auga, ir prie to gerokai prisideda technologinė pažanga.
Kokainas grįžta. Kaltinkite dėl to technologijas
© DELFI / Domantas Pipas

Opioidų epidemija ir toliau išlieka daugiausia JAV būdingu reiškiniu, kurį lemia aukštas medicininių opiatų prieinamumas ir nepakankama reguliuotojų reakcija; Europoje opioidų vartojimas nuosekliai mažėja dėl pragmatiškos politikos, kuri mažina narkotikų vartojimo stigmą ir akcentuoja gydymą, o ne bausmę. Pasak Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro, priešingai nei opioidai, kokainas vis dažniau vartojamas abiejose pagrindinėse rinkose – tiek Šiaurės Amerikoje, tiek ir Europoje.

Kokaino atgimimas susijęs su pasiūlos augimu. Jungtinių Tautų paskaičiavimu, pasaulinė narkotikų gamyba 2017 m. (tais metais gauti paskutiniai duomenys) pasiekė visų laikų rekordą – 1976 tonas per metus, arba dvigubai daugiau nei 2013 m. ir ketvirtadaliu daugiau nei 2016 m. Pagrindinė priežastis ta, kad Kolumbijoje, kuri yra didžiausia kokainmedžius auginanti šalis, 2013–2017 m. kokaino gamyba išaugo daugiau nei trigubai. Šį padidėjimą iš dalies lėmė susilpnėjusi kova su kokainmedžių augintojais, iš dalies – Kolumbijos partizanų grupuočių, tokių kaip FARC, sutaikinimas; kai kuriose atokiose vietovėse, kur legalios augalų kultūros nėra ekonomiškai perspektyvios, radikalius kairiuosius partizanus išstūmė organizacijos, turinčios grynai komercinių, o ne ideologinių motyvų.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, mažmeniniams vartotojams Europoje parduodamas kokainas dabar yra gryniausias per visą dešimtmetį, o tai reiškia, kad kokaino yra pakankamai ir nėra reikalo jo maišyti su kitomis medžiagomis. Didmeninės kainos, ypač Europoje, kur jos visada buvo aukštos dėl geografinių priežasčių, smarkiai sumažėjo – taip pat ir JAV.

Pastaraisiais metais, nepaisant didesnio grynumo, šiek tiek nukrito ir mažmeninės kainos. Taip yra todėl, kad pasikeitė rinka.

Kokainas grįžta. Kaltinkite dėl to technologijas
© Bloomberg

Paneigiant plačiai paplitusį įsitikinimą, kad jaunimas šiais laikais renkasi sveikesnį gyvenimo būdą nei ankstesnės kartos, didžiausia kokainą vartojanti demografinė grupė abiejose rinkose yra žmonės, kurių amžius svyruoja nuo 18 iki 25 metų. Viena iš priežasčių gali būti ta, kad kokaino rinka „susidraugavo“ su technologijomis ir ėmė šalintis gaujų ir monopolijų; dabar tai – moderni, versli ir konkurencinga rinka. ES narkotikų agentūra savo 2019 m. ataskaitoje rašo:

Viduriniame ir mažmeniniame lygmenyje pastebima kokaino tiekimo grandinės ir jos dalyvių reorganizacija, atsirandant fragmentuotoms, laisvesnėms ir horizontalesnėms organizacinėms struktūroms.

Mažesnės grupės gali patekti į rinką pasitelkdamos įvairias informacines technologijas, pvz., šifravimą, tamsųjį internetą, socialinės žiniasklaidos priemones ir kriptovaliutas. Verslumas konkurencingoje kokaino rinkoje tampa akivaizdus, patyrinėjus inovatyvias platinimo strategijas, kaip antai kokaino skambučių centrai. Regis, šie nauji metodai tam tikru mastu atspindi disruptyvumą visose srityse, kurį palengvina visuotinis išmaniųjų telefonų naudojimas – savotiška kokaino verslo „uberizacija“. Tai konkurencinga rinka, kurioje pardavėjai varžosi siūlydami papildomas paslaugas, tokias kaip lanksčios pristatymo sąlygos.

Kokainas grįžta. Kaltinkite dėl to technologijas
© Bloomberg

Žinoma, tamsusis internetas ir technologijomis paremtos operacijos padeda parduoti visų rūšių narkotikus, tačiau kokainas yra ypač gerai pritaikytas šiuolaikinėms platinimo sistemoms. Daugelis socialiai aktyvių žmonių jį naudoja poilsiui ir yra linkę užsisakyti narkotikus taip pat, kaip užsisako picą. Čia ir pasitarnauja skambučių centrai bei kokaino taksi.

Kitas kokaino pranašumas kuriant šiuolaikinę rinkos infrastruktūrą – aukšta kaina už gramą ir žymūs didmeninių ir mažmeninių kainų skirtumai. Kokaino mažmenininkų bruto pelno marža 2017 m. siekė vidutiniškai daugiau nei 40 dolerių už gramą, o heroino – apie 25 dolerius. Dalis šio pelno investuojama į sklandžiai veikiančios infrastruktūros kūrimą.

Kokaino vartojimo augimas tam tikra prasme kelia ne mažiau nerimo nei JAV opioidų epidemija, net jei jis ir nenužudo tiek daug žmonių. Bent jau Europoje asmenų, gydomų dėl su kokainu susijusių sveikatos problemų, skaičius nuo 2014 m. išaugo 35 proc., be to, šis narkotikas gali būti atsakingas už sunkiai apskaičiuojamą mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių. Kokaino prieinamumas ir gyvybinga, technologiškai pažangi rinka kelia didelį pavojų – visų pirma jaunimui.

Šalys, kuriose klesti didžiausios kokaino rinkos, turėtų labiau pasistengti sprendžiant gamybos augimo Lotynų Amerikoje problemą, galbūt ragindamos ūkininkus pereiti prie kitų kultūrų ir už tai siūlydamos daugiau pinigų nei Kolumbijos vyriausybė. O Europoje ir JAV būtų galima sukurti daugiau technologijomis pagrįstų metodų, skirtų atjunkyti technologiškai išmanius vartotojus nuo kokaino. Pavyzdžiui, ES ataskaitoje minimas virtualios realybės panaudojimas siekiant sužadinti narkotikų poreikį ir išmokyti žmones, kaip su juo tvarkytis. Ankstesnius keturis dešimtmečius vykęs ekstravagantiškas „karas su narkotikais“ iš esmės buvo nesėkmingas, tačiau tai reiškia, kad turime rasti geresnių, protingesnių būdų, kaip kovoti su kokaino grįžimu.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.3846
Natalia Drozdiak, Courtney McBride

Latvija: Ukraina privalo turėti teisę smogti taikiniams Rusijoje (1)

Latvijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Ukraina , kuri stengiasi atremti rusų...

Verslas PliusSaritha Rai

„Amazon“ imasi plataus masto išlaidų mažinimo: nutraukia dalį operacijų Indijoje

„ Amazon .com“ nutraukia dalį savo operacijų Indijoje , pademonstruodama, kad net ir tokia...

Verslas PliusElizabeth Low, Chunzi Xu

Dėl Putino karo Vakarai tampa kaip niekad priklausomi nuo Azijos

Karas Ukrainoje stiprina Azijos ir Artimųjų Rytų, kaip pagrindinių tokio kuro kaip dyzelinas ir...

Julian Lee

„Bloomberg“: didžiausios Rusijos klientės užsitikrino didžiulę derybinę galią (1)

Šiaurės Amerikos importo draudimai ir Europos naftos perdirbėjų bei prekiautojų vadinamosios...

Verslas PliusBenedikt Kammel

Aviacijos laukia pokyčiai: „EasyJet“ ir „Rolls-Royce“ pranešė apie sėkmingą bandymą

Bendrovės „ EasyJet “ ir „ Rolls-Royce Holdings“ pranešė pirmą kartą sėkmingai...

Top naujienos

Ekspertas: jei ne pinigai, „Financial Times“ nebūtų rašęs apie Lietuvą taip, kaip parašė (14)

Britų portalo „ Financial Times “ publikacijos apie Lietuvą nėra žurnalistika, tai – reklama...

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama

Vos prieš kelis dešimtmečius Vilniaus miestas buvo gerokai mažesnis. Laikui bėgant, sostinė...

Ukrainos ambasadoje Madride – sprogimas (5)

Ukrainos ambasadoje Madride nugriaudėjo sprogimas. Sužalotas vienas žmogus. Apie tai praneša AFP...

EK pirmininkės pasisakymas ištrintas, sureagavo ir Ukraina (10)

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas sureagavo į Europos Komisijos (EK) pirmininkės...

Nauja apklausa išryškino aiškų kandidatų į Vilniaus merus trejetuką – įvertinti ir skirtingi II turo scenarijai (17)

Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) užsakymu...

Verslas PliusJulija Leimonė

Darbe patiriamas stresas suteikia dvi galimybes: jei negelbėja pirmoji, imkitės ryžtingų veiksmų 3 pagrindinės streso priežastys

Dažnai paroje esančios valandos yra dalinamos į lygias dalis: sakoma, kad trečdalį laiko...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba apie Rusijos sprendimą: Kremlius bijo Ukraina: mūsų kariuomenė tapo dar galingesnė (7)

Ukraina pranešė iš Prancūzijos gavusi daugkartinę raketų paleidimo sistemą, kuri papildė...

Gydytojas patarė, kaip senjorams sumažinti ligų riziką: vieną produktą siūlė vartoti ypač atsargiai

Žmones paveikia senėjimas , natūraliai atsirandantis dėl tam tikros molekulinės ir ląstelinės...

Ala Pugačiova priėmė svarbų sprendimą, susijusį su Rusija

Rusijos dainininkė Ala Pugačiova uždaro ABP – savo paskutinę įmonę gimtinėje, kuri...

Linda Rozenbacha, delfi.lv

Trumpa kelionė į Andalūziją: patarimai, ką čia pamatyti ir kaip sutaupyti

Rudenį dar galima spėti pasimėgauti saule Pietų Europoje. Dirbu nuotoliniu būdu, tad...