aA
„Kokaino verslo uberizacija“? Tai – ne pokštas. Naujausios Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos ataskaitos apie nelegalių narkotikų vartojimą rodo, kad kokaino rinka sparčiai auga, ir prie to gerokai prisideda technologinė pažanga.
© DELFI / Domantas Pipas

Opioidų epidemija ir toliau išlieka daugiausia JAV būdingu reiškiniu, kurį lemia aukštas medicininių opiatų prieinamumas ir nepakankama reguliuotojų reakcija; Europoje opioidų vartojimas nuosekliai mažėja dėl pragmatiškos politikos, kuri mažina narkotikų vartojimo stigmą ir akcentuoja gydymą, o ne bausmę. Pasak Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro, priešingai nei opioidai, kokainas vis dažniau vartojamas abiejose pagrindinėse rinkose – tiek Šiaurės Amerikoje, tiek ir Europoje.

Kokaino atgimimas susijęs su pasiūlos augimu. Jungtinių Tautų paskaičiavimu, pasaulinė narkotikų gamyba 2017 m. (tais metais gauti paskutiniai duomenys) pasiekė visų laikų rekordą – 1976 tonas per metus, arba dvigubai daugiau nei 2013 m. ir ketvirtadaliu daugiau nei 2016 m. Pagrindinė priežastis ta, kad Kolumbijoje, kuri yra didžiausia kokainmedžius auginanti šalis, 2013–2017 m. kokaino gamyba išaugo daugiau nei trigubai. Šį padidėjimą iš dalies lėmė susilpnėjusi kova su kokainmedžių augintojais, iš dalies – Kolumbijos partizanų grupuočių, tokių kaip FARC, sutaikinimas; kai kuriose atokiose vietovėse, kur legalios augalų kultūros nėra ekonomiškai perspektyvios, radikalius kairiuosius partizanus išstūmė organizacijos, turinčios grynai komercinių, o ne ideologinių motyvų.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, mažmeniniams vartotojams Europoje parduodamas kokainas dabar yra gryniausias per visą dešimtmetį, o tai reiškia, kad kokaino yra pakankamai ir nėra reikalo jo maišyti su kitomis medžiagomis. Didmeninės kainos, ypač Europoje, kur jos visada buvo aukštos dėl geografinių priežasčių, smarkiai sumažėjo – taip pat ir JAV.

Pastaraisiais metais, nepaisant didesnio grynumo, šiek tiek nukrito ir mažmeninės kainos. Taip yra todėl, kad pasikeitė rinka.

Kokainas grįžta. Kaltinkite dėl to technologijas
© Bloomberg

Paneigiant plačiai paplitusį įsitikinimą, kad jaunimas šiais laikais renkasi sveikesnį gyvenimo būdą nei ankstesnės kartos, didžiausia kokainą vartojanti demografinė grupė abiejose rinkose yra žmonės, kurių amžius svyruoja nuo 18 iki 25 metų. Viena iš priežasčių gali būti ta, kad kokaino rinka „susidraugavo“ su technologijomis ir ėmė šalintis gaujų ir monopolijų; dabar tai – moderni, versli ir konkurencinga rinka. ES narkotikų agentūra savo 2019 m. ataskaitoje rašo:

Viduriniame ir mažmeniniame lygmenyje pastebima kokaino tiekimo grandinės ir jos dalyvių reorganizacija, atsirandant fragmentuotoms, laisvesnėms ir horizontalesnėms organizacinėms struktūroms.

Mažesnės grupės gali patekti į rinką pasitelkdamos įvairias informacines technologijas, pvz., šifravimą, tamsųjį internetą, socialinės žiniasklaidos priemones ir kriptovaliutas. Verslumas konkurencingoje kokaino rinkoje tampa akivaizdus, patyrinėjus inovatyvias platinimo strategijas, kaip antai kokaino skambučių centrai. Regis, šie nauji metodai tam tikru mastu atspindi disruptyvumą visose srityse, kurį palengvina visuotinis išmaniųjų telefonų naudojimas – savotiška kokaino verslo „uberizacija“. Tai konkurencinga rinka, kurioje pardavėjai varžosi siūlydami papildomas paslaugas, tokias kaip lanksčios pristatymo sąlygos.

Kokainas grįžta. Kaltinkite dėl to technologijas
© Bloomberg

Žinoma, tamsusis internetas ir technologijomis paremtos operacijos padeda parduoti visų rūšių narkotikus, tačiau kokainas yra ypač gerai pritaikytas šiuolaikinėms platinimo sistemoms. Daugelis socialiai aktyvių žmonių jį naudoja poilsiui ir yra linkę užsisakyti narkotikus taip pat, kaip užsisako picą. Čia ir pasitarnauja skambučių centrai bei kokaino taksi.

Kitas kokaino pranašumas kuriant šiuolaikinę rinkos infrastruktūrą – aukšta kaina už gramą ir žymūs didmeninių ir mažmeninių kainų skirtumai. Kokaino mažmenininkų bruto pelno marža 2017 m. siekė vidutiniškai daugiau nei 40 dolerių už gramą, o heroino – apie 25 dolerius. Dalis šio pelno investuojama į sklandžiai veikiančios infrastruktūros kūrimą.

Kokaino vartojimo augimas tam tikra prasme kelia ne mažiau nerimo nei JAV opioidų epidemija, net jei jis ir nenužudo tiek daug žmonių. Bent jau Europoje asmenų, gydomų dėl su kokainu susijusių sveikatos problemų, skaičius nuo 2014 m. išaugo 35 proc., be to, šis narkotikas gali būti atsakingas už sunkiai apskaičiuojamą mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių. Kokaino prieinamumas ir gyvybinga, technologiškai pažangi rinka kelia didelį pavojų – visų pirma jaunimui.

Šalys, kuriose klesti didžiausios kokaino rinkos, turėtų labiau pasistengti sprendžiant gamybos augimo Lotynų Amerikoje problemą, galbūt ragindamos ūkininkus pereiti prie kitų kultūrų ir už tai siūlydamos daugiau pinigų nei Kolumbijos vyriausybė. O Europoje ir JAV būtų galima sukurti daugiau technologijomis pagrįstų metodų, skirtų atjunkyti technologiškai išmanius vartotojus nuo kokaino. Pavyzdžiui, ES ataskaitoje minimas virtualios realybės panaudojimas siekiant sužadinti narkotikų poreikį ir išmokyti žmones, kaip su juo tvarkytis. Ankstesnius keturis dešimtmečius vykęs ekstravagantiškas „karas su narkotikais“ iš esmės buvo nesėkmingas, tačiau tai reiškia, kad turime rasti geresnių, protingesnių būdų, kaip kovoti su kokaino grįžimu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.3846

Su Trumpo lėšų rinkėjo pagalba „Huawei“ lobizmo išlaidos muša rekordus

„ Huawei Technologies Co.“ išlaidos lobizmui trečiąjį ketvirtį neregėtai išaugo, nes...

Turkijos ir Rusijos pavyzdžiai siunčia pavojingą žinią – teritorijų grobimas duoda vaisių (158)

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano teritorijų užgrobimas Sirijoje, visai kaip ir jo kolegos...

Mokysi Lenkijos paauglius apie seksą – atsidursi už grotų (53)

Jei pasakosi paaugliams apie prezervatyvų naudą ir sakysi, kad nieko blogo būti gėjumi, gali...

Berlynas įšaldo būsto nuomos kainas: penkerius metus kainas reguliuos valdžia (140)

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos...

Nepabėgs net norėdami: Didžioji Britanija po „Brexit“ ir toliau kliausis imigrantais (18)

Kad ir kaip baigsis kankinamas Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos procesas,...

Top naujienos

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (67)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...

Kaunas jau ruošiasi pranešti blogą žinią: šiukšlių išvežimas gali brangti iki 50 proc. (30)

Kaune mieste bei visame Kauno regione gyventojai už buitinių atliekų surinkimą bei išvežimą jau...

Pragariško Alytaus gaisro realybė: be miego pluša ištisą parą, du ugniagesius teko atiduoti į medikų rankas (198)

Alytus jau aštuntąją dieną kovoja su padangų perdirbimo įmonės „ Ekologistika “ gaisru....

Karbauskis užsiminė, kaip galėtų atrodyti pataisytas automobilių mokestis: mokėtų mažiau gyventojų (136)

Trečiadienį po koalicinės tarybos posėdžio valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas...

Mokykla Kaune neatsigina norinčių dirbti: atrado sėkmės receptą, kuris it magnetas traukia jaunus mokytojus

Naujų mokytojų poreikį Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė vadina...

Pamirškite juodą spalvą, ji išryškins trūkumus – stilistė turi jums geresnę alternatyvą

Nors tikriausiai daugelis taip nepagalvotų, chaki yra viena iš universaliausių spalvų, galinti...

Paskelbė daugiau detalių apie Anglijoje su 39 žmonių kūnais rastą vilkiką (13)

Sofija trečiadienį patvirtino, kad pietryčių Anglijoje rastas vilkikas , kuriame buvo aptikti...

Ekspertų akimis: kur grubiai klydo „Žalgiris“ ir vasaros patirtį išnaudojusi „Sūduva“ laida „Sportinė forma“

Po A lygos 27-ojo turo savo pozicijas sustiprino šalies čempionų titulą ginanti Marijampolės...

Karas su Žvėryno milijonieriais pasiekė naujas aukštumas: pirmieji pamatykite, kaip krinta žemgrobių tujos (154)

DELFI užfiksavus, kad Vilniuje, garsiojoje žemgrobių gatvėje, dar visai neseniai atlaisvinta...

Teismas: Veryga viršijo savo įgaliojimus ir kompetenciją (151)

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ( LVAT ) išplėstinė teisėjų kolegija 2019 m. spalio...