aA
Turkija naudojasi prastėjančiais santykiais tarp Rusijos ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos, kad įgautų didesnės įtakos rytinėje Viduržemio jūros regiono dalyje, o daugelis kitų šalių nesiima dėl to jokių priemonių, pareiškė Kipro prezidentas.
Kipras perspėja sąjungininkus dėl leidimo Erdoganui laisvai viešpatauti regione
© AFP / Scanpix

„Turkija jaučiasi laisva ir nevaržoma, atsižvelgus į JAV pastangas išlaikyti šalį vakarų aljanse“, – interviu Nikosijoje kalbėjo Kipro prezidentas Nicosas Anastasiadesas.

Nors trintis tarp Turkijos ir Jungtinių Valstijų apsunkino santykius 29 narių kariniame aljanse, NATO pareigūnai primygtinai tvirtina, kad Turkijos išlaikymas aljanse yra naudingas visiems.

Dėl to Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas gali pasijusti „atrištomis rankomis“. Tarptautinė bendruomenė nesiėmė jokių priemonių pasipriešinti Turkijos veiksmams Sirijoje, Libijoje, Irake ir Kipro išskirtinėje ekonominėje zonoje arba jos planams atverti izoliuotą Varošos miestą turkų kontroliuojamoje Kipro šiaurinėje dalyje, sakė N. Anastasiadesas.

„Šalys nerodo jokio ryžto imtis deramų priemonių, ir tai didina konflikto grėsmę“, – sakė N. Anastasiadesas, pažymėdamas, kad Prancūzija yra vienintelė šalis, kuri atlieka aktyvų vaidmenį regione.

Praėjusių metų pabaigoje Prancūzijos ir Kipro pajėgos vykdė manevrus rytinėje Viduržemio regiono dalyje, o Paryžius nusiuntė karinio jūrų laivyno laivus į Siriją, taip pat lėktuvnešį į regioną. Kipro prezidentas antradienį susitinka su Prancūzijos gynybos ministru.

„Stiprios Prancūzijos pozicijos teikia vilties, kad Europos Sąjunga imsis aktyvesnio vaidmens sprendžiant problemas rytinėje Viduržemio regiono dalyje“, – sakė N. Anastasiadesas.

Įtampa regione neapsiriboja karinės jėgos demonstravimu, pažeidžiamas tapo ir prekybos sektorius. Turkijos prezidento R.T. Erdogano pažadas atsiųsti kariuomenę, kuri palaikytų Jungtinių Tautų (JT) remiamą Libijos vyriausybę, trikdo subtilią galios pusiausvyrą rytiniame Viduržemio jūros regione, tuo metu, kai šalys pešasi dėl pelningų angliavandenilių išteklių vandenyse aplink padalytą Kipro salą.

ES užsienio reikalų ministrai sutarė pirmadienį dislokuoti karines pajėgas siekiant užtikrinti ginklų tiekimo Libijai embargą ir užkirsti kelią ginkluotės tiekimui kariaujančioms šalies grupuotėms, sakė šaltiniai, susipažinę su situacija.

Nors jūrų susitarimas, kurį pernai lapkritį pasirašė R. T. Erdoganas su Libija, paskatino Turkiją reikalauti teisių į kai kurias zonas, kurios, pasak Atėnų, pagal tarptautinę teisę priklauso Graikijai, – N. Anastasiadesas tai pavadino provokacija, – Kipras toliau tęs savo angliavandenilių išteklių programą.

Tarptautinės energetikos bendrovės, veikiančios saloje, imsis priemonių savo interesams apginti, sakė jis, patikindamas, kad projektas „vyks, kaip numatyta“.

Tiek Turkija, tiek atskilusi Šiaurės Kipro Turkijos Respublika – kurią pripažįsta tik Ankara – kaltina tarptautiniu mastu pripažįstamą Kipro Respubliką vienašališkai vykdant angliavandenilių žvalgybą.

Salos, padalytos 1974 metais, kai Turkija užėmė maždaug trečdalį Kipro šiaurėje, suvienijimas, užtikrins taiką ateityje ir bus labai naudingas ekonomikai, sakė N. Anastasiadesas. Turkija turėtų suprasti, kad suvienijimo įmanoma pasiekti tik pasitelkus konstruktyvų įsipareigojimą, sakė Kipro prezidentas.

Kipras šiek tiek nerimauja dėl būsimo siūlomo ES biudžeto, sakė N. Anastasiadesas. Pagal numatytą planą „Kiprui bus sumažinta dalis iš ES Sanglaudos fondų ir prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondų, – sakė prezidentas. – Mes tikimės, kad bus inicijuotos tam tikros pataisos.“

Nepaisant istorinių salos ryšių su Jungtine Karalyste (JK), N. Anastasiadesas nebuvo optimistiškai nusiteikęs dėl lengvo perėjimo prie šalies santykių su ES po „Brexit“.

„Labiau tikėtina, kad šiais metais nebus pasiektas susitarimas tarp ES ir Jungtinės Karalystės, – sakė N. Anastasiadesas. – ES turi užtikrinti, kad pagal galutinį susitarimą Bendrijos narės neatsidurs prastesnėje padėtyje.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Karantinas tęsiamas iki vasaros ir bus kitoks: duris atvers daugybė veiklų, keisis bendravimo taisyklės pildoma (80)

Vyriausybė ketvirtadienį spręs dėl karantino pratęsimo iki gegužės pabaigos, tačiau bus...

Vyriausybė pasiruošusi laisvinti verslą: tikslina, kaip dirbs prekybininkai ir lauko kavinės (88)

Vyriausybė ketvirtadienį ketina įteisinti naujų atlaisvinimų verslui: jau nuo pirmadienio...

Majauskas sukritikavo stambų verslą: jaučia kraujuojančią valstybę ir bando ją išgręžt maksimaliai

Pandemija vis dažniau verčia įvairius verslus kreiptis pagalbos į valstybę. Tačiau, kaip pastebi...

Kremlius sureagavo į naujas JAV sankcijas iškvietė JAV ambasadorių  (60)

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad planuojamos JAV sankcijos Rusija i dėl jos kišimosi į...

Politologė dėl Kepenio kreipėsi į etikos sargus: pareiškimai perpildė kantrybės taurę

Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorė, politologė Rima Urbonaitė kreipėsi į Seimo etikos...

Karantino palengvinimų planą dėliojantys strategai turi ir planą B (131)

Karantino palengvinimo planą dėliojantys sveikatos strategai turi ir planą B. Ypač akylai stebimi...

Kauno miesto savivaldybė krito „nelygioje kovoje su epidemija“ – pateko į juodą zoną (119)

Kauno miestas pagal epidemiologinę situaciją pateko į juodųjų savivaldybių sąrašą, rodo...

Kijevas: jei Rusija peržengs raudonąją liniją, bus pasekmių (244)

Ukrainos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį teigė, kad Rusija tiesiogiai grasina...

Šį darbdavių suteikiamą privalumą darbuotojai šiandien vertina dar labiau – dažnas jau laiko būtinybe (2)

Siekdami motyvuoti ir išlaikyti darbuotojus darbdaviai šiandien siekia suteikti jiems kuo daugiau...

Įgudusi apsipirkti už kelis eurus rado tokių rūbų, kurie prilygsta tūkstančius kainuojančioms suknioms (1)

Dėvėtus drabužius atradau paauglystėje – dėl nepritekliaus. Gyvenant gimtajame mieste,...