aA
Pekine prezidento Xi Jinpingo grandiozinis karinis paradas sostinės gatvėmis bus sveikinamas kaip nacionalinio pasididžiavimo demonstravimas po 70 metų trukusio Komunistų partijos valdymo. Vašingtone daugelis įžvelgs Vakarų Ramiojo vandenyno regione augančią grėsmę amerikiečių dominavimui.

Kartu su tankais, kariniais transporteriais ir žąsele žygiuojančių kareivių kolonomis antradienį vyksiančioje 80 minučių eisenoje per Tiananmenio aikštę greičiausiai bus demonstruojamas ir raketų komplektas, pastaraisiais metais skatinęs JAV mėginti nukreipti į Rytų Aziją didesnes pajėgas.

Kinija išleido krūvą pinigų tam, ką buvęs Ramiojo vandenyno vadas Harry Harrisas pavadino „didžiausia ir įvairiausia raketų jėga pasaulyje“.

Remiantis prieš šventę išplatintų įrangos nuotraukų analize, planuojamas paradas – antrasis tokio pobūdžio Xi Jinpingo renginys per ketverius metus – pademonstruos šio triūso vaisius. Pirmą kartą bus galima viešai pamatyti tarpkontinentinę balistinę raketą „Dongfeng-41“ – vieną ilgiausių pasaulyje raketų, rašo Paryžiaus Strateginių tyrimų fondo tyrėjai Antoine'as Bondazas ir Stéphane'as Delory.

„Kalbant apie gryną politinę komunikaciją, raketos bus tai, apie ką kalbės visi, nes tai – įspūdingas Kinijos jėgos ir galios demonstravimas“, – penktadienį pažymėjo A. Bondazas.

Vienas iš aktualiausių JAV ir jos Azijos sąjungininkių rūpesčių – Liaudies išlaisvinimo armijos (PLA) trumpesnio nuotolio nebranduolinių raketų arsenalas. Per pastaruosius 15 metų Kinija padvigubino savo raketsvaidžių skaičių ir sukūrė ginklų rinkinį, kuris praplėtė jos įprastų kovinių galvučių aprėptį tiek, kad apimtų didžiąją dalį amerikiečių Vakarų Ramiojo vandenyno bazių.

Tokios vidutinio nuotolio sausumos raketos, kurias Jungtinėms Valstijoms buvo uždrausta turėti pagal Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį su Rusija, buvo viena iš priežasčių, kodėl kai kurie palaikė D. Trumpo administracijos pasitraukimą iš Šaltojo karo laikų pakto šiais metais.

Pasak penktadienį paskelbtos Japonijos gynybos Baltosios knygos, PLA raketinės pajėgos jau išbandė pažangias vadinamąsias hipersonines raketas, kurių beveik neįmanoma perimti.

„Vidutinio ir tarpinio nuotolio balistinės raketos, kurias sukūrė kinai ir kurios bus demonstruojamos spalio 1-ąją, yra kritinis komponentas“ Pekino strategijoje, pažymėjo Samas Roggeveenas, Sidnėjaus Lowy instituto tarptautinio saugumo programos direktorius.

„Jų paskirtis – užtikrinti, kad bet kokios karinės operacijos vykdymas Šiaurės Azijoje būtų labai rizikingas ir labai brangiai kainuotų“, – sakė jis.

JAV pareigūnai įvertino, kad maždaug 95 proc. Kinijos arsenalo prieštarautų vidutinio nuotolio sausumos raketų sutarčiai, kurios pažeidimu JAV apkaltino ir Maskvą. Remiantis neseniai išėjusia Sidnėjaus universiteto Jungtinių Valstijų studijų centro ataskaita, PLA raketos Kinijai galėtų leisti „greitai panaudoti ribotą jėgą, kad būtų pasiekta fait accompli pergalė“, JAV nespėjus atsakyti tuo pačiu.

Nors pasitraukimas iš susitarimo leidžia JAV vėl turėti nuosavas raketas, galingiausia pasaulio kariuomenė su Kinija žaidžia gaudynių. Praėjusį mėnesį Pentagonas atliko pirmąjį sausumos kruizinės raketos skrydžio bandymą, o naujasis gynybos sekretorius Markas Esperis per savo pirmąjį vizitą regione pažymėjo, kad ieško vietų Azijoje, kur galėtų dislokuoti tokius ginklus.

M. Esperio pasiūlymas atskleidė kliūtis, su kuriomis susiduria visos Vašingtono pastangos pasipriešinti Kinijos grėsmei.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas JAV raketų priimti nesutiko, o Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe susidūrė su kategorišku pasipriešinimu bandymui savo šalies teritorijoje dislokuoti amerikiečių priešraketinės gynybos sistemą, jau nekalbant apie puolamąsias raketas.

Maža to, bet koks mėginimas įvesti tokias raketas susidurtų su Kinijos pasipriešinimu: 2016 m. kinai paskelbė Pietų Korėjai ekonominį embargą po to, kai ši sutiko 2017 m. įsileisti JAV priešraketinį skydą. M. Esperio kelionės metu Kinijos užsienio reikalų ministerija įspėjo, kad Australija, Japonija ir Pietų Korėja susidurs su atsakomosiomis priemonėmis, jei jose bus dislokuoti ginklai.

„Vidutinio nuotolio raketų dislokacija Indijos ir Ramiojo vandenyno regione bus sudėtingas uždavinys, – pažymėjo J. Berkshire'as Milleris, Japonijos tarptautinių santykių instituto vyresnysis bendradarbis. – Kinija neabejotinai stengsis daryti intensyvų politinį ir ekonominį spaudimą bet kuriai JAV sąjungininkei, kuri pas save priimtų tokio nuotolio raketas.“

Savo ruožtu Kinija tvirtina, kad paradas, panašus į renginius, organizuojamus per kitus svarbius jubiliejus, yra skirtas paminėti šalies įkūrimą ir nenukreiptas į jokią kitą tautą.

„Kinija neturi nei poreikio, nei noro demonstruoti savo raumenis per karinius paradus, – antradienį žurnalistams pareiškė Kinijos Centrinės karinės komisijos Jungtinio štabo departamento operacijų biuro direktoriaus pavaduotojas Cai Zijunas. – Kuo stipresnė Kinijos kariuomenė, tuo didesnė tikimybė užtikrinti taiką.“

Tuo pačiu Xi Jinpingo paradas rizikuoja sustiprinti argumentus, kad Kinijos kariuomenė gali kelti grėsmę jos kaimynėms.

„Šie ginklai gali būti slepiami, perkeliami, o puolimas prieš juos būtų puolimas prieš žemyninę Kiniją – dėl visų šių priežasčių jie yra pagrindinis PLA prioritetas, – teigė Australijos Macquarie universiteto Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono profesorius Batesas Gillas. – Jų demonstravimas per šį paradą – užtikrinimas, kad visi tai supranta.“

O užsienio ginklų ekspertai tuo pačiu pasinaudos proga apžiūrėti įrangą, kurią Kinija paprastai uoliai slepia. Paradas „pademonstruos kiekybinį ir kokybinį Kinijos balistinio arsenalo modernizavimą“, savo analizėje rašė A. Bondazas ir S. Delory.

„Nors kai kurios strateginės raketos ir ginklų sistemos mums jau matytos, kitos iki šiol dar nebuvo paviešintos, o apie kai kurias žinoma tik iš gandų“, – pridūrė jie.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.0667

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

Policija įspėja apie sugriežtintą kontrolę: šį kartą kontroliuos ne tik judėjimą tarp savivaldybių (96)

Policija savaitgalį žada intensyviau vykdyti judėjimo kontrolę tarp savivaldybių ir didesnį...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (22)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Lošimo nelegalai nesnaudžia: štai kokių priemonių kasdien Lietuvoje tenka imtis (21)

Nuotoliniai azartiniai lošimai – sparčiausiai auganti lošimų verslo šaka, kurioje kasmet...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (85)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Dainų autorius piktinasi dėl subsidijų Kirkorovo koncerto organizatoriams: situacija nesuvokiama (33)

Paaiškėjus, kad buvusios Lietuvos kultūros tarybos sprendimu subsidijos už neįvykusius ar...

Mirusiųjų tyrimai parodė, kaip COVID-19 paveikia smegenis: pažeidimai siaubingi (2)

Naujajam koronavirusui negailestingai užkrečiant vis daugiau žmonių, mokslininkams pavyko...

Ištirti Lietuvoje plintančio audinių koronaviruso genomai: mokslininkai nustatė labai svarbių detalių

Audinių ūkiuose plinta skirtingos koronaviruso atmainos. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vytautas Mikaitis | D+

Tik Rusijos pripažintoje „šalyje“ apsilankę lietuviai: net Šiaurės Korėjoje jautėmės saugesni

Paskutiniu metu vis gyriausi, kad mano pasakojimai apie nuotykius, patirtus kertant Rusijos ar kitų...