aA
Viena kiečiausių korporatyvinių strategijų – mažėjančio turto valdymas investuojant į perspektyvų, bet dar tik kylantį verslą.
Kiek uždirba „Facebook“: aikštingosios imperijos pakilimas ir nuosmukis
© AFP / Scanpix

Šis sunkumas taip plačiai pagarsėjęs, kad apie jį rašomos populiarios knygos. Toks valdymo subalansavimo aktas gali būti dar griežtesnis technologijų srityje. Jei kompanija valdo lėtai augantį ar mažėjantį technologinį turtą, ji neretai paprasčiausiai numiršta arba ją perima privataus kapitalo įmonė.

Vis dėlto panašu, kad „Facebook Inc.“ visai sumaniai tvarko savo turbūt vienintelį nykstantį turtą – pagrindinį socialinį tinklą, investuodami į kitą nuosavybę, kaip antai „Instagram“ ir asmeninių vaizdinių dienoraščių formatą.

Reklaminiai skelbimai pagrindiniame „Facebook“ socialiniame tinkle ir „Instagram“ kurį laiką turbūt ir toliau teiks didžiąją pajamų dalį. Tačiau kompanija nėra akla. Pagrindiniam socialiniam tinklui tampa vis sunkiau pritraukti naujų vartotojų, todėl kyla pagrindo manyti, kad pajamų augimas iš to, ką pati įmonė vadina „mėlynąja programėle“, ilgainiui mažės.

Trečiadienį „Facebook“ pranešė, kad pagrindinio socialinio tinklo ir „Messenger“ programos vartotojų skaičius per antrąjį ketvirtį padidėjo iki 1,6 milijardo žmonių, o pernykštis 8 proc. augimo tempas yra antras lėčiausias kompanijos istorijoje. (Pirmąjį ketvirtį augimas buvo dar šiek tiek lėtesnis.) Europoje, JAV ir Kanadoje – kurios kartu sudėjus atneša maždaug tris ketvirtadalius „Facebook“ ketvirčio pajamų – vartotojų skaičius nejuda iš vietos jau beveik dvejus metus.

Tiksliai nurodyti pagrindinio socialinio tinklo pajamų augimo, lyginant jį su kitomis „Facebook“ internetinėmis paslaugomis, nėra įmanoma, tačiau akivaizdu, kad „Facebook“ supranta, jog kitos jų valdomos programos, tokios kaip „Instagram“ ir „WhatsApp“, pamažu pervilioja žmones iš klasikinio „Facebook“. Tai reiškia, kad ateityje bendrovės pajamų augimo galima bus tikėtis iš kitų programų, bet ne iš pagrindinio socialinio tinklo.

„Facebook“ garbei reikia pasakyti, kad kompanija laikosi gana ramiai ir nesikarščiuoja dėl to, kad jos pagrindinis socialinis tinklas pamažu tampa anglies atitikmeniu energetikos pramonėje. Jis jau nebėra ateitis. Tai turtas, kuriam pradėjus mažėti reikės sumanaus valdymo.

Kompanija iš tiesų išgąsdino investuotojus trečiadienį vykusiame konferenciniame pokalbyje, kai vyriausiasis finansininkas pareiškė, kad pajamų augimas lėtės. Tai nėra naujas įspėjimas, tačiau nauja buvo tai, kad lėtėjimas greičiausiai tęsis ir po šių metų – vadovai tvirtina, kad didėjantys asmens duomenų, kuriuos „Facebook“ gali rinkti ir naudoti reklamai, apribojimai paveiks reklamos pardavimus labiau, nei buvo prognozuojama anksčiau. Šie ne itin nuraminantys žodžiai lėmė „Facebook“ akcijų sumažėjimą vėliau vakare.

Kiek uždirba „Facebook“: aikštingosios imperijos pakilimas ir nuosmukis
© AFP / Scanpix


Markas Zuckerbergas ir jo kompanija sunkiai triūsia, investuodami pinigus į naujų didelių projektų kūrimą. Veiklos sąnaudos antrąjį ketvirtį didėjo sparčiau nei pajamos penktą ketvirtį iš eilės, nes „Facebook“ pumpuoja pinigus į televiziją imituojančios programos „Watch“ vaizdų programavimą, kompiuterių centrus, palaikančius tokius daug duomenų reikalaujančius produktus, kaip tas pats „Watch“ ir „Instagram“ istorijos, bei samdo vis daugiau žmonių, kad šie prižiūrėtų interneto veiklos srautus.

„Facebook“ vadovai trečiadienį investuotojams taip pat pasakė, kad JAV Federalinės prekybos komisijos nustatyti su privatumu susiję pakeitimai padidins „Facebook“ išlaidas ir pabrangins naujų produktų įvedimą.

Šiuo metu „Facebook“ investuotojai tebėra apsišarvavę kantrybe ir leidžia kompanijai gausiai leisti pinigus, tačiau M. Zuckerbergas žino, kad kantrybė turi ribas. Prieš keletą mėnesių investuotojams jis gudriai užsiminė manantis, jog svarbu, kad išlaidų augimas vėl atitiktų pajamų tempą. „Facebook“ vadovai trečiadienį atsisakė pakartoti šį pažadą.

Tokia manipuliacija – darant prielaidą, kad investuotojai sutiks ją „praryti“ – iš esmės suteikė „Facebook“ metus ar netgi daugiau laiko pašėlusiai leisti pinigus, kad sugalvotų, kaip padaryti „Instagram“ dar sėkmingesnį ir kaip sujungti visų programų karkasus, kad „Facebook“ taptų internetinio bendravimo supertvirtove ir galbūt surinktų dar daugiau duomenų apie vartotojus, kol šie naršo po visas jai priklausančias programas.

Kurį laiką nebus iki galo aišku, ar „Facebook“ iš naujų funkcijų, tokių kaip pokalbių programos ir „Instagram“ pirkimai bei istorijos, pavyko užsidirbti tiek, kiek kišant reklaminius skelbimus į nuolat pliaupiantį „Facebook“ socialinio tinklo srautą. Bet pagirkime „Facebook“ už tai, kad ryžosi tam, ko nesugebėjo daugelis pirmtakų: neleisti subyrėti lėtėjančiam projektui ir tuo pačiu kurstyti daug žadančius.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.1579

Rusijos specialistas skelbia nustatęs tikrąjį mirčių nuo koronaviruso mastą šalyje

Buvęs Kremliaus statistikos agentūros darbuotojas teigia, kad Rusijos kasdieniai mirštamumo nuo...

„Bloomberg“: yra vos vienintelis kelias sustabdyti viruso plitimą? (22)

Nauji protrūkiai įvairiose šalyse, nuo JAV iki Europos, rodo, kad pasaulis neišmoko pirminės...

Analitikai: kompanijos, kuriose daugiau moterų vadovių, parodo geresnius rezultatus (98)

Kompanijos, kuriose yra daugiau moterų vadovių, istoriškai savo investuotojus apdovanoja geresniais...

Pastebėjo dar vieną veiksnį, didinantį pavojų susirgti sunkesne COVID-19 forma: aktualu ne vienam (110)

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrams (CDC) pareiškus, kad antsvorį turintiems žmonėms,...

Trumpo draugai su nerimu laukia rinkimų: gali pasidaryti labai nemalonu (18)

Uolėtoje Golano teritorijoje stovintis ženklas kviečia lankytojus į būsimas „Trump Heights“...

Top naujienos

Į Valinsko pareiškimą sureagavo ir Nausėda, ir Skvernelis: ragina nenutylėti (389)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis griežtai sureagavo į laidų vedėjo...

Pasiūlymas ilginti moksleivių atostogas mokyklų vadovams buvo netikėtas ir nemalonus: paaiškino, ką keičia dvi savaitės (77)

Moksleivių atostogos šį rudenį gali būti pratęstos iki dviejų savaičių – tokį siūlymą...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus papildyta (91)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Kasiulevičius: jei nebeatseksime susirgusiųjų kontaktų, koronaviruso kontrolę prarasime totaliai (57)

Antradienį Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) apsilankęs šalies vadovas Gitanas...

Drama Kaune: ekskavatoriumi prieš istorinę vilą (335)

Prestižiniame Kauno Žaliakalnio rajone, Ąžuolyno pašonėje, Perkūno alėjoje stovėjusi Art...

Pirmoji ES šalis grįžta prie karantino papildyta (197)

Airija tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe nare dėl augančio naujojo koronaviruso atvejų...

Praėjusią parą – 202 nauji koronaviruso atvejai ir dvi mirtys mirusiesiems koronavirusas nustatytas spalio 10-15 d. (139)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 205 nauji koronaviruso atvejai. Tai žiniasklaidai patvirtino...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus (20)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Grybauskaitė: po rinkimų prasidės reguliacijos ir priemonės, kurios dabar vėluoja (225)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį balsuodama išankstiniame balsavime...

Makiažas ir apsauginė veido kaukė – suderinama: meistrė išvardijo pagrindinius triukus (7)

Veidą dengiančios kaukės tapo kasdienybe, o kartu su ja ir amžina dilema – kaip dažytis, kad...

|Maža didelių žinių kaina