aA
Kalbant apie nuostolius, būta ir nuostolingesnių metų. Bet atsižvelgus į bendrą rinkos dalyvių prastų rezultatų mastą, 2018-ieji investuotojams greičiausiai bus nesėkmingi metai, - bent jau pagal vieną rodiklį jie bus prasčiausi.
© AFP / Scanpix

Iš aštuonių svarbiausių „Bloomberg“ stebimų turto kategorijų, manoma, tik dviejose šiais metais bus paskelbti teigiami bendri rezultatai. Aukščiausią poziciją sąraše užima iždo vekseliai, tuo tarpu besiformuojančių rinkų akcijos velkasi pačiame gale.

„2018 metais perteklinių pajamų iš obligacijų ir paprastųjų akcijų era pasibaigė, - neseniai paskelbė „Bank of America Merrill Lynch“ strategai, vadovaujami Michaelo Hartnetto. – Volstrite naujienos optimistinės, nors vertybinių popierių kainų judėjimas kelia pesimistines nuotaikas.

Prekybos įtampa tarp Junginių Valstijų ir Kinijos, tebevyraujantis netikrumas dėl „Brexit“, aklavietė, susidariusi dėl Italijos biudžeto ir po JAV federalinio atsargų banko sprendimo padidinti palūkanų normas pasikeitusi pajamų kreivė , - visa tai nusmukdė nuotaikas. Kitados galingų technologijų milžinių nuosmukis Jungtinėse Valstijose ir Kinijoje tik pakurstė didesnius akcijų nuostolius; kartu su krentančiomis naftos kainomis, sumažėjo ir žaliavinių prekių kainos, o sustiprėjus JAV doleriui sunkumų patyrė besiformuojančios rinkos; maža to, sprogo kriptovaliutų burbulas.

„Šiais metais liudijome nemažai išskirtinių įvykių, - sakė „BlackRock Inc.“ APAC ETF ir „Index Investments Strategy“ vadovas Thomas Taw. – Ypač besiformuojančiose rinkose, kylant susirūpinimui dėl skolų ir prekybos tarifų konflikto“.

Profesionalams metas buvo išties sunkus, bet ne lengvesnė dalia laukė ir šeimos verslo investuotojams. O mes panagrinėkime, kaip pasisektų hipotetiniam mažmenininkui-investuotojui, jeigu jis šių metų pradžioje būtų investavęs 10 000 JAV dolerių į tam tikrus atrinktus dėmesio vertus aktyvus.

Technologijų milžinės

FAANG technologijų milžinių grupė - „Facebook Inc.“, ‚Apple Inc.“, „Amazon.com Inc.“, „Netflix Inc.“ ir „Alphabet Inc.“ priklausanti „Google“ - buvo tarp didžiausių JAV akcijų rinkos augimo veiksnių. Bet jų vertė labiausiai ir smuko po piko birželį, nes daugybė veiksnių, nuo lėtėjančio augimo ir prekybos konflikto, sukėlusio sumaištį tiekimo grandinėje, iki reguliuotojų susirūpinimo dėl socialinės žiniasklaidos poveikio įvairių pasaulio šalių rinkimams, nusmukdė nuotaikas. Vis dėlto 10 000 JAV dolerių investicija, susijusi su indeksu „NYSE FANG+ Index“, metų pradžioje būtų pridėjusi papildomus 270 JAV dolerių.

Aukso rinkoje - optimizmo mažiau

Aukso rinkai šie metai buvo prieštaringi. Sąstingį metų viduryje, Federaliniam atsargų bankui (FED) toliau laikantis karingesnės pozicijos, pakeitė atvirkštinė dinamika, nes pasaulyje augo susirūpinimas, esą šalies centrinis bankas gali kitais metais apriboti savo pinigų politikos griežtinimą. Šių metų gruodį auksas varžosi su paladžiu dėl brangiausio pagrindinio tauriojo metalo „karūnos“, ir nors rinkos dalyviai šiuo metu itin optimistiškai vertina perspektyvas bent jau artimiausius trejus metus, 10 000 dolerių investicija būtų neatsipirkusi ir būtų prarasta maždaug 450 JAV dolerių.

Sprogęs burbulas

Sensacingas bitkoino, didžiausios skaitmeninės valiutos, vertės kilimas 2017 metų pabaigoje šių metų pradžioje labai greitai sustojo. 2018 metų sausį Japonijos kriptovaliutų birža per programišių kibernetinę ataką prarado maždaug 500 mln. JAV dolerių , ir tai tapo viena iš pirmųjų iš visos virtinės blogųjų naujienų pramonėje, - kriptovaliutų pramonės rinkos vertė jau smuko per 700 milijardų JAV dolerių, nes pagrindinės institucinių investicijos, į kurią dėta daug vilčių, nepasiteisino. 10 000 JAV dolerių investicija praėjusių metų pabaigoje būtų ištirpusi iki kiek daugiau nei 2500 JAV dolerių gruodžio viduryje.

Marihuanos beprotybė

Marihuanos bendrovių akcijos šoktelėjo šių metų trečiąjį ketvirtį, Kalifornijai bei Kanadai legalizavus marihuanos vartojimą rekreaciniais tikslais. Tačiau akcijos, susijusios su klestinčia pramone, svyravo: fondo „ETFMG Alternative Harvest ETF“ vertė šoktelėjo 32 proc., bet jau spalį, smukus rizikingų aktyvų vertei, toks prieaugis nuėjo perniek. Naujausiais duomenimis, fondo vertė per metus smuko 21 proc. Iš investuotojo 10 000 dolerių būtų dabar telikę mažiau nei 8000 JAV dolerių.

Išskirtinė rinka

Akcijų rinkos išgyveno nelengvus metus beveik visur, išskyrus vieną pažymėtiną išimtį: Jamaikos akcijų biržos rinkos indeksas „Jamaica Stock Exchange Market Index“ demonstravo antrus geriausius rezultatus pasaulyje vertinant JAV doleriais, bendroji grąža per metus sudarė apie 28 procentus. Įvairių bankų, draudikų, dalies bendrovių akcijos šoktelėjo, vyriausybei sumažinus skolinimąsi ir sulaukus milijardų JAV dolerių investicijų iš Kinijos. Jamaikos akcijos pastaraisiais metais išgyveno aukso gyslą, pagrindinis indeksas nuo 2013 metų pabaigos šoktelėjo net 330 procentų. Mūsų hipotetinis investuotojas, jei būtų investavęs 10 000 JAV dolerių, būtų uždirbęs apie 13 000 JAV dolerių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Kai pinigų daugiau nei fantazijos – sveiki atvykę į „patirčių ekonomiką“ (7)

Turėdami daugiau pinigų nei kada nors anksčiau, turtingiausieji nori visko čia ir dabar. Sveiki...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (275)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Naujas mados klyksmas Kinijoje: kiekvienas trokšta tapti nauju Elonu Musku (16)

Šiuo metu „ Tesla “ vykdo darbuotojų atranką Kinijoje, o Kinijos verslininkai vykdo darbuotojų...

Laivybos pramonė bando užglaistyti savo purvinas spragas (2)

Automobilių bei gamyklų sukeliama oro tarša daugumos pasaulio valstybių reguliuojama nuo...

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (21)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (198)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (22)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (83)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (51)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (1)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (2)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (79)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...