aA
Jeigu 2019-ieji buvo metai, kai grupė Artimųjų Rytų rinkų su griausmu įsiliejo į bendrą srautą, tuomet 2020-ieji parodys, ar užsienio lėšos ir toliau gausiai plūsta.
Naftos gavyba
Naftos gavyba
© AP/Scanpix

Metai prasidėjo sulig penkių Persijos įlankos ekonomikų prisijungimu prie „JPMorgan Chase & Co.“ besiformuojančių rinkų obligacijų indeksų. Dėmesys ir toliau buvo sutelktas į regioną; po „Saudi Aramco“ 12 mlrd. dolerių vertės tarptautinio obligacijų debiuto balandį, imta ruoštis metų pabaigoje numatytam istoriniam viešam akcijų platinimui.

Tuo pat metu bepiločių skraidyklių ir raketų smūgiai „Aramco“ valdomiems naftos kompleksams tarytum priminė politines regiono problemas ir potencialius spąstus investuotojams.

„Geopolitinių trikdžių rizikos niekur nedingo“, – elektroniniame laiške rašė „Citigroup Inc.“ analitikai, tarp jų ir Edwardas Morsė. Sunkumus „sunkiai kompensuoja rinkos, kurios mums atrodo labiau pažeidžiamos trikdžiams“ nei prieš ataką prieš „Aramco“, sakė jie.

Čia pateikiamas kelių didžiausių rizikų, kurias investuotojai atidžiai stebės 2020 metais, sąrašas.

Nesantaika Persijos įlankoje

Niokojančio karo su Iranu ir jo maištininkų grupuotėmis galimybė regione paskatino Persijos įlankos monarchijas įsipareigoti peržiūrėti strategijas. Bet koks susitaikymas tarp Saudo Arabijos ir Irano arba embargo Katarui nutraukimas suteiktų stiprų postūmį regiono investiciniam patrauklumui.

Nepaisant silpnų užuominų apie galimą atlydį Kataro bei keturių šalių bloko – Jungtinių Arabų Emyratų, Saudo Arabijos, Egipto ir Bahreino – santykiuose, vis dar ar anksti tikėtis esminio jų pagerėjimo.
Kataras surengė derybas su Saudo Arabija, bet su JAE nepavyko jokių derybų, – o be jų 30 mėnesių trukusį skilimą bus sunku sureguliuoti. Kataro emyras atšaukė kvietimą dalyvauti metiniame Persijos įlankos šalių lyderių susitikime Saudo Arabijoje, numatytame gruodį, tuo pakurstęs aukštą JAE pareigūną pareikšti, jog krizė su Doha „tęsiasi“.

Nafta ir akcijų platinimas

„Brent“ naftos kainoms smukus apie 25 proc. nuo 2018 metų spalio, kai buvo šoktelėjusios iki ketverių metų maksimumo, fiskalinis deficitas regione plečiasi ir bet koks tolesnis naftos kainų mažėjimas 2020 metais tik pagilins žaizdas, teigia tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“.

Pasaulinėms naftos rinkoms vis tiek gresia perteklius 2020 metais, net jeigu Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) ir jos partneriai laikysis naujų įsipareigojimų mažinti gamybą, šių metų gruodį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra. Grupei nepriklausančių šalių tiekimas, ypač JAV skalūnų sektoriuje, toliau auga sparčiau už pasaulinę paklausą.

Tokiomis aplinkybėmis spaudimas skolintis didės, o pagal obligacijų pardavimus, tikėtina, pirmaus Saudo Arabija, Omanas, Bahreinas ir Egiptas Artimiausiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje; pastarajai Abdulas Kadiras Hussainas, „Arqaam Capital“ (Dubjaus) ilgalaikio turto valdymo skyriaus vadovas, prognozuoja dar vienus stiprius metus akcijų platinimo kontekste.

Aramco
Aramco
© Reuters / Scanpix


Protestai

Didelis jaunimo nedarbas, prastas valdymas ir kitos įsišaknijusios problemos, prisidėjusios prie 2011 metų Arabų pavasario sukilimų bangos , tebekelia grėsmę politiniam stabilumui daugelyje regiono šalių. Susidūrusios su tokiomis kliūtimis, Irako, Libano, Egipto, Alžyro, Irano ir Sudano vyriausybės stengsis pertvarkyti savo ekonomikas, įgyvendindamos galimai nepopuliarias programas, teigia „Fitch Ratings“ Honkongo skyriaus direktorius Krisjanis Krustinis.

Ties riba

Libano, vienos iš labiausiai įsiskolinusių pasaulio šalių, chaotiškas skolinių įsipareigojimų nevykdymas gali supurtyti regioną. Iki šiol šalis turėjo nepriekaištingą obligacijų padengimo istoriją per visą karų bei politinės nesantaikos istoriją, ir visų akys bus nukreiptos į artėjantį terminą, numatytą kitų metų kovo 9 dieną.

Viskas galiausiai gali priklausyti nuo to, kiek bus paveiktos užsienio atsargos mėginant įveikti prasčiausią valiutos krizę per du dešimtmečius.

Šioms atsargoms mažėjant, tikimybė, kad investuotojai susidurs su vienokiu ar kitokiu skolinių įsipareigojimų nevykdymu, tampa vis realesnė, – sakė Michaelas Ciramis, „Eaton Vance Corp.“ (Bostonas) piniginių operacijų skyriaus vadovas.

Naftos gavyba
Naftos gavyba
© Shutterstock


Pavojingi susiejimai su valiutomis

Piniginių operacijų vadybininkai iš tolo apeis nelanksčią valiutų kursų politiką tuo atveju, jeigu bus užfiksuotas bet koks dolerio silpnumas, teigia A. K. Hussainas iš „Arqaam Capital“.

Lankstaus kurso režimo besiformuojančių rinkų valiutas, skirtingai nei su doleriu susietas kitų Artimųjų Rytų šalių valiutas, palaikys dolerio nuvertėjimas.

„Tokioje aplinkoje regionas pasauliniams besiformuojančių rinkų investuotojams gali pasirodyti kaip nepakankamo svorio“, – pažymėjo A. K. Hussainas.

Kuveitas

Kai kurie investuotojai prognozuoja milijardą dolerių įplaukas, kai „MSCI Inc.“ įrauks Kuveitą į savo pagrindinių besiformuojančių rinkų akcijų indeksą 2020 metų birželį. Toks žingsnis gali turėti dvi medalio puses.

„Susiję pasyvūs srautai sukels problemų, atsižvelgus į aukštą akcijų vertę, lėtą ekonominį augimą ir pernelyg silpną indekso svorį daugeliui aktyvių besiformuojančių rinkų investuotojų“, – kalbėjo Dubajuje veikiančios „Tellimer“ kapitalo strategijos skyriaus vadovas Hasnainas Malikas.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.7500
Delfi PliusBloomberg News

Putinas stumiamas į keblią padėtį: įtampos požymiai plinta visuose sektoriuose (3)

Paėjus beveik trims mėnesiams po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė savo...

Verslas PliusJo Constantz

Vadovų tvirtinimai nesutampa su realybė: darbuotojai jaučiasi kitaip nei sako direktoriai

Generaliniai direktoriai , užsispyrę žūtbūt sugrąžinti darbuotojus į biurus , sako, kad...

Verslas PliusLaura Benitez; Sydney Maki; Libby Cherry

Rusijai gresia rimčiausias skolų testas

Kelias, kuriuo žengdama Rusija galėtų išvengti pirmojo per šimtmetį užsienio įsipareigojimų...

Verslas PliusAnuchit Nguyen

Lietuvių pamėgta atostogų kryptis atsisako ribojimų: nori privilioti daugiau turistų

Tailandas nuo kito mėnesio kai kuriuose regionuose leis vėl atsidaryti barams, aludėms ir...

Verslas PliusShruti Srivastava; Pratik Parija; Vrishti Beniwal

Pasaulis susirūpinęs protekcionistiniais sprendimais: iš Indijos galime sulaukti sprendimo dėl dar vieno produkto

Analitikai teigia, kad kitas Indijos maisto protekcionizmo taikinys po to, kai buvo apribotas...

Top naujienos

Delfi PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Kelios šalys vis garsiau kalba apie derybas su Rusija: vieną klaidą jau padarėme, dabar svarbausi – du dalykai (2)

„Šantažo galimybes reikia naikinti, nes matyti, kad čia jau turime naują pandemiją –...

Lietuvių medžio gamykla – antra tokia pasaulyje: rinkoje matyti nerimo ženklų

Vievio medienos gamykla – antra pasaulyje pagal pagaminamų baldinių kaištukų arba dygių...

Ilgametis kalinių prižiūrėtojas tapo „bachūrų“ vergu: „dėdę Juozą“ įklampino paslaptinga dėžutė (1)

Alytaus pataisos namų Apsaugos ir priežiūros skyriaus vyresnysis inspektorius Juozas Liutkauskas,...

Landsbergis: atsidaro naujas karo frontas, jis ne Ukrainoje papildyta (12)

Valdančioji Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) sekmadienį Vilniuje...

Reznikovas: yra vienintelis būdas sustabdyti karą

Į darbą Vilniuje tęsiančios NATO Parlamentinės Asamblėjos dalyvius sekmadienį kreipėsi...

Karas Ukrainoje. Situacija Donbase – kritiškai bloga, perspėja dėl kitos savaitės (1)

Šiandien jau 95 karo Ukrainoje diena. Prancūzijos ir Vokietijos vadovai paragino Rusijos...

Po pokalbio su Putinu – aštri estų deputato kritika (2)

Estijos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Marko Mihkelsonas aštriai sukritikavo...

Vien pasta ir šepetėlis neišgelbės: pasakė, kas paspartina dantų gedimą

Vienų dantys yra sveiki ir gražūs, jų baltumas šviečia iš tolo, o kitiems tenka nuolat kovoti...

Po skandalingo incidento Elonas Muskas per parą prarado daugiau nei 9 mlrd. eurų: milijardierius sureagavo į jam mestus kaltinimus

„ SpaceX “ ir „Tesla“ savininko turtas sumenko, kai stiuardesė apkaltino jį seksualiniu...

Nuo šventės iki fiasko: finalą Paryžiuje aptemdė chaoso scenos – ašarinės dujos ir kelios dešimtys sulaikytųjų

Paryžiaus policija sulaikė kelias dešimtis žmonių per UEFA Čempionų lygos finalą tarp...