aA
Jeigu 2019-ieji buvo metai, kai grupė Artimųjų Rytų rinkų su griausmu įsiliejo į bendrą srautą, tuomet 2020-ieji parodys, ar užsienio lėšos ir toliau gausiai plūsta.
Naftos gavyba
© AP/Scanpix

Metai prasidėjo sulig penkių Persijos įlankos ekonomikų prisijungimu prie „JPMorgan Chase & Co.“ besiformuojančių rinkų obligacijų indeksų. Dėmesys ir toliau buvo sutelktas į regioną; po „Saudi Aramco“ 12 mlrd. dolerių vertės tarptautinio obligacijų debiuto balandį, imta ruoštis metų pabaigoje numatytam istoriniam viešam akcijų platinimui.

Tuo pat metu bepiločių skraidyklių ir raketų smūgiai „Aramco“ valdomiems naftos kompleksams tarytum priminė politines regiono problemas ir potencialius spąstus investuotojams.

„Geopolitinių trikdžių rizikos niekur nedingo“, – elektroniniame laiške rašė „Citigroup Inc.“ analitikai, tarp jų ir Edwardas Morsė. Sunkumus „sunkiai kompensuoja rinkos, kurios mums atrodo labiau pažeidžiamos trikdžiams“ nei prieš ataką prieš „Aramco“, sakė jie.

Čia pateikiamas kelių didžiausių rizikų, kurias investuotojai atidžiai stebės 2020 metais, sąrašas.

Nesantaika Persijos įlankoje

Niokojančio karo su Iranu ir jo maištininkų grupuotėmis galimybė regione paskatino Persijos įlankos monarchijas įsipareigoti peržiūrėti strategijas. Bet koks susitaikymas tarp Saudo Arabijos ir Irano arba embargo Katarui nutraukimas suteiktų stiprų postūmį regiono investiciniam patrauklumui.

Nepaisant silpnų užuominų apie galimą atlydį Kataro bei keturių šalių bloko – Jungtinių Arabų Emyratų, Saudo Arabijos, Egipto ir Bahreino – santykiuose, vis dar ar anksti tikėtis esminio jų pagerėjimo.
Kataras surengė derybas su Saudo Arabija, bet su JAE nepavyko jokių derybų, – o be jų 30 mėnesių trukusį skilimą bus sunku sureguliuoti. Kataro emyras atšaukė kvietimą dalyvauti metiniame Persijos įlankos šalių lyderių susitikime Saudo Arabijoje, numatytame gruodį, tuo pakurstęs aukštą JAE pareigūną pareikšti, jog krizė su Doha „tęsiasi“.

Nafta ir akcijų platinimas

„Brent“ naftos kainoms smukus apie 25 proc. nuo 2018 metų spalio, kai buvo šoktelėjusios iki ketverių metų maksimumo, fiskalinis deficitas regione plečiasi ir bet koks tolesnis naftos kainų mažėjimas 2020 metais tik pagilins žaizdas, teigia tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“.

Pasaulinėms naftos rinkoms vis tiek gresia perteklius 2020 metais, net jeigu Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) ir jos partneriai laikysis naujų įsipareigojimų mažinti gamybą, šių metų gruodį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra. Grupei nepriklausančių šalių tiekimas, ypač JAV skalūnų sektoriuje, toliau auga sparčiau už pasaulinę paklausą.

Tokiomis aplinkybėmis spaudimas skolintis didės, o pagal obligacijų pardavimus, tikėtina, pirmaus Saudo Arabija, Omanas, Bahreinas ir Egiptas Artimiausiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje; pastarajai Abdulas Kadiras Hussainas, „Arqaam Capital“ (Dubjaus) ilgalaikio turto valdymo skyriaus vadovas, prognozuoja dar vienus stiprius metus akcijų platinimo kontekste.

Aramco
Aramco
© Reuters / Scanpix


Protestai

Didelis jaunimo nedarbas, prastas valdymas ir kitos įsišaknijusios problemos, prisidėjusios prie 2011 metų Arabų pavasario sukilimų bangos , tebekelia grėsmę politiniam stabilumui daugelyje regiono šalių. Susidūrusios su tokiomis kliūtimis, Irako, Libano, Egipto, Alžyro, Irano ir Sudano vyriausybės stengsis pertvarkyti savo ekonomikas, įgyvendindamos galimai nepopuliarias programas, teigia „Fitch Ratings“ Honkongo skyriaus direktorius Krisjanis Krustinis.

Ties riba

Libano, vienos iš labiausiai įsiskolinusių pasaulio šalių, chaotiškas skolinių įsipareigojimų nevykdymas gali supurtyti regioną. Iki šiol šalis turėjo nepriekaištingą obligacijų padengimo istoriją per visą karų bei politinės nesantaikos istoriją, ir visų akys bus nukreiptos į artėjantį terminą, numatytą kitų metų kovo 9 dieną.

Viskas galiausiai gali priklausyti nuo to, kiek bus paveiktos užsienio atsargos mėginant įveikti prasčiausią valiutos krizę per du dešimtmečius.

Šioms atsargoms mažėjant, tikimybė, kad investuotojai susidurs su vienokiu ar kitokiu skolinių įsipareigojimų nevykdymu, tampa vis realesnė, – sakė Michaelas Ciramis, „Eaton Vance Corp.“ (Bostonas) piniginių operacijų skyriaus vadovas.

Naftos gavyba
Naftos gavyba
© Shutterstock


Pavojingi susiejimai su valiutomis

Piniginių operacijų vadybininkai iš tolo apeis nelanksčią valiutų kursų politiką tuo atveju, jeigu bus užfiksuotas bet koks dolerio silpnumas, teigia A. K. Hussainas iš „Arqaam Capital“.

Lankstaus kurso režimo besiformuojančių rinkų valiutas, skirtingai nei su doleriu susietas kitų Artimųjų Rytų šalių valiutas, palaikys dolerio nuvertėjimas.

„Tokioje aplinkoje regionas pasauliniams besiformuojančių rinkų investuotojams gali pasirodyti kaip nepakankamo svorio“, – pažymėjo A. K. Hussainas.

Kuveitas

Kai kurie investuotojai prognozuoja milijardą dolerių įplaukas, kai „MSCI Inc.“ įrauks Kuveitą į savo pagrindinių besiformuojančių rinkų akcijų indeksą 2020 metų birželį. Toks žingsnis gali turėti dvi medalio puses.

„Susiję pasyvūs srautai sukels problemų, atsižvelgus į aukštą akcijų vertę, lėtą ekonominį augimą ir pernelyg silpną indekso svorį daugeliui aktyvių besiformuojančių rinkų investuotojų“, – kalbėjo Dubajuje veikiančios „Tellimer“ kapitalo strategijos skyriaus vadovas Hasnainas Malikas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.7500

Taupant kaštus, „Danske“ 2000 darbuotojų pasiūlė išeiti iš darbo (58)

„ Danske Bank A/S“ 2000 savo darbuotojų Danijoje siūlo patrauklų išėjimo iš darbo paketą,...

Irano sprendimas rusų propagandistus užklupo visiškai nepasirengusius (197)

Margarita Simonian, Rusijos propagandinio kanalo, skirto užsienio auditorijai, RT vyriausioji...

Kaip naftos rinka moko mus gyventi, kol Artimieji Rytai skendi liepsnose (2)

Dramatiškas JAV dronų antskrydis užmuša svarbiausią Irano generolą. Teheranas žada...

Įmonės skuba skolintis pigiai, kol dar gali (2)

Įmonės viso pasaulio mastu, sunerimusios, jog padidėjusi įtampa tarp Jungtinių Valstijų ir Irano...

Įsiutęs Libijos generolas išmušė Putiną iš vėžių (129)

Khalifa Haftaras tikėjosi būsi sutiktas ant raudonojo Kremliaus kilimo. Bet jis buvo iškart...

Top naujienos

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (500)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Po Nausėdos pasisakymo apie „laukinius vakarus“ davė pasiūlymą: reikia didinti mokesčius (201)

Prezidento Gitano Nausėdos pasisakymas apie tai, kad Lietuvos ekonomikai pernelyg ilgai leista...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (7)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (3)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...

Zelenskis nepaleidžia atsistatydinti norinčio Ukrainos premjero papildyta (14)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį nesutiko patenkinti savo premjero...

Paskelbtas šalių, kur geriausia auginti vaikus, sąrašas: kelintoje vietoje atsidūrė Lietuva? (75)

Norite sukurti šeimą? Remiantis nauja „USA News & World Report“ apklausa, Lietuva nėra...

Sunkiausią dieną užbaigę Žala ir Jurgelėnas: tai buvo pati šūdiniausia diena šiame Dakare (71)

Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas , „ Agrorodeo “ ekipažas, 2020-ųjų metų Dakaro ralį...

Bedarbį mažamečio tėvą sveikatos draudimo tvarka pribloškė: noriu įspėti kitus (52)

Norėčiau įspėti bedarbius tėvus, auginančius mažamečius vaikus, kurie svarstys pasinaudoti...

Apie šią pieno savybę tikrai nežinojote: dar vienas būdas, kaip jį panaudoti buityje (2)

Ar žinojote, kad pienu galima laistyti augalus? Jis augalams tinka dėl savo pagrindinės maistinės...