aA
Švedijos būsto kainų ralis, dėl kurio šalies būsto rinka tapo viena iš karščiausių pasaulyje, sulaukia politinių raginimų atšaukti prieštaringai vertinamą mokesčių lengvatą, laikomą problemos dalimi.
Karščiausia Europos būsto rinka priešina politikus
© Shutterstock

Parlamente visuotinai sutariama, kad 30 proc. būsto paskolos palūkanų išlaidų sumažinimas turėtų būti palaipsniui panaikintas – šį žingsnį palaiko tiek centrinis bankas, tiek šalies finansų reguliuotojas. Tačiau abi valdančiosios Švedijos mažumos koalicijos partijos nesutaria dėl jo įgyvendinimo skubos.

Švedijos būsto ralis atspindi nekilnojamojo turto bumus nuo Kanados iki Naujosios Zelandijos, o „Bloomberg Economics“ praėjusį mėnesį jį įvertino kaip karščiausią Europoje. Tokia dinamika kai kurias pinigų institucijas skatina kelti palūkanų normas, tačiau „Riksbank“ nenoras to daryti, stengiantis laikytis savo infliacijos tikslų, verčia apmąstyti kitas galimybes.

Švedija kartu su JAV išsiskiria kaip šalis, kurioje vis dar leidžiamas hipotekos palūkanų atskaitymas, o tai iš esmės yra paskata vidurinei klasei įsigyti nuosavus namus. Tokios politikos atšaukimas gali būti pavojingas, kaip liudija JK, kuri išgyveno ilgus metus trukusią būsto katastrofą po to, kai 1988 m. panaikino panašią lengvatą.

„Be abejo, tenka pripažinti, kad reikia imtis ko nors reikšmingesnio, tačiau tai nėra taip paprasta, – interviu telefonu sakė Helena Bornevall, „Handelsbanken“ ekonomistė. – Jei radikalių priemonių imsimės pernelyg skubotai, rinkai kils pavojus.“

Šis susirūpinimas suteikia Švedijos koalicijai pauzę pamąstyti. Žaliųjų partijai atstovaujanti finansų rinkų ministrė Asa Lindhagen siekia pradėti mažinti atskaitymą jau kitais metais, o socialdemokratų finansų ministrė Magdalena Andersson prieš nutraukiant paskatas nori pasiekti platesnį politinį susitarimą. Vis dėlto abi sutaria, kad bet kokie pokyčiai turėtų būti laipsniški.

„Jie turėtų būti nuspėjami ir įgyvendinami iš lėto, be to, reikia užtikrinti, kad namų ūkiams bus kompensuojama“, – šio mėnesio pradžioje žurnalistams sakė M. Andersson.

Nors didžiausioje Šiaurės valstybėje būsto kainos per pastaruosius 12 mėnesių pakilo apie 20 proc., politinis jautrumas nekilnojamojo turto atžvilgiu užaštrėjo po krizės, kurią birželį sukėlė planai panaikinti būsto nuomos reguliavimą ir kuri vos nepaskatino surengti pirmųjų skubių rinkimų nuo 1958 m.

Atšaukus mokesčių lengvatą, vyriausybės iždas teoriškai pasipildytų maždaug 20 milijardų kronų (2,3 mlrd. dolerių), nors niekas nepritaria staigiam jos pašalinimui.

Robertas Boije, valstybinio būsto paskolų teikėjo „SBAB“ vyriausiasis ekonomistas, perspėja, kad panaikinus hipotekos palūkanų atskaitymus, šalyje būsto kainos galėtų nukristi net 30 proc., teigiama jo straipsnyje „Dagens Industri“.

Švedijos būsto kainos nuo 2010 m. pakilo maždaug 74 proc. – tai daugiau už Europos Sąjungos vidurkį (31 proc.), tačiau atitinka Vokietijos skaičius ir nusileidžia Estijai, kurios 127 proc. kainų padidėjimas, kaip rodo „Eurostat“ duomenys, buvo didžiausias tarp visų 27 valstybių narių.

„Riksbank“ valdytojas Stefanas Ingvesas neseniai šalies namų ūkių skolų augimą palygino su sėdėjimu ugnikalnio viršūnėje. Švediją gali ištikti „sunkiai suvaldomas scenarijus“, jei būsto disbalansas nebus sprendžiamas, perspėjo jis neseniai vykusiame centrinio banko posėdyje.

Jo paties institucija sulaukia kritikos dėl žemų palūkanų normų išlaikymo ir padengtų obligacijų, kurios finansuoja šalies hipotekas, pirkimo.

Tik nuosaikieji, šiuo metu didžiausia Švedijos opozicijos partija, atvirai priešinasi mokesčių reformai, kol kiti reikalauja laipsniško mažinimo, kad būtų išvengta rinkėjų, kuriems yra palankūs dabartiniai nekilnojamojo turto mokesčiai (Tarptautinio valiutos fondo įvardijami kaip „ypač žemi“), suerzinimo.

Jau matomi ir atvėsimo požymiai. Gyvenamojo turto kainos birželį sumažėjo 0,5 proc., o metinis kainų augimas sulėtėjo iki 16,8 proc., palyginus su 17,9 proc. gegužę, rodo „Nasdaq OMX Valueguard-KTH Housing Index“. Vienos šeimos namai, kurie ir skatina ralį, nuo gegužės taip pat atpigo 0,8 proc.

Šiuo metu pagrindinis kainų vėsimo veiksnys yra Švedijos finansinės priežiūros tarnybos atnaujinta privaloma hipotekos amortizacija kitą mėnesį, nors analitikai nesitiki, kad ji ką nors ženkliai pakeis.

Nors „politinis šurmulys dėl mažėjančių palūkanų atskaitymų“ padeda švelninti kainas, jas vis tiek palaikys „solidžios“ namų ūkių pajamos, žemos palūkanų normos ir darbo rinkos atsigavimas, pranešime investuotojams teigė „SEB“ jaunesnioji analitikė Lara Mohtadi.

Pasak „Nordea“ ekonomisto Torbjorno Isakssono, atsisakyti mokesčių lengvatos reikėjo jau seniai. Jis mano, kad politikai dabar turėtų elgtis atsargiai.

„Atskaitymas turėtų būti mažinamas, nors ir šiek tiek pavėluotai“, – sakė jis.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000
Delfi PliusBloomberg News

„Kuo daugiau rusų karių ten bus, tuo geriau“: Ukraina imasi gudrios taktikos

Jau kelias savaites Ukrainos pajėgos metodiškai taikosi į Rusijos karių, užėmusių strateginiu...

Verslas PliusVlad Savov; Mia Glass

Japonijos parduotuvėse lentynų sandėlininkus keičia robotų rankos

Bendrovės „ Telexistence “ ir „ FamilyMart “ diegia dirbtinio intelekto (DI) valdomų...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Delfi PliusBloomberg News

Rusija verčia naują puslapį: apsivalo nuo „priešų“, „draugams“ – atsilygina

Praėjus beveik šešiems mėnesiams po to, kai Rusija dėl invazijos į Ukrainą buvo atjungta nuo...

Verslas PliusEvelyn Yu

Nemaloni ataskaita Londono Sičiui: kyla grėsmė produktyvumui ir konkurencingumui

Akivaizdi Londono Sičio klasinė atskirtis kelia grėsmę jo produktyvumui ir konkurencingumui,...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

„Putino pėstininkas“: kodėl Kremliui naudingas ekscentriškasis Čečėnijos despotas Kadyrovas? (12)

Čečėniją savo asmeniniu sultonatu pavertęs autokratas Ramzanas Kadyrovas jau kuris laikas...

Laikas keisti pasą? Pasiruoškite: laukia nemalonus siurprizas (2)

Pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje asmens dokumentų išrašymo ir išdavimo srautas yra rekordiškai...

Klaipėdos rajone įsiplieskė gaisras, liepsnos buvo matomos už kelių kilometrų aplinkiniai gyventojai dūsta nuo dūmų gausos  (1)

Trečiadienio vakarą Klaipėdos rajone , Aukštkiemiuose, kilo gaisras .

Užkalnis. Klimatas svarbiausia, karas ne atsakymas, Rusija mus dar pamokys (23)

Dar ne taip seniai kiekvienas iš trijų teiginių antraštėje būtų visiškai normalus, ir ne...

Karščiui nesitraukiant – nauja sinoptikų prognozė: kada sulauksime orų permainų

Ketvirtadienį ir toliau tęsis labai šilti orai . Mūsų šalį apėmusi aukšto atmosferos slėgio...

Auksinis finišas Romoje: Rūta Meilutytė – Europos čempionė (25)

Paskutinį Romoje vykstančio Europos čempionato vakarą papuošė italės Benedettos Pilato ir...

Lietuvoje – stipri geomagnetinė audra: jeigu nemiegate, galite išvysti įspūdingą reiškinį (2)

Atrodo, kad naktinėtojams pasisekė. Kaip skelbiama feisbuko puslapyje Orai ir klimatas Lietuvoje,...

Koks charakteris: tris kėlinius turkus besiviję jaunučiai į pusfinalį žengė po pratęsimo

Šiaurės Makedonijos sostinėje Skopjėje vykstančiame Europos šešiolikmečių vaikinų ( U-16 )...

Karas Ukrainoje. Okupantams – nauji Ukrainos smūgiai: rusų bazės sulygintos su žeme Ukraina: visame fronte bus svarbių įvykių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Delfi PliusToma Miknevičienė

Į alkoholizmą įklimpę lietuviai blaivybės kelią renkasi skirtingai: pasakė, ar įmanoma pasveikti ir kodėl šeima jiems neturėtų padėti (2)

Į alkoholizmą įklimpęs žmogus turi susidurti su tam tikromis priklausomybės pasekmėmis, kad...