aA
Vos prieš dvejus metus Indijos premjero Narendros Modžio vadovaujama ekonomika augo 8 proc., ir optimistiškai tikėta, kad Indija žengia tinkamu keliu ir ilgainiui taps svarbia pasaulinio augimo varomąja jėga.
Kaip sparčiausiai pasaulyje augančios ekonomikos viltys subliuško
© Shutterstock

Šiuo metu šalyje grėsmingai artėja stagfliacija, nes ekonomika auga kone lėčiausiais tempais per daugiau nei dešimtmetį, o infliacija viršija centrinio banko keliamą tikslinį rodiklį, kurstoma aukštesnių maisto produktų kainų. Socialiniai neramumai dėl naujojo pilietybės įstatymo – dar vienas iššūkis, su kuriuo susiduria šalies vyriausybė.

Be to, nėra daug prieinamų būdų, kaip įveikti ūkio lėtėjimą. Mažėjančios vyriausybinės pajamos ir taip jau varganas biudžetas riboja galimybes gauti fiskalinę paramą, tuo tarpu netikėtas 7,35 proc. infliacijos šuolis pernai gruodį ir naftos brangimo grėsmė byloja apie silpstančias tolesnio palūkanų normų mažinimo perspektyvas.

Po pranešimų apie oficialius infliacijos duomenis vyriausybės obligacijų rinkoje buvo fiksuojamas nuosmukis. Antradienį 10-ies metų trukmės obligacijų pajamingumas kilstelėjo 10-čia bazinių punktų, iki 6,7 proc., - labiausiai nuo praėjusių metų gruodžio 5 dienos.

Tad kas buvo padaryta ne taip? Opiausia Indijos problema yra vartojimo mažėjimas, kurį išprovokavo visa eilė klaidingų valdžios žingsnių, nuo beprecedenčio sprendimo uždrausti didelio nominalo banknotus 2016 metų pabaigoje iki bendro prekių bei paslaugų mokesčio chaotiško įvedimo 2017-aisiais. Netrukus kilo kreditų stygius, kuris pakurstė krizę tarp vadinamųjų „šešėlinių kreditorių“ – pagrindinių smulkių kreditų teikėjų, išduodančių paskolas šimtams milijonų vartotojų bei verslovių.

Svyruojanti naftos rinka

Vartojimas sudaro apie 60 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), išlaidos sumažėjo, verslovėms apkarpius darbo vietas ir atidėjus investicinius planus. Vartotojų nuotaikos tebestagnuoja, o neseniai užfiksuotas naftos kainų svyravimas gali ir toliau smukdyti išlaidas. Prognozuojama, kad ekonominis augimas per fiskalinius metus, pasibaigsiančius kovo 31 dieną, sulėtės iki 5 proc., ir tai būtų silpniausi augimo tempai per daugiau nei dešimtmetį.

„Atsigavimas greičiausiai bus labai palaipsnis, ir tikėtinas stagfliacijos scenarijus, - teigė Teresa John, „Nirmal Bang Equities Pvt“ (Mumbajus) ekonomistė. Stagfliacija – tai tokia padėtis rinkoje, kai vienu metu esti ekonomikos stagnacija, didelis nedarbas ir nuolatinė infliacija.

Kaip sparčiausiai pasaulyje augančios ekonomikos viltys subliuško
© AFP / Scanpix


Penki centrinio banko palūkanų normų sumažinimai per praėjusius metus ir milijardai dolerių likvidžių lėšų, įlietų į finansines rinkas, ne itin padėjo paspartinti kreditavimą. Nes bankai jau ir taip turi vieną iš prasčiausių pažeidžiamų aktyvų koeficientą pasaulyje.

Ką sako „Bloomberg“ ekonomistai

„Indijos atsigavimas vis dar springčiojantis. Kaip rodo mūsų BVP stebėjimo duomenų bazė, pernai lapkritį augimo tempas po paspartėjimo spalį, grįžo į ankstesnį lygį. Tokia dinamika perspėja apie galimą pirmalaikį politikos paramos sumažinimą. Mūsų nuomone, vyriausybė ir centrinis bankas turėtų sustiprinti skatinimą.“ – Abhishekas Gupta, Indijos ekonomistas

Vyriausybė ėmėsi priemonių, skirtų ekonomikai atgaivinti, bet jos kol kas neduoda rezultatų. Šalies finansų ministras Nirmala Sitharamanas sumažino mokesčius bendrovėms už 20 mlrd. dolerių, sujungė silpnesnius bankus sus stipresniais ir sušvelnino užsienio investicijų taisykles. Vyriausybė taip pat ketina parduoti valstybinius turtus per didžiausią privatizacijos ciklą per daugiau nei dešimtmetį.

„Mes iš tiesų labai priartėjome prie momento, nuo kurio galime panirti į rimtą recesiją“, – kalbėjo praėjusių metų Nobelio ekonomikos premijos nugalėtojas Abhijitas Banerjee šių metų sausį Mumbajuje.

Kaip sparčiausiai pasaulyje augančios ekonomikos viltys subliuško
© Imago / Scanpix


„Esminė Indijos ekonomikos problema yra paklausa. Be jokios abejonės, būtina skatinti paklausą“, – sakė jis, ragindamas valdžią atsisakyti savo iškeltų infliacijos bei biudžeto deficito tikslų.

Esama tam tikrų pirminių ženklų, rodančių, kad ekonomika gali pasiekti žemiausią lygį ir nustoti smukti. Naujausi dažnai atnaujinamų duomenų rodikliai, tokie kaip gamybos bei paslaugų sektorių pirkimo vadybininkų indeksai, rodo, kad aktyvumas spartėja. Pramonės gamybos ir kapitalo išlaidų rodikliai praėjusių metų pabaigoje taip pat pagerėjo.

Ekonomistai prognozuoja kad fiskaliniais metais, pasibaigsiančiais 2021 metų kovą, augimas atsigaus ir sieks 6,2 proc., nors daug kas priklausys nuo to, kaip greitai atsigaus pasaulinė paklausa ir vidaus išlaidos.

Nourielis Roubinis, Niujorko universiteto profesorius ir gerai žinomas ekonomistas, išpranašavęs pasaulinę finansų krizę, teigė Mumbajaus konferencijos atstovams praėjusią savaitę, jog jis dar nemato veiksnių, įrodančių, jog „lėtėjimas užleis vietą ženkliam augimo spartėjimui per šiuos finansinius metus.“ Jis pridūrė, kad politikos formuotojų dėmesys “turėjo būti sukoncentruotas į ekonomiką, o kol kas jį blaško politiniai dalykai.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.4545
Verslas PliusStephanie Baker, Jonathan Browning

JAV: „fiktyvus savininkas“ slepia milijardo vertės rusiškas jachtas

Jungtinių Valstijų institucijos, skubančios areštuoti sankcionuotųjų Rusijos milijardierių...

Verslas PliusDevon Pendleton

Sunkus metas laukia ir jų: turtingiausios pasaulio šeimos turtas sumenko 19 mlrd. dolerių

Waltonų šeimos turtas antradienį nusmuko beveik 19 mlrd. JAV dolerių po to, kai „ Walmart “...

Verslas PliusJorge Valero

Karas Ukrainoje paveikė visas ekonomikos sritis – ES ruošiasi audrai (3)

Naujų energijos kainų šuolių, sparčiai kylančių maisto kainų ir su tuo susijusių socialinių...

Verslas PliusSwansy Afonso

Rusijos sankcijoms smogus deimantų milžinėms, prabangos prekių ženklai „medžioja“ tiekėjus

Rusijos invazija į Ukrainą griauna milijardų dolerių vertės prekybą, apimančią deimantų...

Delfi PliusJorge Valero, Alberto Nardelli, DELFI

ES rusų oligarchams ruošia dar vieną nemalonią staigmeną, Kremlius jau grasina atsaku

Europos Sąjunga (ES) ruošia rusų oligarchams nemalonų siurprizą.

Top naujienos

Kelionėmis į Baltarusiją ir pokalbiais su Lukašenka pagarsėjusi veikėja svajoja apie susitikimą su Lavrovu (2)

Į Baltarusiją „tiesti tiltų“ nuolat vykstanti už šnipinėjimą nuteisto Algirdo Paleckio...

Dėliojami nauji reikalavimai statant daugiabučius: kainos augtų dar labiau

Karas Ukrainoje atnešė pokyčių ir į Lietuvą. Vidaus reikalų ministerija ėmėsi civilinės...

Karas Ukrainoje. Nuo karo pradžios – pirmas aukščiausių JAV ir Rusijos generolų pokalbis Ukrainos kariuomenės vadas įvertino karo eigą

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai įvertino...

Po sustabdytos „Barcos“ – karti tiesa Jasikevičiaus lūpose: neturime „žudiko“ instinkto specialiai „Delfi“ iš Belgrado (2)

Po pirmosios rungtynių pusės „Barcelona“ turėjo geresnes pozicijas pergalės link – Eurolygos...

Delfi PliusArūnas Spraunius

Kaip Maskva ir Pekinas „draugauja prieš Vakarus“: Kinija prieš Ameriką kovos, kol „baigsis“ rusai

Istoriko ir ekonomisto pokalbio fragmentas „Svoboda“ gegužės 13-ąją. Istorikas Michailas...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Kad vasara netaptų kančia: už kondicionierius šiemet teks mokėti daug daugiau

Nors vasara šiemet kol kas nesiskubina, galime neabejoti – karštų dienų tikrai sulauksime. O...

Sobčiak pasityčiojo iš į Kanus įsmukusios rusų influencerės: anksčiau ši žvaigždutė garsėjo savo „Chanel“ karpymu

Ksenija Sobčiak nepraleido progos pasityčioti iš Viktorijos Bonios. Pro jos akis nepraslydo...

Mokytoja išdavė, kas labiausiai slegia jos pečius: vaikas, kuriam sukurta dabartinė klasės sistema, neegzistuoja

Visi vaikai yra skirtingi, tačiau pamokos mokyklose – visiems vienodos. Šiandien mums įprastą...

Svorio priaugama ne vien dėl maisto: gydytoja dietologė išvardijo kitas priežastis

Drabužių parduotuvės savininkės Genovaitės rankose – 76 dydžio vyriškos kelnės.

Nepaprastų skonių gausu pievose ir soduose: 10 gėlių, kurių turėtumėte paragauti

Nors paprastai gėlės asocijuojasi su puokštėmis, iš tiesų yra žiedų, kurie neretai naudojami...