aA
Dramatiškas JAV dronų antskrydis užmuša svarbiausią Irano generolą. Teheranas žada atkeršyti, ir naftos kainos pašoka beveik 5 proc., nes prekybininkai skuba padengti karo Artimuosiuose Rytuose riziką. O tada prasideda išpardavimas.
© Reuters/Scanpix

Toks prekybos modelis prieš dešimtmetį būtų neįsivaizduojamas, tačiau dabar vis geriau atpažįstamas. Praėjusią savaitę virš pasaulinės naftos rinkos pakibo konflikto grėsmė, tačiau įprastą prekybininkų ir vartotojų paniką skubiai nuramino JAV skalūnų pasiūlos banga, nepraleidusi galimybės užfiksuoti būsimos produkcijos kainas.

Staigus kainų pakilimas atlėgo, o kai dulkės nusistovėjo, prasidėjo staigus smukimas į ankstesnes pozicijas.

Šitokia prekyba, žinoma kaip apsidraudimo sandoriai, kartu su milžiniškų naftos atsargų augimu Azijoje ir kylančiu JAV naftos eksportu, yra rinkos, galinčios mikliai nusipurtyti trikdžius, kurie dar neseniai buvo laikomi košmariškais scenarijais, receptas.

„Kai kainos pašoka reaguodamos į geopolitinius įvykius, gamintojai būna linkę labiau apsidrausti, – aiškina Niujorko „Citigroup Inc.“ pasaulinių prekių tyrimų vadovas Edwardas Morse. – Kuo aukštesnė kaina, tuo labiau jie apsidraudžia“, taigi bet koks padidėjimas būna trumpalaikis, priduria jis.

Kai prezidento Donaldo Trumpo konflikto su Iranu atneštas pelnas ėmė blėsti, „West Texas Intermediate“, JAV etalonas, vėl nukrito žemiau 60 dolerių už barelį. Tai ne tik atspindėjo mažėjančią įtampą po to, kai Teherano kerštas už generolo Qassemo Soleimani mirtį neatnešė nuostolių JAV. Tai buvo manifestacija to, kaip skalūnų revoliucija pakeitė rinkos psichologiją.

Tą pačią dieną, kai amerikiečių raketos netoli Bagdado oro uosto užmušė svarbiausią Irano karo vadą, JAV energetikos informacijos administracija paskelbė rekordinį 1,73 milijonų barelių naftos eksportą per dieną. Tai tapo istorine permaina šaliai, kuri prieš dešimtmetį buvo viena didžiausių pasaulio importuotojų, ir pakeitė tai, kaip rinka reaguoja į krizę.

Šį pokytį sukėlusį skalūnų bumą paskatino daugybė nepriklausomų gręžėjų, kuriems kainų svyravimo finansinį poveikį absorbuoti sunkiau, nei tokiems milžinams kaip „Exxon Mobil Corp.“ ar „Royal Dutch Shell Plc“. Skirtingai nei ankstesnėje eroje, kurioje dominavo gigantai, šiandien naftos prekyboje sutinkame ir smulkesnių pardavėjų, nes mažesnės kompanijos sumažina riziką apsidrausdamos.

Kaip naftos rinka moko mus gyventi, kol Artimieji Rytai skendi liepsnose
© Reuters/Scanpix


Naftos kainos yra daugelio Šiaurės Amerikos gamintojų „saldusis taškas“, teigia „RBC Capital Markets“ analitikai, tarp jų – Michaelas Tranas. Daugelis iš jų laukė, arba tikėjosi, galimybės užfiksuoti 2020 m. WTI kainas 60 dolerių už barelį – tokiame lygyje, kuris buvo pramuštas po Q. Soleimani nužudymo.

„Occidental Petroleum Corp.“, vienas stambiausių Permiano baseino Teksase ir Naujojoje Meksikoje gręžėjų, šią savaitę atskleidė, kad padedant Volstrito bankams jo gamybos draudimas 2020 m. padidėjo nuo 300 000 iki 350 000 barelių per dieną.

„Pastarosiomis savaitėmis buvo aktyviai draudžiamasi, – pažymi „RBC“ analitikai. – Apimtys turėtų augti tik tada, kai kainų pagyvėjimas sutampa su sezono likvidumu, galiniame veidrodėlyje regint atostogų sezoną.“

Kiekvienas apsidraudimo bumas suteikia naują impulsą JAV naftos gamintojams – ir galimybę išlaikyti didesnį produktyvumą tuo metu, kai analitikai tikisi, jog skalūnų augimas mažės. Vėliau šiais metais kai kurios su šiomis sutartimis siejamos žaliavos gali užpildyti vamzdynų, terminalų ir uostų tinklą, sujungtą su JAV Meksikos įlankos pakrante, o tai dar labiau sustiprins Amerikos, kaip energiją eksportuojančios galybės, kuri siūlo žemos rizikos alternatyvą Artimųjų Rytų naftai, pozicijas.

Pats D. Trumpas šį pokytį paminėjo sausio 8 d. Baltųjų rūmų spaudos konferencijoje po Irano atsakomojo antskrydžio prieš JAV oro bazę Irake, pabrėždamas, kad Amerika yra „nepriklausoma ir mums nereikia Artimųjų Rytų naftos“.

Nors prezidento pasigyrimas kiek perdėtas, regiono dominavimas iš tiesų yra sumažėjęs. „BP Plc“ duomenimis, eksportas iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos sudarė 38 proc. visos naftos, 2018 m. apkeliavusios aplink pasaulį – lyginant su 43 proc. prieš dešimtmetį.

Nors kai kurios šalys padidino savo gamybos pajėgumus, kitos, pavyzdžiui, Iranas ir Libija, dėl sankcijų ir konfliktų patyrė sumažėjimą. O štai JAV, priešingai, nuo praėjusio dešimtmečio vidurio naftos eksporto apimtys padidėjo nuo bemaž nulio iki daugiau nei 3 milijonų barelių per dieną. Tai yra daugiau, nei parduoda bet kuris Artimųjų Rytų gamintojas, išskyrus Iraką ir Saudo Arabiją.

Naftos gavyba
Naftos gavyba
© Shutterstock


Nemaža šios produkcijos dalis pasiekia Aziją – regioną, kuris istoriškai buvo labiausiai priklausomas nuo energijos išteklių, gaunamų iš Persijos įlankos. Šie alternatyvūs tiekimai kartu su reikšmingu naftos atsargų augimu reiškia, kad regionas yra geriau pasirengęs atlaikyti trikdžius.

Kinija, didžiausia naftos importuotoja pasaulyje, sukaupė didžiules vyriausybės kontroliuojamas atsargas, galinčias apsaugoti šalį nuo trumpalaikių tiekimo sukrėtimų. Remiantis vyriausybės pranešimais ir „Bloomberg“ apskaičiavimais, Kinijos naftos atsargos išaugo nuo apytikriai 191 milijono barelių 2015 m. viduryje iki maždaug 800 milijonų rugsėjo mėnesį. Saudo Arabija per pastarąjį dešimtmetį taip pat sukaupė atsargas, įskaitant daugiau nei 8 milijonus barelių Japonijos Okinavos saloje.

„Kylančių rinkų sukauptos naftos atsargos yra daug didesnės, nei kadaise, ypač Saudo Arabijoje ir Kinijoje, – sausio 6 d. pranešime pažymėjo „Goldman Sachs Group Inc.“ analitikai, įskaitant Jeffrey Currie. – Abi šios šalys jau demonstruoja norą jas panaudoti stabilizuojant pasiūlą ir kainas.“

Prislopinta reakcija į Q. Soleimani krizę – antras kartas vos per keletą mėnesių, kai rinka susidorojo su rimtais neramumais Artimuosiuose Rytuose. Rugsėjo mėnesį įvykęs antskrydis, padaręs žalos Saudo Arabijos Abkaiko naftos perdirbimo gamyklai – dėl to JAV apkaltino Iraną – buvo didžiausias tiekimo sutrikimas istorijoje, tačiau dėl jo kilęs kainų šuolis truko vos porą savaičių, kol buvo suremontuotas įrenginys.

Be abejo, tiek karalystės užpuolimas, tiek Q. Soleimani nužudymas nebuvo ilgai trunkančios krizės, o kainų atoslūgis taip pat atspindėjo mažėjančią tiekimo riziką. Tačiau vis dėlto tai buvo svarbūs įvykiai, o juos lydėję gandai dar prieš dešimtmetį būtų galėję neįtikėtinai išpūsti naftos kainas, kaip kad nutiko per Izraelio pratybas 2008 m. vasarą, kai naftos kainos pašoko iki beveik 150 dolerių už barelį.

Pramonės veteranai, sukąsdavę dantis dėl kiekvieno tiekimo sutrikimo, kaip antai 2003 m. invazija į Iraką ar 1990–1991 m. Persijos įlankos karas, pamažu užleidžia vietą jaunesnės kartos atstovams, kurių karjera vystėsi pasaulyje, labiau įpratusiame prie pertekliaus, nei stygiaus.

Šiais laikais „geopolitinės įtampos augimas pasitarnauja staigiems kainų šuoliams, o ne ilgai trunkančiai stiprybei“, – teigia Tamas Varga, Londono „PVM Oil Associates Ltd.“ analitikas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Milijonieriaus, gyvenančio bėglio gyvenimą, turtas tirpsta (7)

Bėglio gyvenimas Carlosui Ghosnui atsieis brangiai. Jau vien užstatas, kuris buvo atšauktas...

Baltijos šalys užkliudė jautrią Putino stygą: dabar sustoti jis neketina (844)

75-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės – vienintelis būsimas renginys, kurį Rusijos...

Paneigė dažnai išsakomą nuomonę dėl neigiamų palūkanų normų (6)

Naujas Jeilio profesoriaus Paulo Schmelzingo straipsnis mums primena, kad problemų paprastai sukelia...

Taupant kaštus, „Danske“ 2000 darbuotojų pasiūlė išeiti iš darbo (58)

„ Danske Bank A/S“ 2000 savo darbuotojų Danijoje siūlo patrauklų išėjimo iš darbo paketą,...

Irano sprendimas rusų propagandistus užklupo visiškai nepasirengusius (194)

Margarita Simonian, Rusijos propagandinio kanalo, skirto užsienio auditorijai, RT vyriausioji...

Top naujienos

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (122)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (5)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Ukmergės ligoninėje mirė namuose blogai pasijutęs mažametis vaikas (91)

Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje mirė mažametis vaikas.

McGregoras pasikeitė? Po kovos suskubo apkabinti ir varžovą, ir jo močiutę

Conoras McGregoras po kiek daugiau nei metų pertraukos grįžo į UFC narvą bei iškovojo...

Butas sostinėje už 30 tūkst. eurų: pažiūrėkite, ką galite įsigyti už tokią sumą (213)

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris riboja perkant būstą, yra finansiniai ištekliai. Tie, kurių...

Kraupus radinys Kauno rajone: aptikti negyvi sugyventiniai įtariamas nužudymas (61)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone buvo rasti mirę sutuoktiniai .

Nufilmavo nakties šėliones Radviliškyje: po vidurnakčio 100 žmonių šoko į ledinį tvenkinį

Magiška naktis sutraukė ledinių maudynių entuziastus prie Eibariškių tvenkinio Radviliškyje,...

Kai alsuoja pavasaris: kiek Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ kainuoja gėlių sėklos

Berlyne, Vokietijos sostinėje, vyksta viena iš didžiausių Europos žemės ūkio parodų - „...

Mėgstate pajuokauti? Mokėjimo paskirties komentarus kartais skaito ir Mokesčių inspekcija (48)

Į banko sąskaitą gauti 5 eurai su prierašu „už narkotikus“ gali priversti raudonuoti...

Įspūdingas sugrįžimas: McGregoras nokautavo „Kaubojų“ per 40 sekundžių (108)

UFC Mišriųjų kovos menų superžvaigždė Conoras McGregoras sugrįžo į ringą ir galiausiai...