aA
Savavaldžiai automobiliai, nuotolinė robotinė chirurgija, savarankiški ginklai – visa tai ir dar daugiau bus teikiama per 5G bevielį tinklą, kuris žada pakeisti mūsų gyvenseną ir kasmet trilijonais dolerių prisidėti prie pasaulio ekonomikos augimo.
5G ryšys
© Shutterstock

Nauji produktai, paslaugos, verslo modeliai ir ištisos pramonės šakos atsiras kartu su 5G tinklu, kuris savo greičiu, pajėgumu ir ryšio kokybe paskatins žengti didžiulį žingsnį į priekį.

Ekonomistai jau skaičiuoja laukiamų pokyčių vertę: „IHS Markit“ paskaičiavimais, 5G 2035 m. prie metinių pardavimų pridės papildomus 12 trilijonų dolerių. Tai – maždaug visa Kinijos ekonomika praėjusiais metais.

Vartotojams pirmieji pokyčiai bus didesnė mobiliųjų duomenų sparta – ilgainiui 5G pasieks iki 100 kartų didesnę spartą nei 4G, leisdamas žmonėms per kelias sekundes parsisiųsti pilnametražius filmus. Darbe tikėtina didesnė užduočių automatizacija ir skaitmeninis ryšys, dėl kurio kai kurios pramonės šakos gali išgyventi naują našumo bangą.

Nors 5G diegimas jau pradėtas Pietų Korėjoje ir kai kuriuose JAV miestuose, iš tikrųjų drastiški pokyčiai įvyks dar už kelerių metų. Daugelis jų su savimi atsineš naujas rizikas ir skausmingus sutrikdymus.

Štai keletas būdų, kaip 5G pakeis pasaulį.

Daiktų internetas

Daiktų internetas (angl. internet of things) reiškia visas mašinas ir įrenginius, susietus interneto ryšiu: atsiradus 5G, milžiniškas daiktų interneto augimas greičiausiai bus neišvengiamas. „DBS Group Research“ analitikų nuomone, iki 2030 m. egzistuos 125 milijardai su internetu susietų įrenginių, lyginant su 11 milijardų praėjusiais metais.

Šis ryšio kokybės šuolis bus raktas į dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi paplitimą, leidžiantį iš nuotolinių ir mobiliųjų jutiklių surinkti didžiulius duomenų kiekius ir analizuoti juos realiu laiku. Tai turės įtakos viskam – nuo buitinių prietaisų, kurie patys užsakys maisto produktus, iki autonominių transporto priemonių ir išmaniųjų miestų. Kinijos ambicijos dominuoti šiose ateities pramonės šakose, įskaitant pačią 5G technologiją, kaip nurodyta šalies strateginiame plane „Made in China 2025“, prisidėjo prie prekybos įtampos su Jungtinėmis Valstijomis.

Kaip 5G pakeis mūsų gyvenseną ir darbą
© Shutterstock


Transportas ir logistika

Transporto ateitis prasideda nuo savavaldžių automobilių, o 5G eros pradžioje didžiausių pokyčių, tikėtina, sulauks būtent transporto priemonių sektorius. Visos kompanijos nuo „Apple Inc.“ iki „Uber Technologies Inc.“ ketina kurti automobilius, kuriems nereikalingas vairuotojas. Tačiau, nors bandomieji automobiliai jau važinėja keliuose miestuose, šių transporto priemonių – iš esmės tai yra dideli mobilūs kompiuteriai, apdorojantys didžiulius duomenų kiekius realiu laiku – komercinis pristatymas nebus įmanomas be visiškai išvystytų 5G tinklų greičio ir pajėgumo.

5G ir autonominės transporto priemonės žada revoliuciją ir laivybos bei logistikos srityse. Tai gali reikšti būrius tarpusavyje susietų autonominių sunkvežimių ir krovininių laivų „vaiduoklių“, taip pat – drastišką logistikos efektyvumo pagerinimą. Milijonai sunkvežimių, traktorių, autobusų ir taksi vairuotojų visame pasaulyje gali netekti darbo, nors, žinoma, atsiras naujų darbo vietų. Bandymų metu Hamburgo uostas pradėjo diegti jutiklius laivuose, kad galėtų stebėti judėjimo ir aplinkos duomenis realiu laiku: uosto darbuotojai su išmaniaisiais akiniais, prisijungę prie papildytos realybės, gali vizualizuoti veiksmą, gerindami eismo srautus ir efektyvumą.

Sveikatos apsauga

Prastai jaučiatės? Vieną dieną galėsite išsikviesti į namus savavaldę minikliniką ant ratų, kuri galės pasiūlyti automatinius diagnostikos testus ir vaizdo pokalbius su įvairiais gydytojais. Tai – viena iš sveikatos priežiūros ateities vizijų, kurioje sparti duomenų perdavimo, robotikos ir DI pažanga pakeis tiek sveikatos priežiūros kokybę, tiek jos pristatymo būdą. Tai taip pat galėtų reikšti nuotolines robotų asistuojamas ambulatorines operacijas ir netgi iš dalies automatizuotas chirurgines operacijas. Šios permainos labiausiai pasitarnautų senyviems žmonėms, ypač tiems, kurie gyvena kaimo vietovėse ar kitose nepakankamą priežiūrą gaunančiose bendruomenėse, ypatingai tokiose šalyse, kaip Japonija, kur gyventojų skaičius kaimuose sparčiai mažėja.

5G taip pat paskatins labiau individualizuotą, duomenimis paremtą mediciną: iš dalies dėl nešiojamų technologijų, kurios galės stebėti ne tik jūsų fizinę, bet ir emocinę bei psichinę būklę, ir visa tai – realiu laiku. Pavyzdžiui, Singapūre kognityvinio ir elgsenos mokslo startuolis „Cognifyx“ neseniai suvienijo jėgas su pavėžėjimo paslauga „Grab“, kad patikrintų vairuotojų psichinį nuovargį.

Biure

Darbas biure taps kur kas išmanesnis. DI ir mašininio mokymosi pažanga reikš, kad darbuotojams reikės atlikti mažiau pasikartojančių užduočių, net ir kognityvinių, tokių kaip buhalterinė apskaita ir duomenų apdorojimas. Dauguma atvejų išmanios mašinos neperims visos darbo pozicijos, bet atliks dalį svarbiausių užduočių. Labiausiai paklausūs bus darbuotojai, galintys bendradarbiauti su išmaniomis mašinomis ir turintys aukštesnio lygio kognityvinius įgūdžius, tokius kaip problemų sprendimas ir kritinis mąstymas.

Kaip 5G pakeis mūsų gyvenseną ir darbą
© Shutterstock


Gamykloje

5G atneš pokyčių ir ateities gamyklai, kur operacijos remsis papildyta tikrove, autonomišku mobilumu, jutiklių tinklais ir mašininiu mokymusi. Laukiamas rezultatas – „ekstremalus automatizavimas“ ir drastiškas našumo augimas. Japonijos staklių gamintojas „Yamazaki Mazak“ neseniai padėjo atlikti pirmuosius Jungtinės Karalystės 5G gamyklos bandymus, panaudojant jutiklius, skirtus proceso stebėjimui realiu laiku ir duomenų rinkimui – tai padėjo pagreitinti ir geriau prižiūrėti automatikos sistemas.

Saugumas ir karas

5G turės įtakos viešajam ir nacionaliniam saugumui. Visų pirma, ekstremalus susietumas (angl. interconnectedness) jau pats savaime kelia pavojų, kad visi tinklai – nuo individualių namų ūkių iki energijos tinklų – bus labiau pasiekiami įsilaužėliams. 5G taip pat leis sukurti visiškai savarankiškus ginklus, kurie patys priims sprendimus, ar šauti į taikinį, jau nekalbant apie precedento neturintį žmonių sekimą viešumoje realiu laiku, naudojant veido atpažinimo technologiją.

Atsižvelgiant į 5G technologijos galią, nenuostabu, kad ji sukėlė dar didesnę įtampą tarp JAV ir Kinijos. JAV vyriausybė ir jos Vakarų sąjungininkės kritikuoja „Huawei Technologies Co.“ dėl to, kad bendrovė, palaikanti glaudžius ryšius su Pekinu, siekia lyderiauti vystant 5G tinklą.

Prieaugis

„IHS Markit“ į 5G žiūri taip pat, kaip į spaudos, elektros energijos ir garo variklio išradimą – tai bus technologija, kuri tarp 2020 ir 2035 m. padės pasiekti bendrąją vidaus produkciją, atitinkančią Indijos dydžio ekonomiką.

„Tikrieji šių inovacijų padariniai bus labai įvairūs – nuo teigiamo poveikio žmonių ir mašinų produktyvumui iki žmonių gyvenimo lygio pagerinimo visame pasaulyje“, – rašo „IHS Markit“ analitikai.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.4737
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Samsung“ sulankstomi telefonai: ar jie išgyvens? (57)

Vienas opiausių klausimų dėl sulankstomų telefonų: ar jie išgyvens tą... sulankstymą? Panašu,...

„Tiffany“ apmoko afrikiečius apdoroti regiono deimantus

Bendrovė „ Tiffany & Co.“ plečia savo darbo jėgos gretas Užsachario Afrikoje, –...

Komikas, kaip galimas būsimas prezidentas, kelia rimtų klausimų Ukrainai (125)

Regis, jeigu yra vienas dalykas, kurio išmoko Volodymyras Zelenskis , vaidindamas prezidentą...

„Airbnb“ vadovauja 160 milijonų dolerių investicijai į verslo kelionių startuolį (1)

„ Airbnb Inc.“ vadovauja 160 milijonų dolerių investicijai į prabangių butų nuomai...

„Volvo“ generalinis direktorius įspėja dėl galimų Bezoso planų (13)

„Volvo Car“ neketina priešintis naujiems transporto priemonių pardavimo būdams – nesvarbu,...

Top naujienos

Šri Lankoje per Velykų pamaldas bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: nustatė paskutinės atakos kaltininką žuvo mažiausiai 150 žmonių (554)

Trijose bažnyčiose ir trijuose viešbučiuose Šri Lankos sostinėje Kolombe ir jo apylinkėse...

Užkalnio pusryčiai: virš šimto dolerių – tiek, kiek jūs pravalgote per mėnesį (265)

Nepykit dėl antraštės: čia iš jūsų pačių komentarų. Kai tik parašau apie restoranus, kas...

Europos mokslininkai nusitaikė į Merkurijų: tai padės ieškoti gyvybės už Žemės ribų (18)

Nors Merkurijus yra palyginti arti Žemės, tačiau tai – radikaliai kitokia planeta. „Norime...

„MoQ“ akcijomis susigundęs vilnietis kurį laiką negalėjo naudotis savo pinigais (79)

Mobiliųjų mokėjimų platformoje „ MoQ “ taikomi trys paskyrų lygiai su skirtingais apyvartų...

Siaubingos Velykos Panevėžyje: moteris nužudyta, jos draugas irgi rastas negyvas (25)

Sekmadienį, švenčiant Velykas , Panevėžio policija gavo pranešimą apie tragediją Smėlynės...

Žiniasklaidos monitoringas: dominuoja trys kandidatai, o ketvirtas skuba į traukinį (31)

Daugiau nei 900 Lietuvos žiniasklaidos priemonių analizė rodo, kad visuomenės informavimo...

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir Loreta Stonkienė apie savo meilės istoriją ir ateities planus (9)

Politikas, verslininkas, vienas turtingiausių Lietuvos žmonių Visvaldas Matijošaitis neseniai...

Lemtinga diena: Ukrainoje renkamas prezidentas rinkėjas apie Zelenskį: jį suės gyvą (690)

Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, per kuriuos jie konflikto draskomos savo...

Po skalpeliu gulasi ne tik dėl grožio: kokias sveikatos problemas gali išspręsti plastinė chirurgija?

Įvairiais laikotarpiais tobulas kūnas buvo suprantamas skirtingai. Senovėje kūno idealu laikyta...

Netikėta Vlado Lašo idėja Kaunui: jei loterijoje laimi tu, laimi ir tavo kaimynai (38)

Bene kiekvienas nors kartą gyvenime yra pagalvojęs, ką nuveiktų su milijonu eurų, jei jį...