aA
Finansuose, o ir apskritai pasaulyje, mažai kas juda absoliučiai tiesia trajektorija. Rinkos ir ekonomikos tai plečiasi, tai traukiasi. Demografinės tendencijos bėgant laikui keičiasi. Pats gyvenimas kupinas netikėtų linkių ir posūkių.
Jei studentai skolinasi mažiau, kodėl jie skolingi daugiau?
© Shutterstock

Kita vertus, pastaruosius 17 metų nesumokėtų studentų paskolų augimas buvo visiškai nuspėjamas ir jau pakilo iki 1,5 trilijono dolerių:

Sunku būtų rasti tiesesnę diagramą. Ši tendencija, suprantama, pakurstė nacionalines diskusijas apie studentų paskolas ir paskatino demokratų kandidatus į prezidentus, tokius kaip Masačusetso senatorė Elizabeth Warren ir Vermonto senatorius Bernie Sandersas, paversti skolų už mokslus panaikinimą savo ekonominių platformų ramsčiu. Kas laukia jaunų amerikiečių, užsikrovusių sunkią skolų naštą, žinome visi: mažėja būstų savininkų procentas, traukiasi smulkusis verslas, santuoka atidedama, o turėti vaikų išvis nebesinori.

Tačiau šis vaizdas nėra pilnas. Nors augimas atrodo absoliučiai linijinis, priežastys ėmė keistis beveik prieš dešimtmetį.

Naujų studentų paskolų apimtys po 2012 m. pasiekto apogėjaus (115 mlrd. dolerių) sumažėjo 8 proc., įskaitant staigų 24 proc. sumažėjimą tarp bakalauro studijų studentų, praėjusios savaitės pabaigoje paskelbtoje ataskaitoje nurodo „Moody's Investors Service“.

Remiantis kredito vertintojo duomenimis, nuo 2010 iki 2018 m. bakalaurantų skaičius sumažėjo daugiau nei milijonu, ir ne atsitiktinai. Stojančiųjų į koledžus skaičius mažėja, nes JAV ekonomika yra stipri, o pelno siekiančios institucijos sulaukia atidaus patikrinimo. O tie, kurie ir toliau skolinasi, teigia „Moody‘s“, turi „didesnį pajamų augimo potencialą“.

Tai kaip tada paaiškinti vis didesnę skolų naštą? Paprastai: skolininkai negrąžina to, ką yra skolingi. Ar bent jau neskuba grąžinti.

Kad ir kaip pjaustytum šiuos duomenis, tendencija stulbina. Imkime pavyzdžiu skolininkus, kurie per finansinę krizę mokėsi mokykloje (jų skolos grąžinimo įsipareigojimai prasidėjo 2010–2012 m.). Anot „Moody‘s“, maždaug pusė iš jų per penkerius metus nepadarė jokios pažangos mažindami paskolos likutį.

Tai sutampa su Niujorko federalinio rezervų banko spalio mėnesio ataskaita, kurioje nurodoma, jog vos 36 proc. paskolų gavėjų per praėjusius metus bent truputį sumažino paskolos likutį. Apskritai, per pastarąjį dešimtmetį kiekvienais metais grąžinama paskolos dalis vidutiniškai siekė vos 3 proc.

Tai, be abejo, labai maža procentinė dalis – mažesnė už dabartines fiksuotas federalinių paskolų palūkanų normas: 4,53 proc. bakalaurantams ir 6,08 proc. magistrantams. Taigi skolininkai, galima sakyti, nepajudina nė piršto, kad grąžintų skolą.

Jei studentai skolinasi mažiau, kodėl jie skolingi daugiau?
© Shutterstock

Ir tai dar ne istorijos pabaiga. Nes viena iš priežasčių, kodėl skolos grąžinimo procentas yra toks žemas, yra tyčinis delsimas.

Daugelis universitetų absolventų naudojasi pajamomis paremtais grąžinimo planais (angl. income-driven repayment, IDR), kurie po finansų krizės išpopuliarėjo kaip būdas padėti žmonėms tvarkyti savo įsiskolinimus. Dažniausiai skolininkams nustatomos būtinosios mėnesinės įmokos, pagrįstos procentine diskrecinių pajamų dalimi: tikra malonė tiems, kas neturi gerai apmokamų darbų. Keturios iš penkių „Moody‘s“ paminėtų programų įtraukia atleidimą nuo skolos po 20–25 metus tvarkingai atliktų mokėjimų.

Tokia tendencija „apčiuopiamai sumažina grąžinimo tempus – iš dalies todėl, kad daugelio skolininkų IDR mokėjimai nesiekia per mėnesį sukauptų palūkanų sumos, todėl paskolos likutis vis auga, nors skolininkai ir atlieka reikiamus mokėjimus“. Daugiau nei pusė skolininkų, skolingų daugiau nei 200 000 dolerių, naudojasi IDR programomis, tačiau jomis naudojasi tik 5 proc. tų, kurie skolingi mažiau nei 5000 dolerių, teigė „Moody's“.

Tai, kad skolininkų – ypač tų, kurie skolingi šešiaženkles sumas – mėnesinės įmokos yra mažesnės už palūkanas, savo ruožtu daro tiesioginį poveikį studentų paskolų turtu užtikrintų vertybinių popierių savininkams. Šį mėnesį „Wall Street Journal“ ta pačia tema paskelbė straipsnį, kurio antraštė skelbia: „Studentiška paskola paremtos obligacijos bus išpirktos tada, kai skolininkei sukaks 114 metų“.

Straipsnis šiek tiek sujauktas. Apibendrinant, viskas prasideda nuo 50-metės Julie Chinnock, kurios studentiška paskola siekia apie 250 000 dolerių. Ji, kaip ir jos bendraamžiai, dalyvavo IDR programoje. „Moody‘s“, 2015 m. perėjęs prie naujos metodikos, dėl kurios sulėtėjo grąžinimai, jau ketino nurašyti jos obligacijas, iš dalies paremtas atliktais mokėjimais. Tada turtu užtikrintų vertybinių popierių leidėjas ir investuotojai sutarė pratęsti terminą keliasdešimčia metų, kad išlaikytų aukščiausius reitingus.

Jei studentai skolinasi mažiau, kodėl jie skolingi daugiau?
© Shutterstock

Pastaraisiais metais į situaciją įsitraukė ir Vartotojų finansinės apsaugos biuras, susirūpinęs, kad „SLABS“ leidėjai gali suklaidinti studentų paskolų gavėjus, norėdami padidinti kredito reitingus.

Visa tai reiškia, kad studentų paskolų krizė yra kur kas sudėtingesnė nei kylanti tiesiai aukštyn, iš pažiūros nesustabdoma linija. Bendra suma, be abejo, stulbina, ypač atsižvelgiant į tai, kokia ji buvo vos prieš dešimtmetį. Nerimą kelia ir tai, kad didelė dalis JAV gyventojų nesugeba išbristi iš skolų. Tačiau apsvarstykime šiuos dalykus:

• Pagal infliaciją pakoreguotos bakalauro laipsnio įsigijimo išlaidos šiuo metu, lyginant su namų ūkių pajamomis, išlieka stabilios. Taigi, nors aukštojo mokslo išlaidos per paskutinius kelis dešimtmečius smarkiai išaugo, pastaraisiais metais situacija ne tokia ir drastiška.

• Kaip jau minėta anksčiau, vis mažiau jaunų amerikiečių stoja į pelno siekiančias įstaigas ar bendruomenės koledžus, kuriuos pabaigus gali būti sunkiau gauti gerai apmokamą darbą, leidžiantį grąžinti studentišką paskolą.

• Be to, daugelis skolininkų tyčia sulėtina grąžinimo tempą, dažnai iki tiek, kad jų neapmokėtas likutis auga net įnešant sutartus mokėjimus.

Bendra paėmus, sunku tvirtinti, kad studentų paskolų gausėjimas pastebimai blogėja. Panašiau, kad skola visų pirma yra našta tiems, kurie lankė mokyklą tuo laikotarpiu, kai koledžų kainos smarkiai pakilo, o ilgalaikės ekonominės įsiskolinimo pasekmės buvo mažiau žinomos. Kadangi šiems skolininkams jau artėja geriausio uždarbio metai, nenuostabu, jog politikų pažadai atleisti nuo skolų jiems skamba taip viliojančiai.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Kinų bendrovės: mes neišgalime mokėti darbuotojams (51)

Vis daugiau privačių kinų bendrovių mažina atlyginimus, vėluoja sumokėti algas arba apskritai...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (408)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

„Bloomberg“: įtampa tarp JAV ir Europos pasiekė naują lygį, būgštaujama dėl pavojaus NATO (99)

Jungtinių Valstijų ir Europos nesutarimai dėl Kinijos technologijos grasinasi suardyti...

Koronavirusui įsisiautėjus, Rusijos eksportas į Kiniją nusmuko trečdaliu (14)

Rusijos eksporto į Kiniją apimtys per pirmąsias šešias metų savaites sumažėjo beveik...

Kipras perspėja sąjungininkus dėl leidimo Erdoganui laisvai viešpatauti regione (7)

Turkija naudojasi prastėjančiais santykiais tarp Rusijos ir Šiaurės Atlanto sutarties...

Top naujienos

Pati išgyvenusi pragarą, perspėja kitus: į mokyklas įsileido sektą, sąraše – ir prestižinės ugdymo įstaigos (264)

Iš pradžių viskas prasideda nuo nekaltai atrodančių kvėpavimo, jogos ir meditacijos pratimų....

Lietuviai dėl atostogpinigių nepersistengia: gerai gyvename, kai nebereikia galvoti apie 10 eurų (61)

Tinkamai pasirinkus atostogų laiką, galima gauti didesnį atlyginimą, nes atostoginiai pinigai...

Koronavirusui sparčiai plintant už Kinijos ribų, mirčių skaičius toliau auga Italijoje uždaromi miesteliai; papildyta (99)

Kinijoje mirusiųjų nuo naujojo koronoviruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2 592,...

Orai: ciklonai apsiraminti nežada (7)

Pirmadienį vėjas rims. Tik kai kuriuose rajonuose vakarinių krypčių vėjo gūsiai užsiliks iki...

Susirgus įprastos mitybos taisyklės negalioja: dietistė įvardijo, kokios klaidos tik apsunkins savijautą (21)

Sergančiųjų gripu vis daugėja, o peršalimo simptomai – itin dažni palydovai visą žiemą....

Kinų bendrovės: mes neišgalime mokėti darbuotojams (51)

Vis daugiau privačių kinų bendrovių mažina atlyginimus, vėluoja sumokėti algas arba apskritai...

Plokščios Žemės šalininką pražudė savadarbė raketa: norėjo savomis akimis „patikrinti“ planetos apvalumą (35)

Vienas Kalifornijos gyventojas, sakęs, kad nori nuskristi iki kosmoso pakraščio ir savomis akimis...

Vyrą Vidą palaidojusios Rimos Antonovienės gyvenime netrūksta permainų (59)

Neseniai vyro Vido Antonovo netekusi Rima Antonovienė sako, kad pokyčių jos gyvenime netrūksta....

Fatima Bhojani

Sėkmės istorija valstybėje, kurioje sėkmės istorijų reta

Kaip atgijo Talibano nuniokotas Svato slėnis.

Sabonio dvigubas dublis nepradžiugino skaudžiausią nesėkmę per 30 metų patyrusių „Pacers“ (6)

Košmarišką vakarą NBA pirmenybėse išgyveno Indianos „Pacers“ (33-23) ekipa. Indianapolio...

|Maža didelių žinių kaina