aA
Kodėl tiek daug geriausių ir gabiausių Amerikos koledžų absolventų pasuka į vadybos konsultavimą, finansus arba teisę – seniai mane dominantis klausimas. Yra keletas įtikinamų teorijų, prie kurių dar prieisiu, tačiau pirmiausia norėčiau klausimą apsukti: kodėl tiek daug žmonių, užimančių aukščiausias pareigas tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje, yra tokie seni?
JAV ekonomistas: visus įdomiausius darbus užgrobę senoliai
© Adobe Stock

Mano manymu, šios dvi tendencijos (ir trečioji, mažėjantis produktyvumo augimas) yra susijusios: daugelis darbų Amerikoje tampa vis sudėtingesni – dažnai sudėtingesni, nei įmanoma išmokti vos per kelerius metus. O kai jau sukaupi pakankamai patirties juos atlikti, būni mažiau linkęs rizikuoti. Avantiūristiškais jaunystės metais, priešingai, vieninteliai darbai, kuriuos gali gauti, yra tie, kurie neapdovanoja už avantiūrizmą (arba apskritai jį draudžia). Viso to rezultatas – nebe tokia ryžtinga Amerika.

Pradėkime nuo „Ivy League“ absolventų. Neturiu nieko prieš teisininkus, finansininkus ar vadybos konsultantus, tačiau tokio pobūdžio karjeros populiarumas rodo netinkamą kūrybiško potencialo pasiskirstymą. Šie darbai nė nesudaro didžiosios JAV ekonomikos vertės, tad kodėl jie šitaip traukia absolventus?

Juk yra ir kitų unikalių, sudėtingų, gerai apmokamų ir emociškai atlyginančių darbų – pavyzdžiui, nacionalinių naujienų tarnybos redaktoriaus ar Vašingtono idėjų kalvės vadovo. (Robertas Maynardas Hutchinsas Čikagos universitetui pradėjo vadovauti 1929 m., sulaukęs garbių 30 metų). Tačiau mokykla nebūtinai tave tam paruošia. Be to, norint dirbti tokį darbą, reikia nusimanyti apie daugelį amerikietiško gyvenimo aspektų. Kuo sudėtingesnė tampa Amerikos visuomenė ir ekonomika, tuo daugiau reikia žmonių, turinčių įvairių rūšių patirties, ir tai sukelia kliūčių jauniems žmonėms.

Taigi gabiausi geriausių aukštųjų Amerikos mokyklų absolventai siekia santykinai patogios, likvidžios karjeros, teikiančios aukštą apsaugos lygį. Vadybos konsultavimas – tobulas pavyzdys. Jei tik esi protingas ir darbštus, gali greitai perprasti tokio pobūdžio darbą, o pradinio lygio užduotys yra pakankamai paprastos, kad pakaktų vos kelių labai specifinių įgūdžių. Šios darbo vietos yra sukurtos talentų pritraukimui, todėl konsultavimo kompanijos turi galimybę susirinkti geriausius kandidatus. Tas pats pasakytina apie teisę ir kai kurias finansų sritis.

Panašu, kad ši sistema palanki visiems. Jei po kelerių metų tokia karjera ir nusibosta, jau būni sukaupęs pakankamai elitinių ryšių ir rekomendacijų, kuriuos gali persinešti kur nors kitur.

Iš pažiūros Amerika savo gabiausiems jauniems žmonėms parduoda apsidraudimą – ilgalaikių inovacijų sąskaita. Šaliai būtų naudingiau, jei kuo daugiau šių individų pradėtų nuosavą verslą, išbandytų savo jėgas chemijoje ar medžiagų moksle, o gal dirbtų neaiškiuose fabrikuose Vidurio Vakaruose. Žinoma, tokiose srityse nesėkmių ar stagnacijos procentas yra didesnis, o glamūras paprastai mažesnis. Kas nori 10 ar 15 metų triūsti prie sudėtingos užduoties, negarantuojančios jokios realios komercinės sėkmės?

Pagaliau aiškėja integruotas Amerikos sunkumų pobūdis. Kadangi dauguma svarbiausių ir įtakingiausių Amerikos darbų reikalauja vis daugiau patirties, vis mažiau jaunų žmonių yra kvalifikuoti juos atlikti. Tie patys jauni žmonės pereina į ne tokią pelningą, užtat stabilią, į isteblišmentą orientuotą veiklą. Tuo tarpu vyresnio amžiaus asmenų iškilimas reiškia sumažėjusį polinkį rizikuoti ir menkesnį kūrybiškumą, nes tokie asmenys nebesugeba įnešti į savo darbą šviežios perspektyvos.

Sulėtėję mokslo pažangos augimo tempai puikiai atspindi situaciją. Šiai sričiai paprastai vadovauja vyresni mokslininkai, kurie rečiau sukelia konceptualių proveržių. Jaunesni mokslininkai yra labiau linkę į revoliucingus atradimus, tačiau tai padaryti nelengva, kai iki 30-ties metų vis dar mokaisi savo srities pagrindų. Dauguma sričių yra pernelyg sudėtingos, kad sulaukęs vos 23-ejų sugebėtum jose pasiekti kokios nors pažangos, kad ir koks gabus būtum.

Pripažįstu, technologijų sektorius yra išimtis. Taip yra todėl, kad nemažai technologijų tebėra santykinai šviežios, ir jaunimui šiuo atveju nekiša kojos patirties trūkumas, mat patirties šioje srityje neturi niekas. Inovacijų tempas didelis, o technologijų kultūra šlovina nebijančius rizikuoti. Tas pats tinka ir kitoms ypač naujoms mokslo sritims, tokioms kaip CRISPR, kur iššūkiai vėlgi bauginantys, tačiau reikalingos patirties niekas kaip ir neturi.

Taigi Amerikoje yra vos keli revoliucingi sektoriai, o kitur progresas iš esmės lėtėja. Tai gali suteikti saugumo ir stabilumo jausmą daugeliui darbuotojų, tačiau tai nėra ideali terpė talentingiems jauniems žmonėms, kurie trokšta rizikuoti – būtent tokiems žmonėms, kurių ir reikia inovatyviai ekonomikai.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Po žvalgybos ataskaitos Kinija užsipuolė Estiją (51)

Kinija užsipuolė Estiją dėl šalies užsienio žvalgybos vertinimo, neva jis atspindintis...

Saudo Arabija ruošiasi taisyti reputaciją: bin Salmanas neperkalbamas net dėl menkiausių dalykų (1)

Skaičiuodamas rožančiaus karoliukus, Saudo Arabijos rūmų patarėjas Fahadas Toonsi kėdėje...

Kaip buvo medžiojamas vienas ieškomiausių nusikaltėlių istorijoje (2)

Niujorko 9/11 memorialas ir muziejus gavo precedento neturinčią prieigą prie agentūrų ir...

Kinų bendrovės: mes neišgalime mokėti darbuotojams (85)

Vis daugiau privačių kinų bendrovių mažina atlyginimus, vėluoja sumokėti algas arba apskritai...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (410)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Top naujienos

Profesorius Čaplinskas perspėja lietuvius dėl koronaviruso: situacija pavojingesnė, nei anksčiau manėme (114)

Laidoje „ Delfi diena “ Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius...

Derybos dėl trilijono: nesutarus dėl skaičiaus po kablelio, du Lietuvai skirti saldainiai liko Briuselyje (57)

Koks turėtų būti 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžeto dydis? Nuomonės šiuo klausimu...

Vokietijoje į minią rėžėsi automobilis, sužeista mažiausiai 10 žmonių papildyta 17.37 (96)

Vokietijos Volkmarseno miestelyje per karnavalo paradą į žmonių minią rėžėsi automobilis.

Italijoje gyvenanti lietuvė: viskas įvyko labai greitai, žmonės įbauginti (235)

Šiaurinė Italijos dalis per savaitgalį pasikeitė neatpažįstamai – dėl apsikrėtusiųjų...

Mažvydo bibliotekoje diskusija įkaito tiek, kad prireikė apsaugininko (3)

Kai pradedama kalbėti apie valstybės simbolius, deja, vis dar neišvengiama susipriešinimo....

Dėl koronaviruso plitimo siūlo skelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją papildyta 16.58 (312)

Pirmadienį dėl Italijoje plintančio naujojo tipo koronaviruso Lietuvos Vidaus reikalų...

Studentų siuntinys Matijošaičiui: plaktukas, vinys ir lentelės (46)

Miestą sutvarkyti pasišovusi Kauno valdžia ne vienerius metus neįstengia išspręsta gana...

Nusikaltimo auką įžeidinėjusio pareigūno likimas paaiškės kitą savaitę: yra keletas variantų, kokie gali būti sprendimai patikslinta (252)

Praėjusią savaitę policijos pareigūno įžeidimai galimai išžagintai merginai sukėlė...

Italijos specialistas: susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis mirė penktas žmogus, užfiksuoti du židiniai (207)

Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju...

|Maža didelių žinių kaina