aA
Pirmą kartą istorijoje Londono biurų nuomos kainos pasidalija į dvi skirtingas kryptis.
Londono akis
© Vida Press

Londono naujų ir senų biuro patalpų nuomos kainos praeityje judėjo tandemu. Tačiau artimiausiais metais geriausių patalpų paklausa, tikimasi, didės, tad išaugs ir jų nuoma, o senesnių biurų kainos greičiausiai mažės, taigi bus sukurta dvilypė rinka, kurioje vieni smarkiai išloš, kiti – pralaimės.

Naujus pastatus su madingais privalumais nuomojančios nekilnojamojo turto įmonės gali plėšti rekordines kainas net dabar, kai rinką sukaustęs netikrumas dėl „Brexit“. Taip yra todėl, kad įmonės neriasi iš kailio bandydamos pritraukti ir išlaikyti darbuotojus, kurių lūkesčiai biurų atžvilgiu šiuo metu itin išaugę, nusižiūrėjus pavyzdį nuo lankstaus darbo kompanijų, tokių kaip „WeWork Cos Inc.“, ir technologijų sektoriaus milžinių, tokių kaip „Google“ ir „Facebook“.

„Per pastaruosius ketverius metus pastebėjau ryškią nuomininkų lūkesčių ir mąstymo permainą, – teigia Colette O'Shea, Londono vertybinių popierių portfelio direktorė „Land Securities Group Plc“, antrame pagal dydį Jungtinės Karalystės nekilnojamojo turto investicijų fonde. – Tai pastebima visuose gyvenimo aspektuose. Viskas susiję su kokybe ir lankstumu. Žmonės yra pasirengę mokėti už tai, kas, jų manymu, yra verta išlaidų“.

Dėl pastaraisiais metais sulėtėjusios plėtros naujų Londono biuro patalpų pasiūla pasiekė žemiausią lygį nuo 2001 m., cituojant „CBRE Group Inc.“ tyrimą, kuris bus paskelbtas ketvirtadienį. Užtat panaudotų patalpų prieinamumas pakilo: šiuo metu beveik trys ketvirtadaliai visų laisvų darbo vietų yra būtent tokiose patalpose, ir tai didžiausias šuolis per 16 metų.

Istorinis pasidalijimas Londono būsto rinkoje: vieni stipriai išloš, kiti – pralaimės
© DELFI / Andrius Sarcevičius

„CBRE“ pranešime prognozuojama, kad naujų pastatų nuomos kainos iki 2022 m. kasmet išaugs 2 proc., o senesnių pastatų per metus sumažės 1 proc.

Tam įtakos daro ir pastatų konstrukcijų pažanga. Atsiradus galimybėms daug daugiau darbuotojų sutalpinti daug mažesnėse erdvėse ir šitaip padidinti efektyvumą, įmonės pasirengusios keltis į stilingas naujas patalpas, išlaikydamos tas pačias išlaidas, o tai savo ruožtu didina nuomos kainas rinkos viršutinėje dalyje.

Lanksčių biuro patalpų naujesniuose pastatuose poreikį iš pradžių kurstė technologijų sektoriaus startuoliai ir laisvai samdomi darbuotojai. Tačiau dabar ir didelės įmonės, kurios šiaip nuomotųsi senesnes patalpas, laukia lanksčių pasiūlymų iš tokių kompanijų kaip „WeWork“, svarstydamos galimybę perkelti dalį savo komandų toliau nuo būstinės.

„WeWork“ sugebėjo pasiūlyti santykinai pigias erdves su papildomais privalumais, kurių jaunesni darbuotojai tikisi ir iš savo darbdavių. Ir tai nepaisant to, kad pati kompanija pastatų savininkams moka aukščiausią istorijoje nuomą.

„Fundamentaliai pakeitė lūkesčius“

„Bendradarbystės fenomenas fundamentaliai pakeitė žmonių lūkesčius dėl to, kas yra priimtina“ biuro dizaino požiūriu, teigia Simonas Brownas, „CBRE“ analitikas, prisidėjęs prie įmonės ataskaitos ruošimo.

Skirtumas tarp pačių geriausių ir visų likusių Londono biurų taip pat kelia nepagrįstus lūkesčius, kad artėjantis Didžiosios Britanijos išstojimas iš Europos Sąjungos pakurstys visuotinį nuomos kainų kritimą.

Nors „WeWork“ atsakė į didelę paklausos dalį, sušvelnindama „Brexit“ šoką, lankstaus biuro modelio augimas paskatino stambiausius Londono nekilnojamojo turto investicijų fondus reaguoti sukuriant savas platformas. Tiek „Blackstone Group LP“, tiek „Tishman Speyer“ pradėjo domėtis lanksčių biuro erdvių vystymu. Tai – įrodymas, kad kokybiškų erdvių paklausa išlieka stipri.

„Neįtikėtina, kad taip ilgai užtrukome, kol pripažinome, kad rūpestis klientais biurų rinkoje yra labai svarbus“, – pastebi Matas Oakley, „Savills Plc“ komercinių tyrimų vadovas. Patalpų savininkai turėtų „išsijungti avarines „Brexito“ lempas ir sutelkti dėmesį į tai, kas iš tikrųjų reikšminga“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Kai pinigų daugiau nei fantazijos – sveiki atvykę į „patirčių ekonomiką“ (7)

Turėdami daugiau pinigų nei kada nors anksčiau, turtingiausieji nori visko čia ir dabar. Sveiki...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (275)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Naujas mados klyksmas Kinijoje: kiekvienas trokšta tapti nauju Elonu Musku (16)

Šiuo metu „ Tesla “ vykdo darbuotojų atranką Kinijoje, o Kinijos verslininkai vykdo darbuotojų...

Laivybos pramonė bando užglaistyti savo purvinas spragas (2)

Automobilių bei gamyklų sukeliama oro tarša daugumos pasaulio valstybių reguliuojama nuo...

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (36)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (275)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (23)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (109)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (9)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (973)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Paprastas būdas, padėsiantis su vaikais susitarti be bausmių

Vaikų drausminimas juos baudžiant, specialistų teigimu, sukelia tik neigiamas emocijas, bet...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (5)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

Skandalas Žiežmarių gimnazijoje: paviešinti pamokos garso įrašai verčia krūptelėti papildyta direktorės ir švietimo ministro komentaru (2580)

Šeštadienio vakarą Žiežmarių gimnaziją apgaubė tamsus šešėlis – mokymo įstaigos...