aA
Jeigu Egiptas yra sparčiausiai auganti Artimųjų Rytų ekonomika, kodėl tuomet vis daugiau ir daugiau egiptiečių nuskursta? Šis klausimas ekonomistams rūpi nuo tada, kai šalies statistinė institucija paskelbė skurdo rodiklius, – per pastaruosius trejus metus skurdo lygis padidėjo penkiais procentais.
Įspūdingas Egipto ekonominis augimas daugumą gyventojų nuskurdino dar labiau
© AFP / Scanpix

Būtent per šį laikotarpį augimas smarkiai šoktelėjo, iš dalies dėl nuolat augančio užsienio įsiskolinimo.

Skurdo rodiklius lengva aiškinti socialiniu Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rekomenduotos reformų programos, pradėtos 2016 metų lapkritį, poveikiu; su programa sietina ir masinė Egipto svaro devalvacija, kaip ir keli subsidijų mažinimo ciklai ir vartojimo mokesčių didinimas.

Kai kurie apžvalgininkai tvirtina, jog tokios priemonės nuskurdino nemažą dalį egiptiečių, nors makroekonominiai rodikliai stabilūs – pavyzdžiui, infliacijos lygis kontroliuojamas, palūkanų normos sumažintos, o valiutos kursas pastovus.

Tačiau skurdo statistikos tendencija pastebima gerokai anksčiau nei pradėta pastaroji TVF programa. Oficiali statistika rodo, kad skurdo lygis stabiliai auga nuo praėjusio šimtmečio paskutinio dešimtmečio pradžios; nuo 2000 metų skurdo rodiklis išaugo beveik dvigubai.

Pastarasis šuolis pratęsia ankstesnę ir nuoseklesnę tendenciją, kurios TVF ir Pasaulio banko (PB) globojamų fiskalinių ir pinigų reformų raundai arba nepaveikė, arba dar tik pablogino.

Tie, kurie aiškindami skurdo augimo priežastis susitelkia ties TVF griežto taupymo programos vaidmeniu, pražiūri kelis kitus tendenciją lemiančius veiksnius.

Pirmasis – tai ekonominio augimo sektorių struktūra. Egipte sektoriai, generuojantys didžiausią augimą ir kuriantys ekonominę vertę, yra tie, kurie reikalauja daug kapitalo ir kuriuose suvartojama daug energijos, ir kuriuose sukuriama palyginti nedaug darbo vietų, – pavyzdžiui, naftos bei dujų pramonė, bankininkystė ir telekomunikacijos.

Kai kurie augantys sektoriai, pavyzdžiui, statybos pramonė, generuoja darbo vietas, bet šios reikalauja žemos kvalifikacijos, nedidelių įgūdžių ir yra atitinkamai mažai apmokamos. Tokia pat tendencija pastebima ir turizmo sektoriuje.

Sektoriai, kurie galėtų sukurti aukšto produktyvumo ir gerai apmokamas darbo vietas, - tokiose sferose, kaip įgūdžių reikalaujančios paslaugos ir didelės pridėtinės vertės eksportuojama produkcija, kuriai pagaminti reikalingi įgūdžiai ir atitinkamos technologijos, – neauga, bent jau ne tokiais tempias, kurie galėtų turėti įtakos bendrai skurdo lygio statistikai.

Įspūdingas Egipto ekonominis augimas daugumą gyventojų nuskurdino dar labiau
© Reuters / Scanpix


Šiems sektoriams reikalingos didelės valstybinės investicijos į mokymus ir profesinį ugdymą, mokslinius tyrimus bei plėtrą, taip pat į institucinę inovacijoms bei verslui palankią infrastruktūrą. Nei vienam iš šių aspektų Egipto valdžia neteikia prioriteto.

Didžiausias užimtumas Egipte, bent jau nuo devintojo dešimtmečio, pastebimas neoficialiame sektoriuje – per savisamdą arba per smulkųjį verslą, kur kuriamos mažai apmokamos darbo vietos, užtikrinančios viso labo pragyvenimo minimumą.

Kaip parodė 2009 metais atliktas Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) tyrimas, 91 proc. dirbančių jaunų žmonių Egipte dirbo neoficialiai, žemo našumo, mažai apmokamą darbą, neturėdami jokių socialinių garantijų. Remiantis Pasaulio banko pateikiamais nesaugaus užimtumo duomenimis, vidutinis nesaugaus užimtumo rodiklis Egipte 1997–2007 m. laikotarpiu sudarė net 24,09 proc. bendro užimtumo.

Antrasis veiksnys, lemiantis skurdo rodiklio padidėjimą, siejamas su redistribucija, perskirstymu. Egipto valstybė, naudodama vis dar gana primityvius turto bei pajamų mokesčių rinkimo metodus, išgyvena nuolatinę fiskalinę krizę nuo pat devintojo dešimtmečio.

Stengdamasi ją įveikti, valdžia, dažnai prižiūrima TVF, epizodiškai taiko griežto taupymo priemones, karpydama valstybės išlaidas ir didindama netiesioginius vartojimo mokesčius. Taikant abi šios priemones fiskalinės krizės valdymo našta paprastai paskirstoma netolygiai, stipriausias smūgis tenka skurdesniems ir labiau pažeidžiamiems gyventojų sluoksniams.

Tarptautinės finansinės institucijos vienaip ar kitaip prie to prisideda, pakartotinai vykdydama tokias nuskurdinimo politikas, kaip būtinas reformas siekiant stabilizuoti makroekonominius rodiklius ir atgaivinti ekonomiką. Ilgus dešimtmečius, jų vadinamosios reformos – Egipte, kaip ir kitose pasaulio Pietų šalyse, – buvo sutelktos į pastangas stabilizuoti makroekonominius signalus, kaip būtiną sąlygą rinkos reikalavimais pagrįstai plėtrai.

Bėda ta, kad bendri rodikliai, tokie kaip biudžeto deficitas, bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis ir užsienio atsargos, yra pernelyg abstraktūs, pernelyg ekonominiai, norint suvokti socialinius ir politinius aspektus bei ekonomikos poveikį.

Tikrasis iššūkis yra suteikti galimybę vis didesnei daliai žmonių – ypač darbingo amžiaus moterų ir vyrų, – dalyvauti ekonominės vertės generavimo procese. Užuot susitelkę daugiausia į ekonominį augimą, TVF ir kiti tarptautiniai kreditoriai, – kaip ir Egipto ekonomikos vadovai, – turėtų labiau gilintis į tai, kur atsiranda augimas ir kaip tas augimas perskirstomas per valstybės išlaidas bei pajamas.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Nors turizmas apmiręs, „Airbnb“ nusimatė aukštus tikslus

„ Airbnb Inc.“, šiais metais planuojanti pradinį viešą akcijų siūlymą „ Nasdaq “, 2021...

Šaltiniai: aršus ginčas siunčia žinią apie esminį lūžį Europos Sąjungoje (121)

Lenkijos vyriausybę vis labiau erzina Europos Sąjungos ( ES ) pastangos įtraukti papildomų...

Naujas galvos skausmas aviacijai – be darbo užsisėdėję pilotai ir jų skraidymo klaidos (13)

Rugsėjo 15 d. Indonezijos lėktuvas, gabenęs 307 keleivius ir 11 įgulos narių į šiaurinį Medano...

Prognozuoja, kad kavos kainos kils: nyksta didžiausias pasaulyje kavos derlius (42)

Kavos prekiautojai pamažu pradeda suvokti Brazilijos orų problemos mastą, nes dėl karštų ir...

JK pirmoji pasaulyje patvirtino vakciną nuo COVID-19, skiepyti pradės jau kitą savaitę papildyta (272)

Jungtinė Karalystė (JK) tapo pirmąja valstybe pasaulyje, patvirtinusia vakciną nuo COVID-19 ....

Top naujienos

Vaizdo įraše – tikroji reakcija: ginkluotas Lukašenka juoką sukėlė net omonininkams (168)

Iniciatyva „By_Pol“, kuri vienija Baltarusijos jėgos žinybų darbuotojus, perėjusius į...

Parduotuvės atšaukia akcijas, muges, bet palieka nuolaidas ir kainų leidinius: sako, kitaip būtų neatsakinga (24)

Prekybos tinklai kone per dieną ėmėsi vykdyti naują Vyriausybės rekomendaciją – atšaukia...

Konstitucijos ekspertas įspėja: savo pareiškimais Nausėda jau įvarė save į kampą (758)

Prezidentas Gitanas Nausėda susitikimų maratoną su premjerės Ingridos Šimonytės teikiamais...

Seimo vicepirmininku patvirtintas Jarutis: mūsų taktika pasiteisino (15)

Seimas ketvirtadienį po slapto balsavimo patvirtino „valstietį“ Joną Jarutį Seimo...

Gamtos ženklus suprantanti dzūkė Janina jau žino, kokie orai bus per Kalėdas ir kada prasidės tikroji žiema (2)

Gamtos ženklus stebinti marcinkoniškė Janina Janušauskienė sako, kad baltų Kalėdų šiemet...

Vilniaus mažasis teatras | D+ nariams

„Sprendžiant Hedą“ – Vilniaus mažojo teatro nuotolinė premjera. Žiūrėkite Delfi jau dabar

Vilniaus mažojo teatro (VMT) ir jaunosios kartos režisierės Uršulės Bartoševičiūtės...

Edgaras Savickas | D+ nariams

Valstybių skoloms šturmuojant aukštumas, ekonomistai įspėja: gali grįžti „diržų veržimosi“ politika (3)

Po pandemijos į Europą gali grįžti taip vadinama „diržų veržimosi“ politika, pasižyminti...

Viskas, ką turite žinoti apie miltus: paaiškino, kurie miltai kuriems kepiniams tinka geriausiai aptartos 5 populiariausios rūšys

Pirmojo karantino metu net du trečdaliai lietuvių kepė namuose*, dalis iš jų – atrado kepimą,...

Prezidentūra: Gabrieliaus Landsbergio vertinimą Nausėda pasakys asmeniškai Šimonytei (124)

Prezidentūroje ketvirtadienį įvyko valstybės vadovo Gitano Nausėdos susitikimas su Gabrieliumi...

„Tele2“ parduoda savo verslą Vokietijoje (8)

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ sutiko parduoti savo verslą Vokietijoje „Tele2...

|Maža didelių žinių kaina