aA
Jeigu Egiptas yra sparčiausiai auganti Artimųjų Rytų ekonomika, kodėl tuomet vis daugiau ir daugiau egiptiečių nuskursta? Šis klausimas ekonomistams rūpi nuo tada, kai šalies statistinė institucija paskelbė skurdo rodiklius, – per pastaruosius trejus metus skurdo lygis padidėjo penkiais procentais.
Įspūdingas Egipto ekonominis augimas daugumą gyventojų nuskurdino dar labiau
© AFP / Scanpix

Būtent per šį laikotarpį augimas smarkiai šoktelėjo, iš dalies dėl nuolat augančio užsienio įsiskolinimo.

Skurdo rodiklius lengva aiškinti socialiniu Tarptautinio valiutos fondo (TVF) rekomenduotos reformų programos, pradėtos 2016 metų lapkritį, poveikiu; su programa sietina ir masinė Egipto svaro devalvacija, kaip ir keli subsidijų mažinimo ciklai ir vartojimo mokesčių didinimas.

Kai kurie apžvalgininkai tvirtina, jog tokios priemonės nuskurdino nemažą dalį egiptiečių, nors makroekonominiai rodikliai stabilūs – pavyzdžiui, infliacijos lygis kontroliuojamas, palūkanų normos sumažintos, o valiutos kursas pastovus.

Tačiau skurdo statistikos tendencija pastebima gerokai anksčiau nei pradėta pastaroji TVF programa. Oficiali statistika rodo, kad skurdo lygis stabiliai auga nuo praėjusio šimtmečio paskutinio dešimtmečio pradžios; nuo 2000 metų skurdo rodiklis išaugo beveik dvigubai.

Pastarasis šuolis pratęsia ankstesnę ir nuoseklesnę tendenciją, kurios TVF ir Pasaulio banko (PB) globojamų fiskalinių ir pinigų reformų raundai arba nepaveikė, arba dar tik pablogino.

Tie, kurie aiškindami skurdo augimo priežastis susitelkia ties TVF griežto taupymo programos vaidmeniu, pražiūri kelis kitus tendenciją lemiančius veiksnius.

Pirmasis – tai ekonominio augimo sektorių struktūra. Egipte sektoriai, generuojantys didžiausią augimą ir kuriantys ekonominę vertę, yra tie, kurie reikalauja daug kapitalo ir kuriuose suvartojama daug energijos, ir kuriuose sukuriama palyginti nedaug darbo vietų, – pavyzdžiui, naftos bei dujų pramonė, bankininkystė ir telekomunikacijos.

Kai kurie augantys sektoriai, pavyzdžiui, statybos pramonė, generuoja darbo vietas, bet šios reikalauja žemos kvalifikacijos, nedidelių įgūdžių ir yra atitinkamai mažai apmokamos. Tokia pat tendencija pastebima ir turizmo sektoriuje.

Sektoriai, kurie galėtų sukurti aukšto produktyvumo ir gerai apmokamas darbo vietas, - tokiose sferose, kaip įgūdžių reikalaujančios paslaugos ir didelės pridėtinės vertės eksportuojama produkcija, kuriai pagaminti reikalingi įgūdžiai ir atitinkamos technologijos, – neauga, bent jau ne tokiais tempias, kurie galėtų turėti įtakos bendrai skurdo lygio statistikai.

Įspūdingas Egipto ekonominis augimas daugumą gyventojų nuskurdino dar labiau
© Reuters / Scanpix


Šiems sektoriams reikalingos didelės valstybinės investicijos į mokymus ir profesinį ugdymą, mokslinius tyrimus bei plėtrą, taip pat į institucinę inovacijoms bei verslui palankią infrastruktūrą. Nei vienam iš šių aspektų Egipto valdžia neteikia prioriteto.

Didžiausias užimtumas Egipte, bent jau nuo devintojo dešimtmečio, pastebimas neoficialiame sektoriuje – per savisamdą arba per smulkųjį verslą, kur kuriamos mažai apmokamos darbo vietos, užtikrinančios viso labo pragyvenimo minimumą.

Kaip parodė 2009 metais atliktas Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) tyrimas, 91 proc. dirbančių jaunų žmonių Egipte dirbo neoficialiai, žemo našumo, mažai apmokamą darbą, neturėdami jokių socialinių garantijų. Remiantis Pasaulio banko pateikiamais nesaugaus užimtumo duomenimis, vidutinis nesaugaus užimtumo rodiklis Egipte 1997–2007 m. laikotarpiu sudarė net 24,09 proc. bendro užimtumo.

Antrasis veiksnys, lemiantis skurdo rodiklio padidėjimą, siejamas su redistribucija, perskirstymu. Egipto valstybė, naudodama vis dar gana primityvius turto bei pajamų mokesčių rinkimo metodus, išgyvena nuolatinę fiskalinę krizę nuo pat devintojo dešimtmečio.

Stengdamasi ją įveikti, valdžia, dažnai prižiūrima TVF, epizodiškai taiko griežto taupymo priemones, karpydama valstybės išlaidas ir didindama netiesioginius vartojimo mokesčius. Taikant abi šios priemones fiskalinės krizės valdymo našta paprastai paskirstoma netolygiai, stipriausias smūgis tenka skurdesniems ir labiau pažeidžiamiems gyventojų sluoksniams.

Tarptautinės finansinės institucijos vienaip ar kitaip prie to prisideda, pakartotinai vykdydama tokias nuskurdinimo politikas, kaip būtinas reformas siekiant stabilizuoti makroekonominius rodiklius ir atgaivinti ekonomiką. Ilgus dešimtmečius, jų vadinamosios reformos – Egipte, kaip ir kitose pasaulio Pietų šalyse, – buvo sutelktos į pastangas stabilizuoti makroekonominius signalus, kaip būtiną sąlygą rinkos reikalavimais pagrįstai plėtrai.

Bėda ta, kad bendri rodikliai, tokie kaip biudžeto deficitas, bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis ir užsienio atsargos, yra pernelyg abstraktūs, pernelyg ekonominiai, norint suvokti socialinius ir politinius aspektus bei ekonomikos poveikį.

Tikrasis iššūkis yra suteikti galimybę vis didesnei daliai žmonių – ypač darbingo amžiaus moterų ir vyrų, – dalyvauti ekonominės vertės generavimo procese. Užuot susitelkę daugiausia į ekonominį augimą, TVF ir kiti tarptautiniai kreditoriai, – kaip ir Egipto ekonomikos vadovai, – turėtų labiau gilintis į tai, kur atsiranda augimas ir kaip tas augimas perskirstomas per valstybės išlaidas bei pajamas.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Europos elektros badas skatina Šiaurės šalių tinklų blokadą (51)

Šiaurės Europoje verda ginčas dėl elektros tiekimo. Švedija neleidžia Norvegijai naudoti savo...

Konsultantai: būti geram taip pat reiškia didesnę grąžą

Investicijos į kompanijas, turinčias aukštesnį aplinkosaugos, socialinį ir valdymo (angl. ESG)...

D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys (6)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

D+Ana Monteiro

TVF perspėja: kai kurioms šalims gresia ekonomikos griūtis

Tarptautinis valiutos fondas ( TVF ) perspėjo apie „ekonominę griūtį“ kai kuriose mažų...

Mokslininkai jau siunčia pirmąsias užuominas, ko tikėtis iš omikron (27)

Tuo metu, kai susirūpinimas dėl dar vieno pasaulinio COVID-19 atvejų šuolio erzina pasaulines...

Top naujienos

Prieš Putino ir Bideno pokalbį dėl Ukrainos – nerimą keliantis scenarijus: Rusija gali ryžtis kruvinam konfliktui (20)

Galbūt paskutinė viltis susitarti dėl taikos. Taip jau vertinamas numatytas JAV ir Rusijos...

Jau sausį vairuotojai privalės turėti naujas vaistinėles: už senų naudojimą – ir baudos, ir trūkumai techninėje apžiūroje (383)

Jau nuo sausio 1-osios vairuotojai, pirmosios pagalbos vaistinėles įsigiję prieš kelis metus,...

Vėl šuolis: Lietuvoje – dar 1837 nauji COVID-19 atvejai ir 14 mirčių papildyta (12)

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1837 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių, antradienį...

Tūkstančiai gyventojų gaus 100 eurų išmokas už COVID-19 skiepą: pinigai bus mokami ir kitąmet (9)

„ Sodra “ pradeda mokėti vienkartines 100 eurų dydžio išmokas už skiepą. Iki Kalėdų jas...

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (5)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

Nepaprastoji padėtis turi netikėtų padarinių: nusikelia tiesioginių merų rinkimų klausimas

Projektas dėl Konstitucijos keitimo, siekiant įteisinti tiesioginius merų rinkimus, Seime bus...

„The Times“: NATO būgštauja, kad Rusija vos per 2 valandas gali atkirsti Baltijos šalis (77)

Šiaurės Atlanto aljansas baiminasi, kad Rusija , pasitelkdama migrantus, gali per dvi valandas...

Prieš LFF teismą stojančiam Ivanauskui – „stogas“ 10 mėnesių: jis turi tai, ko reikia šiai rinktinei (4)

Nors Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) prezidentas Tomas Danilevičius bei generalinis...

Norintiems kalėdiniame vakarėlyje Donato Montvydo, 5 tūkst. eurų neužtektų

Vienu brangiausių šalies atlikėjų vadinamas Donatas Montvydas yra vienas iš vos kelių,...

Prezidento patarėjas: dalis taršos mokesčio turėtų grįžti žmonėms

Apmokestinant taršių automobilių savininkus dalis vadinamojo taršos mokesčio turėtų grįžti...