aA
Rusija gali pasiūlyti pasus žmonėms, gyvenantiems atskilusiuose Rytų Ukrainos regionuose, teigia įstatymų leidėjai, – toks žingsnis sustiprintų įtampą konflikte su Kijevo vyriausybe, kurią remia Jungtinės Valstijos ir Europa.
Vladimiras Putinas
© Sputnik / Scanpix

„Visi instrumentai“ paruošti norint aprūpinti pasais žmones Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose, kuriuos kontroliuoja prorusiški separatistai, tereikia Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymo pradėti procesą, teigė Andrejus Klimovas, Rusijos parlamento Federacijos tarybos (aukštesniųjų rūmų) tarptautinių reikalų komiteto vicepirmininkas.

Anot Rusijos valstybės Dūmos NVS, Eurazijos integracijos ir santykių su tautiečiais reikalų komiteto pirmojo pirmininko pavaduotojo Konstantino Zatulino, įsakas gali būti pasirašytas jau greitai, po sekmadienį vyksiančių Ukrainos prezidento rinkimų, pritarus, „humanitariniais“ sumetimais, supaprastintam pilietybės suteikimui asmenims minėtuose regionuose.

„Tą reikėjo padaryti jau seniai“, – sakė jis.

Toks žingsnis gali sustiprinti konfrontaciją tarp Rusijos ir Ukrainos, nepaliaujamai kaltinančios V. Putiną siuntus karius bei ginklus į pagalbą separatistams kare, kuris per pastaruosius penkerius metus nusinešė 13 tūkst. žmonių gyvybių. Rusija neigia siuntusi karius į Ukrainą. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga (ES) įvedė sankcijas Rusijai dėl šio konflikto, kuris kilo po 2014 metų revoliucijos, nuvertusios iš posto Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Konflikto paaštrėjimo rizika

V. Putinas į revoliuciją sureagavo Krymo aneksija, pareikšdamas, kad taip jis neva ginantis ten gyvenančius etninius rusus ir remiantis Rytų Ukrainos separatistus.

2015 metais Minske tarpininkaujant Rusijai, Prancūzijai ir Vokietijai pasirašytas taikos susitarimas, turėjęs užgesinti konfliktą, nepadėjo jo išspręsti. Kaip šių metų vasarį perspėjo Jungtinių Tautų (JT) pareigūnas, yra didelis pavojus, kad konfliktas gali paaštrėti.

Nepriklausomomis pasiskelbusių „Donecko ir Luhansko liaudies respublikų“ prorusiškų separatistų vadai tvirtina, kad jų kontroliuojamose teritorijose gyvena 3,6 mln. žmonių. Siūlydamas jiems Rusijos pilietybę, V. Putinas gali pakartoti taktiką, naudotą nuo Gruzijos atsiskyrus Abchazijos ir Pietų Osetijos regionams.

Tūkstančiai žmonių iš abiejų teritorijų turėjo Rusijos pasus iki 2008 metų karo tarp Gruzijos ir Rusijos, kuri teisino savo karinę intervenciją, neva siekianti apginti savo piliečius.

„Šis klausimas turi būti išspręstas“, vos tik paaiškės Ukrainos rinkimų kovos tarp dabartinio prezidento Petro Porošenkos ir komiko Volodymyro Zelenskio rezultatai, pareiškė K. Zatulinas.

„Laukti liko nebeilgai“, – sakė jis.

„Kitas kelias“

Rusija gali svarstyti pasiūlymą didinti spaudimą P. Porošenkai prieš rinkimus, naujausiai apklausai parodžius, kad Volodymyro Zelenskio šansai laimėti dideli. Nors P. Porošenka didelę savo kampanijos dalį pagrindė konfliktu su V. Putinu, V. Zelenskis nebuvo toks atvirai kritiškas, nors jų abiejų siūlomas kursas, kaip išspręsti krizę, yra panašus.

Tai ženklas abiem kandidatams, kaip galimam būsimam prezidentui, imtis priemonių, kurios paskatintų žmones atsiskyrusiose teritorijose grįžti į Ukrainą, „kitu atveju jiems atsivers kitas kelias“, įskaitant ir lengvesnį būdą tapti Rusijos piliečiais, sakė Olegas Morozovas, Rusijos senatorius ir buvęs Kremliaus pareigūnas.

Dekretas gali būti paskelbtas iškart po rinkimų, nebent būtų priimtas sprendimas luktelėti, kol paaiškės, kokių priemonių gali imtis naujasis prezidentas, kad išspręstų konfliktą, „Kommersant“ cituoja Rusijos valstybės Dūmos Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) reikalų komiteto pirmininko Leonido Kalašnikovo žodžius.

Pasų išdavimas separatistams Rytų Ukrainoje „yra neišvengiama priemonė“, sakė Aleksejus Česnakovas, buvęs Rusijos prezidento administracijos pareigūnas, kuris šiuo metu eina Kremliaus konsultanto Ukrainos klausimais pareigas.

Kai žmonės separatistų teritorijose yra blokuojami Kijevo valdžios, Rusijos pasai yra „vienintelis būdas padėti šiose teritorijose gyvenantiems asmenims, kad jie galėtų visapusiškai pasinaudoti savo pilietinėmis teisėmis“, sakė jis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
2.6494

Top naujienos

Grybauskaitės dienos Prezidentūroje tirpsta: kaip viskas atrodys po rinkimų nakties (11)

„Prisiekiu Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti...

Pasitraukusi Meilutytė: tai buvo svarbiausias sprendimas mano gyvenime (46)

„Šią savaitę Rūta Meilutytė paskelbė, kad baigia profesionalios plaukikės karjerą....

Pasakyk, kur atostogauji, ir pasakysiu, kas tu: vidurinioji klasė Lietuvoje plečiasi žaibišku greičiu (211)

Reguliarios atostogos užsienyje prieš tai nesiveržiant diržų – vienas iš viduriniosios klasės...

VRK detektyvas: pateikė milžiniškas kandidatų kampanijų sumas, tačiau ragina to nevertinti kaip tikro fakto (224)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tinklapyje paskelbė Kantar TNS duomenis, kuriuose –...

Theresa May pranešė savo pasitraukimo datą papildyta 12.43 (21)

JK premjerė Theresa May paskelbė, kad pasitrauks iš konservatorių partijos pirmininko posto...

Ponia Nausėdienė intuicija nesivadovauja: Nausėda pasidalino palinkėjimu savo konkurentei papildyta 11:57 (41)

Penktadienį balsą prezidento rinkimuose atidavė kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda ir ponia...

Prasidėjo darbo paieškų įkarštis: ieško už 1000 Eur, o randa – už 700 Eur

Artėjant vasarai įsibėgėjo sezoninių darbuotojų paieškos. Kremtantiems mokslus vasara tampa...

Neįprastai viešas Trumpo žodžių karas pasiekė naujas žemumas (8)

Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentas...

Dalis veiksmų gali turėti visiškai priešingą efektą: prezidento rinkimuose – penktadienio intriga (736)

Gitanas Nausėda turi platesnį rinkėjų ratą, o Ingridos Šimonytės rinkėjai yra labiau...

Fabijoniškėse filmuotas serialas „Černobylis“ reitingais aplenkė „Sostų karus“ ir „Bręstantį blogį“ (116)

Interneto svetainėje IMDb istorinė drama „ Černobylis “ įvertinta aukščiausiais balais: savo...