aA
Jei tikėsime Irano režimo propaganda, narsūs Islamo revoliucijos gvardijos (IRGC) kariai sulaikė Karališkojo jūrų laivyno valdomą tiksliųjų raketų eskadrinį minininką. Filmuota medžiaga rodo, kaip IRGC vyrai ropščiasi į laivą, kol kiti bebaimiai bendražygiai, stebintys veiksmą iš įkandin lekiančių motorlaivių, sveikina juos šaukdami „Allah Akbar!“ Sustabdytuose vaizduose galime matyti, kaip vyrai atsargiai leidžiasi į denį, nutaikę automatinius šautuvus ir pasiruošę negailestingam susišaudymui.
„Stena Impero“ užėmimas
„Stena Impero“ užėmimas
© AFP / Scanpix

Susijaudinę Irano žiūrovai prisiminė ir daugiau istorijų apie tai, kaip Albionas mėgino klasta įveikti jų tautą! Tik kad vaizdo įrašuose užfiksuotas laivas – anaiptol ne galingasis „HMS Duncan“, iki dantų ginkluotas raketomis ir šautuvais, bet viso labo „Stena Impero“, nedidukas naftos tanklaivis su menka 23 civilių įgula – ir tarp jų netgi nė vieno, kuris turėtų britišką pasą.

Kadangi visa įgula buvo sudaryta iš Indijos, Rusijos, Filipinų ir Latvijos piliečių, IRGC neturėjo galimybės pasipuikuoti pergalinga nuotrauka: Karališkojo jūrų laivyno jūreiviai suklupę ant kelių, paklusniai sunėrę rankas už galvos. Deja, jiems nepavyko atkartoti 2016 m. amerikiečių jūreivių, atsidūrusių tokioje padėtyje, nuotraukų, kurias iraniečiai džiaugsmingai atkūrė šiemet per savo Revoliucijos dienos paradą.

Ką padarysi. IRGC neabejotinai ras išradingą būdą kitaip atšvęsti šį naują pasiekimą. Tuo tarpu generolai gali karksėti apie „Irano gynybinę ir puolamąją galią“ bei įspėti apie jos „stebinančius ir nenuspėjamus aspektus“.

Tik kad „Stena Impero“ užpuolimas ne tiek stebinantis ir nenuspėjamas, kiek juokingas. (Somalio piratai su menkais laiveliais ir mažais šautuvėliais yra užgrobę kelis kartus didesnius laivus.) Jeigu ką, iraniečiams teks susitaikyti su mintimi, kad jų jūrinis avantiūrizmas pasaulį veikiau sunervino, nei įbaugino.

Po daugybės išpuolių prieš naftos tanklaivius Omano įlankoje ir aplink ją, „Stena Impero“ užėmimas – didžiausias koziris, kurį Islamo Respublika galėjo išmesti prieš Vakarus, vengdama tiesioginės konfrontacijos su kariniu laivynu. Išmetusi kozirį IRGC lieka be nieko.

Kito civilinio laivo užgrobimas sumažintų propagandos poveikį. „HMS Duncan“ arba JAV karinio laivyno užpuolimas iššauktų kinetinį pasipriešinimą, kurio iraniečiai rūpestingai stengiasi išvengti.
Ko gero, jiems taip pat nepatiktų, jei pasaulis nuspręstų patikrinti grasinimą, esą jie gali užtverti Hormūzo sąsiaurį – pagrasinę jie tučtuojau priduria, kad „gali, bet nenori“. Uždarius vandens kelią, per kurį eina ketvirtadalis pasaulio naftos prekybos srautų, tai ne tik pakenktų pasaulio ekonomikai ir išeitų į naudą regiono konkurentams, kaip antai Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai, bet ir sukeltų didelių nepatogumų Irano draugams ir simpatizuotojams, kurių ir taip liko nebedaug.

Kinija ir Indija neapsidžiaugtų, jei jų energijos poreikiai liktų nepatenkinti. Irakas ir Kataras kentėtų nuo sumažėjusio eksporto. Galiausiai sąsiaurio užblokavimas, kaip įžūlus nosies nupjovimo ir spjovimo į veidą aktas, paragintų Donaldo Trumpo administraciją sumažinti Irano naftos eksportą iki nulio.

Taigi, kas dabar laukia „Stena Impero“ operacijos didvyrių ir genialių jų generolų? Greičiausiai Persijos įlankoje padaugės Vakarų karinių laivų, kurie gins civilinę laivybą. Didžioji Britanija ragina sukurti Europos aljansą, kuris saugotų tanklaivius nuo Irano agresijos. Jis būtų atskiras nuo Amerikos aljanso, tačiau iraniečiams tai neturėtų jokio skirtumo – o dar vienas išpuolis prieš tanklaivį nuplėštų ir tą figos lapą.

Tuo tarpu praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos valdžios institucijos konfiskavo Irano tanklaivį, bandžiusį gabenti naftą į Siriją. Teisinis ginčas dėl „Grace 1“ bus ilgas ir sunkus. Jei Irano režimui pasiseks, galbūt laivas bus paleistas laiku, kad suspėtų į kitų metų Revoliucijos dienos paradą – pademonstruoti dar vieną tuščią triumfo aktą.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.6923

Top naujienos

Vilnietį nubaudė už pilietišką iniciatyvą: tenorėjau įspėti KET pažeidėjus (201)

Pilietiško vilniečio iniciatyva įspėti Kelių eismo taisykles ( KET ) pažeidinėjančius...

Sanatorijos sugalvojo išgyvenimo planą: siūlo valstybei už 100 mln. eurų išpirkti jų paslaugas gyventojams (130)

Nacionalinė sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija valstybei siūlo formuoti masinį...

Dilema: Vaičiūnas siūlo atsisakyti dviejų SGD laivų – „Ignitis“ įspėja dėl 60 mln. eurų nuostolio (12)

Kad terminalas „ Independence “ galėtų veikti nepertraukiamai, Lietuva dešimtmečiui nupirko...

Pralaimėjimo įsiutintas Šaras bedė pirštu į žaidėjus: neprisiimu atsakomybės, ne šį kartą (3)

Ispanijos čempionato rungtynėse „Barcelona“ atrodė bejėgė prieš Valensijos „Basket“...

Latvija dar labiau sugriežtino apribojimus: savaitgaliais uždaromos parduotuvės, su kauke – net darbo vietoje griežtinama pasienio kontrolė (5)

Latvijos vyriausybė mėnesiui pratęsė dėl koronaviruso pandemijos įvestą ekstremalią...

Gydytoja pulmonologė pasakė, kada dėl kosulio turėtumėte sunerimti (8)

Daugelis žmonių į kosulį linkę žiūrėti nerimtai – įprasta galvoti, kad po kelių dienų...

Ministerija siūlo pritarti tryliktai pensijai, tačiau ji atitektų ne visiems (48)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje teiks išvadą dėl siūlymo kartą per metus mokėti 200 eurų...

Įvertino pandemijos poveikį Rusijai: stipriausi regionai išeis nugalėtojais, silpniausi taps dar silpnesni (31)

Koronaviruso pandemija greičiausiai padidins atotrūkį tarp turtingiausių ir skurdžiausių Rusijos...

Verslo pagalba mažiausiesiems: ranką tiesia sergantiems, netekusiems namų, šeimos

Gėriu besidalinančios įmonės ir verslininkai nepamiršta ir pačių mažiausiųjų. Kaip rodo...

Aiškėja įvykio Tryre aplinkybės: automobilio vairuotojas buvo veikiamas alkoholio, tarp aukų – kūdikis (9)

Vokietijos pietvakariuose esančiame Tryre į pėsčiųjų būrį įsirėžus automobiliui žuvusių...

|Maža didelių žinių kaina