aA
Sankarshanas Murthy‘is sunkiai susmunka į sofą „Ikea“ konferencijų centre apsnūdusiame Amhulto miestelyje pietinėje Švedijoje. Buvęs korporacijų „Tesla Inc.“ ir „Apple Inc.“ inžinierius jaučiasi išvargintas ilgo skrydžio iš San Fransisko. Čia jis atskrido, kad išreklamuotų savo startuolį, „BumbleBee Spaces“, sukūrusį robotų sistemą, kuri padėtų maksimizuoti erdvę ankštuose butuose, užkeliant nenaudojamas lovas ir kitus baldus prie lubų.
„Ikea“
„Ikea“
© Shutterstock

„BumbleBee Spaces“ buvo viena iš aštuoniolikos bendrovių, kurias kovo pabaigoje „Ikea“ pasikvietė į vadinamųjų „startuolių apmokymų“ stovyklą po išsamaus atrankos proceso, kuriame dalyvavo per 1100 kandidatų iš viso pasaulio. Šia programa, kaip ir daugeliu kitų, garsiausia pasaulyje baldų gamintoja stengiasi pritraukti naują pirkėjų kartą.

Tarp S. Murthy‘io robotizuotų baldų komponentų būtina paminėti jutiklius, padedančius nustatyti, tarkim, teniso raketės, įgrūstos kažkur spintoje, buvimo vietą arba paruošti bėgimo batus šalia laukųjų durų rytinam krosui – tereikia paliesti mygtuką arba pasinaudoti komandos balsu režimu.

„Tai kone tas pats kaip turėti namuose DI liokajų“, – sako S. Murthy‘is, prisipažinęs, kad įkvėpimo sėmėsi iš klasikinių „Disney“ animacinių filmukų, vaizduojančių robotizuotas rankas ir kitus futuristinius įrenginius.

Tai didelis šuolis nuo paprastų surenkamų baldų, tradiciškai parduodamų „Ikea“ parduotuvėse. O tokie baldai nėra pigūs. „BumbleBee“ miegamojo sistema, instaliuota trijuose butų kompleksuose Kalifornijoje ir Vašingtono valstijoje, kainuoja apie 6 000 JAV dolerių vienam kambariui.

Bet „Ikea“ turi atgaivinti savo įvaizdį tarp jaunesnių, 30-ies nesiekiančių pirkėjų, užaugusių dalijimosi ekonomikoje (arba bendro vartojimo ekonomikoje; angl. sharing economy), kuriems dažnai labiau rūpi potyris, kurį gali užtikrinti produktas ar paslauga, nei to daikto turėjimas. O jų ribotos gyvenamojo ploto erdvės rodo, jog jiems ir baldų reikia mažiau.

„Mes esame ties mažmeninės revoliucijos viduriu, kai žmonės juda nepaisydami sienų tarp fizinio bei skaitmeninio pasaulių, – sakė „Ikea“ mokymų stovyklos vadovas Peras Krokstade‘as. – Visi nori išmanesnių sprendimų bei didesnio patogumo nei anksčiau.“

„Ikea“ nėra vienintelė mažmenininkė, jungianti savo pajėgas su startuoliais. „Walmart Inc.“ turi vadinamąjį „verslo inkubatorių“ pradedantiems verslą startuoliams Silicio slėnyje, remiantį tokias įmones kaip „Jetblack“, teikiančią konsjeržo – asmeninio asistento, padedančio apsipirkti paslaugas pasiturintiems miesto gyventojams, paslaugas ir „Spatialand“, virtualios realybės startuolį.

Šis iššūkis yra ypač svarbus „Ikea“, kurios klientų bazę sudaro jaunesni pirkėjai nei daugelio kitų didžiųjų mažmenininkių.

„Čia kalbame apie kartų skirtumus, – sako Ray‘us Gaulis, „Kantar Consulting“ mokslinių tyrimų bei analizės vyresnysis viceprezidentas. – ‚Ikea“ galų gale suvokė, kad jie nebegali to ilgiau neigti ir kad turi keistis drauge su kultūra“.

„Ikea“
„Ikea“
© Shutterstock


„Ikea“ jau įsigijo „TaskRabbit“, San Fransiske įsikūrusį startuolį, kuris siunčia darbuotojus rinkti baldų klientų namuose. Ir ji jau baigia parengti aukštųjų technologijų stalo prototipą, galintį pašviesinti ar patamsinti kambario apšvietimą vien mostelėjus ranka virš stalo paviršiaus. Technologijoje naudojami elektrodai, padengti elektrai laidžiais dažais, sukurtais „Bare Conductive“, startuolio, įsikūrusio Londone ir dalyvavusio „Ikea“ surengtoje pirmojoje mokymų stovykloje 2018 metais.

Šiais metais tarp stovykloje dalyvaujančių startuolių – ir Kopenhagoje veikianti „Freemi“, kurios įkūrėjai Rasmusas Thude‘as ir Jamie‘is Neubertas Pedersenas sukūrė programėlę, padedančią žmonėms atiduoti savo senus baldus ir kitus nereikalingus daiktus.

„Žmonėms, ypač jaunesnės kartos atstovams, jau įgriso mūsų lengvabūdžio vartojimo kultūra“, – sakė R. Thude‘as. Paslauga, kuri šiuo metu siūloma Danijoje ir Nyderlanduose, glaudžiai siejama su „Ikea“ siekiu sumažinti atliekų apimtis.

Tuo pat metu „Ikea“ pradėjo įgyvendinti baldų išperkamosios nuomos programą, kurią ketina plėsti į 30 Europos rinkų kitais metais. Klientai, kurie užsisako šią paslaugą, gali įsigyti arba naujus arba naudotus daiktus, kuriuos mažmenininkė susigražina baigiantis nuomai.

Tarp kitų startuolių, į kuriuos dairosi „Ikea“ yra , pavyzdžiui, San Fransiske įsikūrusi „Jido Mps“, kuri gamina papildytos realybės (angl. augmented reality) programinę įrangą, leidžiančią vartotojams išsaugoti ir atkurti skaitmeninius objektus iš vieno duomenų valdymo seanso kitame; Londone veikianti „Skipping Rocks Lab“, kuri gamina gamtą tausojančias, natūraliai yrančias jūros dumblių kapsules su valgoma membrana, kurios galėtų būti naudojamos ir „Ikea“ kavinėse; ir Kopenhagoje įsikūrusi „Flow Loop“, kuri recirkuliuoja bei išvalo vandenį duše.

Tokiems verslininkams kaip S. Murthy‘is galimybė bendradarbiauti su bendrove, kuri per metus parduoda prekių už 44 mlrd. JAV dolerių, yra daug svarbesnė nei trumpalaikis organizmo paros ritmo sutrikimas nuskridus keletą laiko juostų. „Ikea“, savo ruožtu, ieško startuolių, kurie mažmenininkę priimtų kaip „natūralią partnerę“, sako P. Krokstade‘as. „Kai startuoliai sukuria naujovę, jie turėtų prisiminti „Ikea“ ir į ją kreiptis: „Ei, žiūrėkite, ką mes pagaminome. Ar galime su jumis bendradarbiauti?“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Verslas PliusAlaric Nightingale, Rakesh Sharma

Indijos neskaidrūs rusiškos naftos pirkimai tampa sankcijų išbandymu

Šį mėnesį pakeliui į Naująjį Delį JAV pareigūnai paskelbė esą patenkinti, kad Indija...

Bloomberg News

Ko iš tiesų siekia į Maskvą atvykęs Xi Jinpingas?

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas , kuris šią savaitę tris dienas lankysis Maskvoje, perduos...

Verslas PliusHallie Gu

Kinijoje dar viena bėda, prisidėsianti prie tolimesnio kainų augimo

Kinija kovoja su atsinaujinusiu afrikiniu kiaulių maru, mirtina liga, kiek anksčiau...

Verslas PliusPhilip Aldrick, Andrew Atkinson, Tom Rees

„Prarastasis dešimtmetis“ grasina visiems laikams pakeisti Jungtinę Karalystę

Jungtinei Karalystei susidūrus su tokiais iššūkiais kaip vangus augimas, streikai, nualinta...

Verslas PliusAnna Edgerton; Chris Strohm; Annmarie Hordern

JAV reikalauja iš „TikTok“ savininkų parduoti akcijas: kitaip programėlė gali būti uždrausta

Jungtinės Valstijos pareikalavo, jog vaizdo įrašų dalijimosi programėlės „TikTok“...

Top naujienos

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

Ekspertas: jokio „Benkunsko fenomeno“ nėra, bet socdemų laukia du pavojai (3)

Politologas Ignas Kalpokas nemano, kad egzistuoja toks dalykas kaip „Benkunsko fenomenas“ –...

Karo ekspertai: ryškėja pagrindinis Kinijos lyderio vizito į Maskvą tikslas (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai praėjusios...

Karas Ukrainoje. Danilovas: Ukrainos vadovybė sumaišė kortas ne tik Putinui analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (11) Norite daugiau sąjungininkų ir mažiau priešų? Štai jums trys greiti būdai

Jūs žinote juos, konfliktinius žmones. Viskas, ką jie daro, tai prisitraukia blogiausias...

Libertas Klimka – apie laukiančius pavasario ir Velykų orus: tam įtakos turi ir siaubingas įvykis šalia mūsų

Anksčiau senoliai galėjo tiksliau nuspėti, koks bus oras per Velykas, koks bus pavasaris, vasara ar...

Papasakojo, kaip atsikratyti raukšlių ir pagurklio be skalpelio: rezultatus pastebėsite jau po dviejų savaičių

Nors sakoma, kad raukšlės net gali puošti veidą, rodydamos brandą, o su ja, tikėtina, ir...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Ekspertai siūlo eiti persiderėti būsto paskolos maržą: ar toks scenarijus įmanomas?

Europos centriniam bankui praėjusią savaitę dar kartą pakėlus bazinių palūkanų normą...

Po įžūlaus Putino pasirodymo – įtakingų pareigūnų žinutė: naujo rusų puolimo gali nebūti (1)

Arešto orderis nesustabdė Vladimiro Putino nuo kelionių. Iš okupuoto Krymo – į okupuotą...