aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ruošiasi susitikti su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, pasitelkdamas tai, kas prieš kelis mėnesius būtų atrodę neįtikima: sąjungininkus.
Į susitikimą su Xi Jinpingu Trumpas keliaus pasitelkęs retą sau prabangą – sąjungininkus
© DELFI montažas / Scanpix

Viso pasaulio investuotojai ir verslovės tikisi, kad kai D. Trumpas susės prie derybų stalo šeštadienį Argentinoje vyksiančiame G20 viršūnių susitikime, abiem lyderiams pavyks pasiekti paliaubas užsitęsusiame šalių tarifų kare. Pasiektos paliaubos bent pristabdytų prekybos konfliktą tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, keliantį rimtą pavojų pasaulio ekonomikai ateinančiais 2019 metais.

Pastaraisiais mėnesiais Jungtinės Valstijos įvedė tarifus 250 mlrd. JAV dolerių vertės Kinijos importui. Nuo kitų metų sausio 1 dienos 10 proc. tarifas prekėms už 200 mlrd. dolerių bus padidintas iki 25 proc. D. Trumpas pagrasino įvesiantis tarifus dar didesniam kiekiui prekių.

Į susitikimą su Xi Jinpingu Trumpas keliaus pasitelkęs retą sau prabangą – sąjungininkus
© Bendrovės archyvas

Bet Xi Jinpingą turėtų gluminti ir tas faktas, kad į šią savaitę vyksiantį G20 viršūnių susitikimą jis vyksta su daug retesnėmis bičiulių gretomis nei tikėjosi. Tuo tarpu D. Trumpo pagalbininkai, nepaisant nuolatinių prezidento tūžmingų tiradų, nukreiptų prieš sąjungininkus, ypač Europos Sąjungą, sugebėjo suburti koaliciją prieš Kiniją - kad ir kuklią, - kurios pagrindinius blokus sudaro Europa ir Japonija.

Pasaulinio lygio susitarimas

„Likusi pasaulio dalis mums pritaria, - antradienį žurnalistams sakė pagrindinis Donaldo Trumpo ekonomikos patarėjas Larry‘is Kudlow, turėdamas galvoje neseniai pasiektą susitarimą su Europos Sąjunga ir Japonija dėl bendradarbiavimo prekybos klausimais, susijusiais su Kinija.

Bet kokia koalicija išlieka trapi. Europos bei Japonijos pareigūnai teigia, kad bet koks dabartinis bendradarbiavimas su Vašingtonu dėl Kinijos gali žlugti, jeigu JAV įgyvendins provokacinius planus įvesti naujus tarifus automobilių importui, kurie smogtų skaudų smūgį Europos ir Japonijos gamintojoms. ES ir Japoniją supykdė D. Trumpo atsisakymas atleisti jas nuo tarifų plienui bei aliuminiui, kuriuos jis įvedė šiais metais.

ES pareigūnai taip pat laikosi nuomonės, kad bendradarbiavimas su D. Trumpo administracija išlieka sudėtingas dėl prezidento neprognozuojamų protrūkių. Pavyzdžiui, praėjusį savaitgalį D. Trumpas susiejo antivyriausybinius protestus Paryžiuje su jo nuolatiniais skundais dėl ES prekybos su JAV pertekliumi.

Vis dėlto Pekinui ir Xi Jinpingui yra pagrindo nerimauti.

D. Trumpas padarė visa, kas įmanoma, kad supykdytų sąjungininkus ir „neizoliuotų Kinijos, o Kinija, regis, nepraleido progos tuo pasinaudoti, bet, atrodo, kad šis tas keičiasi“, sakė Kornelio universiteto ekspertas prekybos ir Kinijos ekonomikos klausimais Eswaras Prasad‘as.

„Tarptautinėje dinamikoje jaučiami subtilūs ir netikėti pokyčiai“, - sakė ekspertas.

Šie pokyčiai, pasak E. Prasado, atsispindėjo lapkritį Papua Naujoje Gvinėjoje vykusiame Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo šalių (APEC) viršūnių susitikime, kur Kinija pasijuto labiau izoliuota nei Jungtinės Valstijos. Be to, iš JAV, Europos bei Japonijos bendrovių, dirbančių Kinijos rinkose, nuolat plūsta nusiskundimai ir tarp jų vis labiau jaučiamas įsitikinimas, esą Xi Jinpingo vadovaujama valstybė apsunkina užsienio investuotojų gyvenimą.

„Amerikos, Europos ir Japonijos bendrovės – visos jos išsako susirūpinimą dėl tų pačių dalykų, ir jos klausia: Ką mes dėl to darome?“ - teigia buvęs JAV diplomatas Peteris Chase‘as.

Visos trys ekonomikos drauge rengia naujas taisykles, idant Pasaulio prekybos organizacija (PPO) būtų geriau pasirengusi spręsti tokius klausimus, kaip Pekino pramonės subsidijos ir politikos, verčiančios užsienio investuotojus mainais už patekimą į Kinijos rinką perleisti technologijas kinų partneriams. Drauge su kitomis ilgalaikėmis JAV sąjungininkėmis, tokiomis kaip Australija, jos prašo ir inicijuoti naujas Kinijos investicijų bei paskolų kontrolės procedūras.

Konstruktyvios derybos

Už prekybą atsakinga Europos komisarė Cecilia Malmstrom antradienį pavadino diskusijas su JAV dėl PPO reformavimo „konstruktyviomis“. Kaip ir daugelis pasaulio pareigūnų, C. Malmstrom laikėsi nuomonės, jog D. Trumpo-Xi Jinpingo susitikimas šią savaitę vyksiančiame G20 susitikime bus svarbiausias įvykis.

„Visas pasaulis tikisi, kad per šį susitikimą, jei ir nebus išspręsti visi jų ginčai ir nesutarimai, tai bent jau pavyks sumažinti įtampą“, - sakė ji žurnalistams.

Europos pareigūnų teigimu, šią savaitę vyksiantis D. Trumpo ir Xi Jinpingo susitikimas parodys, kurlink koalicija žengs toliau.

Viena iš koalicijos žinučių: Kinija turės atsižvelgti į D. Trumpo keliamus klausimus ir pasiūlyti daugiau, jei ji nori išsaugoti PPO palaikymą. Anot aukšto rango prekybos pareigūnų,
galutinis koalicijos tikslas pasiekti susitarimą dėl pramonės subsidijų ar Kinijos valstybinių įmonių taktikos, o tam įgyvendinti gali prireikti ne vienų metų. Galiausiai tokia strategija nekantrumu garsėjančiam D. Trumpui gali pasirodyti pernelyg lėta.

Kaip teigia Heather Conley, buvusi aukšto rango užsienio diplomatė George W. Busho administracijoje ir šiuo metu dirbanti JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centre, nors diskusijos tarp Jungtinių Valstijų, Europos Sąjungos ir Japonijos dėl santykių su Kinija dabar atrodo vaisingos, tai gali netrukti ilgai, galiausiai D. Trumpo instinktai ir pasaulėžiūra nepasikeis.

„Bėda ta, problemai gilėjant, ji vis labiau paklūsta prezidento požiūriui, - sakė H. Conley apie JAV diskusijas su ES ir Japonija. – Prezidentas žvelgia į sąjungininkus kaip į silpnąją mūsų vietą, trūkumą, kuris sekina mūsų jėgas. Tokiu savo požiūriu jis visiškai skiriasi nuo ankstesnių prezidentų“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lenktynėse dėl pasaulinės mokesčių revoliucijos finišo tiesiojoje galimos kliūtys

Turtingiausios pasaulio valstybės paruošė dirvą revoliucijai įmonių mokesčių sistemoje, bet...

Įspūdingus skiepijimo mastus demonstruojančioje Anglijoje – visiška sumaištis: užsimenama apie dar vieną karantiną (223)

Augantis koronaviruso infekcijos mastas Jungtinėje Karalystėje didina nesutarimus tarp oro linijų...

Rusijos „Gazprom“: avarija vamzdyne sukėlė didžiulį metano nuotėkį (75)

Didžiulis metano šleifas nustatytas kiek anksčiau birželį, kurį Rusija sieja su skubiais...

COVID-19 situacija Rusijoje darosi nekontroliuojama: plinta dramatiškas vaizdo įrašas (346)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per birželį vykusį ekonomikos forumą pareiškė verslo...

Didžioji Britanija tampa „Covid-19“ bandymų lauku (36)

Pandemijos pradžioje praėjusį kovo mėnesį Borisas Johnsonas niūriu veidu atsistojo prieš...

Top naujienos

Raminta Rakauskė | D+

Šeimos paskaičiavo išlaidas maistui: per mėnesį susidaro nemenka suma, įspėjama – kainos kils

Lietuviai maistui prekybos centruose per mėnesį išleidžia gana apvalias sumas. „Luminor“...

Lietuvoje užfiksuotas naujas karščio rekordas: gyvename lyg tropikuose (20)

Lietuvoje pastarąsias dienas netrūksta ne tik karščio, bet ir naujų rekordų. Naujausiomis...

Lukašenka toliau grasina migrantais: jūs ten ką, išvis galvos netekote? papildyta (176)

Baltarusija spaudimo sąlygomis negins Europos nuo nelegalios migracijos, narkotikų ir...

Minimalią algą kitais metais siūloma padidinti iki 703 eurų (9)

Socialinės atsaugos ir darbo ministerija siūlo Vyriausybei nuo 2022 metų pradžios minimalią...

Šalyje praėjusią parą nustatyti 54 COVID-19 atvejai, nemirė nei vienas sergantis papildyta 9.42 (93)

Praėjusią parą Lietuvoje diagnozuoti 54 koronavirusinės infekcijos atvejai, pranešė...

Mokslininkai įvardijo skaičių, kurio neturėtų viršyti liemens apimtis: priešingu atveju kyla rizika susirgti tam tikromis ligomis (4)

Tyrėjai pateikia vis daugiau įrodymų, kad liemens apimtis – vienas aiškiausiai sveikatos...

Tiesiogiai – iš Prezidentūros: komentarai po Sveikatos ekspertų tarybos susitikimo (1)

Informuojame, kad birželio 23 dieną vyks Sveikatos ekspertų tarybos susitikimas, kuriame bus...

Miškininkai įspėja apie gaisrų grėsmę: šalyje įsivyravo IV klasės gaisringumas (1)

Pastaruoju metu vyraujantys itin karšti orai – tikras išbandymas miškui. Valstybinių miškų...

Jurga Jurkevičienė | D+

Garsus neapolietis aptarė Lietuvos, JAV ir Rusijos prezidentų įvaizdžius: Putinas gavo kritikos, Nausėda – komplimentų Specialiai „Delfi Plius“ iš Neapolio

Prieš keletą dienų baigėsi G7 valstybių viršūnių ir NATO valstybių vadovų susitikimas,...