aA
Arizonos kompanija, kurianti naują didelio aukščio, plataus diapazono stebėjimo platformą, ką tik užbaigė 16 dienų misiją, kurios metu didžiuliai balionai praskrido virš keturių JAV vakarų valstijų. Tikimasi, kad ilgainiui jie kybos padangėje po kelis mėnesius iš eilės.
© Reuters / Scanpix

„World View Enterprises Inc.“ vysto tai, ką vadina stratolitais (angl. „Stratollites“) – sistemą, sukurtą stebėjimui ir tikslumu prilygstančią palydovams, tik be didžiulių raketų paleidimo į kosmosą išlaidų. Šios platformos – praktiškai nepilotuojami balionai – į dangų pakelia stebėjimo įrangą, sveriančią apie 100 kilogramų, ir kybo 15–20 kilometrų aukštyje, gerokai virš komercinių orlaivių eismo.

Stratolitai galės su hipertikslumu stebėti kasyklas, vamzdynus, tranzito infrastruktūrą – ir galbūt tai, kas dedasi jūsų aptvertame kieme.

Kompanija planuoja pradėti pardavinėti savo komercinį produktą kitų metų pradžioje ir jau kalbėjosi su keliais potencialiais komerciniais ir kariniais klientais, antradienį interviu pranešė generalinis direktorius Ryanas Hartmanas. „World View“ savo klientų bazėje mato įmones, valdančias svarbią pramoninę ir komercinę infrastruktūrą.

Šis mechanizmas gali perteikti vaizdą, kuris bus tikslesnis už orbitinių platformų siunčiamus rezultatus, teigia R. Hartmanas, nes „mes esame penkis kartus arčiau žemės nei artimiausias palydovas“. Jis pridūrė, kad „mūsų vaizduotė leidžia neribotai svarstyti, kur ir kaip gali būti naudojamos šios sistemos. Neabejojame, kad egzistuoja pasaulinio masto stebėjimo ir žvalgybos rinka.“

Turint galvoje, kad palydovai pajėgia nuskaityti automobilių numerius, „World View“ produktas gali sukelti abejonių dėl privatumo ir pilietinių teisių saugumo. Paklaustas, ar kompanija neparduos prieigos policijos padaliniams, „World View“ verslo plėtros direktorius Andrew Antonio atsakė: „Stratolitai niekuo nesiskiria nuo to, kaip vidaus teisėsaugos institucijos naudoja oro technologijas, tokias kaip sraigtasparniai ir lėktuvai.“

Jay'jus Stanley, Amerikos pilietinių laisvių sąjungos vyresnysis politikos analitikas, nebūtų toks tikras.
„Viskas priklauso nuo stebėjimo masto, aprėpties ploto ir raiškos dydžio, – svarsto J. Stanley. – Esama labai realaus potencialo, kad tokios sistemos galiausiai prives prie visuotinio miestų stebėjimo: iš dangaus bus sekamas kiekvienas mūsų žingsnis.“

Jis atkreipė dėmesį į 2012 m. JAV Aukščiausiojo teismo nutartį, pagal kurią buvo apriboti policijos įgaliojimai stebėti žmones, pasitelkus GPS įrenginius. J. Stanley'io teigimu, argumentai, panaudoti kai kurių teisėjų, vienbalsiai priėmusių sprendimą, galėtų būti lengvai pritaikyti ir kitų tipų stebėjimo technologijoms.

Jeramie Scottas, Elektroninio privatumo informacijos centro vidaus priežiūros projekto vyresnysis patarėjas, pabrėžė, kad nors dideliame aukštyje sklendžiantys stebėjimo balionai gali būti naudingi, „jie taip pat kelia rimtą grėsmę mūsų privatumui ir pilietinėms laisvėms“.

„Tokie balionai greičiausiai sumažins stebėjimo sąnaudas, todėl nuolatinis visų mūsų viešų judesių stebėjimas – labai reali galimybė, – teigia J. Scottas. – Tradiciškai mūsų privatumą viešumoje saugo technologiniai apribojimai ir pernelyg didelės stebėjimo išlaidos, tačiau stebėjimo balionai gali šias kliūtis pašalinti.“

„World View“ atliktas testas parodė, kad stebėjimo technologijos gebėjimas ilgą laiką kyboti padangėje, apimant didelę Amerikos dalį, iš tikrųjų pasiekiamas.

Kompanijos atliktas 16 dienų bandomasis skrydis prasidėjo netoli jos būstinės Tusone ir įveikė apie 5000 kilometrų: balionai skrido virš Nevados, Jutos ir pietų Oregono, o pirmadienį nusileido Nevados dykumoje. Kompanija teigia planuojanti kitą bandomąjį skrydį pratęsti iki 30 dienų, o vėliau – ir iki 60 dienų.

Kelios palydovų bendrovės jau siūlo panašius duomenis dideliam klientų ratui, nuo žemės ūkio įmonių iki meteorologų ir rizikos draudimo fondų. Tuo tarpu „Alphabet Inc.“ „Project Loon“ taip pat naudoja stratosferoje kybančius balionus, sukurtus teikti interneto ir komunikacijų paslaugas. Kompanija kartu su „AT&T Inc.“ ir „T-Mobile US Inc.“ teikė infrastruktūrą Puerto Rikui po to, kai jį nuniokojo uraganas.

„World View“ teigia, jog tikisi, kad stratolitai bus naudojami daugelyje vietovių visame pasaulyje, suteikiant klientams greitą prieigą prie skrydžių duomenų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.5455

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (89)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Gibraltare – sumaištis: baiminasi, kad netrūktų būtiniausių prekių (43)

Fabianui Picardo tapus Gibraltaro, Jungtinės Karalystės kolonializmo laikotarpį menančio uolėtojo...

Turkija veliasi į labai rizikingą karą su sustiprėjusiu priešu (464)

Turkijos ginkluotosios pajėgos susirėmė su jau pažįstamu priešininku, pradėdamos svarbią...

Ilgai lauktoje ataskaitoje – Rusijos reakcija: Kremliui pavaldūs asmenys iššovė šampaną (121)

Kremliui pavaldūs asmenys iššovė šampaną, kai Donaldas Trumpas laimėjo 2016 m. prezidento...

„Bloomberg“ žurnalistė apie Zelenskio spaudos konferenciją: labai neįprasta (68)

Jis vertė visą pasaulį penkis mėnesius laukti spaudos konferencijos. Tačiau kai Volodymyras...

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (111)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Ekspertas perspėja dėl naujos aneksijos pavojaus: Putinas čia be vargo susitvarkytų (18)

Buvęs Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Illarionovas perspėja dėl naujos aneksijos, kurią...

Įvertino Nausėdos pasiūlymus ir drąsiai rėžė: skurdo su 10 eurų neišgelbėsime (6)

Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas sako, kad...

Vakarų šalys negali atsistebėti lietuvių sėkme: kaip mums pavyko pranokti patiems save (1)

Vis daugiau valstybių spaudžiamos visuomenės įvesti pakuočių užstato sistemą . Apie tokią...

Saulius Siparis apie naują mylimąją: mes beveik vienmečiai, draugystėmis su mergaitėmis aš netikiu (1)

„Mes esame praktiškai bendraamžiai. Vyrų santykiai su jaunomis mergaitėmis man atrodo visiškas...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (41)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (89)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (15)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...