aA
Europos Sąjunga pradėjo atidžiau nagrinėti tai, kaip „Google“ naudoja savo verslo operacijas Airijoje, siekdama sumažinti korporatyvinius pelno mokesčius prekybos bloke, pranešė du su situacija susipažinę asmenys.
„Google“ mokesčių susitarimas Airijoje gali sulaukti kruopštesnio ES patikrinimo
© AFP / Scanpix

Europos Komisijos pareigūnai, ES vykdomoji valdžia, praėjusių metų pabaigoje surengė išsamias derybas su Airijos valdžios institucijomis dėl to, ar „Alphabet Inc.“ priklausantis internetinės paieškos padalinys atitinka taisykles, ribojančias atskirų Europos vyriausybių teikiamas mokesčių lengvatas, pranešė asmuo, prašęs likti neidentifikuotas, nes šis reikalas yra privatus.

Persvarstymas buvo preliminarus ir nebūtinai lems kokį nors oficialų tyrimą, teigė asmuo. Pasak kito asmens, ES patikrinimas nėra neišvengiamas ir kai kurios Airijos valdžios institucijos optimistiškai tiki, kad pradinių pokalbių pakako, kad būtų išvengta išsamesnio kompanijos apmokestinimo tvarkos patikrinimo. Airijos finansų ministras Paschalis Donohoe aptarė galimą mokesčių bylą su ES konkurencijos komisare Margrethe Vestager, patvirtino vienas asmuo.

Tiek „Google“, tiek Europos Komisija komentuoti atsisakė.

Sekmadienį „The Irish Times“ pranešė, kad P. Donohoe atsisakė komentuoti bet kokį galimą „Google“ mokesčių planavimo patikrinimą.

„Su Europos Komisija palaikome labai gerus darbo santykius, ir tegul jie patys sprendžia, kokie tyrimai, jų manymu, reikalingi Europos Sąjungoje“, – pasak laikraščio pareiškė jis.

Griežtos priemonės

ES pareigūnai pastaraisiais metais ėmėsi griežtų priemonių prieš didelių pasaulinių kompanijų pastangas sumažinti savo europietiškų mokesčių naštą. M. Vestager, kuri šiuo metu siekia aukščiausio ES posto, įsakė „Apple Inc.“ grąžinti Airijai milijardus eurų ir parėmė Prancūzijos pastangas smarkiau apmokestinti internetines įmones.

„Apple“, „Google“ ir „Facebook Inc.“ savo Europos būstines yra įkūrę Airijoje, garsėjančioje žemais korporatyvinių pelno mokesčių tarifais. Airija sėkmingai pasipriešino kitų Europos valstybių pastangoms suvienodinti mokesčių apskaičiavimus visame regione. M. Vestager patikrinimai – tai dar vienas Europos Sąjungos būdas taikyti spaudimą mažų mokesčių šalims, tokioms kaip Airija, Liuksemburgas ir Nyderlandai, kurios gali nuvilioti įmones nuo kitų Europos šalių.

M. Vestager buvo pagrindinė figūra „Google“ europietiškų reguliacinių nemalonumų istorijoje: pradėjusi eiti pareigas 2014 m., ji paspartino antimonopolinį tyrimą, kurį jos pirmtakas buvo nusprendęs nutraukti. Trečią ir paskutinį kompanijos elgesio patikrinimą ji užbaigė kovo mėnesį su 1,5 milijardo eurų bauda, o po dienos pradėjo kampaniją, siekdama tapti Europos Komisijos pirmininke arba laimėti kitą aukštą ES postą.

„Google“ mokesčių susitarimas Airijoje gali sulaukti kruopštesnio ES patikrinimo
© AFP / Scanpix


Dar neseniai „Google“ apsiėjo be nuodugnių patikrinimų tiriant, ar kompanijos operacijos Airijoje nepažeidžia vadinamųjų ES valstybės paramos priemonių. Iki šiol griežčiausiai buvo nagrinėjama „Apple“. Bendrovė buvo įpareigota sumokėti net 13 milijardų eurų už sandorius su Airija, kuri sumažino faktinį pelno mokesčio tarifą. „Apple“ ir Airija sprendimą apskundė. ES taip pat nusitaikė į „Amazon.com Inc.“ mokesčių sandorius su Liuksemburgu.

„Google“ atvyko į Airiją 2003 metais su 100 darbuotojų. Dabar Airijoje dirba apie 7000 kompanijos darbuotojų. „Google“ Europos būstinė įsikūrusi Airijos sostinėje Dubline, o jos besiplečiantis miestelis netoli miesto pietinių dokų buvo pakrikštytas „Gugltaunu“ (angl. Googletown).

Pagal kompanijos ataskaitas, 2017 m. „Google Ireland Ltd.“ užfiksavo 1,2 milijardo eurų pelną ir 32,2 milijardų eurų pajamas. Įmonė sumokėjo 167 milijonus eurų pelno mokesčio.

Mokesčių rojus

Airija kovoja su įsitvirtinusia nuostata, kad ji yra mokesčių rojus. Prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, kad Airija stengiasi pritraukti JAV įmones, ieškančias mažesnių mokesčių. 2018 metais Airijos korporatyvinių pelno mokesčių tarifas siekė vos 12,5 proc., tuo tarpu ES vidurkis – apytikriai 21,9 proc., rodo Europos Komisijos surinkti duomenys.

„Vykdydama savo įgaliojimus, susijusius su valstybės parama, Europos Komisija pastaraisiais metais surinko informaciją iš visų ES valstybių narių dėl mokesčių sprendimų nuo 2014 m., – atsakydama į klausimus pareiškė Airijos finansų ministerija. – Kol kas ji išnagrinėjo daugiau kaip 1000 sprendimų visose valstybėse narėse.“

Šių užklausų pobūdžio komentuoti nederėtų, pridūrė ministerija.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.8333

Kaip ECB vadovai investuoja savo pačių pinigus? Nelabai tvariai (4)

Kai reikia investuoti savo pačių pinigus klimato kaitai įveikti ar geresniam verslo valdymui...

Pasaulis gręžiasi į Kiniją vakcinų: kitos išeities nėra (45)

Pasaulis sparčiai tampa vis labiau priklausomas nuo Kinijos dėl vakcinų , kai Indijoje...

„Bloomberg“ skelbia apie Ukrainai pavojingą Rusijos planą (198)

Europos Sąjunga teigia, kad Rusija bando palaipsniui absorbuoti Rytų Ukrainos dalis, teigiama...

Kremliaus patarėjas apie naujausią Ukrainos žingsnį: peržengta viena iš raudonų linijų (202)

Ukraina siekia sulaikyti Kremliui draugišką verslininką Viktorą Medvedčuką, įtariamą...

Sala – mokesčių rojus: „Brexit“ kova dėl žuvies dar nesibaigia (4)

Buvęs žvejys Seanas Faulkneris savo restorane, įsikūrusiame sename nacistinių laikų kariniame...

Top naujienos

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (167)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesni daugiabučių kompleksai (229)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Koronaviruso statistika: praėjusią parą nustatyti 1125 nauji atvejai, mirė 12 žmonių, pirma doze paskiepyta 15 tūkst. žmonių (72)

Praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyti 1125 nauji koronaviruso atvejai, 12 žmonių mirė, skelbia...

Atnaujintame valstybės biudžete – dar didesnis deficitas (33)

Penktadienį Vyriausybės posėdyje pristatomi atnaujinti viešojo sektoriaus biudžetų projektai....

Šiugždinienė – apie 5–11 klasių moksleivių grįžimą į mokyklas: tai šokiruoja ir liūdina (59)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė kreipiasi į savivaldybių ir mokyklų...

Seimas siūlo bankams prievolę, kad iki bankomato keliauti netektų toliau nei 5 kilometrus (96)

Šalyje vis labiau plintant elektroniniams mokėjimams ir mažėjant bankomatų skaičiui, Seimo...

Naktį iš Pravieniškių pataisos namų pabėgo 2 nuteistieji: paieškai pasitelktas sraigtasparnis (96)

Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos pareigūnai naktį per vaizdo kameras...

Po naujo raketų lietaus Izraelis toliau bombarduoja Gazos Ruožą, siunčia papildomų pajėgų prie sienos žuvusių palestiniečių skaičius jau viršijo 100 (49)

Izraelis penktadienį per antskrydžius bombarduoja ir artilerijos sviediniais apšaudo Gazos...

Vilniuje iš sudaužyto „VW Passat“ teko vaduoti prispaustą ir sužalotą merginą (9)

Penktadienį, apie 8.55 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., ant viaduko virš Ateities g.,įvyko...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Vasaros atostogos jau ant nosies: ar nuošalios vietos gamtoje nukonkuruos pajūrio kurortus?

„ Delfi rytas “ laidoje domėsimės, ar sutelkdami visą dėmesį į apsaugą nuo koronaviruso,...