aA
Per keturias dešimtis Irano islamo respublikos egzistavimo metų 2019-ieji taps vienais iš blogiausių ekonomikai, siaubiamai karų, sankcijų ir naftos nuosmukių.
Iranas
© AFP / Scanpix

Dar prieš praėjusios savaitės JAV nutarimą sugriežtinti sankcijas Irano rialas prarado du trečdalius vertės dolerio atžvilgiu, o Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozavo, kad bendrasis vidaus produktas šiemet sumažės 6 procentais.

Žvelgiant į šią žalą iš perspektyvos, gilesnius nuosmukius šalies ekonomika patyrė tik karo su Iraku, 8-ojo dešimtmečio naftos kainų kritimo ir ankstesnių JAV sankcijų apogėjaus 2012-aisiais metu.

Sekmadienį TVF pranešė, kad šalyje infliacija gali pasiekti vidutiniškai 50 proc., arba aukščiausią lygį nuo 8-ojo dešimtmečio. Niūrūs statistiniai duomenys primena krizės kamuojamo Sudano situaciją, ir tik Venesuelos bei Zimbabvės – dviejų šalių, kuriose vyksta politinis perversmas – ekonomika patirs dar daugiau sunkumų, rodo TVF prognozės.

„Atsidūrėme nežinomuose vandenyse, – teigia Cyrusas Razzaghi, Teherano verslo konsultacijų bendrovės „Ara Enterprise" prezidentas, dirbantis su užsienio investuotojais. – Buvo revoliucija, buvo karas. Sankcijos buvo taikomos ir anksčiau, bet dar niekada ši šalis nepatyrė tokio didžiulio spaudimo ekonominiu ir tarptautiniu mastu."

Krizė dar labiau padidins spaudimą Irano pareigūnams, konfrontuojantiems su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir jo sąjungininkais Artimuosiuose Rytuose. Nors D. Trumpas pažadėjo susidoroti su tuo, ką jis vadina Irano destabilizuojančia įtaka regione, jo kritikai teigia, kad tai tik suteiks daugiau įtakos radikaliems politikams, lyginant su nuosaikiaisiais, kurie pasisako už šalies tarptautinės izoliacijos nutraukimą, stiprinant ryšius su Vakarais.

D. Trumpas atšaukė JAV dalyvavimą 2015 m. Branduoliniame susitarime su Iranu ir pakartotinai pritaikė sankcijas, neleisdamas ekonomikai visiškai atsigauti nuo baudžiamųjų priemonių, kurias skyrė B. Obamos ir G. W. Busho administracijos. Nors prezidentui Hassanui Rouhani pavyko suvaldyti infliaciją, jo vyriausybei nesiseka pertvarkyti šalies bankų ir sukurti pakankamai darbo vietų.

Iranas
Iranas
© AFP / Scanpix


Dabar JAV žengė naują žingsnį ir padarė galą išimčiai, leidusiai keletui šalių pirkti Irano žaliavą, siekdama sumažinti Irano kritinį naftos eksportą iki nulio.

Kiek tai kainuos ekonomikai priklausys nuo to, kiek iš tikrųjų sumažės Irano eksportas, interviu teigė TVF Artimųjų Rytų ir Centrinės Azijos padalinio vadovas Jihadas Azouras. „Mums reikia daugiau aiškumo, ką reiškia nulis", – sakė jis.

Kinija, Indija ir Turkija – visos pagrindinės Irano žaliavų pirkėjos, kurioms buvo taikoma išimtis – pranešė protestuojančios dėl sankcijų. Iranas teigia, kad nutraukti visą šalies naftos eksportą būtų neįmanoma.

Maistas, vaistai

Tolesnė suirutė gali dar labiau padidinti vidaus kainas. „Aišku, kad yra tikimasi, jog padėtis pablogės", – teigia J. Azouras. Institucijos dalija subsidijuojamą maistą, kad apsaugotų neturtingiausius piliečius nuo bado; pranešama ir apie vaistų trūkumą.

C. Razzaghi teigia, jog diskusijos su vyriausiais Irano politikais atskleidė, kad planuojami įvairūs scenarijai, įskaitant mažai tikėtiną konfliktą.

Dar iki JAV sprendimo paskelbtos prognozės rodo, kad Irano BVP šiemet sumažės 6 proc. – nuo 4 proc. 2018 metais. Numatoma, kad Irano naftos kainos, reikalingos subalansuoti biudžetą, nuo 113,8 dolerių už barelį 2018 metais ir 64,8 dolerių ankstesniais metais pakils iki 125,6 dolerių. „Brent" naftos kaina pirmadienį siekė 71 dolerį.

J. Azouras pabrėžė, kad Iranas turėtų imtis priemonių, kad būtų sušvelnintos trumpalaikės ekonominės kančios, įskaitant oficialaus valiutos kurso suderinimą su rinkos jėgomis ir finansų sistemos trūkumų sprendimą, laikantis kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu įstatymų.

Be to, valdžios institucijos turėtų „pataisyti arba išplėtoti socialinės apsaugos mechanizmus, kurie padėtų spręsti neturtingųjų problemas", – teigė jis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.2800

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (88)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Estija sako, kad dauguma pinigų plovimo baudų turėtų atitekti jai (11)

Finansų ministras Martinas Helme pareiškė, kad Estija turėtų gauti „daugumą“ baudų, kurios...

Johnsonui nepavyko: Bercow neleido dar kartą balsuoti dėl „Brexit“ sutarties (49)

Iki „ Brexit “ liko dešimt dienų. Bet iki tol šalis privalės dar šį tą nuveikti....

Kinijoje maras išguldė kiaules, bet šalis tikina atsitiesianti (2)

Kinijos – didžiausios pasaulyje kiaulienos tiekėjos ir vartotojos – kiaulių skaičiaus...

Pašėlęs Maduro planas atsiimti iš Londono 1,5 mlrd. dolerių vertės auksą (63)

Kaip bežiūrėtum, tūlas Charlesas Vincentas finansų pasaulyje yra niekas. Paieškoję internete...

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (285)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (258)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai (3)

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Alytaus savivaldybė: situacija gaisravietėje gerėja, dūmų joje beveik nematyti (9)

Situacija gaisravietėje gerėja, dūmų joje beveik nematyti, antradienį pranešė Alytaus miesto...

Šiurpi ryklio ataka Polinezijoje: turistė neteko abiejų plaštakų ir daug kraujo (3)

Palmėmis apaugusiose Polinezijos salose per retą ryklio ataką buvo sunkiai sužalota turistė...

Gydytoja įvardijo paracetamolio ir ibuprofeno vartojimo klaidas: dėl nežinojimo gresia skaudžios pasekmės (41)

Tikriausiai ne kartą temperatūrai mažinti ar skausmui pašalinti esate vartoję paracetamolį ar...

Alytiškė kreipiasi į Nausėdą: paskutinėmis dienomis norisi tik verkti

Gerbiamas, Prezidente, kreipiuosi į Jus, nes tikiu Jumis nuo pirmų dienų, tikiu Jūsų Gerovės...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (88)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (282)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...