aA
Europos Sąjunga trečiadienį turėtų susitarti dėl pirmųjų žalių investicijų kriterijų – šis žingsnis galėtų tapti atskaitos tašku visam pasauliui.
Gali kilti tikras politinis mūšis: ruoškitės – kai kurie Briuselio sprendimai bus neišvengiami
© Shutterstock

Ant kortos pastatyta daug: ES tikisi surinkti iki 250 mlrd. eurų finansavimą panaudojusi savo pirmąsias žalias obligacijas. Privatus finansavimas greičiausiai domėsis patvirtintomis pramonės šakomis, kurios padėtų pasiekti grynųjų nulinių emisijų tikslą. Gamtinės dujos ir branduolinė energija veikiausiai žaliųjų kriterijų neatitiks, tačiau juos atitiks tokios šakos kaip miškininkystė ir bioenergetika. Kompanijoms bus taikomi informacijos apie tvarumą atskleidimo reikalavimai.

Šios vadinamosios taksonomijos formavimas taps politiniu mūšio lauku, nes bloko valstybės narės sieks apginti savo pačių interesus, atskleisdamos, kaip sunku ekonomikas ir rinkas pastūmėti ekologijos kryptimi. Bet koks taisyklių susilpninimas rizikuoja pakenkti ES klimato lyderystės įgaliojimams tuo metu, kai investuotojai nuodugniai tikrina, ar žaliasis turtas vertas keliamo ažiotažo.

„Jei norite mokslu pagrįstos taksonomijos, turite išlaikyti aukštus standartus, – sakė „BloombergNEF“ analitikė Maia Godemer. – Tačiau dėl lobizmo atsiradę pokyčiai stumia priešinga kryptimi. Tikslas yra nukreipti investicijas ten, kur norime atsidurti iki 2050 m. To laukia visi: Kinija, Singapūras ir Jungtinė Karalystė kuria savo taksonomijas ir žiūri į ES kaip į sektiną pavyzdį.“

Šiais metais regiono atsinaujinančių išteklių akcijų ralis išblėso. Nerimaujama dėl su tvarumu susijusias obligacijas išleidžiančių kompanijų išsikeltų švelnių tikslų. Pasaulinė žaliųjų skolų rinka išaugo iki daugiau nei 1 trln. dolerių, tačiau taisyklės, susijusios su išlaidomis projektams, yra netolygios.

Investuotojai tikėsis, kad ES sistema bent jau įneš aiškumo ir potencialiai paskatins vieningą pasaulinį požiūrį. Tikimasi, kad JAV prezidentas Joe Bidenas prieš ketvirtadienį surengdamas susitikimą su pasaulio lyderiais klimato kaitos klausimais paskelbs ambicingus išmetamųjų teršalų emisijų tikslus.

„Žaliosioms investicijoms tai bus svarbi savaitė, – pažymėjo Lewisas Grantas, vyriausiasis pasaulinių akcijų portfelio valdytojas iš „Federated Hermes“. – Šie pokyčiai paskatins tvarių pramonės šakų investicijas, tačiau visa esmė glūdės detalėse.“

Pagal „Bloomberg“ matytą projektą taksonomija, regis, leis uždirbti oficialią žaliąją etiketę įkraunamų baterijų, energijos efektyvumo įrangos, mažai teršiančių automobilių, taip pat vėjo ir saulės jėgainių gamintojams. Jų įtraukimas nestebina, užtat apie dujas, branduolinę energiją ir biokurą buvo diskutuojama karščiau.

Prognozuojama, kad Vokietijos, Lenkijos ir kitų valstybių narių, siekiančių sumažinti priklausomybę nuo anglies, paskutinės minutės bandymas prastumti dujas bus nesėkmingas. Tačiau jos galbūt bus aptariamos vėlesnėje energetikos taisyklių sistemoje, kad būtų lengviau pereiti prie mažiau anglies dioksido išskiriančios ekonomikos, nors investuotojai išlieka susirūpinę.

„Degroof Petercam Asset Management“ pinigų valdytojas Ronaldas van Steenweghenas teigė, kad nenorėtų pirkti ES žaliųjų obligacijų, jei egzistuoja tikimybė, kad vėliau būtų įtrauktos ir gamtinės dujos. Žaliosios skolos padidinimas dujų projektų finansavimui nusileistų dabartinėms normoms.

„Manyčiau, kad tai turėtų būti aiškiai pasakyta prieš obligacijų išleidimą į rinką, ypač jei dėl to dar labiau padidės sujudimas šia tema“, – sakė jis.

Panašu, kad taksonomijoje yra numatyta įtraukti ir medienos deginimo energiją. Tai nesustabdys medienos apdirbimo pramoniniu mastu, nusileidžiant Šiaurės šalių lobistų reikalavimui susilpninti taisykles, teigia WWF politikos biuro Briuselyje ekonomistas Sebastienas Godinotas. Kriterijai gali būti griežtinami, tačiau miškininkystei tai reiškia „sunkią kovą“, sakė Nyderlandų žaliųjų partijos Europos Parlamento narys Basas Eickhoutas. Anot jo, šioje srityje labai svarbų vaidmenį užima Europos Parlamentas, nuo kurio labai daug kas priklauso.

„Idėja buvo sukurti vadinamąjį auksinį standartą, – teigė Sebastianas Mackas, Berlyne įsikūrusios ekspertų grupės „Jacques Delors Center“ atstovas. – Kuo ilgiau tai užtruks, tuo labiau bus politizuota, ir galiausiai pamatysime, kad pirminės ambicijos buvo sušvelnintos.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(70 žmonių įvertino)
1.9286

Top naujienos

Delfi PliusParengė Eglė Gatelytė

Vokiečių politikas: štai prie ko privedė įvykių Lietuvoje ignoravimas priminė Scholzui ne itin malonų faktą

Kodėl Vokietijoje ir toliau nesiliauja diskusijos dėl karinės paramos Ukrainai, o kai kurie...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Buvęs Putino bičiulis oligarchas Pugačiovas: šiandien Putinas „kainuoja“ labai mažai (2)

„Kremliuje įvyks perversmas, o Ukraina, sprendžiant pagal tai, su kokiu pasiryžimu kovojama, šį...

Užkalnis: kvepiu atostogomis ir nenoriu į Lietuvą

Guliu Ligūrijos paplūdimyje ir galvoju, kodėl man reikia palikti šitą nuostabią šalį ir...

Dusulys ir padidėjęs nuovargis – pavojingos ligos pranašai: kardiologė patarė, kokius tyrimus atlikti

Penktadienį V. Kudirkos aikštėje vykdytos širdies nepakankamumo savaitės akcijos metu...

Delfi PliusVladimiras Laučius

JAV karo istorikas: galiu trumpai atsakyti, kodėl Putinas priėmė sprendimą pulti (32)

„Sakoma: iš ko suprasite, kad politikas meluoja? Iš to, kad jo burna juda. Žinoma, jie melavo....

Walkupas – apie taktiką prieš Šarą, sirgalius, motyvaciją ir ypatingą svečią specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Prabėgusios keliolika valandų nuo ypač apmaudžiai pralaimėto Eurolygos pusfinalio nepaslėpė...

Pasaulinio garso pranešėjai ir savo sričių profesionalai LOGIN konferencijoje: dvi dienos pokalbių, kurių neįmanoma pamiršti

Iki vieno laukiamiausių metų renginio liko kiek mažiau nei dvi savaitės: LOGIN konferencija po...

Verslas PliusJustina Maciūnaitė

Situacija NT rinkoje – kritinė: ieškantiems būsto pataria susimažinti lūkesčius ir įvertinti galimybes

Nors butų rinkos aktyvumas sugrįžo į 2019 metų lygį, kainos vis dar auga. Balandžio mėnesį...

Beždžionių raupų atvejai patvirtinti 12-oje valstybių

Dvylikoje valstybių patvirtinta daugiau nei 80 beždžionių raupų atvejų, praneša BBC.