aA
Italijos populistinė koalicinė vyriausybė susidūrė su rimta problema. Recesija. Populistinis „Penkių žvaigždžių judėjimas“ ir kraštutinių dešiniųjų „Lyga“ pardavė savo rinkėjams svajonę apie atsigaunančią ekonomiką po dešimtmetį trukusio sąstingio ir vangaus atsigavimo. Bet praėjus vos aštuoniems mėnesiams po jų atėjimo prie valdžios vairo, šalies ekonomika vėl grimzta į recesiją – pirmąją nuo 2013 metų.
Italija
© AFP / Scanpix

Šalies plėtros sulėtėjimas siejamas su platesnio masto augimo lėtėjimu euro zonoje, įskaitant Vokietiją. Ekonominiai sunkumai Kinijoje ir grįžtantis protekcionizmas nepadėjo šalies eksportuotojams. Bet Italijos statistikos agentūra teigia, kad grynasis eksportas ketvirtąjį ketvirtį išaugo, nors vidaus paklausa susitraukė. Tokia susiklosčiusi situacija kelia abejonių dėl vyriausybės ekonominės strategijos, padidinusios skolinimosi išlaidas ir sukėlusios daugiau netikrumo verslovėms.

Giuseppe‘ė Conte‘ė, Italijos premjeras, praėjusį ketvirtadienį pareiškė, kad šalies ekonomika antrąjį šių metų pusmetį sustiprės. Jis yra įsitikinęs, kad Italija įvykdys oficialias 2019 metų 1 proc. augimo prognozes. Prieš kelias savaites per interviu „Bloomberg News“ jis sakė netgi tikįs 1,5 proc. prieaugio, - tokį tikslinį rodiklį šalies vyriausybė buvo užsibrėžusi dar prieš Europos Komisijos (EK) išsakytus priekaištus.

Visa tai fantazijomis grįsti pamąstymai. Italijos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) prognozėmis, Italijos ekonomika šiai metais išaugs 0,6 procento. Ir netgi tokios prognozės atrodo optimistinės. Vyriausybė nusprendė panaudoti nedidelį turimą savo potencialą tokioms priemonėms kaip dosnus ankstyvojo išėjimo į pensiją planas ir pajamų rėmimo schema. Pastaroji gali padėti paskatinti vidaus paklausą, bet to gali nepakakti, kad būtų atlyginta investicijoms padaryta žala. Vyriausybės prognozėmis, Italijos investicijų augimas šiais metais, palyginti su 2018-aisiais, smarkiai sulėtės – nuo 3,8 iki 0,6 procento. O kur dar lėtėjanti pasaulio ekonomika. Tad akivaizdu, kad yra rizikų, jog šalie bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugio prognozės nepasiteisins.

Italija
Italija
© Shutterstock

Tokiomis aplinkybėmis Italijos vadovai susiduria su ekonomine bei politine dilema. Augimui smunkant, fiskaliniams šalies tikslams – tokiems kaip šių metų biudžeto deficitas 2 proc. BVP, - iškilo pavojus. Vyriausybė atidėjo du milijardus eurų papildomų išlaidų sumą, kuri bus prieinama tuo atveju, jeigu bus pasiektas tikslinis deficito rodiklis. Bet tokia perspektyva atrodys gana menka, jeigu šalies ekonomika ir toliau lėtės. Bet kokiu atveju, kyla opesnis klausimas: ar Briuselis pareikalaus dar kartą pakoreguoti biudžetą.

Išlaidų mažinimo ir mokesčių didinimo raundas veikiau pakenktų nei padėtų, bent jau kol obligacijų rinkos išliks optimistinės. Bet esama svarių priežasčių populistams permąstyti savo žalingus politikos žingsnius, pavyzdžiui, išankstinio išėjimo į pensiją planą. Tas lėšas būtų daug išmintingiau skirti investicijoms skatinti, juolab Vokietija jau planuoja imtis priemonių prieš savo pačios lėtėjimą. Nebe už kalnų ruduo, kai bus svarstomas kitų metų biudžetas ir gali paaiškėti, kad Italija nebeturi lėšų dosnioms dalyboms.

Partija „Lyga“ susiduria su ypač aštria situacija. Priešingai nei „Penkių žvaigždžių judėjimas“, kurio reitingai apklausose krinta, „Lyga“ stiprėja: tam daugiausia įtakos turi jos siunčiama daug labiau fokusuota žinutė, ypač dėl imigracijos. Bet kuo ilgiau ji išlieka valdžioje, tuo daugiau rizikų, jog ji bus kaltinama dėl ekonominės padėties. Tradicinis „Lygos“ „užnugaris“ įsikūręs turtingesnėje šiaurinėje šalies dalyje, - jis patirtų didelių nuostolių nuosmukio atveju. Rinkėjai taip pat gali suabejoti dėl partijos remiamos pajamų rėmimo schemos, kuri daugiausia nutaikyta į skurdesnių pietų gyventojus.

Matteo Salvini‘ui, „Lygos“ lyderiui, daromas vis didesnis partijos spaudimas nutraukti saitus su koalicija. Tuomet per naujus rinkimus jis galėtų grumtis kaip suvienytos centro dešiniųjų koalicijos lyderis, susitelkiant į tokius pažadus kaip mokesčių mažinimas. To galima tikėtis po gegužės vyksiančių Europos Parlamento (EP) rinkimų, kurie M. Salvini‘ui galėtų suteikti daugiau tikrumo dėl savo populiarumo reitingų.

Centro dešiniųjų vyriausybė galbūt investuotojams keltų mažiau įtampos. Vis dėlto viena populistinė darbotvarkė yra geriau nei dvi. Bet Italijos problemos niekur nedingtų. Šalis susiduria su didžiuliais fiskaliniais iššūkiais, nes šalies planai sumažinti biudžeto deficitą ir sukontroliuoti milžinišką skolą paremti nerealistiniais planais didinti PVM mokestį. Tuo tarpu senstanti visuomenė ir silpnas produktyvumas neišvengiamai suvaržys augimą.

Italijos lyderiams prireikė kelių mėnesių, kad išvystų savo vykdomos politikos problemas. Artimiausiu metu tikrai neverta tikėtis kokių nors sprendimų.

Ferdinando‘as Giugliano‘as rašo straipsnius apie Europos ekonomiką „Bloomberg Opinion“ redakcijai. Be to, jis rašo straipsnius ekonominėmis temomis leidiniui „La Republica“ ir yra laikraščio „The Financial Times“ (FT) redakcinės kolegijos narys.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.6875
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidų atpažinimo įranga „apsipažino“: studentas padavė į teismą „Apple“ (6)

Studentas iš Niujorko pateikė 1 mlrd. JAV dolerių vertės ieškinį JAV korporacijai „Apple...

Rusams vos suduriant galą su galu, Kremlius siūlo 8 mlrd. dolerių išmoką naftos milžinėms (70)

Kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, nuo tada, kai Rusijoje padidintas mokestis dar labiau...

Mėnulis tampa ambicingu siekiu automobilių gamintojams (15)

Kita nauja dar neatrasta žemė automobilių gamintojoms galėtų būti Mėnulis .

Infliacija vargingiausioje pasaulio ekonomikoje pasiekė septynženklį skaičių (101)

Infliacija Venesueloje, kaip skelbia prognozės, šiais metais gali pasiekti neregėtas aukštumas, 8...

Koledžo vaikiščiai gyvena kaip karaliai tuščiuose Vankuverio rūmuose (1)

22-ejų Isaiah Boodhoo nutarė, kad prieš jo akis – „gryniausia apgaulė“, kai „Facebook“...

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (126)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (174)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (553)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (173)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (33)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Adomaitis apie sezono rungtynes sužaidusį Butkevičių: pasisekė ligoninėje, sekėsi ir aikštėje Skučas sulaukė užtarimo (6)

Po sunkios pergalės namuose prieš Pasvalio „Pieno žvaigždes“ 80:74 Vilniaus „Ryto“...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (61)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (19)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Nuščiuvusi arena, išvarytas Skučas ir sunkiai išplėšta „Ryto“ pergalė prieš pasvaliečius (66)

Permainingose rungtynėse tarp dviejų ne pačias geriausias savaites išgyvenančių Lietuvos...

Visoje Lietuvoje fiksuojamas didelis pavojus: rekomenduojama nebūti lauke, gresia rimtas gaisras (314)

Trečiadienio ryte Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai pranešus, kad Lietuvos link iš...