aA
Kol „Sanofi“ ir kitos didžiosios farmacijos kompanijos puola prie pažangių terapijų, galinčių padėti imuninei sistemai kovoti su vėžiu arba potencialiai eliminuoti DNR trūkumus, cukrinis diabetas keliauja į prioritetų sąrašo apačią.
Diabetas
Diabetas
© Shutterstock

„Sanofi“ jungiasi prie konkurentų, tokių kaip „GlaxoSmithKline Plc“, kurie aktyviai ieško naujos panacėjos, leisdamiesi gilyn į pelningą onkologijos sritį ir nusigręždami nuo ne tokių perspektyvių programų. Prancūzijos vaistų gamintojas ketvirtadienį pranešė, kad ketina paspartinti 17 programų – beveik pusė iš jų skirta vėžiui – ir atmesti daugiau nei dešimt kitų, įskaitant dvi diabetui skirtas programas. Kompanija taip pat planuoja plėstis genų terapijos srityje, interviu teigė naujasis tyrimų vadovas Johnas Reedas.

„Sanofi“ daugiausia dėmesio skiria „sritims, kur pasitikėjimas aukštas, kelias vystymuisi – aiškus ir nepramintas, reguliavimo institucijos nusiteikusios palankiai, o pirkėjai linkę bendradarbiauti“, – teigė J. Reedas, kuris paliko „Roche Holding AG“ ir prisijungė prie Paryžiuje įsikūrusios bendrovės praėjusiais metais.

Vaistų gamintojas keičia savo mokslinių tyrimų prioritetus, o tuo metu vaistai, skirti diabetui – vienai iš dažniausiai visame pasaulyje pasitaikančių rimtų ligų – galynėjasi su įtempta konkurencija, kainodaros spaudimu ir JAV įstatymų leidėjų kontrole. Dabar „Sanofi“ ir kitos pasaulinės farmacijos kompanijos, pradedant „Novartis AG“ ir baigiant „Glaxo“, nekantriai laukia stebuklingų vaistų, kurie atneštų proveržį pacientams – ir pelnui.

Pagrindinė farmacijos dėmesio sritis šiuo metu yra genų terapija, galinti išgydyti mirtinas ligas. Pasak J. Reedo, „Sanofi“ ketina į šią sritį investuoti turimo kapitalo dalį, pasinaudoti savo sukaupta vakcinų gamybos patirtimi ir ieškoti partnerystės ar įsigijimo galimybių, kad galėtų ir toliau plėstis šioje srityje.

Diabeto iššūkis

„Mes matome galimybę plėsti savo įsitraukimą šioje erdvėje, ir priėmėme vidinį sprendimą skirti jai daugiau išteklių, – teigė jis. – Ketiname dalį to atlikti organiškai, ir dalį – bendradarbiaujant.“

Tarp eksperimentinių projektų, kuriems kompanija teikia pirmenybę, yra vaistai nuo leukemijos, daugybinės mielomos, krūties vėžio, Parkinsono ligos ir hemofilijos. Tarp sustabdytų projektų – vaistai nuo nutukimo, širdies ligų ir dažniausiai pasitaikančios diabeto formos.

„Sanofi“ ir toliau skirs dėmesio diabetui ir širdies ligomis, tačiau planuoja „didesnį fokusavimąsi ir selektyvumą“, – paaiškino J. Reedas. Sustabdyti projektai reiškia, kad tose srityse sunku rasti naujų perspektyvių vaistų ir tenka investuoti pernelyg daug laiko bei pinigų, bandant įrodyti, kad jie veikia, teigė jis.

Farmacijai susidomėjus vaistais nuo vėžio, diabetas nueina į antrą planą
© DELFI / Domantas Pipas

Diabetas, daugelį metų skatinęs „Sanofi“ augimą, tebėra kompanijos skaudulys, mažėjant bestselerio „Lantus“ pardavimams. Kompanijos generalinis direktorius Olivier Brandicourt'as – vienas iš didžiosios farmacijos vadovų, kurie šį mėnesį skris į Vašingtoną, kad paliudytų apie vaistų kainas, kylant susirūpinimui dėl pacientų išlaidoms insulinui. Diabeto projektų sustabdymas kelia abejonių dėl kompanijos įsipareigojimo šioje srityje, laiške klientams teigė Jean-Jacques Le Fur'as, analitikas iš „Bryan Garnier“.

Net didžiausias pasaulyje diabeto vaistų gamintojas „Novo Nordisk A/S“ perėjo į naujas teritorijas, tokias kaip nutukimas ir kepenų ligos, tuo pačiu dėdamas daugiau pastangų sukurti veiksmingą kamieninių ląstelių gydymą įvairiems sutrikimams, įskaitant Parkinsono ligą. Nors Danijos kompanija ir toliau kuria diabetui skirtus produktus, vis sunkiau šioje srityje išrasti kažką naujo.

„Sanofi“ nusiteikimas atnaujinti mokslinius tyrimus ir vystymą primena „Glaxo“ žingsnius, kai kompanija prieš kelerius metus atsitraukė nuo vėžio gydymo, bet dabar ir vėl prie jo sugrįžta. Rugsėjo mėnesį „Sanofi“ ir bendrovės partneris „Regeneron Pharmaceuticals Inc.“ gavo JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) leidimą gaminti imuninės onkologijos vaistą („Sanofi“ pirmąjį tokio tipo medikamentą), gydantį mirtiną odos vėžio formą. Šiuo gydymu bus paremta ir kitų vaistų gamyba, teigė J. Reedas.

Pražiopsota banga

Vis dėlto „Sanofi“ pripažįsta praleidusi neseniai praūžusią naujų revoliucingų vaistų nuo vėžio bangą ir atsiliekanti nuo tokių konkurentų kaip „Bristol-Myers Squibb Co.“, „Roche“ ir „AstraZeneca Plc“, kurie deda visas pajėgas kurti vaistus, padedančius imuninei sistemai kovoti su navikais.

Tačiau daugelis kolorektalinės, krūties, prostatos ir kitų vėžio rūšių pacientų į naujuosius vaistus nereaguoja, taigi „vis dar išlieka daug neišbandytų galimybių“, – teigė J. Reedas.

„Sanofi“ tikisi iki 2021 m. išlaikyti metinį 6 mlrd. eurų biudžetą moksliniams tyrimams ir plėtrai, pasitelkdama DI ir technologijas, kad sumažintų kaštus. Tarp atsisakytų projektų buvo eksperimentiniai Alzheimerio ligos ir žemės riešutų alergijos gydymo būdai, tačiau „Sanofi“ įsipareigoja ir toliau kurti vakcinas.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (22)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (214)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Iš vaikų namų su 3 tūkst. eurų kišenėje: patyrė benamio dalią ir išdavystės kartėlį (103)

Mažiau nei 3 tūkst. eurų – toks kraitis įdedamas globos namus paliekantiems pilnamečiams....

Reta liga sergantis marijampolietis: nežinau, kas bus toliau ir kuo viskas baigsis

Marijampolietis Juozas Andziulis neseniai atšventė 71-ąjį gimtadienį, o po kelių savaičių vėl...

Koncerto metu Vidas Bareikis patyrė traumą: kraujuojančią galvą vadyba pasiūlė slėpti po kepure (14)

Kas jau kas, bet Vido Bareikio gerbėjai žino, kad šio atlikėjo gyvi pasirodymai kupini ne tik...

„Masalo efektas“ – triukas, verčiantis mus išlaidauti (2)

Kavinėje siūloma pasirinkti net iš trijų ar net keturių dydžių kavos puodelių. Jų kainos,...

Nutylėta Antrojo pasaulinio karo: „vaiduoklių armija“ apmulkino nacius

Rugsėjo 2 d. sukako 75 metai nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Šio pasaulinio konflikto metu...

Grįžusi iš JAV jauna kaunietė pasinėrė į neįprastą verslą (3)

JAV 10 metų praleidusi Raminta Stowe prieš metus grįžo į Lietuvą kartu su savo amerikiečiu...

Buvęs žalgirietis Lawsonas persistengė – kinai diskvalifikavo iki gyvos galvos (4)

Ramiu būdu niekada negarsėjęs amerikietis Ty Lawsonas , pastaruosius ketverius metus žaidęs CBA...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (306)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

|Maža didelių žinių kaina