aA
Politikos formuotojai visame pasaulyje „Facebook Inc.“ planuojamą kriptovaliutą „Libra“ sutiko šaltai. O štai šveicarams ji taip patiko, kad „Facebook“ nusprendė šioje šalyje įkurti savo parduotuvę.
Ženeva
© Shutterstock

Ženeva „nekantrauja“ dirbti su „Facebook“, praėjusią savaitę paskelbė kantono ekonominio vystymosi vadovas Pierre'as Maudet, kai paaiškėjo, kad „Facebook“ būtent šį Šveicarijos miestą pasirinko „Libra Association“, pelno nesiekiančios organizacijos, kuri valdys mokėjimų tinklą ir kriptovaliutos finansinį rezervą, namais. Šveicarijos tarptautinių finansų sekretoriatas pareiškė, kad tai „teigiamas ženklas, rodantis, jog Šveicarija gali atlikti vaidmenį ambicingame tarptautiniame projekte“.

Šis žingsnis atspindi lengvą šalies požiūrį į reguliavimą ir entuziazmą skaitmeninės valiutos atžvilgiu, nebūdingą kitų šalių pareigūnams, kurie nerimauja dėl jos potencialo pritraukti nusikaltėlius. Šveicarijos politikai džiūgavo dėl Šveicarijos mokesčių rojaus Cugo potencialo tapti „kriptoslėniu“, o tuometinis finansų ministras Johannas Schneideris-Ammannas praėjusiais metais netgi kalbėjo apie galimybę Šveicarijai tapti „kriptovalstybe“.

„Kalbant apie kriptovaliutas, Šveicarijoje reguliavimas yra kur kas paprastesnis nei kitose Europos šalyse, – pabrėžė „KPMG“ partneris Svenas Korschinowskis. – Taigi nieko nuostabaus, kad „Libra“ įsikurs Šveicarijoje.“

Kol kas, tiesa, nelabai yra į ką žiūrėti. Skirtingai nei Berlynas ar Londonas, Ženeva neturi jokio technologijų rajono. Šiuo metu „Libra“ nuomojasi erdvę bendrame biure Ronos upės saloje – anksčiau ten buvo įsikūręs banko „Coutts“ filialas. Kiti biuro nuomininkai – „PayPal Holdings Inc.“ ir „Crypto Finance AG“.

„Facebook“ sukūrė „Libra“ kaip ne tokią nepastovią „Bitcoin“ konkurentę, susiedamas ją su esamų valiutų ir vertybinių popierių krepšeliu. Anglijos banko valdytojas Markas Carney teigė, kad šią idėją jis yra linkęs pasitikti „atviru protu, bet ne atviromis durimis“. Kiti buvo dar mažiau entuziastingi.
Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as pareiškė, jog net „nesvarstytina“, kad „Libra“ taptų „suvereniąja valiuta“, ir paragino kolegas atidžiau įsigilinti į „Facebook“ planus. JAV atstovų rūmų finansinių paslaugų komiteto pirmininkė Maxine Waters paragino sustabdyti kriptovaliutos kūrimą, kol Kongresas galės ją išnagrinėti. Net „Facebook“ bendraįkūrėjas pareiškė „Libra“ atžvilgiu esąs nusiteikęs priešiškai.

JAV suklastotų pradinių monetų pasiūlymų serija sukėlė Vašingtono reguliuotojų nuogąstavimą, kad kriptovaliutos gali tapti nusikaltimų magnetu – ir Šveicarija nuo to nėra apsaugota. „Wannacry“ įsilaužėliai 2017 m. pasinaudojo Šveicarijos bitkoinų mainais, kad išplautų pajamas, gautas iš reketo.

„Facebook“ valiuta
„Facebook“ valiuta
© Reuters / Scanpix

Tais pačiais metais Šveicarijos finansų reguliatorius „Finma“ įspėjo visuomenę apie skaitmeninių monetų sukčiavimo atvejus, uždarė vieną operatorių ir pradėjo tyrimus kitiems. Tačiau tuo pat metu jis išdavė bent vienai bendrovei, „Crypto Finance“, tokią pačią licenciją, kaip ir profesionaliems fondų valdytojams, o tai reiškia, kad ji gali valdyti ir platinti vidaus ir užsienio fondus bei teikti patarimus investuotojams.

„Finma“ praėjusią savaitę pranešė, kad susisiekė su „Facebook“ ir bando nustatyti, ar projektui reikės patvirtinimo. Žvelgiant iš šalies, „Finma“ požiūris į kriptovaliutų reguliavimą kriptoslėnio vadovams yra labai palankus.

„Finma“ nusipelno pagyrimo už tai, kad šią temą tyrinėja labai pragmatiškai ir kantriai“, – sakė Šveicarijos finansų ir technologijų asociacijos prezidentas Johnas Huckeris.

Šveicarija „Facebook“ sudomino kaip vieta, kur lengva prisijungti prie pilietinės visuomenės ir tarptautinių organizacijų, teigė „Libra“ atstovas spaudai Dante Disparte.

„Mūsų tikslas – valdyti „Libra“, technologiją ir skaitmeninę valiutą, labai panašiai kaip viešąsias paslaugas, o kur geriau tai daryti, jei nei Šveicarijoje“, – sakė jis interviu.

Kriptovaliutos taip pat siūlo naują konkuravimo sritį, turint omeny, kad Šveicarijos privati bankininkystė pastaruoju metu sulaukė užsienio prokurorų, bandančių kovoti su mokesčių vengėjais, šalyje laikančiais savo turtus, nemalonės, pabrėžė Andre Brunneris, kriptovaliutų ekspertas iš Frankfurte įsikūrusio „Capco“.

„Kadangi bankų paslaptims gresia pavojus, kriptovaliutos yra tarsi durys į naują pasaulį, be to, čia netrūksta ir ekosistemų – teisininkų bei valiutų ekspertų“, – sakė A. Brunneris.

Galiausiai reikia nepamiršti Šveicarijos pragmatizmo istorijos, pridūrė jis.

„Kol viskas teisėta ir patikima, manau, kad Šveicarijos vyriausybės požiūris bus veikiau „įsikurkite ir jauskitės kaip namie“, o ne „nenorime turėti su jumis nieko bendro“ – jie tikrai nenorės pražiopsoti geros galimybės.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

JAV turtuoliai ir jų mokesčiai: artėjant rinkimams – klausimas kaip ir kodėl iš jų paimti daugiau (1)

„ The New York Times “ neseniai paskelbė dramatišką infografiką, rodantį, kad nuo šeštojo...

Rusijos ir Saudo Arabijos santykiai: viskas vyksta ne taip, kaip tikėjosi rusai (150)

Pirmadieninis Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas Saudo Arabijoje – antrasis po jo atėjimo...

Pramonę drebina laboratorijoje užauginti deimantai

Laboratorijoje užauginti deimantai, jau nebe pirmą dešimtmetį tiekiami kaip nebrangi iškastinių...

Putinas vyksta į Saudo Arabiją, ši jam turi 2 mlrd. dolerių dovaną (206)

Pasak Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovo, Saudo Arabija sutiks investuoti...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (156)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Top naujienos

NT mokesčio mokėtojų paieškos parlamente: mokėsiu, ir daug (24)

Dalis tarp turtingiausių šalies politikų patenkančių Seimo narių net nebando išsisukinėti ir...

Pinigai teka į NT: įspūdingai išaugo turinčių 5 ir daugiau butų skaičius (25)

Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie turi ne po vieną butą, bet ir po du, tris ar net penkis ir...

JAV turtuoliai ir jų mokesčiai: artėjant rinkimams – klausimas kaip ir kodėl iš jų paimti daugiau (1)

„ The New York Times “ neseniai paskelbė dramatišką infografiką, rodantį, kad nuo šeštojo...

Lietuvių sukurtos medžiagos padėjo pasiekti pasaulinį rekordą: tai – daugelio mokslininkų tyrimų objektas

Nuo šiol tandeminių perovskitinių-CIGS saulės elementų efektyvumas siekia 23,26 proc. – tai...

7 patarimai pakeis jūsų gyvenimą: naudodamiesi jais padidinsite savo optimizmą ir sumažinsite nerimą

„Žvelgiant iš psichologinės pusės, nerimas yra savotiškas apsirikimas. Jis atsiranda, kai...

Populiariausias Kauno rajonas po 10 metų gali tapti neatpažįstamu

Vilijampolė – vienas aktyviausiai besikeičiančių Kauno rajonų, išsidėstęs palei Neries ir...

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis apie jam atliktą vazektomiją: ilgą laiką artimieji manė, kad aš juokauju (40)

Kai kam nors pasakai, kad pasidarei vazektomiją, reakcija būna daugmaž vienoda. Pirma tavimi...

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (22)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

„Patrulis“ Algirdas Radzevičius skiriasi su žmona Milisandra

Dar viena garsi pramogų pasaulio pora nusprendė pasukti skirtingais keliais. rupės „Patruliai“...