aA
Europos plieno pramonė patiria dar vieną krizę: finansiniams nuostoliams ir darbo vietų mažinimui paaiškinti priežasčių netrūksta. Stagnuojanti paklausa, pertekliniai gamybos pajėgumai, pakilusios geležies rūdos kainos ir importo augimas, kurį lėmė prekybos konfliktai, tėra kelios iš jų.
Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus
© Reuters / Scanpix

Tačiau kai „Tata Steel Ltd.“ šią savaitę paskelbė apie 3000 darbo vietų mažinimą savo Europos padalinyje, kompanija taip pat atkreipė dėmesį į „ženkliai išaugusias“ anglies dioksido emisijų leidimų išlaidas.

Skundai dėl anglies dioksido kainų tapo įprastu, tačiau abejotinu industrijos priedainiu. „ArcelorMittal“ pateikė panašų pasiteisinimą, kai gegužės mėnesį paskelbė apie didelės apimties gamybos sumažinimą. „British Steel Ltd.“ žlugimas tą patį mėnesį taip pat buvo siejamas su būtinybe įsigyti brangiai kainuojančių anglies dioksido kreditų.

Tačiau realybė kiek kitokia. Plieno gamintojai yra atsakingi už maždaug 7 proc. viso pasaulio išmetamųjų teršalų kiekio, tačiau net ir šiandien sektorius yra iš esmės apsaugotas nuo būtinybės pirkti anglies dioksido taršos leidimus Europoje. Plieno gamintojai yra atsidūrę sunkioje padėtyje, tačiau jie neturėtų burbėti dėl politikos, kuri jiems praeityje buvo pelninga ir kurios tikslas – padėti išvalyti tai, ką patys priteršė.

Priminsime, kad Europos Sąjungos emisijų leidimų sistema buvo sukurta daugiau nei prieš dešimtmetį, siekiant sušvelninti klimato krizę ir priversti didžiausius teršėjus susimokėti. Komunalinių paslaugų bendrovės, industrinės gamyklos ir oro linijos privalo išsipirkti leidimus atsižvelgiant į tai, kokiu mastu teršia aplinką. Visi tie nusiskundimai dabar girdimi dėl to, kad leidimų kainos per pastaruosius dvejus metus išaugo daugiau nei trigubai, nes Europos Sąjunga patobulino jų išdavimo sistemą.

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus
© Bloomberg


Teoriškai plieno gamintojams tai yra apsunkinimas, nes jie pagamina beveik dvi metrines tonas anglies dioksido kiekvienai tonai plieno. Maždaug 50 eurų už kiekvieną anglies dioksido toną yra reikšminga suma, nes skirtumas tarp plieno ir žaliavų, reikalingų jam pagaminti, kainų sumažėjo iki maždaug 250 eurų už metrinę toną. „Atsižvelgiant į tai, kad plieno gamintojai vargiai uždirba pelną, anglies dioksido kainos yra didžiulės“, – teigia Benjaminas Jonesas iš metalo ir kasybos konsultacijų įmonės „CRU“.

Vis dėlto besiskundžiantys plieno gamintojai ignoruoja reikšmingą finansinio saugumo tinklą. Dėl vadinamojo „anglies dioksido nutekėjimo“ (kai kompanijos persikelia į šalis, kur mažesni taršos kaštai) grėsmės mažiausiai teršiantys plieno gamintojai gauna nemokamus leidimus, kurie padengia 100 proc. jų išmetamų teršalų kainos.

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus
© Bloomberg


„Atsižvelgiant į visus tuos nemokamus leidimus, plienas yra viena iš pramonės šakų, kurioms emisijų apmokestinimas atnešė mažiausiai žalos“, – pažymi Jahnas Olsenas, „BloombergNEF“ anglies dioksido analitikas.

Be to, dėl gamybos sumažėjimo po 2008–2009 m. recesijos plieno gamintojams liko didelis emisijų leidimų perteklius, kurį jie galėjo pasilikti arba laisvai parduoti. Nors šio netikėto pelno apimtis yra ginčytina, vienas tyrimas nustatė, kad jis gali siekti 8 milijardus eurų. Kai kurie plieno gamintojai dar ir šiandien gauna iš jo naudos.

Kaip rodo kompanijos finansinė ataskaita, „Tata Steel“ Europos padalinys per finansinius metus iki kovo mėnesio iš perteklinių leidimų pardavimo uždirbo 211 milijonų svarų pajamų. Iš plieno gamintojų pusės įžūloka skųstis augančiomis teršimo leidimų kainomis, kai jie ką tik iš jų ženkliai užsidirbo. Prisiminkime, kas nutiko „British Steel“, kurie pardavė turėtus leidimus ir tik vėliau sužinojo, kad jiems jų reikia.

„Europos plieno sektorius atsidūrė sunkioje padėtyje, tačiau dėl to kaltinti anglies dioksido apmokestinimą būtų nesąžininga“, – sako Samas Van den Plasas, „Carbon Market Watch“ politikos direktorius. Šiuo metu didžiausiems ir techniškai pažangiausiems plieno gamintojams kažin ar tenka tiek jau daug suploti už leidimus.

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus
© Bloomberg


Tačiau tai palaipsniui pasikeis po 2021 m., kai prasidės vadinamasis ketvirtasis taršos leidimų pardavimo etapas. Vis dėlto ES tikisi per tą laikotarpį teršėjams išduoti 6,3 milijardo nemokamų leidimų, kurių vertė dabartinėmis kainomis viršytų 150 milijardų eurų. Kol kas „ThyssenKrupp“ teigia, kad anglies dioksido apmokestinimas daro „nežymų“ poveikį ir tikriausiai toks pat išliks ir kitais metais. Tačiau jis įspėja apie „nemažą riziką“ po 2021 m.

„Tata“ ateinančiais metais emisijų leidimams tikisi išleisti daugiau nei 211 milijonų svarų (tiek išleido pernai), tačiau detalesnės informacijos nepateikia.

„ArcelorMittal“ skelbia, kad nuo 2021 iki 2030 metų jai gali tekti sumokėti 5 milijardus eurų (pagal dabartinius įkainius). Kasmet tai sudarytų maždaug aštuntąją dalį analitikų apskaičiuoto 2021 m. veiklos pelno. Atrodo daug, tačiau ši suma apskaičiuota tam atvejui, jei kompanija nesumažins savo taršos rodiklių.

ES prekybos sistemoje dalyvaujančių kompanijų teršalų mažinimas iki šiol buvo gana įspūdingas, tačiau pastarojo meto progresas buvo pasiektas daugiausia energetikos sektoriuje. Taigi bloko užduotis iki 2050 m. neutralizuoti klimato kaitą – kuriai pritarė „ThyssenKrupp“ ir kitos bendrovės – yra sunkiai įgyvendinama. Atmetus elektrines, didžiausi individualūs anglies dioksido taršos šaltiniai Europoje yra būtent plieno gamyklos.

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus
© Bloomberg


Atvirai kalbant, tokiuose sektoriuose kaip plienas ir cementas anglies dioksido emisijų mažinimo technologijų kaip ir nėra. Pavyzdžiui, anglies keitimas vandeniliu plieno gamyboje atrodo daug žadantis, tačiau kitos technologijos vis dar bandomos. Norint, kad jos taptų komerciškai perspektyvios, reikėtų padidinti anglies dioksido kainą ir pritraukti dideles investicijas – taip pat ir į naujus didžiulius atsinaujinančiosios energijos šaltinius.

Vis dėlto nemokami emisijų leidimai plieno gamintojų pakankamai nemotyvavo ieškoti tvaresnių gamybos būdų. Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen, pasiryžusi padvigubinti ES taršos mažinimo veiksmus, pasiūlė pasienio anglies dioksido mokesčio idėją: mokestis būtų taikomas importui į bloką – užtikrinant, kad vietiniai gamintojai nebus neteisingai baudžiami.

Tokio mokesčio pagrįstumas nėra įrodytas: išmatuoti jau pagamintos prekės anglies dioksido rodiklį yra keblu, be to, rinkliava turėtų atspindėti svyruojančią emisijų leidimų kainą. Net jei pasienio anglies dioksido mokestis atitiks Pasaulio prekybos organizacijos taisykles, tai gali sukelti prekybos įtampą su JAV.

Suprantama, plieno gamintojai mano, kad šis mokestis yra puiki idėja, nes šitaip būtų sumažinamas „nešvarus“ importas, todėl sumažėtų ir konkurencija. Stebina tai, kad jie vykdo lobizmą ir toliau išlaikyti nemokamus taršos leidimus, net jei ne ES plieno gamintojai bus priversti mokėti bloko nustatytą anglies dioksido kainą. Vietinė pramonė tvirtina, kad jos eksportas už ES ribų taptų nekonkurencingas, jei tektų mokėti pilną kainą už leidimus ir tuo pačiu investuoti į teršalus mažinančias inovacijas. Toks lobizmas skamba pavojingai, tarsi industrija norėtų apžioti daugiau negu pajėgia.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.1111
Verslas PliusMatthew Martin

Saudo Arabija imasi veiksmų dėl bankų problemų: skyrė 13 mlrd. dolerių injekciją

Saudo Arabijos centrinis bankas skyrė maždaug 50 mlrd. rialų (13 mlrd. JAV dolerių)...

Verslas PliusChristopher Jasper

Europos keliautojų vargai nesibaigia: prie atšauktų skrydžių prisideda streikai

Oro linijų streikų ir atšauktų skrydžių banga gilina Europos transporto krizę ir jaukia...

Delfi PliusMadison Muller

COVID-19 pandemiją stebintys ekspertai įspėja: pastarosiomis savaitėmis viskas pasikeitė (1)

„Visi manėme, kad po omikron bangos mūsų laukia atokvėpis. Taip ir buvo, bet pastarosiomis...

Verslas PliusDavid Goodman

Daugiau nei pusė pasaulio vartotojų pandemijos metu netaupė

Daugiau nei pusė pagrindinių ekonomikų vartotojų per pandemiją nesukaupė santaupų, rodo apklausa.

Verslas PliusArchie Hunter, Ben Bartenstein, Verity Ratcliffe ir Isis Almeida

Rusiškų žaliavų prekeiviai atrado naująją Šveicariją (1)

Prekiautojai rusiškomis žaliavomis skuba steigti įmones Dubajuje, nes Šveicarija vis labiau...

Top naujienos

Koks bus Rusijos kerštas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą draudimo: galimi keli variantai (13)

Rusija i tulžingai užsipuolus Lietuvą dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą...

Paviešintas pokalbis: apie ką likus 4 dienoms iki karo kalbėjosi Putinas ir Macronas (2)

Prancūzijos žurnalistai paviešino Rusijos ir Prancūzijos prezidentų telefoninio pokalbio,...

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į...

Karas Ukrainoje. Rusija surengė dar vieną barbarišką ataką: žuvo aštuoni žmones išpuolio Kremenčuke aukų skaičius išaugo iki 13 (6)

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Sinoptikai Lietuvoje skelbia stichinę kaitrą: karščiai dar nesitrauks

Antradienį Lietuvos orus lems tolimas pietvakarinis anticiklono pakraštys. Po saulėto ryto...

Nematyta Paryžiaus pusė, kurioje turistai nesilanko: kodėl ten rekomenduojama nevykti?

Ką veikti Paryžiaus centre jau pasakojau, o dabar noriu jus pakviesti ten, kur turistai nesilanko....

Madingiausias šios vasaros manikiūras, kurį galite pasidaryti ir namuose: itin tiks natūralių nagų savininkėms

Pieniškas manikiūras – tendencija, įkvėpta miglos ir rūke skendinčių rytų. Nors jau kurį...

Delfi PliusSniego pilys

„Laskovij maj“ prakeiksmas ar tragiška lemtis: tarp iškeliavusiųjų vienas paskui kitą Anapilin grupės narių – ir jaunas lietuvis (4)

48 metų rusų popmuzikos žvaigždė Jurijus Šatunovas mirė birželio 23-iosios naktį nuo...

Moterys atvirai apie šlapimo nelaikymą: gydytoja pataria, kaip spręsti problemą ir gauti priemonių nemokamai

Neįgalioji Danguolė prieš dvidešimt metų po įvykusios traumos neteko galimybės vaikščioti ir...

Mylimasis įamžino merginą pikantiškoje Joninių nakties scenoje: maniau, sudegsiu iš gėdos (3)

Noriu papasakoti savo istoriją, kad apsisaugotų kitos merginos. Yra dalykų, kurių niekada...