aA
Europa siekia daryti viską, kad koronavirusas nesugriautų kalėdinių švenčių. Nuo leidimo prekiauti tradiciniais karpiais Čekijoje iki planų atidaryti airiškas aludes, žemynas ieško būdų, kaip žmonės galėtų švęsti nebijodami iš naujo įplieksti pandemiją. Artimiausiomis dienomis šalių vadovai pristatys savo planus švenčių sezonui.
Kalėdos Rygoje
Kalėdos Rygoje
© Shutterstock

Kelias savaites taikiusi griežtus ribojimus kontaktams, Europa sulėtino spartų ligos plitimą, bet ligoninėse padėtis vis dar išlieka įtempta, o valdžia prisibijo kartoti klaidas, dėl kurių šį rudenį pasikartojo infekcijų protrūkis. Tai reiškia, kad bet kokie suvaržymų švelninimai bus palaipsniai ir kontroliuojami.

„Mes pateiksime pasiūlymą taikyti palaipsnį ir koordinuotą ribojimo priemonių atšaukimo metodą, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen praėjusią savaitę. – Tai bus labai svarbu norint išvengti dar vienos gresiančios bangos.“

Ilgai žiemai dar tik artinantis, šalių lyderiams bus daromas spaudimas viską gerai sustyguoti ir nesuklysti. Bet koks suvaržymų atlaisvinimas gali išprovokuoti didesnį užsikrėtimų bei mirčių šuolį, ir vis dėlto gyventojai jau pavargę nuo ribojimų – Berlyno policijai praėjusią savaitę teko panaudoti vandens patrankas prieš demonstrantus, susirinkusius į protestą prieš suvaržymus.

Žemiau pateikiame keletą pavyzdžių, kaip Europa kovoja už galimybę švęsti Kalėdas:

Vokietija. Didžiausia Europos ekonomika ketina išplėsti ir sugriežtinti karantino priemones iki gruodžio 20 dienos, įskaitant ir tolesnius ribojimus privatiems susibūrimams, teigiama žemių vadovų pasiūlyme. Šalies kanclerė Angela Merkle trečiadienį susitiks su šešiolikos žemių premjerais aptarti plano, į kurį gali būti įtrauktas ir draudimas pardavinėti fejerverkus Naujųjų metų sutikimui.

Jungtinė Karalystė. Boriso Johnsono vyriausybė ieško būdų, kaip sušvelninti ribojimus kelioms dienoms šventiniu laikotarpiu, kad šeimos galėtų susitikti. Anglijoje regioninių ribojimų pakopų sistema vėl turėtų įsigalioti gruodžio 2 dieną, kuri pakeistų dabartinį karantiną, bet ji bus griežtesnė už priemones prieš nacionalinį karantiną, įvestą lapkričio 5 dieną. „Mes visi bendromis jėgomis stengiamės nustatyti tam tikras taisykles Kalėdoms“, – pirmadienį „LBC Radio“ sakė sveikatos sekretorius Mattas Hancockas.

Prancūzija. Antradienio vakare Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pristatys išsamų antrojo karantino palaipsnio nutraukimo planą, kuriame pirmenybė bus teikiama dviem dalykams: išvengti trečiosios bangos ir palaikyti mažmenininkus paskutinėmis savaitėmis prieš Kalėdas. Dauguma parduotuvių viliasi, kad joms bus leista atsidaryti gruodžio pirmosiomis dienomis, „Juodojo penktadienio“ versiją atidedant iki gruodžio 6-osios. Restoranai ir barai liks uždaryti šventiniu laikotarpiu, kurį laiką galios ir izoliavimo priemonės bei kelionių ribojimai.

Italija. Vyriausybė ruošia dekretą, kuriuo bus ribojami socialiniai kontaktai iki Naujųjų metų, ir pareigūnai svarsto galimybę pavėlinti komendanto valandą iki 23.00 val. vakaro, kad žmonės turėtų daugiau laiko įsigyti dovanas, rašo laikraštis „Corriere della Sera“. „Italams reikia nusiteikti ramesnėms Kalėdoms, be triukšmingų vakarėlių, apkabinimų ir bučinių, nes po vienos savaitės neribojamų viešų susibūrimų pandemijos kreivė gali staigiai šoktelėti, padaugėti mirčių, išaugti krūviai ligoninėms, – praėjusią savaitę sakė premjeras Giuseppė Contė. – Šalis to nepakeltų.“

Ispanija. Premjeras Pedras Sanchezas perspėjo, kad šios Kalėdos „bus kitokios“, ir pabrėžė, kad dabar svarbiausia – „išvengti trečiosios bangos“. Infekcijų skaičiui mažėjant, planuojama kai kuriuose regionuose atleisti vadeles. Katalonija jau atidaro barus ir restoranus.

Belgija. Patyrusi didžiausią protrūkį Vakarų Europoje, Belgija sulėtino viruso plitimą. Vyriausybė aptars galimybę sušvelninti ribojimus Kalėdoms per penktadienį vyksiantį posėdį. Pagal šiuo metu galiojančias karantino taisykles, belgų šeima į svečius gali pasikviesti tik vieną žmogų. Išimtis taikoma tik vienišiems žmonėms, kuriems leidžiama turėti du tokius kontaktinius asmenis, bet ne vienu metu.

Čekija. Ši smarkiai nuo koronaviruso nukentėjusi Europos šalis leis prekiauti kalėdinėmis eglėmis ir gyvais karpiais – tradiciškai ruošiamais šventėms, pranešė sveikatos ministras Janas Blatny. Valdžia, kuriai daromas didelis spaudimas sušvelninti suvaržymus, gali leisti nuo lapkričio 30 dienos atsidaryti daugumai parduotuvių, įskaitant ir prekybos centrus, kad žmonės galėtų įsigyti dovanų. „Kalėdos, suprantama, yra svarbus veiksnys, – sekmadienį kalbėjo J. Blatny. – Man asmeniškai tai veikiau dvasinė, rimties bei ramybės šventė, bet daugeliui žmonių ji neatsiejama nuo pirkinių, kuriais jie išreiškia meilę savo artimiesiems.“

Airija. Pasak premjero Michealo Martino, šios Kalėdos bus kitokios, kad ir kokiu mastu būtų atlaisvinti ribojimai. Duodamas interviu „Bloomberg New Economy Forum“, jis patvirtino, kad Airija pasitrauks iš savo griežčiausio lygio karantino kaip ir planuota – gruodžio pradžioje. Karantino švelninimo detalės dar tikslinamos, bet vienas dalykas beveik aiškus: nepagrindinėmis prekėmis prekiaujantiems mažmenininkams, tokiems kaip žaislų parduotuvės, bus leista atsidaryti. Pagrindinis mūšis verda dėl to, ar leisti vėl veikti restoranams ir barams. Kad ir kaip būtų nuspręsta, šios šventės bus kitokios nei įprasta ir ne visi „linksmai švęs Kalėdas“, sakė premjeras.

Austrija. Kancleris Sebastianas Kurzas visomis išgalėmis stengiasi „išgelbėti Kalėdas“ nuo antrojo karantino šalyje, kuris buvo įvestas tik tada, kai naujų infekcijų mastas tapo vienu iš didžiausių pasaulyje. Austrija planuoja pradėti masinį visų gyventojų testavimą prieš pat šventes. Vyriausybė užsakė 7 milijonus greitų testų iš „Siemens AG“ ir „Roche Holding AG“ ir kreipsis į kariuomenę bei vietos valdžią, kad šios padėtų suorganizuoti procesą.

Nyderlandai. Vyriausybė perspėjo, kad šalis turi padaryti viską, kad išvengtų trečiosios bangos dovanų Kalėdoms. Premjeras Markas Ruttė šeštadienį pabrėžė savo atsargią poziciją, sakydamas, kad sušvelninti ribojimus šventiniu Kalėdų laikotarpiu su „dabartiniais skaičiais bus nelengva“. Nors naujų atvejų skaičius nebesiekia rekordinių aukštumų, užsikrėtimų mažėjimas pastarosiomis dienomis sulėtėjo, ir tokia tendencija kelia susirūpinimą Nyderlandų vyriausybei.

Slovėnija. Premjeras Janezas Jansa pranešė, kad kai kurie ribojimai galios ir per Kalėdas, nors išsakė viltį, kad jie nebus tokie griežti kaip dabar: šiuo metu komendanto valanda galioja nuo 21.00 val. vakaro iki 6.00 ryto, uždarytos mokyklos, neteikiamos nepagrindinės paslaugos. Nepasitenkinimas vyriausybe kyla, jos reitingai yra žemiausi per dvejus metus, o opozicinės partijos ragina surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo.

Slovakija. Premjeras Igoris Matovicius bando gruodį įgyvendinti planą masiškai testuoti visus šalies gyventojus greitaisiais antigenų testais, kad vyriausybė galėtų sušvelninti ribojimus prieš Kalėdas. Lapkritį Slovakija, kurioje dominuoja katalikų bendruomenė, pirmoji pasaulyje ryžosi išbandyti masinį testavimą įgyvendinti visos valstybės lygiu. Kol kas restoranai ir mokyklos lieka uždarytos.

Portugalija. Premjeras Antonio‘us Costa teigė norinis pamėginti suvaldyti pandemiją tuo pat metu išvengiant griežtesnių karantinavimo priemonių, kokios buvo įvestos kovą bei balandį, kai mokyklas teko uždaryti. Portugalija ribos judėjimą tarp savivaldybių lapkričio 28-gruodžio 1 d. ir gruodžio 5-8 dienomis – du savaitgalius, įskaitant nacionalinę šventę kitą antradienį.

Lenkija. Mokyklos, viešbučiai, restoranai bei sporto klubai greičiausiai liks uždaryti iki gruodžio 27 dienos, nors prekybos centrai vėl dirbs nuo lapkričio 28-osios, ribojant žmonių srautus parduotuvėse. Vyriausybė planuoja sušvelninti arba sugriežtinti dabartinį karantiną po trijų savaičių. Lenkų prašoma likti namie per Kalėdas, o vyriausybė bando parengti teisines priemones, ribojančias keliones šiuo laikotarpiu.

Graikija. Nors antrąjį Graikijos nacionalinį karantiną ketinta nutraukti gruodžio 1 dieną, planai pradėti palaipsniui atsisakyti suvaržymų nuo šios datos jau nebeatrodo realistiški, teigia vyriausybės atstovas spaudai. Ar bus paskelbtas visiškas draudimas judėjimui, priklauso nuo to, ar sumažės infekcijų skaičiai ir atlėgs spaudimas sveikatos apsaugos sistemai, praėjusią savaitę sakė premjeras Kyriakos Mitsotakis.

Vengrija. Premjeras Viktoras Orbanas nededa daug vilčių, jog Kalėdas galės švęsti gausus šeimos būrys. Jis sako, kad „labai norėtų tikėti“, kad daugiau nei dešimties žmonių susibūrimai bus leidžiami. Bet penktadienį jis pareiškė, kad kol kas nėra faktų, rodančių, jog priemonės, įskaitant komendanto valandą, veikia. Jo vadovaujama vyriausybė ketina peržiūrėti ribojimus gruodžio pradžioje.

Liuksemburgas. Viena iš nedaugelio Europos šalių, kur restoranai, kavinės ir sporto klubai pastarosiomis savaitėmis tebebuvo atidaryti, gali jau šią savaitę sustabdyti jų veiklą. Premjeras Xavieras Bettelis pirmadienį surengs spaudos konferenciją, kurioje, kaip tikimasi, paskelbs naujus ribojimus. Praėjusią savaitę jis jau perspėjo, kad jeigu skaičiai nemažės, nebebus įmanoma išvengti vienokio ar kitokio karantino.

Estija. Po praėjusią savaitę užfiksuoto infekcijų rekordo vyriausybė penktadienį paskelbė griežtesnes priemones, įskaitant reikalavimą dėvėti apsaugines kaukes viešose uždarose patalpose, įskaitant viešąjį transportą.

Kroatija. Pirmadienį susibūrimai viešose vietose bus ribojami iki 25 asmenų, barai ir restoranai galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 valandos. Šalis vis dar planuoja leisti organizuoti riboto masto kalėdines muges šalies sostinėje Zagrebe ir kituose miestuose, nors mirčių nuo koronaviruso skaičius praėjusią savaitę šoktelėjo iki rekordinio lygio.

Latvija. Nepaprastoji padėtis Latvijoje – apribojusi parduotuvių darbo laiką ir susibūrimus viešose vietose, – turėtų būti atšaukta gruodžio 6 dieną, bet jeigu užsikrėtimų skaičiai augs tokiais pat tempais kaip dabar, sveikatos apsaugos sektorius gali būti perkrautas per mėnesį, skelbia vietos žiniasklaida. Gali būti įvesta daugiau suvaržymų.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.6000

Įmonės jaučia vis daugiau spaudimo iš investuotojų: neatskleidusios šių duomenų, rizikuoja užsitraukti nemalonę

Bendrovės daugiau nei dvigubai dažniau praneša duomenis apie klimato rizikas, kai investuotojai...

Uždaryti britų verslai – ties bankroto riba: po rekomendacijų neatsiverti iki gegužės nuotaikos vis liūdnesnės (4)

Trečiasis didelio masto karantinas Jungtinėje Karalystėje, įvestas siekiant suvaldyti...

Paviešintas pandeminės žalos Trumpo verslo imperijai mastas: slegia daugiau nei 1 mlrd. dolerių skola (38)

Donaldo Trumpo imperiją smarkiai paveikė uždarymai dėl koronaviruso, o pajamos iš jo...

Įtampai dėl vakcinų augant – britų įspėjimas Europos Sąjungai: tai ne tas kelias, kuriuo reikėtų eiti (116)

Europos Sąjungos (ES) priešprieša su „AstraZeneca“ dar labiau suintensyvėjo, kai Vokietija...

Pasaulio ekonomikai šie metai prasidėjo prasčiau nei tikėtasi: atkurti „normalumą“ bus sunku (31)

Pasaulio ekonomikai 2021-ieji prasideda vangiau, nei tikėtasi, nes koronavirusas nepasiduoda, o...

Top naujienos

Virusologė: sausis ir vasaris yra tie mėnesiai, kuriuos turime išlaukti (49)

Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė Ingrida Olendraitė teigia, kad...

Prekių gabenimas jūra brangsta kartais: neabejojama, kad tai didins kainas Lietuvoje prekybininkai ieško išeičių (22)

Prekių gabenimas jūrų konteineriais iš Kinijos tuština Lietuvos verslų kišenes. Vien pandemijos...

Ant vakcinų nuo COVID-19 gamintojų liejasi pyktis: grasina imtis teisinių veiksmų (16)

Europos Sąjunga (ES) kviečiasi pokalbiui vakcinų gamintojas „AstraZeneca“ ir...

Uždaryti britų verslai – ties bankroto riba: po rekomendacijų neatsiverti iki gegužės nuotaikos vis liūdnesnės (4)

Trečiasis didelio masto karantinas Jungtinėje Karalystėje, įvestas siekiant suvaldyti...

Holokaustą išgyvenusi kaunietė ryžosi pasidalinti prisiminimais: mama priėmė lemtingą sprendimą (9)

Holokaustas įvyko prieš 80 metų, tačiau ir šiandien pasigirsta raginimų nelikti abejingiems....

Jasikevičius grąžino skolą buvusiam treneriui, bet pergalę apkartino Pangoso tritaškis Gudaitis su Daviesu keitėsi dėjimais (4)

Eurolygos lyderė „Barcelona“ (16/6) pasiekė revanšą prieš Sankt Peterburgo „Zenit“...

Natalija Bunkė – apie sužadėtinio Edgaro tvarkomus šeimos finansus, jau išpildytą naujųjų metų norą ir didžiausią įžeidimą (22)

Natalija Bunkė – viena tų atlikėjų ir moterų, kurią žino bene kiekvienas. Tiesa, šiandien...

Arūnas Spraunius | D+

Globali suirutė pasidarbavo ir žodyne: 2020-ieji pasiūlė per daug „Metų žodžių“ – vietoj to „vienintelio“

Metų sandūroje ne tik lingvistai tradiciškai rinko pagrindinį 2020-uosius apibūdinti turintį...

Eismo sąlygas sunkina snygis ir pūga, dalis rajoninių kelių – nepravažiuojami (1)

Eismo sąlygos trečiadienio rytą visoje šalyje išlieka sudėtingos dėl visą naktį gausiai...

Serialo „Moterys meluoja geriau“ žvaigždės: kaip dviese išgyventi už 800 eurų? (2)

Jauniems aktoriams dabar išpopuliarėti itin sunku, todėl televizijos serialo „Moterys meluoja...