aA
Europos bankai antrina savo JAV kolegoms, teigdami, kad pandemija nepridarys tokios suirutės jų balansuose, kaip baimintasi iki šiol.
Europos bankai ekonominio nuosmukio nebesibaimina
© DELFI / Andrius Ufartas

Beveik visi didieji Europos skolintojai, pranešę apie savo pirmojo ketvirčio pajamas, kol kas pelną padidino, nes abejotinoms paskoloms atidėjo mažiau pinigų nei pernai arba atlaisvino rezervus. „Deutsche Bank AG“, „Banco Santander SA“ ir „Lloyds Banking Group Plc“ – tai tik kelios firmos, tvirtinančios, kad tokius žingsnius pateisina optimistinės ekonomikos perspektyvos.

Praėjusiais metais viso pasaulio bankai atidėjo milijardus dolerių, kad padengtų nuostolius dėl numatytos įsipareigojimų nevykdymų bangos, tačiau precedento neturinti mokesčių mokėtojų ir centrinių bankų parama padėjo išgelbėti ekonomiką. Nors bankai ir reguliavimo institucijos ir toliau perspėja, kad pasibaigus vyriausybės paramai bus susiduriama su rizika, dauguma leidžia suprasti, kad tikisi, jog augimas vis tiek sparčiai atsigaus.

„Esame nusiteikę kur kas optimistiškiau nei prieš porą mėnesių, – antradienį interviu „Bloomberg TV“ sakė „HSBC Holdings Plc“ vyriausiasis finansininkas Ewenas Stevensonas. – Jei pažvelgsime į tai, kas iš tikrųjų paskatino šio ketvirčio rezultatus, tai buvo skiepų programų sėkmė ir stipri apyvarta.“

Skolintojai kalba apie puikią savo hipotekos portfelių būklę ir teigia, kad verslo klientai taip pat yra geros formos. Gamintojai ir eksportuotojai „sugebėjo išlaikyti aktyvumą“, o firmos neskuba investuoti, todėl jų indėliai didėja, sako Švedijos „Swedbank AB“.

Vis dėlto ne visos valstybės įgyvendina masinio skiepijimo programas, o atsiliekančios ekonomikos gali tikėtis lėtesnio atsigavimo. Tokių pramonės šakų kaip turizmas perspektyvas temdo netikrumas dėl socialinės distancijos taisyklių ir kelionių apribojimų panaikinimo.

„UBS Group AG“ prognozuoja, kad JAV ekonomikos augimas šiemet atsigaus 6,1 proc., lyginant su ankstesniu 3,3 proc. įvertinimu. Tuo pat metu Šveicarijos bankas sumažino euro zonos – kur vakcinacijos tempas lėtesnis – ekonomikos augimo prognozę iki 5 proc. (nuo 5,2 proc.).

„HSBC“ taip pat nerimauja dėl naujų viruso atmainų plitimo ir galimo jų atsparumo esamoms vakcinoms, sakė E. Stevensonas. Atvejų sprogimas Indijoje yra „tragiškas“, pridūrė jis.

Kitos institucijos stengiasi išvengti pernelyg optimistinių prognozių, nes ekonomikai vis dar naudinga plati mokesčių mokėtojų parama. Blogiausiu atveju „staiga materializuotųsi atidėtas nemokumas, kuris paskatintų recesinę dinamiką, galinčią sukelti papildomų nemokumų“, teigiama trečiadienį paskelbtoje Europos sisteminės rizikos valdybos ataskaitoje. „Dabartinis žemas nemokumo lygis tokiu atveju būtų panašus į jūrą, atsitraukiančią prieš cunamį.“

Europos centrinis bankas taip pat paragino kreditorius atidžiau peržvelgti kreditų riziką, su kuria jie susiduria, nes kol kas nėra aiškus visas paskolų sutrikimų mastas.

Euro zonos bankai teigia, kad pelno padidėjimas padėjo jiems sukaupti lėšų, kurias jie galėtų grąžinti akcininkams, kai tik ECB spalio mėnesį panaikins dividendų apribojimus.

Skardžio kraštas

Europai dar ne metas „lengviau atsikvėpti, kalbant apie galimą neveiksnių paskolų padidėjimą“, sakė Carlosas Suarezas Duarte, Londono „Allianz Global Investors“ kreditų analitikas. „Išlieka tikimybė, kad pasibaigus paramos schemoms jos išaugs – bet ne tokiu mastu, kokio buvo tikėtasi.“

Vis dėlto „Deutsche Bank“ finansų vadovas Jamesas von Moltke primena, kad skolininkai iki šiol galėjo atnaujinti palūkanų mokėjimą, pasibaigus įstatymų numatytam ir savanoriškam jų paskolų išmokėjimų atidėjimui.

„Ar vis tik yra tikimybė, kad galima tikėtis tam tikrų skardžio krašto efektų? Žinoma, – trečiadienį žurnalistams sakė J. von Moltke. – Bet mes su tuo nesusidūrėme ir iš tikrųjų to nesitikime. Vis dėlto kol kas žvelgiame konservatyviai, kad apsisaugotume nuo tokių atvejų.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.5000

Atšaukiamos kruizinės kelionės: norinčių keliauti pilna, tačiau kilo nauji iššūkiai

Kruiziniai laivai vėl pilnutėliai, bet, kaip rodo statistika, keliautojai grįžta greičiau, nei...

Delfi PliusOtt Tammik

Dėl „beribės Kinijos draugystės“ su Putinu Baltijos šalims trūko kantrybė (2)

„Tai tikrai buvo veiksnys, į kurį atsižvelgėme priimdami sprendimą. Prieš tai pasikonsultavome...

Verslas PliusAndrew Atkinson; Celia Bergin

Jungtinėje Karalystėje dar vienas ženklas, įspėjantis apie galimą rinkos silpnėjimą

Jungtinėje Karalystėje (JK) laisvų darbo vietų skaičius sumažėjo pirmą kartą nuo 2020 m....

Verslas PliusMegan Durisin

Pragyvenimo krizė gilėja, o JK laukuose pūva maisto produktai: iššvaistyta dešimtys milijonų (1)

Jungtinės Karalystės laukuose lieka pūti dešimčių milijonų svarų vertės šviežios...

Delfi PliusBloomberg News

„Kuo daugiau rusų karių ten bus, tuo geriau“: Ukraina imasi gudrios taktikos (1)

Jau kelias savaites Ukrainos pajėgos metodiškai taikosi į Rusijos karių, užėmusių strateginiu...

Top naujienos

Valdžios sprendimas sudomino ir STT: svarbi paslauga gyventojams pabrango net 14 kartų (14)

Aplinkos ministerijai pakeitus statybos užbaigimo procedūras jos ne tik 14 kartų pabrango, bet ir...

„Perlo Energijos“ žlugimą nuspėjęs Raimondas Kuodis: yra visos sąlygos revoliucijai (35)

Apie tai, kad kai kurie nepriklausomi elektros tiekėjai gali pasinaudoti bankrotu ekonomistas...

Rusija nebesirenka, ką žudyti: nauji grasinimai – grėsmė visai Europai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar karta ragina Rusijos pajėgas pasitraukti, o...

Karas Ukrainoje. Rusijai – juoda naktis: sprogimai griaudėjo ir Kryme, ir jos pačios teritorijoje Rusija evakavo dvi gyvenvietes

Yra kelios galimos sprogimų Rusijos okupuotame Kryme priežastys, tačiau sprogimų šaltinis...

Po smūgių bazėms Kryme neliko Medvedevo grasinimų apie „teismo dieną“ (3)

Prieš mėnesį buvęs Kremliaus vadovas Dmitrijus Medvedevas švaistėsi grasinimais apie „teismo...

Ukrainietė išslydus bronzai nevaldė įtūžio, karūnos netekusi pasaulio čempionė patyrė kraujotakos kolapsą

Europos lengvosios atletikos čempionate įspūdingų emocijų pažėrė ketvirtadienio kovos dėl...

Paulius Gritėnas. Kantrybės mūšis prieš Rusiją vakarietiškame laikinumo pasaulyje

Pirmosiomis karo savaitėmis buvo daug visiškai pateisinamos paguodos, tikintis greito sprendimo,...

Aukcione bus parduodamas garsius savininkus kažkada turėjęs dvaras

Valstybės turtą valdanti įmonė Turto bankas paskelbė Kalnaberžės dvaro komplekso,...