aA
Europos Komisija (EK) pasirengusi nenusileisti savo kovoje dėl Italijos biudžeto. Nepaisydami savo nuogąstavimų, Briuselio pareigūnai yra pasirengę imtis drausminių procedūrų prieš Romą, jeigu Italijos vyriausybė paskutinę minutę nepristatys radikaliai pakoreguoto šalies biudžeto projekto.
© AFP / Scanpix

Spalį Europos Komisija atmetė Italijos 2019 metų biudžeto projektą, įpareigojusi Romą per tris savaites, tai yra iki šio antradienio, pristatyti naują biudžetą, pakoregavus išlaidų planus. Jei ES šalis nesilaiko ES biudžeto reikalavimų, jai gali būti taikomos sankcijos, tačiau iki šiol nei vienai euro zonos šaliai nebuvo taikyta tokio pobūdžio priemonė.

Vis dėlto Italijos administracijai nepaisant įsipareigojimo mažinti deficitą bei valstybės skolą ir jai atkakliai laikantis savo planų didinti išlaidas išmokoms, mažinti mokesčius ir trumpinti pensinį amžių, ES vykdomoji institucija neturi iš ko rinktis, teigia pareigūnai.

Europos Sąjunga negali sutikti su Italijos planais 2019 m. biudžeto projekte padidinti deficitą iki 2,4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), vietoj ankstesnės vyriausybės nustatyto 0,8 proc. deficito. Kai kurie pareigūnai čia net įžvelgia sąmoningą provokaciją. ES narės jau dabar daro spaudimą blokui, ragindamos ginti biudžeto taisykles, kurios pastaraisiais metais kaip reta buvo laužomos.

„Kitas etapas“

„Europos Komisijai bus labai sunku išvengti antrojo etapo, nes Italijai nesiėmus atitinkamų priemonių, nukentėtų fiskalinių taisyklių patikimumas, - teigė vienas iš „Teneo Intelligence prezidentų Wolfgango‘as Piccolis. Nereaguoti – nėra pasirinkimas“.

Rinkos šioje situacijoje taip pat nepadeda, Italijos obligacijos išlieka stabilios nuo spalio 23 dienos, kai Europos Komisija priėmė pirminį sprendimą dėl Italijos biudžeto.

„Jeigu Komisija tikėjosi, kad rinka ir tarptautinių reitingų agentūros atliks jos darbą, taip neatsitiko“, - pažymėjo W. Piccolis.

Kaip sekmadienį skelbė „La Reppublica“, Italijos finansų ministras Giovannis Tria svarsto sumažinti Italijos ūkio kitų metų augimo prognozę nuo 1,5 iki 1 proc. Pačios Europos Komisijos prognozėmis, Italijos ekonomika per kitais metais augs 1,2 proc. Tačiau, kaip pabrėžia laikraštis, Italijos vyriausybė žada laikytis 2,4 proc. 2019 m. biudžeto deficito rodiklio, sukėlusio daug diskusijų.

Biudžeto blokavimas

Italija, išprovokuota, gali sukelti problemų Europos Sąjungai ir kitose srityse. Italijos vicepremjeras ir vidaus reikalų ministras, kraštutinės dešinės partijos „Lyga“ lyderis Matteo Salvinis sekmadienį pagrasino blokuoti ES biudžetus ir politikas, jeigu šalies partnerės ir toliau tyčiosis iš italų „nepadėdamos šaliai išspręsti migrantų, plūstančių per Viduržemio jūrą, klausimo“.

Jeigu Italija nedarys jokių nuolaidų, Komisija greičiausiai lapkričio 21 d. iškels klausimą dėl šalies finansų įvertinimo, kuris, manoma, turėtų būtų užbaigtas pavasarį. Ataskaita, parodanti, kad Italija pažeidžia ES biudžeto taisykles, būtų dar vienas žingsnis galimų finansinių nuobaudų kelio link.

Italijos vyriausybė iš pradžių gali būti nubausta 0,2 proc. Italijos metinio 1,7 trln. eurų BVP, vėliau, jeigu Roma vis tiek nepaklus ES institucijų taisyklėms, bauda gali išaugti iki 0,7 procento. Tai būtų beprecedentis atvejis, Europos Sąjunga dar niekad nėra nubaudusi nei vienos Bendrijos šalies dėl biudžeto pažeidimų.

Tačiau iki baudos skyrimo ES valstybei numatytas dar ne vienas žingsnis. Italijai būtų suteikti dar šeši mėnesiai, per kuriuos ji dar gali sureguliuoti neatitikimus, ir tik šiam terminui pasibaigus, procesas gali būti inicijuotas.

Atviras dialogas

Kalbėdamas su Užsienio spaudos asociacija Romoje, Italijos vicepremjeras Luigis Di Maio‘us, populistinio „Penkių žvaigždučių judėjimo“ lyderis, sakė esąs atviras dialogui, bet neužsiminė apie jokias nuolaidas, - anot jo, naujajame biudžete numatyta sumažinti valstybės skolą „ekspansinėmis fiskalinėmis priemonėmis“. Vicepremjero teigimu, sunkiai tikėtina, kad ES skirs baudą Italijai už perteklinį biudžeto deficitą, - kitos ES valstybės ne kartą yra pažeidusios biudžeto taisykles ir „nieko joms už tai nebuvo“.

Jo lūkesčiai gali išsipildyti, bet tam daugiausia įtakos turėtų politinis ES kalendorius. ES pareigūnai, besiruošiantys kitąmet gegužę vyksiantiems Europos rinkimams, per kuriuos populistams prognozuojama ne viena pergalė, budriai stebės, kad euroskeptiška vyriausybė, kuri jau laimėjo vieną sėkmingą kampaniją apkaltinusi ES už daugybę šalis bėdų, neįgytų dar daugiau galių.

Bent jau dabar susidaro įspūdis, kad Europos Komisija pateko į spąstus, sakė W. Picollis: jeigu užsimerktum, pakenktum taisyklių patikimumui, bet jei imtumeis priemonių, šiuos vyrukus iškeltum į dar didesnę populiarumo viršūnę“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (40)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja (10)

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (95)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (154)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Nauja NATO kova su Rusija dėl įtakos: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (200)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Top naujienos

Užkalnis: picas lietuviai valgė jau nuo XIII amžiaus, o žemaičiai – dar seniau (50)

Nelabai kas Lietuvoje dedasi su itališku maistu. Nelabai kas. Kaune, pavyzdžiui, valgyti italų...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (153)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...

Kaip vienas atsitiktinumas ir lemtingos 13 min. išgelbėjo Hitlerį ir pasmerkė visą pasaulį (264)

Daugelis lapkričio 9-ąją laiko lemtinga diena Vokietijai . Tačiau XX a. istorijos kryptį išties...

Darbą nuolatinio pavojaus sąlygomis valstybė vertina 500-700 eurų: net batus per didelius verčia nešioti (552)

48 dydžio batai vietoje reikalingų 46, sena suplyšusi uniforma, kurią reikia pačiam susisiūti,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Nevėžis“ – „Žalgiris“ tiesioginė vaizdo transliacija

Pralaimėjimą Eurolygos rungtynėse Miunchene patyręs Kauno „Žalgiris“ (12-1) sekmadienio...

Gyvi po žeme: bunkerio anatomija (171)

Bunkeriuose užklupti susisprogdino, nusišovė ar buvo nužudyti tūkstančiai partizanų. Ir visgi...

Čempionų siaubas: pirmą minutę mušęs Slivka patiesė „Celtic“

Vykintas Slivka įspūdingu stiliumi atidarė savo įvarčių sąskaitą šio sezono Škotijos...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“ (1)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš Utenos.

Iranietė Angelinos Jolie „antrininkė“ Sahar Tabar, siekdama būti panaši į Holivudo žvaigždę, pasiryžo dar vienai nosies operacijai jau pasidarė 50 operacijų (15)

20-metė socialinių tinklų žvaigždė išgarsėjo pareiškusi išgyvenusi 50 plastinių operacijų...

Pirmieji širdies sutrikimų simptomai: kardiologė patarė, kaip galima išvengti ankstyvos mirties (183)

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje daugiausiai serga širdies ir kraujagyslių ligomis . Per...