aA
Kriptovaliutų rinką šį mėnesį suerzino vadinamosios „StableCoin“ kriptovaliutos, susietos su stabiliu turtu (pvz., fiat valiuta; [dekretiniai pinigai, dekretu išleisti valstybiniai popieriniai pinigai, nepadengti aukso atsargomis, nekonvertuojami į auksą ir naudojami tik kaip mainų priemonė].
Kriptovaliutos
© Shutterstock

Tai neįprastas hibridas ir yra vienos iš labiausiai diskusijų sulaukusios bei menkiausiai suprantamų kriptovaliutų, bet jos yra svarbios interneto ekonomikos vystymuisi ateityje.

Iki pat spalio 10 dienos šio mėnesio kriptovaliutų rinka buvo rami. Ir tada prieš pat vidurnaktį Niujorko laiku bitkoinų kainos nukrito 400 JAV dolerių iki žemiau nei 6200 JAV dolerių ribos. O po penkių dienų po vidurnakčio jų kainos šoktelėjo net daugiau nei nukrito, 800 dolerių, iki beveik 7000 JAV dolerių.

Ir čia išmuša „StableCoin“ kriptovaliutų, mėginančių išlaikyti fiksuotą kainą „fiat“ valiutos atžvilgiu, valanda. Spalio 10 dieną didžiausia „StableCoin“ valiutos, „Tether“, vertė nukrito nuo 1 JAV dolerio iki 92,5 JAV cento. Kitos geriausiai žinomos „StableCoins“ pakilo nuo 1–1,03 JAV dolerio.

Spalio 16 dieną, kai bitkoino vertė šoktelėjo, „Tether“ atsigavo iki 98 JAV centų, tačiau kitos, tokios kaip „Paxos“ ar Gemini, doleris vėl pakilo: „Paxos“ iki 1,10 JAV dolerio, Gemini doleris – iki 1,19 JAV dolerio.

Nuo tada, padėtis kiek aprimo. Dauguma kriptovaliutų prekiaujama kiek didesne verte nei mėnesio pradžioje, „Tether“ vertė siekia maždaug 99 JAV centus, kitų „StableCoins“ – maždaug 1,01 JAV dolerio. Kadangi dinamika šioje rinkoje buvo vangi, atrodytų, galima būtų ignoruoti trumpą sumaištį ir vertinti ją kaip nebrandžių prekybos rinkų paveiktą foną. Bet aš manyčiau, kad mes liudijome pagrindinį mūšį svarbiame kare.

Kyla klausimas, kaip interneto ekonomika bus valdoma. Techniniu požiūriu, beveik nėra abejonių, kad tam tikra kripto/blokų grandinės/išmaniųjų kontraktų technologija bus naudojama. Dauguma kriptovaliutų entuziastų turi viziją, esą nereikalinga jokia išorinė pamatinė vertė. Bitkoinų ir kitų kriptovaliutų valiutos vertė priklauso nuo jų vartojimo paklausos.

Volstrite populiarus kiek mažiau radikalus požiūris, esą kriptovaliutos yra tik alternatyvios tradicinės valiutos formos. Bitkoinas, kurio rinkos kaina 6 600 JAV dolerių, – patogi valiutos forma atliekant tam tikrus sandorius. Bitkoinas tėra tik dar vienas būdas laikyti dolerius, naudojamus įvairiems sandoriams, tik netobulas, nes jo vertė smarkiai kinta.

„StableCoins“ valiutoms apibūdinti naudojama tarpinė sąvoka. Ji sieja interneto ir tradicines ekonomikas be pilno integravimo.

Visų keturių „StableCoins“ valiutų vartotojai turi turėti teisę į JAV banko sąskaitą, tai reiškia, kad vartotojams gali tekti atlikti įvairius testus, pavyzdžiui, kovos su pinigų plovimu testą. Visoms šioms valiutoms taikomas JAV reglamentas ir mokesčiai. Visos jos gali būti įšaldytos ar konfiskuotos dėl nesusijusių sandorių. Pavyzdžiui, galite įsigyti vieną iš šių kriptovaliutų, kad investuotumėte į bitkoinus, bet kai parduodate bitkoinus, jūsų „StableCoins“ gali būti areštuotos dėl jums pareikštų pretenzijų, neva jūs įsigijote ar pardavėte savo bitkoinus nemalonę užsitraukusiam asmeniui, arba neva jūsų sandoriai susiję su nemalonę užsitraukusiu asmeniu. „Teisėto savininko“ taisyklės apsaugo asmenį, turintį fizinius dolerius, bet jos negalioja kriptovaliutai.

„Tether“, seniausia ir didžiausia „StableCoin“ valiuta, praranda rinkos dalį lyginant su kitomis kriptovalituomis. Ji artimesnė laisvam internetiniam modeliui; jai turėti nereikia jokių anketų ar testų, tokių, kaip, tarkim kovos su pinigų plovimu, – šios kriptovaliutos monetos negali būti areštuotos be jūsų asmeninio skaitmeninio kodo. Tačiau atitinkama banko sąskaita gali būti areštuota. „Tether“ administratoriai turi būti budrūs ir užtikrinti būtiną skaidrumą, siekdami didesnio vartotojų pasitikėjimo. Iki šiol „Tether“ sekėsi neblogai išlaikyti pozicijas, nepaisant rimtų įtarimų, kilusių tiek iš reguliuotojų, tiek iš bankų pusės.

Po nuožmių vidinių nesutarimų tarp rinkos prekiautojų, verdiktas aiškus: kriptovaliutų vartotojai verčiau renkasi žinomą reguliavimo „velnią“ nei nereguliuojamų „stabilių monetų velnią“, – ir kad pirmenybė, teikiama reguliuojamoms „stabilioms monetoms“, atrodo minimaliai priimtinu variantu dėl bendrų kriptovaliutų kainų. Čia kyla grėsmė esminiam interneto ekonomikos pobūdžiui, ir aš nė kiek neabejoju, kad ateityje mūsų laukia dar daugiau ir įnirtingesnių „mūšių“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveiki atvykę į Londono Sitį — vietą, kuri egzistuoja seniau už pačią Jungtinę Karalystę (1)

Sveiki atvykę į Londono Sitį. Istorinė Londono dalis, kurioje kadaise sutikdavai vien...

Eli Lake: Šiaurės Korėjos apgavystė (28)

Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu,...

ES gimė Italijos saloje, dabar jos gyventojai nori lauk (101)

Niūriai žvelgdamas į apleistą salos uostą, Ciro Alleatis nė kiek neabejoja, kas yra kaltas dėl...

„Hugo Boss“ griebiasi šiaudo: taisys juos persekiojusias mados klaidas (12)

„ Hugo Boss AG“, sekdama Ispanijos drabužių parduotuvių tinklo „Zaros“ savininkės...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (9)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (42)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (2)

Šiuo metu gyvename kliento amžiuje, kai klientai perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (15)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Nausėda apie prezidentės neišvykimą į Latviją: aš būčiau važiavęs netgi dviračiu (201)

Buvęs SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda , komentuodamas prezidentės...

Apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs Stano: papasakosiu, kas nutiko per pastarąsias dienas (3)

Penktadienį apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs atlikėjas Stanislovas Stavickis – Stano...

Eli Lake: Šiaurės Korėjos apgavystė (28)

Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu,...

Ligoninės „mirtininkės“: vienintelis kriterijus gali nulemti 15 ligoninių likimą (293)

DELFI pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) specialistų parengta neoficiali analizė,...

Šeimai finansų krizė nesibaigia iki šiol: įžvelgia sistemines spragas (42)

Praėjusiame dešimtmetyje Lietuvoje besipučiant nekilnojamojo turto kainų burbului, verslininkas...

Didžiuliai vandens kiekiai suteka į plyšius vandenyno dugne – kur jis dingsta? (79)

Jūs tikriausiai žinote, kad Žemės paviršius yra tarsi suskeldėjusio kiaušinio lukštas....

Planuojantiems statybas: ką privaloma žinoti apie detaliojo ir bendrojo plano koregavimą (11)

Rinkdamiesi žemės sklypą, kuriame norėtumėte statyti savo svajonių namą ar vystyti kitą...