aA
Kai Angela Merkel praėjusią savaitę paskelbė apie savo planus trauktis iš politikos, pietinėje Europoje tik maža saujelė dėl to liejo ašaras. Pietiniame regione, nuo Graikijos iki Italijos, Vokietijos kanclerė buvo įkūnijusi likusios Europos kietaširdiškumą krizę išgyvenančiųjų atžvilgiu. Per patį euro zonos skolų krizės įkarštį 2012 metais Italijos dešiniojo sparno spauda sveikino nacionalinės futbolo komandos pergalę prieš Vokietiją, kartu pirmuosiuose puslapiuose užgauliodama Angel Merkel. Graikijoje ir Kipre per protestus prieš griežto taupymo programą gatvėse pasirodė plakatų, kuriuose A. Merkel buvo vaizduojama apsirengusi nacių uniforma arba su Adolfo Hitlerio ūsais.
Angela Merkel
Angela Merkel
© AP / Scanpix

Ir vis dėlto, kai A. Merkel galiausiai pasitrauks iš savo užimamų politikoje postų, pietinė Europa gali turėti priežasčių apgailestauti. Tiesa ta, kad jos dvejojimas buvo lemiamas veiksnys užtęsiant krizę ir kad ji niekada neturėjo pakankamai drąsos pašalinti visų pinigų sąjungos širdyje kilusių trūkumų. Tačiau jos veiksmų lėtumą beveik neabejotinai labiau lėmė Vokietijos rinkėjų pasipriešinimas nei atsargumas, kuriuo garsėja Vokietijos kanclerė. A. Merkel visada rėmė bendrąją bloko valiutą ir net prižiūrėjo svarbias reformas, stiprinančias jos atsparumą. Neaišku, ar tas, kuris taps jos įpėdiniu, bus pakankamai drąsus tokiems iššūkiams, kuriems ryžosi A. Merkel.

A. Merkel kritikams jos trūkumai akivaizdūs: ji veikė pernelyg lėtai per Graikijos skolų krizę, dėdamasi, esą Atėnų skola tvari, kai ši tokia nebuvo. Ir nors ji rėmė tris finansinės paramos paketus, Graikijai pagal susitarimą buvo taikoma griežto taupymo programa, kuri sukėlė nesibaigiančią recesijos spiralę ir tolesnį įsiskolinimą.

Plačiau žvelgiant, jai nepavyko tinkamai ištaisyti struktūrinių trūkumų, atsiradusių pinigų sąjungos širdyje. Euro zonai vis dar trūksta iždo, kuris padėtų sunkumų drebinamoms šalims sušvelninti ekonominius sukrėtimus. Kaip kanclerė, ji primygtinai reikalavo darbo užmokesčio augimo ribojimo bei finansinių suvaržymų politikos, – tokios politikos, kurios dėka susidarė milžiniškas užsienio prekybos perteklius, prisidėjęs prie krizės ir nedaug pagelbėjęs kitoms valstybėms atsigauti nuo krizės padarinių.

Vis dėlto nereiktų pamiršti didžiulės pažangos, kurios per pastarąjį dešimtmetį pasiekė euro zona. Gelbėjimo programa Graikijoje – bet taip pat ir Portugalijoje, Ispanijoje, Airijoje ir Kipre, – pademonstravo palaipsnį lūžį, traukiantis nuo principo, pagal kurį Europos valstybės neturėtų gelbėti viena kitos. Tai ne tik Europos sutarties straipsnis, bet ir vienas iš svarbiausių principų, galiojančių daliai Vokietijos politinio elito. Angelai Merkel į tai numojo ranka: ji palaikė idėją kurti Europos stabilumo mechanizmą – nuolatinį gelbėjimo fondą, kuris gali panaudoti savo milijardų eurų galią mainais į struktūrinių pertvarkų programą, tai yra fiskalinių suvaržymų ir struktūrinių reformų programą.

Kita sritis, kur A. Merkel akiračio platumas ir imlumas buvo gerai matomi, – tai pinigų politika. Per pastaruosius septynerius metus Europos centrinis bankas (ECB) pakeitė taktiką: pirmiausia, jis įkūrė paramos krizės drebinamoms šalims mechanizmą, – per valstybės obligacijų išpirkimo programą (vienakrypčių pinigų politikos sandorių, angl. Outright Monetary Transactions, programą, OMT). Antra, jis inicijavo kiekybinio skatinimo (angl. quantitative easing) programą, siekdamas išvengti defliacijos spiralės.

Žinoma, šios naujovės buvo ECB prezidento Mario‘aus Draghi‘io ir valdančios tarybos projektas. Tačiau A. Merkel parama atvėrė duris M. Draghi‘io paskyrimui. Vokietijos kanclerė taip pat atsižvelgė į ECB nepriklausomumo principą, – priešingai nei jos vadovaujamas finansų ministras Wolfgangas Schaeuble‘ė, kuris jį smarkiai kritikavo.

Galimas daiktas, kad kitas Vokietijos vadovas būtų elgęsis ryžtingiau remiant euro zonos reformą ar aiškinant rinkėjams, kodėl stipresnė pinigų sąjunga jiems būtų naudinga. Per praėjusius metus A. Merkel deklaravo pritarianti Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ambicingam planui reformuoti Europą, tačiau praktiškai jos pagalba jam buvo minimali.

Tačiau Vokietijos politikoje nedaug įrodymų, kad didesnio Europos federalizmo siekis atsiperka. Martinas Schulzas, buvęs Europos Parlamento (EP) pirmininkas ir žinomas federalistas, pripažino, kad jo socialdemokratai patyrė „triuškinamą pralaimėjimą“ 2017 metų rinkimuose.
Priešingai, dešiniojo politinio sparno, euroskeptiška partija „Alternative for Germany“ (AfD) per tą laiką žengė didelį žingsnį į priekį, – tuo apribodama Angelos Merkel vadovaujamos Krikščionių demokratų sąjungos galimybes daryti spaudimą dėl euro zonos reformos.

Svarbi išimtis – žaliųjų politinė partija Vokietijoje, kuri yra atvira euroobligacijų idėjai. Bet kol kas šios partijos neseniai pasiektos rinkiminės sėkmės, regis, labiau susijusios su jų vidaus darbotvarke nei jų Europos vizija.

Tad yra šiek tiek vilties dėl euro zonos ir po A. Merkel pasitraukimo. Tačiau Italijai laikantis susipriešinimo su Briuseliu kurso, o E. Macrono pozicijoms šalies viduje vis silpnėjant, vargu ar tikėtinas federalizmo šuolis Vokietijoje. Labai tikėtina galimybė – savanaudiškesnė ir labiau izoliuota Vokietija. Daugelis pietinėje Europoje gali su ilgesiu prisiminti moterį, kurios neapkentė.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Viruso protrūkiui kirtus turizmui, Balio viešbučiai parduodami pusdykiai (24)

Nebėra banglentininkų iš Australijos ir kinų turistų grupių. Nebematyti ir jogos entuziastų,...

Švedijos „Covid-19“ ekspertas: pasaulis vis dar nesupranta iškovojo viešą pergalę prieš PSO (464)

Po tris mėnesius trukusių nesutarimų vyriausiasis Švedijos epidemiologas susiruošė atostogauti....

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (179)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

„Pergalę“ švenčiančiam Putinui – akibrokštas iš atokaus regiono (1029)

Vladimirui Putinui apžvelgiant savo didžiulę „pergalę“ šią savaitę įvykusiame...

„Bloomberg“: naujausia COVID-19 protrūkių virtinė Europoje atrodo visiškai kitokia (61)

Pirmoji COVID-19 epidemijos banga ypač skaudžiai smogė turtingiausiems Europos miestams, tokiems...

Top naujienos

Šiurpi istorija Čečėnijoje: dukros netekusi motina žmogžudyste įtarė žentą. Tada įsikišo Kadyrovas (90)

Birželio 12 d. 23 metų Čečėnijos gyventoja Madina Umajeva mirė savo namuose. Jos vyro artimieji...

Vilniuje – meilės drama: 17 metų jaunesnį draugą nužudžiusi moteris gyveno prie lavono (73)

Draugystė su net 17 metų jaunesniu vyru baigėsi skaudžia tragedija – vilnietė mylimąjį...

Artimiausių dienų prognozė: įsivyraus vėsūs, tarpais su lietumi orai (1)

Šiandien jau visa šalies teritorija bus šaltos oro masės įtakoje. Dangumi plauks gana nemažai...

Palangos svečiai nesikuklino pozuoti ir parodė šių metų paplūdimio madas (374)

Nors dangus – cepelino spalvos ir saulė Palangą pirmadienį nutvieskė vos retsykiais,...

Išvyskite jautrias akimirkas: lietuviams giedoti himną nesutrukdė net prakiuręs dangus (151)

Lietuvai pirmadienį švenčiant Valstybės dieną tūkstančiai lietuvių šalyje ir svetur giedojo...

Egzotišku kraštu susižavėjusios lietuvių poros atostogas apkartino kelionė namo: už tokią „staigmeną“ gali padėkoti tautiečiams (65)

Jau skrendant iš Kolumbijos namo, Barankilo oro uoste, pareigūnai sulaikė mūsų pasus ilgiau nei...

Liepą – be liemenėles? Tūkstančiai tiki, kad taip pagerins kraujotaką ir sustiprins krūtis (79)

Socialiniame tinkle „Facebook“ vis daugiau dėmesio sulaukia liepos 1 dieną prasidėjusi...

Ruošiasi leisti šeimos gydytojams nedirbti savaitgaliais ir švenčių dienomis: ligoninės įspėja – bus blogai (174)

Seime svarstoma iniciatyva nuimti teisinę prievolę šeimos gydytojo paslaugoms būti prieinamoms...

Valstybės dienos proga Kaune išskleista rekordinio dydžio trispalvė (4)

Vienybės aikštę Kaune trijų krepšinio aikštelių plotui prilygstanti trispalvė papuošė liepos...

Dėl Messi nesijaudinantis „Barcelona“ prezidentas: Šaras visada buvo mūsų klubo ambasadorius (22)

Šarūno Jasikevičiaus pristatymas Barselonos „ Camp Nou “ stadione pirmadienį prasidėjo nuo...

|Maža didelių žinių kaina