aA
Europos centrinis bankas paskelbė pirmąją savo politikos peržiūrą nuo 2003 m., palikdamas sau platų vertinimo aspektų pasirinkimą, tačiau nesuteikdamas investuotojams pakankamai informacijos apie detales.
Christine Lagarde
Christine Lagarde
© Reuters / Scanpix

„Ketiname apžvelgti daugybę klausimų“, – po Valdančiosios tarybos posėdžio, vykusio ketvirtadienį Frankfurte, žurnalistams sakė ECB prezidentė Christine Lagarde. Apžvalga apims tai, „kaip mes dirbame, kaip matuojame, kokias priemones naudojame ir kaip komunikuojame“.

ECB siekia paaiškinti, kodėl keletą metų trukęs monetarinis skatinimas, įskaitant tokias priemones kaip neigiamos palūkanų normos ir obligacijų pirkimai, kai kuriose euro zonos dalyse sulaukusias politinės kritikos ir ieškinių, vis dėlto taip ir nepadėjo infliacijai pasiekti „žemiau, bet beveik 2 proc.“ tikslo.

Peržiūroje, kurią numatoma užbaigti iki metų pabaigos, bus nagrinėjamas šis tikslas, taip pat politikos priemonių rinkinys, ekonominė ir monetarinė analizė bei komunikacija. Remiantis pranešimu, paskelbtu po spaudos konferencijos, ECB taip pat nagrinės „papildomas aplinkybes“, tokias kaip finansinis stabilumas, užimtumas ir aplinkos tvarumas.

Tačiau pranešime nebuvo pateikta daugiau informacijos nei tai, ką prieš susitikimą jau atskleidė Ch. Lagarde ir kiti politikos formuotojai. „ECB... Pažadink mane prieš baigdamas peržiūrą“, – elektroniniame laiške rašė „ING Germany“ vyriausiasis ekonomistas Carstenas Brzeskis.

„Spaudos konferencijos metu pateiktos detalės buvo apgailėtinai skurdžios – ne ką išsamesnis pasirodė ir po to sekęs pranešimas spaudai“, – pažymėjo Andrew Mullineris, „Janus Henderson Investors“ portfelio valdytojas.

Pasak dviejų anoniminių šaltinių, turinčių informacijos šiuo klausimu, Valdančiosios tarybos nariai sąmoningai susilaikė nuo konkrečių dalykų, kad būtų išvengta diskusijos nukreipimo kuria nors konkrečia linkme. ECB atstovas komentuoti atsisakė.

Ch. Lagarde pareiškė, kad procesas apims paprastų žmonių nuomonių išklausymą, nors daugiakalbis 19 valstybių jungiančios euro zonos pobūdis pareikalaus kitokio požiūrio nei praėjusių metų JAV Federalinės rezervų sistemos organizuoti „Fed Listens“ renginiai.

ECB užsimena apie būsimus pokyčius
© Vida Press


Politikos formuotojų pranašumas – šiek tiek šviesesnis ekonominis fonas, suteikiantis jiems erdvės permąstymui. Prekybos įtampa atslūgo pasirašius preliminarų JAV ir Kinijos prekybos susitarimą – nors prezidentas Donaldas Trumpas šią savaitę perspėjo, kad virš Europos Sąjungos vis dar kybo automobilių tarifų grėsmė – ir išaugus įmonių ir investuotojų pasitikėjimui.

Ch. Lagarde atkreipė dėmesį į „saikingai augančios bazinės infliacijos“ požymius – ši pastaba trumpam pakylėjo eurą aukštyn – ir pabrėžė, kad ECB ekonominėje perspektyvoje neigiamos rizikos yra „šiek tiek mažiau išreikštos“.

Tačiau infliacijai nepajėgiant pakilti aukščiau už 1 proc., monetarinė politika, pasak prezidentės, privalo išlikti „ypač palanki“, ir pakartojo, kad vyriausybės, turinčios erdvės išlaidų didinimui, turėtų būti pasirengusios tai ir padaryti.

Tokios problemos kaip globalizacija, digitalizacija ir demografija kelia iššūkį nuo seno įsitvirtinusiai teorijai, esą infliacija pakils, jei tik įdėsime pakankamai pinigų. Dėl neigiamų palūkanų normų ir 2,6 trilijonų eurų įsigyto turto vartotojų kainos iki šiol tik nežymiai praaugo 1 proc.

Kitoms ekonomikoms sekėsi ne ką geriau. Japonijos infliacija, nepaisant ypač palankios politikos, keletą dešimtmečių buvo sumažėjusi. JAV, kur šiek tiek padėjo fiskalinė politika, Federalinė rezervų sistema šiuo metu taip pat peržiūri savo strategiją. Tikimasi, kad rezultatai bus paskelbti jau šiais metais.

Savo pastabose Ch. Lagarde ir toliau gynė sprendimą sutelkti dėmesį į klimato kaitos riziką ekonomikai, nepaisant kritikų, kurie teigia, kad tai atitrauks politikos formuotojus nuo jų pirminių užduočių.

Poreikis įsitraukti į kovą – dažnas Ch. Lagarde priedainis, atkartojantis Anglijos banko valdytojo Marko Carney argumentą, esą centriniai bankai ir investuotojai privalo atkreipti į tai dėmesį, nes perėjimas prie ekologiškesnių reguliacijų ir strategijų grasina sumažinti su anglies dvideginio emisijomis susijusio turto vertę.

ECB užsimena apie būsimus pokyčius
© AP / Scanpix


„Sunku būtų nesutikti, kad klimato pokyčiai kelia grėsmę finansiniam stabilumui, – kalbėjo Ch. Lagarde. – Tai svarbus klausimas, kuris bus svarstomas peržiūrint mūsų strategiją. Turėsime aptarti klimato kaitos poveikį, jo pasekmes, įtaką mūsų veiksmams – visus šiuos klausimus.“

ECB posėdyje, 500-ajame nuo tada, kai prieš du dešimtmečius buvo įkurtas centrinis bankas, Valdančioji taryba taip pat nusprendė išlaikyti indėlių palūkanų normą nepakitusią (-0,5 proc.), kaip ir obligacijų pirkimo tempą (20 milijardų eurų per mėnesį). Ekonomistai to ir tikėjosi.

Politikos formuotojai pakartojo pažadą, kad skolinimosi kaštai ir toliau išliks dabartiniame ar žemesniame lygyje, kol infliacijos prognozė „tvirtai“ pasieks jų išsikeltą tikslą. Kiekybinis palengvinimas veiks tiek laiko, kiek reikės.

Nors šios gairės dabar taip pat bus peržiūrėtos, Ch. Lagarde nenurodė, kokie gali būti politikos pokyčiai.

„Kalbant apie mūsų sprendimus, nieko nelaukčiau, nesitikėčiau ir neatmesčiau, – sakė ji. – Aš turiu savo požiūrį, kaip ir kiti nariai. Mano misija – apjungti visus šiuos požiūrius.“

Ką sako „Bloomberg“ ekonomistai…

„Kaip ir buvo galima tikėtis, ilgai lauktoje Europos centrinio banko strateginėje apžvalgoje pagrindinis dėmesys bus teikiamas kainų stabilumui... Greičiausiai iki kitų metų pabaigos politika išliks tokia, kokia yra, o tai turėtų suteikti centriniam bankui pakankamai erdvės, kad būtų galima sutelkti dėmesį į ilgalaikius klausimus.“ – Maeva Cousin

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Pavydėtinus COVID-19 rezultatus demonstruojančios Jungtinės Karalystės dabar laukia sudėtingas iššūkis (6)

Glazgo pietvakariuose jums būtų atleista, jei manytumėte, kad praėjusios savaitės Škotijos...

JAV degalinės baigia išdžiūti, bandant po kibernetinės atakos vėl paleisti naftotiekį (34)

Degalinėse palei JAV rytinę pakrantę pradeda trūkti degalų, kol didžiausias Šiaurės Amerikos...

Indijoje fiksuojami kitose šalyse dar nematyti COVID-19 padariniai ligoninėms nurodyta įrengti atskirus skyrius (211)

Indijai toliau kovojant su sparčiausiai pasaulyje augančiu koronaviruso protrūkiu, šalies...

Sėkmingiausiai su COVID-19 kovojusiai šaliai – nerimo ženklai (16)

Singapūras , Azijos miestas-valstybė, pagarsėjęs kaip vienas sėkmingiausių kovotojų su...

Viena grūdinė kultūra apsaugos pasaulį nuo platesnio masto maisto krizės (29)

Neregėtas aukštumas pasiekusioms grūdinių augalų kainoms kurstant susirūpinimą dėl maisto...

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (46)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (355)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Edgaras Savickas | D+

Sovietinis palikimas keliuose: kodėl vis dar atrodo, kad Europa prasideda Lenkijoje (19)

Pagal Sovietų Sąjungos GOST (rus. Государственный стандарт) sukurtas...

Sugalvojo paprastą, bet originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (5)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Sinoptikai pateikė ilgalaikę prognozę: yra viena gera ir viena bloga žinia (31)

Prognozuojama, kad gegužė bus šiek tiek šiltesnė, bet ir šiek tiek drėgnesnė už normą.

Izraelio aviacijos smūgis Gazoje sugriovė 12 aukštų pastatą

Izraelio aviacijos smūgis antradienį sugriovė 12 aukštų pastatą Gazoje, kuriame buvo...

Atkreipkite dėmesį, kokia poza miegate: ateityje tai turės rimtų pasekmių (1)

Atsižvelgdami į tai, kad trečdalį savo gyvenimo praleidžiate lovoje, tikriausiai norite...

Verslą pradėjusi Simona Nainė atvirai apie savo sėkmės paslaptį: kasdien vadovaujuosi viena auksine taisykle (10)

Išskirtinio stiliaus „Nunu“ prekių ženklas savo pirkėją augina be didelių išlaidų...

Mirus garsiajai „barbekiu mamai“ Halinai Bovševič, prabilo jos dukra: paviešino už širdies griebiantį laišką

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė , barbekiu mama vadinta...