aA
Europos susirūpinimas, esą pandemija sukels neatitaisomą žalą darbo rinkai, jau pradeda atrodyti veikiau kaip košmariškas sapnas nei tikrovė.
Didžiausias nerimas dėl euro zonos bėdų slūgsta – randai nebus tokie gilūs kaip po 2008 metų
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Regionui traukiantis iš beprecedentės ekonominės krizės, kuri ypač skaudžiai kirto jaunimui, įvairių bankų, nuo „Credit Suisse Group AG“ iki „TS Lombard“, ekonomistai vis tvirčiau kalba apie tai, kad vadinamieji randai bus ne tokie gilūs, kaip po 2008-2009 metų finansinės krizės.

Pernai lapkritį Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde atvirai perspėjo dėl ilgalaikio situacijos darbo rinkoje pablogėjimo rizikų, o praėjusį ketvirtadienį ji pareiškė, kad „mes vis dar esame sunerimę“. Tačiau ECB vyriausiasis ekonomistas Philipas Laneas gegužę sakė, kad yra pagrindo nusiteikti optimistiškai ir tikėti, kad randai nebus tokie gilūs, kaip kad buvo po 2008-ųjų.

Jeigu jo prognozės pasiteisins, padėtis neturėtų skirtis nuo situacijos kitose šalyse, nuo Australijos iki JAV, kurios ryžtingai atveria veiklas po karantinų. Regionui, kurį kamuoja didelis struktūrinis nedarbas ir kurio padėtis darbo rinkoje krizės pradžioje buvo daug prastesnė nei kitose didžiausiose ekonomikose, tai būtų daug vilčių teikiantis proveržis.

„Mes pradėsime šį atsigavimo procesą su daug mažesniu nedarbo lygiu nei paprastai po recesijos, – sakė „Credit Suisse“ ekonomistas Neville‘as Hillas. – Randų, kurie susilpnintų atsigavimą, faktiškai nelabai likę.“

Tiek ECB, tiek Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), tiek Europos Komisija (EK) padidino ekonomikos augimo prognozes, o gerėjantys duomenys, nuo vartotojų nuotaikų iki įmonių užimtumo prognozių ir investicijų, taip pat leidžia manyti, kad karantinų sukeltos žaizdos nėra tokios gilios, kokios galėjo būti.

Krizės padariniai bankininkystės sektoriui, dėl kurių labai nerimauta, nebuvo tokie sunkūs, o Bendrijos 8 proc. nedarbo lygis yra daug mažesnis, nei pernai birželį prognozavo EBPO (12 proc.) dvigubos bangos scenarijaus atveju. Prognozes palaiko šimtų milijardų eurų susikaupusios santaupos, kurios turėtų būti leidžiamos.

Esama prieštaringų duomenų dėl ilgalaikio samdos bumo Jungtinėse Valstijose, bet Volstrito darbuotojų grįžimas į biurus rodo, kad ikikrizinė veikla atsinaujina. Tuo tarpu Australijoje, beveik visiškai atsikračiusioje COVID-19, didžiąja dalimi pandemijos sukeltas nedarbas mažėja.

„Aš šiek tiek labiau nerimauju dėl randų Europoje nei Jungtinėse Valstijose“, – sakė „TS Lombard“ ekonomistas Dario Perkinsas iš Londono. Vis dėlto „ši krizė paliks mažiau randų nei 2008-ųjų krizė. Tai gana akivaizdu, bent jau tol, kol turėsime vakcinų“, sakė ekonomistas.

Anot Ph. Lane'o, pagrindinis skirtumas yra tas, kad ši krizė tiesiog nesitęs taip ilgai. „Traumos gali būti ribotos, nes recesija bus trumpesnė, – sakė jis laikraščiui „Le Monde“, pridurdamas, kad vis dar yra „nerimą keliančių aspektų“.

Anot Prancūzijos centrinio banko valdytojo Francois Villeroy de Galhau, dalis verslovių vis tiek bankrutuos, nors susirūpinimas dėl bankrotų bangos, ko gero, yra išpūstas.

Oro linijų ir viešbučių atsigavimas neabejotinai bus lėtesnis nei kitų sektorių, o įsitvirtinusios darbo iš namų tendencijos galimai visam laikui sumažins tam tikrų prekių bei paslaugų paklausą.

Vis dėlto nuostolių poveikis platesnėje darbo rinkoje gali būti palyginti nedidelis, mano „ING Diba AG“ ekonomistas Carstenas Brzeskis. Laisvalaikio ir viešbučių verslovės paprastai yra „labai mažos“, sakė jis. „Todėl poveikis nedarbui nebus toks didelis kaip per kitas krizes.“

Net ir kai kurios didesnės įmonės nusiteikusios optimistiškai. Nors „Deutsche Lufthansa AG“ tikisi pasiūlyti 2021 metais tik 40 proc. savo ikipandeminių pajėgumų, bendrovės vadovas balandžio pabaigoje primygtinai tvirtino, kad „mažos ir vidutinio dydžio įmonės, kurioms bus būtinos tos teigiamos įmonių kelionių patirtys, kad išlaikytų savo klientus, savo tiekėjus, sudaro didesnę dalį mūsų įmonių klientų, nei kitiems atrodo.“

Žinoma, kai kurie dalykai pasikeis visiems laikams. Nedarbas vėl gali išaugti, žmonėms grįžtant į darbo rinką, o užsitęsęs neveiklumas gali sumažinti jų galimybes įsidarbinti. Fizinių kontaktų ribojimai gali išlikti, neatmetama ir dar vieno viruso protrūkio galimybė. Ištisu mėnesius trukęs mokyklų uždarymas turės ilgalaikį poveikį, o sunkus startas darbo rinkoje, su kuriuo susiduria jaunimas, gali atsiliepti vėliau jų uždirbamoms pajamoms.

Ar pagrindas optimizmui bus ilgalaikis, gali priklausyti nuo to, kiek ilgai galios pinigų ir fiskalinė parama. Pirmadienį publikuotame interviu Ch. Lagarde dar kartą pakartojo, kad ECB skatinimo priemonės turi būti tęsiamos, norint „įtvirtinti“ atsigavimą.

„Juk neatimate ramentų iš paciento, jeigu ir kol nesustiprės pakankamai jo raumenys, kad jis vėl galėtų vaikščioti savo kojomis, – kalbėjo ji leidiniui „Politico“ – Tas pats tinka ir ekonomikai.“

O praėjusią savaitę Ch. Lagarde dar kartą paragino vyriausybes neatšaukti paramos per anksti, kitaip jos rizikuoja „sustiprinti ilgalaikius trauminius padarinius“. Ji taip pat pabrėžė Europos Sąjungos atsigavimo fondo vaidmenį sušvelninant smūgį.

„Tam tikru momentu parama bus atšaukta – tai gali sukelti tam tikrų sukrėtimų ir netikrumo, ypač namų ūkiams, – sakė „ABN Amro“ ekonomistė Alina Schuiling. – Mes visi tikimės, kad kai viskas atsivers, žmonės galės grįžti į darbus, tarsi nieko nebūtų įvykę. Bet taip, kaip buvo, greičiausiai nebebus.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Karščiausia Europos būsto rinka priešina politikus (1)

Švedijos būsto kainų ralis, dėl kurio šalies būsto rinka tapo viena iš karščiausių...

Europa imasi griežtos strategijos: vis daugiau veiklų – tik pasiskiepijusiems ar turintiems neigiamą testą (278)

Atėnuose „Covid-19“ vakcina jums padės patekti į barą. Prahoje ji gali jums laimėti...

Dėlioja galimą Rusijos įsiveržimo scenarijų: įžengti būtų lengva, ištrūkti – ne (912)

Nepaisant daugiau nei 100 tūkst. Rusijos karių, šių metų balandžio mėn. atsiųstų prie...

Sveiki atvykę į 2035-ųjų Europą: elektriniai taksi ir vandenilio katilai (86)

Penkios vakaro, 2035 m. liepa, penktadienis. Jūs važiuojate namo iš darbo savo elektromobiliu....

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (90)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

Žlugęs milijonierius pateikė sensacingų faktų: kas sieja milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus našlę ir Arūną Pukelį?

Dar visai neseniai klestėjęs, prie vieno stalo su Lietuvos elitu ne kartą sėdėjęs, tačiau...

Migrantų krizės įaudrintai Lietuvai – dar vienas išbandymas: Rusija jau pradeda telkti pajėgas (803)

Pirmieji ešelonai jau atvyko, o dar daugiau – pakeliui. Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos...

Išskirtinis turgelis Lietuvoje – pardavėjos ir pirkėjos čia visiškai nuogos (123)

10 valanda ryto. Paplūdimyje plėvesuoja raudona vėliava – maudytis draudžiama. Tą primena ne...

Lietuvių pamoką po pralaimėjimo prancūzams atsiminęs Popovičius: nėra kuo stebėtis (30)

Po pralaimėjimo prieš Prancūziją JAV rinktinės vyriausiasis treneris Greggas Popovičius tildė...

Dėmesio, vyrai: kirpėja įvardijo, kokios barzdos ir ūsai artimiausiu metu bus madingiausi (93)

Dažnam vyram iškyla dilema – barzda ir ūsai – madinga ar jau nebe? „Metų kirpėjo...

Naujausias ESPN spėjimas: Jokubaitį antrojo biržos rato viduryje pasirinks Bruklino „Nets“ (7)

Sekmadienio vakarą Lietuvos laiku pateiktoje naujausioje JAV sporto naujienų giganto ESPN sudarytoje...

Širdį draskanti tragedija: Ispanijoje žuvo keturiolikmetis motociklų lenktynių talentas (56)

Kraupi tragedija sukrėtė pasaulio motosporto bendruomenę. Ispanijos Alcanizo mieste vykusių...

Net ir vasarą ne visiems užtenka vitamino D – gydytojas išvardijo, kodėl taip nutinka (14)

Tyrimai rodo, kad beveik visiems Lietuvos gyventojams, nevartojantiems papildų, trūksta vitamino D...

Kad įgyvendintų svajonę, teko padirbėti ir užsienyje: siekiantiems iš to praturtėti, tokios veiklos nesiūlo (6)

Meilė žirgams prasidėjo nuo tada dar būsimo vyro padovanoto žirgo, o šiandien šeima Biržų...