aA
Milžiniško Europos pinigų plovimo skandalo epicentre atsidūręs finansų reguliatorius tvirtina, kad didžioji dalis to, kas iš tikrųjų įvyko, buvo neteisingai suprasta.
© Reuters / Scanpix

Danske Bank A/S" tapo šių dienų rusiškų pinigų plovimo simboliu po to, kai rugsėjo mėnesį paskelbė ataskaitą, kurioje mirgėjo šokiruojantis skaičius: 200 milijardai eurų (230 mlrd. dolerių).

Danijos finansų priežiūros institucijos (FSA) generalinis direktorius Jesperis Bergas teigia, kad byla susidomėjusiems žmonėms buvo sunku adekvačiai įvertinti šį skaičių. Pasak jo, iš dalies taip nutiko todėl, kad dar nebuvo tokio precedento: niekada joks skolintojas neatskleidė tiek informacijos, kiek jos atskleidė „Danske".

„Skaičiai, kuriuos paviešino „Danske Bank" – tai visi piniginiai srautai, pereinantys per nerezidentų sąskaitas, nes tokie yra jų turimi skaičiai, – interviu Kopenhagoje teigė J. Bergas. – Visų kitų bankų skelbiami skaičiai yra sumos, tapatinamos konkrečiai su pinigų plovimu, susijusiu su tradiciniais nusikaltimais."

Didžiausias Danijos bankas praėjusiais metais paskelbė, kad didžioji dalis iš 200 milijardų eurų, kurie nuo 2007 iki 2015 m. perėjo per Estijos nerezidentų sąskaitas, tikriausiai turėtų būti laikomi įtartinais. J. Bergas „Danske" pateiktus skaičius vadina „kitos rūšies gyvūnais" nei „tais atvejais, kai galima tiksliai nurodyti, kad viena ar kita suma, sakykim, buvo gauta iš narkotikų barono".

„Hermitage Capital Management" įkūrėjas Billas Browderis, gerai žinomas pinigų plovėjų persekiotojas, jam antrina: „Danske" bankas apsinuogino ir pasakė: „Žiūrėkit, mes turėjome didelę problemą."

Nors toks skaidrumo laipsnis gali turėti politinę kainą, galiausiai jis gali išeiti „Danske" į gera, svarsto B. Browderis.

„Paskutinį žodį tars JAV reguliavimo institucijos, – teigia jis. – Nes jei JAV reguliuotojai matys, kad būta problemų, kurios buvo identifikuotos, pripažintos ir pradėtos spręsti, jų akyse tai atrodys kur kas geriau nei pasakymas: „Mes jums nesakysim, kad yra problema."

„Danske" prisipažinimas buvo didžiulės reikšmės įvykis, kurį pasmerkė politikai, investuotojai ir plačioji visuomenė. Akcininkams sureagavus į skandalą, banko akcijos praėjusiais metais nukrito 47 procentais.

Reguliavimo kontroversija

Kontroversiją sukėlė ir Danske" reguliuotojų vaidmuo. Tiek Danijos, tiek Estijos finansų priežiūros institucijas dėl bankininkystės skandalo tyrė Europos bankininkystės institucija (EBA). Anksčiau šį mėnesį EBA pateikė išvadą, kad abu stebėtojai Europos Sąjungos teisės nepažeidė. Tačiau laikraštyje „Information" paskelbtame pranešime ši išvada buvo kvestionuota. Pranešime teigiama, kad finansų priežiūros institucijos vis dėlto pažeidė ES teisę, tačiau EBA nariai, kurie yra bloko nacionaliniai reguliuotojai, balsavo prieš tokios išvados paskelbimą.

Panašu, kad kiti bankai jau mokosi iš „Danske" patirties. Didžiausias Švedijos būsto paskolų teikėjas „Swedbank" reguliavimo institucijų peržiūrai pateikė 100 milijardų dolerių vertės abejotinus sandorius, susijusius su „Danske" byla. Visus pinigų plovimo atvejus iki šiol atskleidė Švedijos žiniasklaida.

„Swedbank" užsakė ataskaitą, kurioje buvo peržvelgta 50 sąskaitų, tačiau paskelbtoje išvadoje atsisakė pateikti konkrečius skaičius. Dabar bankas planuoja paskelbti antrą ataskaitą. „Swedbank" finansų direktorius Andersas Karlssonas teigia, kad „jeigu ko nors ir pasimokėme, tai kad viskas pirmiausia turi būti įrodyta – tai turi būti faktai". Dėl šios priežasties jis teigia, kad nežinia, ar „Swedbank" kada nors atskleis kokius nors konkrečius skaičius.

„Danske" ataskaitoje, kurią paruošti užtruko metus, buvo identifikuota maždaug 9,5 milijonų mokėjimų. Tarp jų – išorinių šalių pervedimai Estijos nerezidentams, kurie per devynerius metus persiuntė šiuos pinigus gavėjams už banko ribų. Patikrinimas šį „srautą" įvertino apytikriai 200 milijardų eurų.

Tie skaičiai apima „viską, kas vyko šiose sąskaitose", aiškina J. Bergas. „Daugelis jų rodo kapitalo nutekėjimą, daugelis rodo mokesčių vengimą. Galiausiai lieka nebeaišku, kas turėtų būti siejama su tradiciniais nusikaltimais." Jis sako, kad gali niekada ir nepaaiškėti, kuri dalis iš visų tų pinigų buvo iš tikrųjų išplauta.

J. Bergas užsiminė, kad sprendimas taikyti maksimalų skaidrumą tam tikra prasme nepasiteisino. Jis įspėja, kad iš „Danske" bylos kiti bankai gali pasimokyti vieno dalyko: geriau atskleisti mažiau, nei daugiau.

„Kalbant apie rezonansą visoje Europoje, akivaizdu, jog prizo už skaidrumą jūs tikrai negausite", – pastebi J. Bergas.

Jis taip pat pažymi, kad dėl politinės situacijos neproporcingai didelė reguliuotojų išteklių dalis turi būti nukreipta į kovos su pinigų plovimu procesus, tuo pačiu kuriant pažeidžiamumą kitur. Kaip pavyzdį jis pateikė kibernetinį saugumą.

„Dėl mūsų pademonstruoto skaidrumo buvo lengva atvejį eskaluoti. Nesu tikras, kad tai buvo protinga, – svarsto jis. – Tai suteikia valdžios institucijoms ir bankams paskatą būti neskaidriems."

Kita vertus, J. Bergas teigia, kad nematė alternatyvos visiškam skaidrumui. „Bet, manau, verta pamąstyti Europos lygmeniu, ar tik nekuriame paskatų išlaikyti paslaptis po devyniais užraktais."

Privalumas tik toks, kad „Danske" investuotojams nebereikia nerimauti, kad bus atskleista ir daugiau šokiruojančių faktų, nes viskas jau buvo paskelbta viešai.

„Neturėjome jokios informacijos apie kokių nors sankcijų pažeidimą", – teigia jis. „Danske" užsakyta ataskaita „mano žiniomis neatskleidė nieko, o buvo išnagrinėta 6000 rizikingiausių sąskaitų".

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.1579

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (15)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Bitkoino išradėju pasiskelbęs vyras registruoja autorystės teises: nepatenkintas į ką pavirto jo kūrinys (9)

JAV autorių teisių tarnyba registravo pasiskelbusio bitkoino išradėjo Craigo Wrighto autorystės...

Viskas, ką reikėtų žinoti apie 2019 metų Europos Parlamento rinkimus (4)

Šią savaitę rinkėjai iš 28 Europos Sąjungos (ES) narių renka savo atstovus Europos Parlamente...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (39)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (22)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente situacija bandė pasinaudoti verslininkai; nuolat atnaujinama (1537)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (17)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (29)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (135)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai (1)

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (6)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (112)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Jei NATO neliktų amerikiečių: tyrimas parodė, ko vertos Europos ambicijos – Lietuvai grėstų okupacija (500)

JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir puola Lietuvą bei Lenkiją....

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...

Į laisvę veržiasi šeši nuteistieji iki gyvos galvos (20)

Pasinaudoti įstatymo pataisa ir anksčiau išeiti į laisvę bando šeši iki gyvos galvos nuteisti...