aA
Pietų Afrikos aukso pramonės gavyba sumažėjo iki penktadalio aštuntąjį dešimtmetį pasiekto piko, visų pirma dėl gilėjančių šachtų ir didesnių išlaidų. Koronaviruso protrūkis gali sukelti dar didesnę grėsmę.
Dėl koronaviruso giliausios pasaulio aukso kasyklos „pakibo ant skardžio“
© Reuters / Scanpix

Pandemija kelia pavojų 134 metų senumo pramonei, kitados įdarbindavusiai daugiau nei pusę milijono darbuotojų didžiausiame pasaulyje aukso telkinyje. Nors Cyrilo Ramaphosos vyriausybė giriama už greitą reakciją į sveikatos krizę, penkias savaites trukęs karantinas ir griežtos sąlygos, susijusios su veiklos atnaujinimu aukso kasyklose, kenkia kasyklų gyvybingumui.

Siekiant užtikrinti socialinės distancijos laikymąsi, idant būtų apsaugoti tūkstančiai darbininkų giliausiose pasaulio kasyklose, šalies aukso gamintojams bus leista dirbti pasitelkus tik pusę įprastos savo darbo jėgos, ir tai akivaizdžiai atsilieps jų pelningumui. Gamintojus slegia ir papildoma našta: jie turį tikrinti savo darbuotojus dėl viruso simptomų, ir testuoti tuos, kuriems jie pasireiškia.

„Gamintojai pakibo ant skardžio, – sakė Renė Hochreiteris, „Noah Capital Markets Ltd.“ analitikas. – Niekam nepavyks uždirbti pelno tik su 50 proc. darbo jėgos.“

Kadangi nėra jokių ženklų, jog artimiausiu metu bus išrastas vaistas nuo „Covid-19“ ar vakcina, daug kas priklausys nuo to, kiek ilgai bus taikomi veiklos apribojimai.

„Gold Fields Ltd.“ gali sumažinti savo „South Deep“ kasyklos išlaidų augimą iki 5 proc., bet tik tuo atveju, jei iki gegužės pabaigos ji sugebės grįžti prie darbo visu pajėgumu, teigia įmonės generalinis direktorius Nickas Hollandas. Jeigu viruso infekcijos toliau plis, gali tekti vėl laikinai nutraukti operacijas, sakė jis.

„Kokiu mastu prarasime savo produktyvumą? Sunkus klausimas, – samprotavo N. Holalndas. – Jeigu ir pasibaigus gegužiui dirbsime su 50 proc. pajėgumais, tuomet apskritai teks peržiūrėti visus paskaičiavimus.“

Pietų Afrikos aukso kasyklos jau dabar susiduria su kone didžiausiomis pasaulyje gamybos sąnaudomis, siekiančiomis vidutiniškai apie 1 000 JAV dolerių už unciją, rodo „RMB Morgan Stanley“ duomenys. Tai daro pramonę „labiau pažeidžiamą“, sako Jamesas Wellstedas, „Sibanye Stillwater Ltd.“ atstovas spaudai. „Mes dirbame su 50 proc. pajėgumais, tai, žinoma, gerai, bet neperspektyvu, jei tokia tendencija užtruktų“, – sakė jis.

„Harmony Gold Mining Ltd.“, didžiausios pagal apimtis šalies aukso gamintojos, atstovė spaudai Marian Van Der Walt atsisakė komentuoti.

Dėl koronaviruso giliausios pasaulio aukso kasyklos „pakibo ant skardžio“
© Reuters / Scanpix

Kai kurios kasyklos, naudojančios tik pusę savo darbo jėgos, gali pasiekti tik 30 proc. savo įprastos gavybos, sakė Tebello Chabana, kasybos pramonės darbdavių organizacijos „Minerals Council South Afric“, atstovaujančios daugelį gamintojų, viešųjų ryšių vyresnysis vadovas. Kiti perspėja, kad gali būti jau per vėlu.

Įmonė „Village Main Reef“, priklausanti Honkonge įsikūrusiai grupei „Heaven-Sent Gold Group Co.“, pranešė vyriausybei ir darbo profesinėms sąjungoms apie svarstomus planus sumažinti daugiau nei 6 000 darbo vietų, padidėjus nuostoliams dėl nacionalinio karantino, sakė generalinis direktorius Jeffas Dongas.

„Mes restruktūrizavome kasyklas, apkarpydami didelę dalį išlaidų, – sakė J. Dongas. – Deja, tuo metu, kai jau buvo matyti esminio persilaužimo ženklų, „Covid-19“ privertė mus visiškai užsidaryti.“

Vis dėlto per anksti būtų kalbėti apie mirties nuosprendį Pietų Afrikos aukso pramonei, teigia Renė Hochreiteris iš „Noah Capital Markets Ltd.“. Atnaujinus kasyklų darbą, gamintojai bent jau galėtų padengti atlyginimų ir elektros išlaidas, sakė analitikas. Aukso pramonėje šiuo metu dirba apie 95 000 darbuotojų, jos gamyba praėjusiais metais smuko beveik 14 proc. iki žemiausio rekordinio lygio.

Svarbu taip pat pažymėti, kad gamintojams yra naudingas rando nuosmukis JAV dolerio atžvilgiu – šiais metais vietos valiuta nukrito 23 proc., – kuris mažina jų išlaidas. Tuo pat metu 12 proc. išaugusi aukso kaina, išreikšta JAV doleriais, didina pajamas.

Bet to gali nepakakti norint įveikti sumažėjusios veiklos poveikį, sako Arnoldas Van Graanas, „Nedbank Ltd.“ kasybos analitikas. „Vienas ypač svarbus dalykas kasybos pramonei, ypač kai kalbame apie gilią požeminę kasybą, yra apimtys, – sakė A. Van Graanas. – Pramonė būtinai turi rasti būdų, kaip, kiek įmanoma greičiau, sugrįžti prie darbo visu pajėgumu.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.9000

Švedų kaimelio eksperimentas gali tapti pavyzdžiu visiems: mažesnės sąskaitos – tik papildomas privalumas (27)

Tūkstančio metų senumo Švedijos kaimelis gali tapti pavyzdžiu vietiniams ateities energijos...

Didžiulės paklausos susilaukęs NT: vietoje – net aktyvus ugnikalnis (7)

Sumanymas įsigyti privačią salą – jau nebemadingas. Verčiau pasidairykite vietovės, kur esama...

Bruce Einhorn | D+

„Žinių nebesulaukiau“: kaip Kinija praleido progą sukurti vakciną

Telefonas suskambo pačioje „Covid-19“ pandemijos pradžioje. Drew Weissmanas, Pensilvanijos...

„Maersk“ generalinis direktorius: pasaulio ekonomikoje – jokių realių infliacijos rizikos ženklų (6)

Didžiausios pasaulyje laivybos kompanijos vadovas teigia nematantis jokių pavojingo infliacijos...

Kava be pupelių? Startuolis siūlo puodelį naujoviškos kavos (5)

Per kvartalą nuo „Starbucks“, judrioje Siatlo Vestern aveniu, moteris stovi palinkusi virš...

Top naujienos

Tradicinę šeimą pasišovusių ginti „valstiečių“ flange ir kitoks balsas: ne visi pritaria Širinskienei

Skirtingų lyčių asmenų santuoka pagrįstą šeimą pasišovusioje ginti Lietuvos valstiečių...

„Sodra“: atlyginimai auga dar sparčiau nei pernai, vidutinis uždarbis – 1465 eurai (87)

Gyventojų darbo pajamos šiemet auga netgi sparčiau nei pernai, tačiau didėja ir atskirtis –...

Netrukus – mokyklų tinklo pertvarka: 150 iš 1000 bus „motininės“, bet neigia jų virtimą elitinėmis (99)

Antradienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pristatė savo „Tūkstantmečio...

Seimas sprendžia dėl naujų Konstitucinio Teismo ir LAT teisėjų, tarp valdančiųjų vėl nesutarimai dėl Mizaro (1)

Seimas antradienį balsuos dėl naujų Konstitucinio Teismo ( KT ) ir Lietuvos Aukščiausiojo...

Lietuvoje nustatyti 685 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 10 žmonių papildyta (127)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 685 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, nuo šio infekcijos...

Audrą sukėlęs Nausėdos pasisakymas: ar koketavimas su Šeimų maršo dalyviais atskleidė prezidento kortas dėl partnerystės (922)

Prezidentui Gitanui Nausėdai šeštadienį „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu išplatinus...

Bliūkšta Rusijos planai dėl „Sputnik V“ vakcinos (216)

Sovietinio laikotarpio automobilių gamyklos pavertimas pažangiu centru, kuriame sparčiai ir...

Transliacija / Delfi tema. Kokia pagalba gyventojai ir verslas galės naudotis baigiantis karantinui?

Nuo liepos 1-osios palaipsniui bus atitraukiama pagalba verslui ir gyventojams, kuri taikoma karantino...

Prezidentūra: šeštadienį Nausėda kreipėsi ne į Šeimų maršo dalyvius pakomentavo prezidento poziciją dėl Partnerystės įstatymo (329)

Prezidentūra tvirtina, kad šeštadienį „Didžiajame šeimos gynimo marše“ transliuotu...