aA
Milijardierius Mike Ashley, Jungtinės Karalystės sporto parduotuvių savininkas, kurio alaus varžybų troškulys atitinka jo apetitą pelningiems sandoriams, dabar pasiryžęs užgrobti Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos karūną.
Mike Ashley
© AP / Scanpix

54-erių „Sports Direct International Plc“ savininkas, pagarsėjęs tuo, kad kartą įkalbėjo pavaldinį dalyvauti gėrimo varžybose, o pats privėmė į baro židinį, ketvirtadienį įtikino akcininkus nuversti „Debenhams“ valdybos pirmininką po to, kai sunkiai besiverčiantis parduotuvių tinklas atmetė jo 40 milijonų svarų sterlingų paskolos pasiūlymą.

Pirmininko Iano Cheshire'o atleidimas ir generalinio direktoriaus Sergio Bucherio pašalinimas iš valdybos privedė prie to, kad „Debenhams“ akcijos nukrito iki mažiausio lygio nuo 2006 m. ir paskatino spekuliacijas, kad M. Ashley, kuriam priklauso maždaug 29 proc. kompanijos, gali būti numatęs įsidėti prekybos tinklą sau į kišenę, kaip rugpjūtį pasielgė su kitu skęstančiu mažmenininku „House of Fraser“.

„Dabar kyla grėsmė, kad per visą šią sumaištį Mike'ui bus leista įsigyti bendrovę už skatikus“, – įspėja nepriklausomas mažmeninės prekybos analitikas Nickas Bubbas.

Kaip sekmadienį pranešė „The Telegraph“, „Debenhams“ gelbėjimo planas numato 90 iš 165 parduotuvių uždarymą, nors iš pradžių buvo planuojama uždaryti maždaug 50. Tai reikštų, kad 10 000 iš 26 000 visų tinklo darbuotojų netektų darbo vietų.

Nuo jaunų dienų

Kai kurie analitikai abejoja tokio sprendimo logika, tačiau tai būtų nebe pirmas M. Ashley oportunistinis žingsnis karjeroje, kurią jis pradėjo būdamas vos 17-os, kai remiamas tėvų atidarė savo pirmąją sporto prekių parduotuvę. Tai buvo 1982 metais. Per dešimtmetį parduotuvė išsiplėtė iki daugiau nei 100 prekybos vietų, o 2007 m. „Sports Direct“ surengė pradinį viešąjį pasiūlymą. M. Ashley taip pat priklauso Jungtinės Karalystės mažmenininkų „Game Digital Plc“ ir „French Connection Group Plc“ akcijų paketai, o 2017 m. verslininkas įsigijo Jungtinių Valstijų „Eastern Mountain Sports“ ir „Bob's Stores“.

Ne visos jo pastangos buvo sėkmingos. 2016 m. M. Ashley bandė nusipirkti šiuo metu nebeveikiantį parduotuvių tinklą „BHS“ iš Philipo Greeno, ilgamečio Jungtinės Karalystės mados parduotuvių magnato. 66-erių Ph. Greenas atsisakė, nes jaunesniam varžovui jautė antipatiją, jeigu tikėsime Dominicu Chappelliu, kuris galiausiai ir įsigijo grupę, nors pats Ph. Greenas tai neigia. Kol „Topshop“ savininkas Ph. Greenas kovoja su skandalu, susijusiu su #MeToo judėjimu, M. Ashley, regis, yra pasiryžęs užimti jo vietą ir tapti naujuoju mažmeninės prekybos karaliumi.

„Į priekį jį veda ne karūnos troškimas, nors tai ir yra kelionės kryptis, – tvirtina nepriklausomas mažmeninės prekybos konsultantas Richardas Hymanas. – Tai gali būti nuodų taurė. Jį labiau domina verslas“.

M. Ashley ir „Sports Direct“ komentarų gauti nepavyko.

Suirutė kyla Didžiosios Britanijos mažmenininkams sudėtingu metu: kadaise mylėti prekių ženklai, tokie kaip „Debenhams“ ir „John Lewis“, dabar kovoja su vis didėjančia „Amazon.com Inc.“ grėsme ir susirūpinimu dėl JK išstojimo iš Europos Sąjungos. „Debenhams“ ketvirtadienį pranešė, kad veda derybas su bankais, nes ateinančiais metais tinklui gresia mažiausiai 300 milijonų svarų skola, o „John Lewis“ praėjusią savaitę įspėjo, kad šiais metais tikisi gerokai mažesnio pelno.

M. Ashley, kuris taip pat bando parduoti savo „Newcastle United“ futbolo klubą, puikiai žino, kaip šiuo metu kenčia pramonė. Jo asmeninis turtas 2018 m. sumažėjo maždaug 1 milijardu dolerių – nepadėjo ir gruodžio mėnesį šiek tiek neapgalvotas verslininko prisipažinimas, kad lapkričio pardavimai buvo „neįtikėtinai prasti“, po kurio „Sports Direct“ akcijos kaipmat nukrito 15 proc.

Nuo šiol priimdamas sprendimus jis turėtų būti atsargesnis, jei nori išvengti tolesnės savo imperijos griūties. Neillas Keaney, Londono mokslinių tyrimų paslaugų teikėjo „CreditSights“ analitikas, teigia, kad dėl nuomos sutarčių, kurios vidutiniškai siekia 17 metų, „Debenhams“ manevringas „kaip vandenyno laineris“.

M. Ashley, kuriam nesvetimi institucijų patikrinimai, turėjo pasistengti, kad atstatytų „Sports Direct“ reputaciją po to, kai 2015 m. laikraščio tyrimas atskleidė standartų neatitinkančias darbo sąlygas įmonės sandėlyje ir buvo pradėtas 2016 m. apskaitos zondavimas.

2017 m. jis pasiekė pergalę plačiai nuskambėjusioje byloje, kai buvęs darbuotojas papasakojo, kad M. Ashley viename Londono bare sudarė teisiškai įpareigojantį 15 milijonų svarų sandorį. Šis atvejis atskleidė spalvingą M. Ashley valdymo stilių, kuriam būdingos smarkios išgertuvės su kolegomis ir snūduriavimas po stalu per susitikimus su klientais.

Pramonės rūpesčiai neatvėsino verslininko įkarščio dar labiau praturtėti: M. Ashley ruošia radikalius pokyčius, kurie padėtų išgelbėti britų mažmeninę prekybą. Praėjusį mėnesį jis įstatymų leidėjams pareiškė, kad reikėtų įvesti naują mokestį, kuris būtų naudingas fizinėms parduotuvėms. Pasak „Bloomberg“ milijardierių indekso, M. Ashley, nepaisant patirtų nuostolių, yra sukaupęs 2,9 milijardo dolerių turto ir tebėra vienas turtingiausių Didžiosios Britanijos žmonių.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pašėlęs Maduro planas atsiimti iš Londono 1,5 mlrd. dolerių vertės auksą (55)

Kaip bežiūrėtum, tūlas Charlesas Vincentas finansų pasaulyje yra niekas. Paieškoję internete...

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas (15)

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (76)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Ekspertas: Šiaurės Korėja situacijos nebekontroliuoja, gresia badas (120)

Oficialiais duomenimis, Rytų Azijoje siaučiantis kiaulių užkratas praktiškai aplenkė Šiaurės...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (264)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.28 (68)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (158)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (152)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (273)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (108)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (19)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Draudikai bara tėvus: taip skuba į darbą, kad nesirūpina, kaip paleidžia vaikus prie mokyklų

Nors pirmasis mokslo metų mėnuo baigėsi, prie ugdymo įstaigų rytais dar itin sunku išvengti...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (31)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Žalgiriečio Venskaus dvigubas dublis neišgelbėjo Lietuvos kariškių rinktinės nuo pirmo pralaimėjimo

Pasaulio kariškių žaidynėse Kinijoje pirmą pralaimėjimą patyrė Lietuvos krepšinio rinktinė....

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai (2)

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...