aA
Maždaug 2030-aisiais žmonės greičiausiai dirbs tik 15 valandų per savaitę. Dabar jau, regis, aišku, kad ši garsi prognozė, kurią 1930 metais paskelbė ekonomistas Johnas Maynardas Keynes‘as, vargu ar išsipildys. O pernelyg didelio darbo krūvio kulto idėja, ko gero, taip pat jau atgyveno.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Skandinavijoje, kur žmonės šiandien mėgaujasi keturių savaičių nepertraukiamomis, teisės aktų pripažintomis, apmokamomis vasaros atostogomis, nemaža dalis didžiausių regiono bendrovių teigia bandančios apsaugoti savo darbuotojus nuo pernelyg didelio darbo krūvio. Įmonės, su kuriomis susisiekė „Bloomberg“ žurnalistai, perspėjo apie galimus pavojus produktyvumui tuo atveju, jeigu personalui nebus leista atsipūsti, ir pabrėžė, jog vadovai privalo šiuo klausimu parodyti iniciatyvą ir suteikti personalui ilgą pertrauką nuo darbo.

„Skanska AB“, viena iš didžiausių Švedijos statybos bendrovių, teigia liepianti savo darbuotojams „atsijungti nuo darbo“ per savo vasaros atostogas. Egzistuoja „stiprus ryšys“ tarp geros savijautos ir veiklos, sakė įmonės atstovas spaudai Jacobas Birkelandas. Ir tai „didžiąja dalimi, reiškia galimybę atsipalaiduoti nuo darbo“.

SEB, vieno iš didžiausių Šiaurės Europos šalių bankų ir svarbaus Švedijos kronos prekybos centro, vadovų tikimasi svaraus vaidmens palaikant atostogų kultūrą, tai yra „gero pavyzdžio“, sako banko atstovė Veronika Osmund.

Minimumo nustatymas

Švedija, didžiausia Skandinavijos ekonomika, reikalauja iš bendrovių leisti darbuotojams pasinaudoti bent penkiomis mokamomis savaitėmis atostogų per metus, nors daugelis pramonių šakų yra reguliuojamos kolektyvinių sutarčių, dėl to laisvojo laiko atsiranda daugiau. Panaši tvarka galioja ir kitose regiono dalyse. Vidutinė metinių atostogų trukmė Europoje siekia keturias savaites.

Jungtinėse Valstijose bendrovės, kurios siūlo mokamas atostogas, yra linkusios laikytis pažangaus formato, pagal kurį naujai pasamdytų žmonių laisvų dienų skaičius priklauso nuo išdirbto laiko: kuo ilgiau dirba, tuo daugiau užsidirba laisvadienių. Kaip rodo 2018 metų Darbo statistikos biuro ataskaita, JAV privataus pramonės sektoriaus darbuotojai per metus vidutiniškai turi 15 mokamų atostogų dienų, išdirbę darbovietėje pusę dešimtmečio.

Skandinavijos įstatymų leidėjai nusprendė, kad penkiolika dienų per metus nepakanka norint užtikrinti, kad darbingi gyventojai išliktų sveiki ir našiai dirbtų. Toks požiūris dominuoja korporacinėje sferoje, ir visos didžiosios bendrovės, su kuriomis susisiekė „Bloomberg“ , išreiškė nuomonę, jog persidirbimas kenkia sveikai korporacinei aplinkai. Tokią idėją palaikė ir atlikti tyrimai, parodę, kad darbuotojai, kurie jaučiasi persidirbę, yra mažiau produktyvūs.

Darbo krūviai pagal skandinavus: pasaulis stebi, nesupranta ir pavydi
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Inžinerijos grupės „Sandvik AB“ vadovybė nenori, kad darbuotojai imtų mažiau nei keturias savaites mokamų metinių atostogų. „Mūsų manymu, svarbu palengvinti darbo-gyvenimo pusiausvyrą visiems darbuotojams, įskaitant ir vyresnįjį vadovaujantį personalą“, – pažymėjo grupės atstovas spaudai Martinas Blomgrenas.

Šešios savaitės

„GN Store Nord A/S“, Danijos klausos aparatų gamintojos, aukščiausio lygio vadovai ir kiti darbuotojai turi teisę į šešias metines savaites atostogų, ir yra skatinami rasti joms laiko, teigia bendrovės atstovas Steenas Frentzas Laursenas.

SSAB AB, gaminanti plieno plokštes, teigia, kad ne tik būtina suteikti personalui galimybę deramai pailsėti; ne mažiau svarbu užtikrinti, kad personalas nepersidirbtų. Net ilgos atostogos „negali kompensuoti nepagrįstai didelio darbo krūvio per likusius metus“, sakė gamintojos atstovė Mia Widell.

Dauguma aukšto rango vadovų, su kuriais bandė susisiekti „Bloomberg“, atostogavo, todėl pasikalbėti su jais šia tema agentūros žurnalistams nepavyko. O daugeliu atvejų bendrovės primygtinai prašė netrukdyti vadovų per jų atostogas. Suomijos telekomunikacijų bendrovės „Elisa Oyj“ vykdomasis direktorius Veli-MAtti Mattila yra tik vienas iš kelių generalinių direktorių, kurie neatsakinėja į žurnalistų klausimus per savo keturių savaičių atostogas.

„Mes manome, kad vadovams taip pat būtina atitrūkti“, – sakė „Elisa“ atstovė spaudai Katiye Vuorela. – Ir atostogas skirti poilsiui.“

Arba, kaip savo 1930 metais parašytame esė, pavadinimu „Economic Possibilities for Our Grandchildren“ („Ekonominės galimybės, kurios laukia mūsų anūkų“), rašė J.M. Keynesas: „Mes pernelyg ilgai buvo mokomi siekti tikslų, o ne mėgautis.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(80 žmonių įvertino)
4.6000

Pasaulio ekonomikai šie metai prasidėjo prasčiau nei tikėtasi: atkurti „normalumą“ bus sunku

Pasaulio ekonomikai 2021-ieji prasideda vangiau, nei tikėtasi, nes koronavirusas nepasiduoda, o...

Maisto atliekų laukia aukso amžius: jau dabar jos virsta sultiniu ar traškučiais (2)

Apie maisto švaistymą sklando plačiai paplitęs mitas, neva atliekos tiesiog pavirsta kompostu...

Kaip COVID-19 pakeitė sveikatingumo sektorių: išpopuliarėjo kitokie užsiėmimai, naujos paslaugos (3)

Po metų, per kuriuos žmonės mėnesių mėnesius gyveno užsidarę namie labai mažai judėdami,...

Prabangiausi Londono namai stovi tušti: taip nebuvo nuo praeitos finansinės krizės (40)

Londono prabangaus nekilnojamojo turto rinka išgyvena vienišą karantiną.

Kremlius piktinasi žlungančiais planais dėl „Sputnik“: mes suprantame, kur čia šuo pakastas (958)

Rusija kaltina Vakarus, kad šie piktžodžiauja atsiliepdami apie jos laimėjimus pasaulinėse „...

Top naujienos

Pradėjęs eiti ministro pareigas Getvilas rado nemalonią staigmeną: Europos Komisija laukia skubaus pasiaiškinimo (1)

Tik paskirtas aplinkos ministru „valstietis” Kęstutis Mažeika iš karto žiniasklaidai...

Verslas griežia dantį dėl valstybės atsisakytų vakcinų nuo COVID-19: būtume sumokėję ir daugiau skelbia, kada verslas galėtų skiepyti darbuotojus (1)

Lietuvai atsisakius įsigyti Europos Komisijos (EK) papildomai siūlomų 310 tūkst. „ Moderna “...

Pasaulio ekonomikai šie metai prasidėjo prasčiau nei tikėtasi: atkurti „normalumą“ bus sunku

Pasaulio ekonomikai 2021-ieji prasideda vangiau, nei tikėtasi, nes koronavirusas nepasiduoda, o...

Robbie Gramer, Amy Mackinnon, Jack Detsch, Christina Lu | D+

100 pirmųjų Bideno dienų: ko iš jo valdymo tikėtis užsienio politikoje

Nuo klimato kaitos iki Kinijos ir nesibaigiančių karų nutraukimo – štai 10 didžiausių...

Pro patikros postą važiavęs vilnietis pasijuto it grįžęs į sovietmetį: aprėkė ir dar džiaugiausi paleistas (3)

Jau kurį laiką judėjimo tarp savivaldybių ribojimą užtikrina postuose budintys pareigūnai ....

Augalai, kuriuos rekomenduojama įkurdinti virtuvėje

Dažniausiai kambariniai augalai puikuojasi svetainėse, miegamuosiuose arba darbo kambariuose,...

„Pacers“ pranoko „Raptors“, bet nuostabiai rungtyniaujantį Sabonį sustabdė kelio trauma (1)

NBA pirmenybėse svarbią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (10-7) ekipa. Nate'o Bjorkgreno...

Iš ES – griežtas perspėjimas farmacijos grupei „AstraZeneca“  analizė parodo visus galimus vakcinų nacionalizmo padarinius: rezultatai labai niūrūs (233)

Europos Sąjunga pirmadienį paskelbė griežtą perspėjimą farmacijos grupei „AstraZeneca“...

Per Lietuvą slinks galinga kritulių zona, numatomos labai sudėtingos eismo sąlygos (6)

Antradienio dieną per Lietuvą toliau slinks galinga kritulių zona. Numatomos labai sudėtingos...