aA
„JPMorgan Chase & Co.“ praėjusią savaitę paskelbė, kad bent dalis darbuotojų – daugiausia iš pardavimų bei prekybos skyrių – turėtų sugrįžti į biurus rugsėjo 21 d. Nors daugelis organizacijų ragina darbuotojus sugrįžti, „JPMorgan“ kvietimas išsiskyrė iš kitų, nes buvo suformuluotas ne kaip laisvas pasirinkimas, o kaip lūkestis. Bus daromos tam tikros išimtys, tačiau darbuotojai pasirinkimo kaip ir neturi. Kiti darbdaviai tuo tarpu svarsto, kaip priversti žmones sugrįžti, o darbuotojai – ar darbo iš namų era artėja į pabaigą.
Darbas iš namų JAV baigiasi, bet pandemija – dar ne
© Shutterstock

Viskas lyg ir per staigiai. Jei rugpjūčio mėnesį sugrįžti nebuvo saugu, kodėl saugu dabar? Kai kuriose vietovėse (pavyzdžiui, Teksase ir Džordžijoje) atvejų per pastarąjį mėnesį sumažėjo, todėl galima suprasti, kodėl grįžimas į darbą skamba logiškai.

Tačiau „JPMorgan“ pranešimas skirtas kompanijos biurams Niujorke. Tenai atvejų skaičius nuo birželio vidurio išliko stabilus ir nedidelis. Būtent dėl to sprendimas atrodo savavališkas; tiesiog darbdaviai nusprendė, kad „atėjo laikas“, o ne įvertino riziką darbuotojams.

Vienas teisingo sprendimų priėmimo požymis – nuoseklumas. Keisti savo sprendimą, kai niekas iš esmės nepasikeitė, nėra nuoseklu. Tačiau, mano nuomone, šis tas visgi pasikeitė. Bet pasikeitė ne faktai apie virusą. Ėmėme kitaip galvoti apie alternatyvas. Ar atidaryti darbovietę, ar atidaryti mokyklą, ar eiti į kirpyklą – visi šie pasirinkimai priklauso nuo apibrėžimo, kas nutiks pagal „ar geriau nereikia“ scenarijų.

Kelis mėnesius atvirai ar slapta vylėmės, kad visa tai gana greitai „pasibaigs“. Tai yra: jei tik palauksime vakcinos (arba greitų antigenų testų), galėsime vėl gyventi kaip anksčiau. Manau, sprendimai vasarą dar neatsidaryti buvo pagrįsti lūkesčiu, kad jei tik luktelėsime šiek tiek ilgiau, viskas gali vėl tapti daugmaž normalu. Darbdaviams nereikės atlikti visų tų saugios darbo vietos užtikrinimo darbų.

Kadangi norint vėl atsidaryti – nesulaukus vakcinos – reikės įdėti nemažai papildomo darbo: daugiau valyti, labiau atsiriboti, laikytis keistų pamaininių tvarkaraščių, prisitaikyti prie lifto taisyklių. Kaukės! Reguliarus testavimas!

Žmonės prieštaraus. Nei šis, nei tas – jau nekalbant apie tai, kad kai kurie darbuotojai vis tiek pasigaus „Covid-19“, nesvarbu, ar darbe, ar už jo ribų. Investuoti į tokį biuro atnaujinimą tikrai nėra prasmės, jei po kelių savaičių viskas normalizuosis.

Darbas iš namų JAV baigiasi, bet pandemija – dar ne
© Shutterstock

Kai klausiame, kas pasikeitė, manau, atsakymas yra toks, kad pradėjome suvokti – žinau, to girdėti nesinori, – jog tai nėra kelios savaitės ar netgi keli mėnesiai. Darbdaviai ėmė suprasti, kad teks planuoti ilgam laikui. Mums visiems pamažu aiškėja, kad „pabaigos“ dar nematyti.

Vakcinų bandymai nestovi vietoje, ir panašu, kad iki metų galo turėsime vienokią ar kitokią vakciną. Tačiau visus paskiepyti prireiks laiko, o vakcina nebus tobula. Antigenų testus jau turime, tačiau jie nėra stebuklingoji kulka ir vis dar nėra plačiai prieinami. Manau, kad daktaras A. Fauci pataikė į dešimtuką, kai sakė, kad vienaip ar kitaip su tuo tvarkytis turėsime ateinančius 18 mėnesių. Mažiausiai.

Atėjus tam suvokimui, darbdaviai turi pasirinkti: ar atsidaryti „pandemiškai“ dabar, ar laukti 18 mėnesių ir atsidaryti „normaliai“. O pasirinkti nelengva. Nors kelios kompanijos (daugiausia technologijų) nutarė, kad darbas iš namų – adekvatus ilgalaikis sprendimas, kitos suvokia, kad šis variantas joms paprasčiausiai netinka.

„JPMorgan“ teigimu, vidiniai jų duomenys rodo, jog darbuotojai namuose nėra tokie produktyvūs. Rezultatas – sprendimas investuoti į saugumą, kad žmonės pamažu prisitaikytų prie naujojo normalumo. Šios investicijos dabar atrodo kur kas prasmingiau, nei atrodytų tuo atveju, jei po kelių savaičių sugrįžtume į tikrąjį normalumą.

Privalome pripažinti, kad rezultatas nėra aiškus. Gali būti, kad atidarius darbovietes atvejų padaugės. Darbdaviai privalės vykdyti kruopštų stebėjimą, būti pasirengę sugrįžti į pradžią ir norėti mokytis – kas veikia, kas neveikia. Šis mokymasis taip pat įgyja daugiau vertės, kai pripažįstame, jog priekyje laukia ilgas kelias.

Ši logika apima ir kitus atsidarymo tipus. Mokyklos – vienas akivaizdžių pavyzdžių, tačiau tas pats tinka ir sporto salėms, restoranams ir kitiems verslams. Laikyti mokyklas uždarytas, darant prielaidą, kad spalio mėnesį galėsime mokytis kaip įprastai, atrodytų prasminga; tačiau supratus, kad mūsų laukia ištisi pandeminiai mokslo metai, gali atrodyti prasmingiau investuoti į būdus, kaip saugiau vykdyti tiesioginio mokymo procesą.

Jau girdžiu protesto riksmus. Žmonės prieštaraus, kad šitaip iškeliame ekonomiką aukščiau už sveikatą, kad moraliai nepateisinama prašyti žmonių sugrįžti į darbą (ar mokyklą, ar dar ką nors), kol nesame įsitikinę, kad tai 100 proc. saugu. Viską suprantu, tačiau užsidarymas taip pat kelia rimtą riziką užimtumui, pajamoms ir taip, sveikatai – tiek psichinei, tiek fizinei. Tobulų variantų nėra. O norint tinkamai pasirinkti iš netobulų, reikia realistiškai įvertinti, kiek ilgai dar gali užtrukti pandemija.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.0000
D+William Wilkes

Dėl kainų kilimo Europos pramonei gresia „paklausos sunaikinimas“

Europos pramonės gamintojams, tokiems kaip BASF SE ir „Yara International ASA “, iki šiol...

COVID-19 situacija Kinijoje – vis sudėtingesnė, skelbiamas karantinas milijoniniame mieste (35)

Per pastaruosius penkis mėnesius Kinijai pavyko net tris kartus pasiekti užsibrėžtą tikslą –...

Lenkijos premjero žodžiai sukėlė skandalą: ES gali pradėti trečiąjį pasaulinį karą (452)

Lenkija siekia numalšinti Europos Sąjungos partnerių pasipiktinimą, kilusį po to, kai šalies...

Pasaulio geriausios (ir blogiausios) pensijų sistemos 2021-aisiais (27)

Islandijos pensijų sistema yra geriausia pasaulyje – taip skelbia pasaulinis tyrimas, kuris...

D+Naomi Kresge, Marthe Fourcade

Koronavirusas smogė iš naujo – laukia sunki žiema prancūzų epidemiologas: 3-6 savaičių periodas bus viską lemiantis (1)

Neveikia restoranai ir kirpyklos. Ugdymas tik nuotoliniu būdu. Nuo aštuntos vakaro žmonės...

Top naujienos

3 vakcinos, kurios šiemet būtinos kiekvienam – jų negavus viena liga gali apsunkinti kitą

Koronavirusas , gripas ir pneumokokas – trys itin pavojingos infekcijos, galinčios baigtis...

Seime – naujas siūlymas didinti pensijas: kiek svarbus būtų turimas stažas (134)

Siūloma senatvės pensijas visiems didinti vienodu tempu, darbo stažo įtaką panaikinti ne iš...

Pagaliau: Nausėda sutinka svarstyti Karoblio kandidatūrą į ES ambasadorius papildyta (79)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį po susitikimo su Estijos prezidentu Alar Karis...

Patvirtinta: mokinių atostogų metu įsigalioja griežtesnė tvarka, besitestuojantys gaus testus į namus (49)

Vyriausybė praėjusią savaitę prailgino moksleivių rudens atostogas dviem dienoms, o šią...

ETT nurodė Lenkijai mokėti po 1 mln. eurų per dieną už ginčą dėl teismų papildyta (388)

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) trečiadienį įpareigojo Lenkiją mokėti po 1 mln....

Prie mįslingai po vestuvių puotos dingusio klaipėdiečio paieškos prisijungė ir Uosto direkcijos pajėgos

Prie 31 metų vyro, dingusio naktį iš spalio 16-osios į 17-ąją, paieškų taip pat yra...

SAM viceministrė: iš reanimacijoje atsidūrusių koronaviruso pacientų neišgyvena net 70–80 proc. įvardino gydymo kainas (846)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė Delfi laidoje „Iš esmės“...

Nausėda teigia analizuojantis įstatymą dėl darbuotojų testavimo jų pačių lėšomis (21)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia dar analizuojantis įstatymo pataisas, numatančias prievolę...

Kovoje su nedarbu ir šešėliu Joniškis ėmėsi nepopuliarių metodų: bedarbių sumažėjo perpus (234)

Panašu, kad situacija darbo rinkoje pamažu gerėja – nedarbas mažėja beveik visoje Lietuvoje,...

Ar rudieji ryžiai iš tiesų vertingesni už baltuosius? Štai kokių argumentų pateikia dietologai

Leidinyje „Health“ sveikatos rubriką turinti sertifikuota visuomenės sveikatos specialistė,...