aA
Londono verslo klubas, sukurtas specialiai aktyvistams, padėjusiems pertvarkyti Britanijos rinkimų sistemą prieš beveik du šimtmečius, pasiūlė tinkamą planą technologijų verslininkams, kurie viliasi perkurti pinigus.
Kriptovaliuta
© Shutterstock

Spalį reformų klube šalia Bakingamo rūmų susibūrę verslininkai sudarė tik mažą saujelę iš sparčiai augančio idealistų bei pelno siekiančių bendrovių būrio, entuziastingai dirbančio prie naujos skaitmeninių valiutų rūšies.

Pavadinkime ją „Crypto 2,0“. Šios monetos turėtų, kaip ir bitkoinas, leisti atlikti tiesioginius mokėjimus tarp dviejų šalių, be tarpininkų ar vyriausybės priežiūros įsikišimo. Ir vis dėlto, priešingai nei originali kriptovaliuta, naujoji valiuta būtų pakankamai stabili ir galėtų būti naudojama kasdieniniuose sandoriuose. Ši kriptovaliuta, šios pramonės kalba vadinama „StabilCoin“, yra karščiausia mada kriptovaliutų pasaulyje.

Projektus rinkai mėgina įsiūlyti valiutų kūrėjai iš įvairų pasaulio kampelių, nuo San Fransisko iki Seulo. Ir nors mažo kintamumo kriptovaliutų sąvoka figūruoja bent nuo 2014 metų, naujosios „StableCoin“ valiutos, kuriamos neįtikėtinu greičiu, - 120 projektų vykdomi ar bent jau kuriami, daugiau nei pusė iš jų buvo pradėti praėjusiais metais, skelbia „Stable.Report“ tinklalapis.

Virtualusis bitkoinas, kurį prieš dešimtmetį įkūrė paslaptingasis Satoshi‘is Nakamoto‘as, įgavo pasaulinio populiarumo. Vis dėlto dėl milžiniškų jo kainos svyravimų – 2017 metais jo vertė šoktelėjo 1400 proc., o šįmet nusmuko 50 proc. – kaip valiuta, jis faktiškai netinkamas naudoti. Vadinamasis sprogimas „StableCoin“ rinkoje – iš dalies tai dar vienos pastangos sukurti elektroninius pinigus sandoriams atlikti.

Kripto valiuta
Kripto valiuta
© Bendrovės archyvas

„Satoshis išgarsėjo revoliucinga filosofija, kokie galėtų būti pinigai, ir vadinamosios „StableCoin“ kriptovaliutos, susietos su stabiliu turtu, atspindi tokią viziją, - sakė Ryanas Kimas, verslininkas iš Seulo, dirbantis prie „StableCoin“ projekto „Xank“, dalyvavęs Londone surengtame renginyje. – Bitkoinas tapo spekuliaciniu žaidimu, ir jis tiesiog pernelyg nestabilus, kad galėtų būti naudojamas prekyboje“.

Idėją sukurti naujus mažo kintamumo valiutos žetonus (monetas) iš dalies pakurstė ir neslūgstantys prieštaravimai, susiję su valiuta „Tether“, didžiausia ir geriausia žinoma iš stabilių valiutų. Nors jos kūrėjai teigia, kad kiekvienas jos žetonas padengtas vienu JAV doleriu, dėl to nepaliaujamai kyla klausimų ir abejonių, ypač atsižvelgus į nuolatines bendrovės pastangas išvengti audito.

Idėja sukurti „Tether“ kilo siekiant turėti kriptovaliutą, kuri išlaikytų dolerio kainos stabilumą, bet tuo pačiu turėtų ir visas kriptovaliutų operacijų galimybes. Būtent todėl šią kriptovaliutą investuotojai laiko stabilia. „Tether“ kriptovaliuta buvo sukurta 2015 metais. Iš pradžių ji buvo pavadinta RealCoin.

Pastarąsias šešias savaites kriptovaliutų rinkos dalyviai vis smarkiau abejoja dėl „Tether“ susiejimo su JAV doleriu. „Tether“, skaitmeninė moneta, naudojama kaip JAV valiutos pakaitalas kriptovaliutų rinkose viso pasaulio mastu, neseniai nutraukė savo kaip niekad glaudų ryšį su JAV doleriu.

Neseniai Jungtinėse Valstijose įsikūrusioje kriptovaliutų biržoje „Kraken“ ji kainavo apie 95 JAV centus, tuo tarpu atliekant sandorius „Binance“ biržoje, vienoje iš aktyviausių „Tether“ platformų pasaulyje, jos vertė siekė apie 96 JAV centus, rodė „CoinMarketCap.com.“ duomenys.

Toks judėjimas išties nežymus, palyginti su kitomis kriptovaliutomis, ir nėra beprecedentinis „Tether“ istorijoje, bet jis sukelia naują abejonių bangą dėl to, ar vadinamoji stabilioji moneta yra visiškai padengiama JAV doleriais.

Kriptovaliutų kūrėjams, dirbantiems prie alternatyviųjų valiutų, didžiausias iššūkis užtikrinti jos stabilumą. Daugelis naujokų seka „Tether‘ modeliu ir sieja jų žetonų vertę su atskiru žemo kintamumo aktyvu, tokiu kaip JAV doleris.

Pagal „Xank“ projektą, kuris bus pradėtas kitų metų pradžioje, siūlomi žetonai, susieti su fiat valiutų krepšeliu. Kitos kuriamos kriptovaliutos monetos yra padengtos auksu, kitomis kripto valiutomis, įskaitant stabilias monetas ir žetonus su nuosavybės teise į kitus fizinius aktyvus, tokius kaip JAV iždo obligacijos, skelbia „Stable. Report“, organizavusi susibūrimą reformų klube.

Klubas, kurį sukūrė Jungtinės Karalystės politikai ir aktyvistai devynioliktojo amžiaus viduryje siekdami įgyvendinti parlamento reformą, buvo tinkama vieta susibūrimui, visų pirma dėl jo istoriškai žinomų pastangų pritaikyti pažangias idėjas, teigė vienas iš „Stable.Report“ steigėjų Alexanderis Panasukas.

Pasak buvusio korporacijos „Bank of Amerivca Corp.“ darbuotojo, taip pat padėjusio sukurti stabilių monetų leidėjų asociaciją, dauguma projektų galiausiai žlugs, ir rinka susiburs ties nedidele grupe žetonų.

Stabilios monetos galiausiai galėtų būti naudojamos kaip ir fiat pinigai [dekretiniai pinigai, nepadengti aukso atsargomis, nekonvertuojami į auksą ir naudojami tik kaip mainų priemonė]. Tačiau šių stabiliųjų kriptovaliutų sėkmę nulems keli veiksniai – potencialus jų naudojimo mastas ir likvidumo galimybės, sakė Londone veikiančios įmonės „Pinsent Masons LLP“ teisininkas.

Kripto valiuta
Kripto valiuta
© Bendrovės archyvas

Investuotojas Williamas Mougayaras, parašęs knygą apie „blokchain“ technologiją, apibrėžiamą, kaip decentralizuota vieša transakcijų saugojimo sistema, sutinka, kad stabilios monetos turi galimybę tapti tam tikra skaitmenine pinigų forma, pridurdamas, kad kol kas nėra jokių įrodymų, kad taip yra nutikę.

Matthiasas Weisslas, vienas iš „Verum Capital AG“ steigėjų ir generalinis direktorius, mėgina pagrįsti šios valiutos naudojimą komercinėje aplinkoje. Jo vadovaujama įmonė drauge su Lichtenšteino banku „Union Bank AG“ siūlo jau nuo kitų metų pradžios siūlyti banko klientams naudoti „StableCoin“ tarptautiniuose mokėjimuose.

„Pinigų išalkę verslininkai“

Jeigu žemo kintamumo kriptovaliuta būtų priimta ir plačiai taikoma, toks reiškinys nebūtinai turėtų būti vertinamas kaip teigiamas dalykas, sako stabilių valiutų projekto „Reserve“ vadovas Nevinas Freemanas. N. Freemanas, kurio San Fransiske įkurta bendrovė užsitikrino verslininko Peterio Thielio ir kriptovaliutos biržos „Coinbase Inc.“ paramą, teigė, kad stabilių monetų leidėjai prisiima atsakomybę sukurti tvirtus ir skaidrius žetonus, ypač jeigu jų monetos būtų naudojamos plačiu mastu.

„Nenormalu, kad atsitiktiniams „pinigų išalkusiems“ verslininkams suteikiama galimybė sukurti naują pinigų formą – argi tokio projekto nereikėtų patikėti tiems žmonėms, kurie supranta pinigų politiką“, - klausė N. Freemanas.

Skaitmeninis ekvivalentas JAV dolerio ar euro atžvilgiu yra tik vienas iš galimų stabilių monetų naudojimo būdų. Žetonais, ypač nestabiliu laikotarpiu kriptovaliutų rinkose, gali laikinai naudotis ir investuotojai.

Per pastaruosius tris mėnesius buvo pristatytos kelios aukštesnio lygio kriptovaliutos, susietos su JAV doleriu. Konsorciumas, kurį sudaro „Circle Internet Financial Ltd.“ ir „Coinbase“, pristatė stabilią monetą, kaip ir skaitmeninių aktyvų birža, kurią įsteigė dvyniai Cameronas ir Tyleris Winklevossai, taip pat „Paxos Trust Co“, „blockchain“ technologijų bendrovė, aptarnaujanti finansines institucijas.

Minėta trijulė tikisi, kad jų pasiūlymams pritars priežiūros tarnybos; Winklevossų trestas „Gemini Trsut Co“ ir „Paxos“ sulaukė Niujorko valstijos pritarimo leisti stabilias monetas. Jeigu būtų sukurta daugiau reguliuojamų ir skaidrių konkurentų valiutai „Tether“, šie žetonai rinkose galėtų įgyti didesnio pranašumo ir vis dažniau galėtų būtų įtraukiamos į politikos formuotojų darbotvarkę. Nei vienos iš jų nereguliuoja JAV federalinė vyriausybė.

Tokia politika ne tik siekiama nustumti „Tether“ iš savo pozicijų. Augimo galimybės šiame sektoriuje didžiulės. Žemo kintamumo žetonai šiuo metu sudaro apie 3 mln. dolerių vertės, ir tai tik maža dalelė bendroje 220 mlrd. JAV dolerių vertės kriptovaliutų rinkoje.

Daugiau nei pusė iš 37 stabilių monetų leidėjų, apžvelgtų „Stable.Report:“ ataskaitoje, nuomone, minimalaus nepastovumo žetonų rinkos vertė per trejus-penkerius metus sieks iš viso 99 mlrd. JAV dolerių. Tuo tarpu 22 proc. apklaustųjų leidėjų teigia, kad per tą patį laikotarpį rodiklis gali viršyti vieną trilijoną JAV dolerių.

„Stabilios monetos – tai dar vienas triukšmingai reklamuojamas ciklas kriptovaliutų erdvėje, - teigė kriptovaliutų investicinė įmonės „DigitgalAsset“ Los Andžele atsakingasis partneris Seanas Keeganas. – Po tokio šurmulio galiausiai seks nusivylimas, korekcijos, neviltis, atsisakymas, permainos ir pakartotinis ankstesnės strategijos priėmimas“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Krizė britų vyriausybėje: May nuvertimas problemų neišspręs (26)

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May susiduria su didžiausia krize per visą...

1,5 kg bakterijų nešiojasi kiekvienas žmogus: panaudotas tualetinis popierius netrukus atskleis kur kas daugiau nei kraujo tyrimas (7)

Žarnyne gyvenančios bakterijos gali turėti įtakos virškinimui, svorio augimui, nuotaikai ir...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (40)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Amerikos naftos renesansas: pirmą kartą per septynis dešimtmečius JAV – gryna naftos eksportuotoja (116)

Jungtinės Valstijos praėjusią savaitę tapo grynąja naftos eksportuotoja, nutraukdama beveik...

Japonijoje neregėtas apsipirkimo vajus: garsus turtuolis už ačiū dalija 88 mln. JAV dolerių (8)

Japonijoje pirkėjai lenktyniauja tarpusavyje, kas galės greičiausiai išleisti Masayoshi‘o Sono...

Top naujienos

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (40)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (21)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

NT brokeriai kyla į kovą: šį kartą kainų pasiutpolkės neištvėrė jie patys (76)

NT brokerių kantrybės taurė perpildyta – nauja žinia apie kylančias kainas iš skelbimų...

Karbauskis: slaptame dokumente minimos konkrečios pavardės (686)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis stoja į premjero Sauliaus Skvernelio pusę, ir...

Naujovė: Vaiko pinigus galės gauti patys vaikai nuo 16 metų (6)

Nuo sausio tėvams sutikus Vaiko pinigus galės gauti 16-mečiai ir vyresni, taip pat nepilnamečiai,...

Britų vyriausybė svyruoja, o išeičių horizonte nėra (26)

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May susiduria su didžiausia krize per visą...

Kaune begėdiškai pasidarbavo Grinčas: nusikirto kieme papuoštą eglutę (77)

Orui vis labiau šąlant ir dideliais kąsniais iš dangaus kartas nuo karto iškrentant sniegui,...

Vladimiras Laučius. Išlikimo klausimas: ar rinkimai mums vis dar leidžia rinktis? (136)

Eilinė kova dėl mokesčių ir ateinančių metų biudžeto eilinį kartą sukėlė viešas...

Vyro elgesys su žmona sporto klube sukrėtė lankytoją (31)

Vakare sporto klube, sėdėdamas prie registratūros, išgirdau triukšmą ir greitu žingsniu iš...

Meningokoką išgyvenusi, tačiau pasekmes jaučianti Aurelija: jei ne greita reakcija, viskas galėjo baigtis tragiškai (1)

Iš Jonavos kilusi Aurelija Ivanauskaitė meningokokine infekcija susirgo būdama 18 ir jeigu ne...