aA
Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų ir įstatymų kūrėjų mažinti aplinkos taršą. Dabar prie šių reikalavimų prisijungia ir kai kurie galingiausi pasaulio investuotojai.
Cemento gamykla
© Reuters / Scanpix

Institucinių investuotojų grupė klimato kaitos klausimais (IIGCC) ir „Climate Action 100+“, pinigų valdytojų koalicija, valdanti daugiau nei 33 trilijonus dolerių, Europos statybinių medžiagų bendrovių prašo įsipareigoti siekti bendro tikslo – iki 2050 m. sumažinti anglies dvideginio emisijų grynąjį kiekį iki nulio. Grupė išsiuntinėjo prašymą kompanijoms „CRH Plc“, „LafargeHolcim Ltd“, „HeidelbergCement AG“ ir „Compagnie de Saint-Gobain SA“ kartu su laiškais, kuriuose nurodė kiekvienai bendrovei taikytinus veiksmus, kaip to pasiekti.

Kaip ir kitoms pramonės šakoms – nuo tradicinės energijos gamybos iki laivybos ir transportavimo, cemento kompanijoms daromas spaudimas apsivalyti ir padėti sulėtinti visuotinį atšilimą. Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, cemento pramonė generuoja 7 proc. viso dirbtinai sukurto anglies dioksido pasaulyje.

„Nepaklususios statybinių medžiagų kompanijos gali rizikuoti pardavimais ir prieiga prie kapitalo, – pabrėžė grupės narys, „Ethos Foundation“ vadovas Vincentas Kaufmannas. – Vis daugiau investuotojų siekia iš savo portfelių pašalinti sektorius, kuriuose daug anglies dvideginio emisijų, kad įgyvendintų savo pačių dekarbonizavimo planus.“

Pinigų valdytojai ragina bendroves sukonkretinti, kaip klimato kaita daro įtaką jų verslui, kad akcininkai galėtų tiksliau įvertinti veiklą tų, kurie nepasiruošę tokiam scenarijui, teigia IIGCC, kuri yra „Climate Action 100+“ atšaka. Ji taip pat paragino bendroves suderinti savo investicijas su pastangomis apriboti visuotinį atšilimą iki mažiau nei 2 laipsnių Celsijaus.

„Jei cemento pramonė būtų valstybė, ji būtų trečioji pagal didumą pasaulio teršėja po Kinijos ir JAV“, – pastebėjo Jocelyn Brown, vyresnioji investicijų valdytoja, atsakinga už tvarią nuosavybę „RPMI Railpen Ltd.“, Didžiosios Britanijos geležinkelių pramonės pensijų fonde.

Cemento gamintojai turėtų nustatyti trumpus, vidutinius ir ilgalaikius tikslus, kad iki 2050 m. būtų pasiektas galutinis tikslas visiškai atsisakyti anglies dvideginio emisijų, teigia IIGCC. Investuotojai taip pat tikisi, kad bendrovės priskirs atsakomybę už klimato kaitą konkrečiam valdybos komitetui ar valdybos nariui.

Cemento gamykla
Cemento gamykla
© Reuters / Scanpix


Kompanija „HeidelbergCement“ jau išsikėlė nulinės emisijos tikslą iki 2050 m., kurį bandys įgyvendinti mažindama anglies dvideginio kiekį klinkeryje, cemente ir betone, taip pat – jį surinkdama ir perdirbdama, remiantis kompanijos atsiųsti el. laišku. „LafargeHolcim“ nuo 1990 m. sumažino grynąjį anglies dioksido kiekį vienai cemento tonai 25 proc. ir toliau domisi naujoviškoms technologijoms, įskaitant anglies dvideginio surinkimą ir naujos rūšies klinkerio ir cemento gamybą, teigė bendrovės atstovas spaudai.

Cemento kompanijos taip pat susiduria su kylančiomis kainomis Europos anglies dioksido rinkoje – nuo praėjusių metų pradžios jos padidėjo keturis kartus. Neskaitant aukštų kaštų, jei išmetamųjų teršalų kiekis nebus sumažintas pakankamai greitai, kompanijos taip pat gali prarasti potencialias pajamas iš perteklinių leidimų pardavimo, nes reguliuotojai griežtina leidimų paskirstymą, paaiškino Stephanie Pfeifer, IIGCC generalinė direktorė ir „Climate Action 100+“ valdymo komiteto narė.

Kaip teigia IIGCC, „Deutsche Bank“ paskaičiavimais, cemento kainos 2020 m. turės padidėti mažiausiai 5 proc., kad kompensuotų anglies dvideginio kaštus. Banko teigimu, kainų augimas 2020 m. turės neigiamą poveikį (1,3–5,1 proc.) Europos cemento gamintojų pajamoms prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją.

Sektorius susidurs su griežtesniais pastatų ir infrastruktūros reglamentų pakeitimais, nes šalys imasi iniciatyvų, siekdamos savo klimato tikslų.

„Cemento sektorius privalo drastiškai sumažinti savo indėlį į klimato kaitą. Vėlavimas arba šio iššūkio vengimas yra nesvarstytini, – pabrėžė S. Pfeifer. – Tai svarbiausias šio verslo klausimas.“

„Climate Action 100+“ taip pat prašo bendrovių laikytis rekomendacijų, kurias teikia Su klimatu susijusios finansinės informacijos atskleidimo darbo grupė (TCFD), vadovaujama Michaelo Bloombergo, „Bloomberg L.P.“ daugumos akcininko.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.8571

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (22)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...

JAV įtaria, kad „Huawei“ pažeidė sankcijas: naudojo kodinius pavadinimus veiklai Sirijoje ir Sudane (14)

„ Huawei Technologies Co.“ naudojo kodinius pavadinimus ir slaptas dukterines įmones valdyti...

Legendinis Singapūro viešbutis atidarytas po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos

Viešbutis atidarytas 1887 metais, o po šimto metų vyriausybė jį paskelbė nacionalinės...

Rytų Europos augimas – lyg šviesos spindulys smunkančios ES bloko ekonomikos fone (70)

Europos Sąjungos ( ES ) rytinės ekonomikos atlaikė pasaulį alinančius sunkumus, kurie iš...

„Carlsberg“ vadovas sako nebūsiąs „sugundomas“ neigiamų palūkanų normų – kaip niekad pigiais kreditais verslui plėsti (2)

„Carlsberg“ vadovaujantis vyras tvirtina nebūsiąs „sugundomas“ neigiamų palūkanų normų,...

Top naujienos

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (96)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (25)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Palangos padavėjų elgesys šokiravo: tai pamačius visiškai dingo apetitas (127)

DELFI sulaukė skaitytojo Igno (asmuo red. žinomas – red.) laiško, kuris tikino pasibaisėjęs...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (22)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (15)

Jau šeštus metus Lietuvoje vykstanti prabangioji „Le Dîner en Blanc“ dar kartą sukvietė...

Košmaras Vingio parke: erkių prisirinko net gaudykles įrenginėję žmonės (125)

Sostinės Vingio parkas yra populiari vieta laisvalaikiui leisti. Dauguma vilniečių žino, kad ten...

Katažinos Zvonkuvienės mama dukros gyvenimo nereguliuoja, bet sutinka ne su viskuo: aš daryčiau kitaip (54)

Dainininkė ir dviejų vaikų mama Katažina Zvonkuvienė šiandien džiaugiasi tiek savo karjera,...

Dešimttūkstantinė minia Vilniuje susikibo rankomis, atkartodama Baltijos kelią (243)

Daugiau negu 10 tūkst. žmonių Vilniuje penktadienį susikibo rankomis į gyvą grandinę, minėdami...

Skaudi avarija šalia Klaipėdos: iš pakelės pajudėjęs automobilis nubloškė nuo kelio motociklą (1)

Kelyje Karklė-Klaipėda iš pakelės automobiliu pajudėjusi vairuotoja nepraleido motociklo ir jį...