aA
Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų ir įstatymų kūrėjų mažinti aplinkos taršą. Dabar prie šių reikalavimų prisijungia ir kai kurie galingiausi pasaulio investuotojai.
Cemento gamykla
© Reuters / Scanpix

Institucinių investuotojų grupė klimato kaitos klausimais (IIGCC) ir „Climate Action 100+“, pinigų valdytojų koalicija, valdanti daugiau nei 33 trilijonus dolerių, Europos statybinių medžiagų bendrovių prašo įsipareigoti siekti bendro tikslo – iki 2050 m. sumažinti anglies dvideginio emisijų grynąjį kiekį iki nulio. Grupė išsiuntinėjo prašymą kompanijoms „CRH Plc“, „LafargeHolcim Ltd“, „HeidelbergCement AG“ ir „Compagnie de Saint-Gobain SA“ kartu su laiškais, kuriuose nurodė kiekvienai bendrovei taikytinus veiksmus, kaip to pasiekti.

Kaip ir kitoms pramonės šakoms – nuo tradicinės energijos gamybos iki laivybos ir transportavimo, cemento kompanijoms daromas spaudimas apsivalyti ir padėti sulėtinti visuotinį atšilimą. Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, cemento pramonė generuoja 7 proc. viso dirbtinai sukurto anglies dioksido pasaulyje.

„Nepaklususios statybinių medžiagų kompanijos gali rizikuoti pardavimais ir prieiga prie kapitalo, – pabrėžė grupės narys, „Ethos Foundation“ vadovas Vincentas Kaufmannas. – Vis daugiau investuotojų siekia iš savo portfelių pašalinti sektorius, kuriuose daug anglies dvideginio emisijų, kad įgyvendintų savo pačių dekarbonizavimo planus.“

Pinigų valdytojai ragina bendroves sukonkretinti, kaip klimato kaita daro įtaką jų verslui, kad akcininkai galėtų tiksliau įvertinti veiklą tų, kurie nepasiruošę tokiam scenarijui, teigia IIGCC, kuri yra „Climate Action 100+“ atšaka. Ji taip pat paragino bendroves suderinti savo investicijas su pastangomis apriboti visuotinį atšilimą iki mažiau nei 2 laipsnių Celsijaus.

„Jei cemento pramonė būtų valstybė, ji būtų trečioji pagal didumą pasaulio teršėja po Kinijos ir JAV“, – pastebėjo Jocelyn Brown, vyresnioji investicijų valdytoja, atsakinga už tvarią nuosavybę „RPMI Railpen Ltd.“, Didžiosios Britanijos geležinkelių pramonės pensijų fonde.

Cemento gamintojai turėtų nustatyti trumpus, vidutinius ir ilgalaikius tikslus, kad iki 2050 m. būtų pasiektas galutinis tikslas visiškai atsisakyti anglies dvideginio emisijų, teigia IIGCC. Investuotojai taip pat tikisi, kad bendrovės priskirs atsakomybę už klimato kaitą konkrečiam valdybos komitetui ar valdybos nariui.

Cemento gamykla
Cemento gamykla
© Reuters / Scanpix


Kompanija „HeidelbergCement“ jau išsikėlė nulinės emisijos tikslą iki 2050 m., kurį bandys įgyvendinti mažindama anglies dvideginio kiekį klinkeryje, cemente ir betone, taip pat – jį surinkdama ir perdirbdama, remiantis kompanijos atsiųsti el. laišku. „LafargeHolcim“ nuo 1990 m. sumažino grynąjį anglies dioksido kiekį vienai cemento tonai 25 proc. ir toliau domisi naujoviškoms technologijoms, įskaitant anglies dvideginio surinkimą ir naujos rūšies klinkerio ir cemento gamybą, teigė bendrovės atstovas spaudai.

Cemento kompanijos taip pat susiduria su kylančiomis kainomis Europos anglies dioksido rinkoje – nuo praėjusių metų pradžios jos padidėjo keturis kartus. Neskaitant aukštų kaštų, jei išmetamųjų teršalų kiekis nebus sumažintas pakankamai greitai, kompanijos taip pat gali prarasti potencialias pajamas iš perteklinių leidimų pardavimo, nes reguliuotojai griežtina leidimų paskirstymą, paaiškino Stephanie Pfeifer, IIGCC generalinė direktorė ir „Climate Action 100+“ valdymo komiteto narė.

Kaip teigia IIGCC, „Deutsche Bank“ paskaičiavimais, cemento kainos 2020 m. turės padidėti mažiausiai 5 proc., kad kompensuotų anglies dvideginio kaštus. Banko teigimu, kainų augimas 2020 m. turės neigiamą poveikį (1,3–5,1 proc.) Europos cemento gamintojų pajamoms prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją.

Sektorius susidurs su griežtesniais pastatų ir infrastruktūros reglamentų pakeitimais, nes šalys imasi iniciatyvų, siekdamos savo klimato tikslų.

„Cemento sektorius privalo drastiškai sumažinti savo indėlį į klimato kaitą. Vėlavimas arba šio iššūkio vengimas yra nesvarstytini, – pabrėžė S. Pfeifer. – Tai svarbiausias šio verslo klausimas.“

„Climate Action 100+“ taip pat prašo bendrovių laikytis rekomendacijų, kurias teikia Su klimatu susijusios finansinės informacijos atskleidimo darbo grupė (TCFD), vadovaujama Michaelo Bloombergo, „Bloomberg L.P.“ daugumos akcininko.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.8571

Bloomberg: pasaulis yra mažiau atsparus sukrėtimams nei 2007 metais žemėlapis (3)

Praėjo daugiau nei dešimt metų nuo tada, kai finansų krizė sukėlė sumaištį viso pasaulio...

Saudo Arabiją pradeda lašišų auginimą fermose: ne tik sau, bet ir eksportui (26)

Saudo Arabijos dykumų karalystė, jau seniai neatsiejama nuo savo naftos turtų, jau greitai gali...

Nesusekamas Irano tanklaivių laivynas kelia didžiausią paslaptį naftos rinkoje (75)

Tuo metu, kai vienas Irano tanklaivis pritraukia viso pasaulio dėmesį, rimtiems naftos rinkos...

Neomas: Saudo Arabija pradėjo savo megamiesto statybas (33)

Saudo Arabija patikėjo dviem Saudo Arabijos įmonėms statyti darbininkų gyvenamuosius būstus...

Kinijos maisto gamintojų rinkos vertės – didžiausios pasaulyje

Kinijos maisto ir gėrimų bendrovių akcijos po įspūdingo akcijų rinkos atsigavimo 2019 metais...

Top naujienos

Pajudėjo ledai dėl naujo „Akropolio“ statybų prie Vingio parko (110)

Panašu, kad po beveik dešimtmečio nežinios netrukus gali pajudėti naujo „Akropolio“ prie...

Sukėlę paniką skuba pasiteisinti – Vaiko teisių apsaugos tarnyba tikslina informaciją dėl vaikų palikimo pas senelius (247)

Ketvirtadienį apie naują vaikų palikimo pas senelius tvarką paskelbusi Valstybės vaiko teisių...

Prezidentūrą papildė dar du patarėjai: baigta formuoti vidaus politikos grupė (2)

Pirmadienį darbą Prezidentūros Vidaus politikos grupėje pradėjo teisininkė Rėda...

Rusija Arktyje dislokavo S-400 raketų sistemas (46)

Rusija Arktyje esančiame Naujosios Žemės salyne dislokavo raketų sistemas S-400 , skelbia...

Arūnas Valinskas prisiminė sunkią savo ligą: ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą (22)

Darganą pirmadienio rytą Vilniaus Katedros aikštėje buvo pristatytas „Vienos kėdės...

Nematytame įraše tėvą išvydęs Ronaldo prapliupo ašaromis: jis nepamatė, ką pasiekiau (2)

Pasaulio futbolo žvaigždė Cristiano Ronaldo netikėtai stipriai susijaudino, kai televizijos...

Sudrausminusi vaiką mušančią mamą sulaukė pasmerkimo feisbuko grupėje: kokioje visuomenėje gyvename? (67)

Praėjusią savaitę su dukryte laukėme eilėje pas gydytoją , šalia sėdėjo ir kitos mamos su...

Lietuvė mokslininkė iš Dublino: vaistai nuo vėžio yra, tačiau yra kita bėda (110)

Būtent paankstinti vėžio aptikimą – pagrindinis tikslas tyrimų, kuriuos atlieka dr. Živilė...

Gyvai / Netobulos. Agnė Grigaliūnienė: mes linkę gyventi stambumo neigime

Renginių ir komunikacijos agentūros bendraturtė, laidų vedėja, aktyvi visuomeninkė Agnė...

Patikrinome, ką vilniečiai veikia ryte automobiliuose: vaizdas kelių policijai nepatiktų (159)

Kasmet Lietuvoje tūkstančiai vairuotojų sulaukia baudų dėl to, kad naudojasi mobiliaisiais...