aA
JAV lėktuvų gamintoja „Boeing Co.“ sulaukė nemalonių žinių: vis daugiau operatorių – nuo Brazilijos iki Pietų Korėjos – stabdo skrydžius šio tipo lėktuvu, vienu iš svarbiausių jos modelių, „737 MAX 8“.
„Boeing 737 MAX 8“
„Boeing 737 MAX 8“
© AFP / Scanpix

Sekmadienį sudužo 157 keleivius ir įgulos narius skraidinęs „Ethiopian Airlines“ valdomas orlaivis „Boeing 737 MAX 8“. Tai jau antra skaudi katastrofa per mažiau nei pusmetį: pernai spalio pabaigoje identiškas orlaivis taip pat patyrė katastrofą. Skaudi nelaimė, įvykusi praėjusį sekmadienį, JAV lėktuvų gamintoją įstūmė dar į gilesnę krizę.

Po to, kai Kinija tapo pirmąja svarbia rinka pirmadienį, sustabdžiusia vieno iš naujausių „Boeing“ siauro korpuso modelių kilimus ir nusileidimus, panašius sprendimus priima vis daugiau pasaulio šalių. Singapūras uždraudė visus „737 Max“ skrydžius tiek iš miesto-valstybės, tiek į ją. Singapūro pavyzdžiu netrukus pasekė ir Australija.

Kitose Azijos regiono valstybėse taip pat imtasi saugumo priemonių: Pietų Korėjos oro transporto vežėja sustabdė skrydžius savo „737 Max“ lėktuvais, tuo tarpu dvi Lotynų Amerikos oro linijos taip pat pristabdė skrydžius lėktuvu, kuris buvo pradėtas eksploatuoti vos prieš kelerius metus ir tapo sparčiausiai parduodamu „Boeing“ lėktuvu, sulaukusiu beveik 4 700 užsakymų.

Kaip praneša šaltinis, gerai susipažinęs su situacija, pirminė minėto „Boeing“ orlaivio užsakovė „Lion Air“ teigė svarstanti galimybę pereiti vien tik prie „Airbus SE“ lėktuvų, ir tai dar vienas ženklas, kad tragedija Etiopijoje, per kurią žuvo visi lėktuvu skridę žmonės, gali tapti didele komercine fiasko „Boeing“ bendrovei. Anot šaltinio, „Lion Air“ ketina sustabdyti šiais metais numatytus „737 Max“ pristatymus.

„Boeing“ lėktuvo katastrofa neigiamai atsiliepė ir „Boeing“ bendrovės akcijoms. Pirmadienį „Boeing“ akcijų vertė nukrito 14 proc., o ankstyvoje antradienio prekyboje jos atpigo dar 2,2 proc., nes investuotojai nepaprastai sunerimę dėl galimų padarinių bendrovei.

„Boeing 737 MAX 8“
„Boeing 737 MAX 8“
© AFP / Scanpix

Pietų Amerikos bei Azijos regionų oro linijų ir aviacijos valdžios institucijų taikomas „toleruotinos rizikos požiūris“ skiriasi nuo JAV reguliuotojų tikinimų, esą lėktuvas ir toliau yra tinkamas saugiai skristi. Katastrofa išgąsdino oro linijas bei keleivius ir sugriovė pasitikėjimą plačiai naudojamu keleiviniu lėktuvu, nes nelaimė Etiopijoje priminė pirmąją „737 MAX“ katastrofą, įvykusią vos prieš penkis mėnesius. Abiem atvejais lėktuvas sudužo praėjus vos kelioms minutėms po pakilimo, pilotams nesugebėjus suvaldyti lėktuvo.

Nors orlaivio juodosios dėžės ir rastos, kol kas dar mažai žinoma apie paskutines lemtingas „Ethiopian Airlines“ skrydžio 302 akimirkas. Lėktuvu maršrutu iš Etiopijos sostinės Adis Abebos į Kenijos sostinę Nairobį skrido 157 žmonės. Didžiausia Afrikos oro transporto vežėja pernai birželio pabaigoje papildė pirmaisiais „737 MAX“ orlaiviais savo lėktuvų parką, kurį taip pat sudaro plataus korpuso „Boeing 787-Dreamliner“ ir didesni „777“ modeliai“.

Draudimai naudoti šiuos lėktuvus Singapūre ir Australijoje reiškia, kad dabar naujausios geriausiai parduodamų „Boeing“ modelių versijos bus atsisakyta naudoti tolimųjų kelionių maršrutais, įskaitant ir „Changi“, antrąjį judriausią tarptautinį oro uostą Azijoje ir populiarų tranzito centrą. Singapūro aviacijos reguliuotojas „surinks daugiau informacijos ir išnagrinės saugumo rizikas, susijusias su tolimesniais „Boeing 737 MAX“ lėktuvų skrydžiais iš Singapūro ir į jį“, teigiama reguliuotojo pareiškime.

JAV federalinė Aviacijos administracija (FAA) pirmadienį tarė savo „ginamąjį žodį“ minėtam lėktuvui, pareikšdama, kad lėktuvas vis dar yra saugus skraidyti ir kad nėra kol kas įtikinamų įrodymų, siejančių sekmadienį įvykusią „Ethiopian 737 MAX“ katastrofą su „Lion Air“ nelaime. JAV lėktuvų gamintoja atkartojo FAA nuomonę.

„Boeing 737 MAX 8“
„Boeing 737 MAX 8“
© AFP / Scanpix

„Airbus“ šiame pelningame rinkos sektoriuje konkuruoja naudodama savo „A320 neo“ modelių šeimą.

„Spekuliacijos dėl katastrofos priežasčių ar nelaimės aptarinėjimas neturint visų būtinų faktų nėra tinkami ir gali pakenkti tyrimo skaidrumui“, - savo pareiškime, adresuotame darbuotojams, pareiškė „Boeing“ bendrovės vykdomasis direktorius Dennisas Muilenburgas.

Kinija buvo pirmoji aviacijos rinka, kuri ryžosi pristabdyti „737 MAX“ orlaivių skrydžius po katastrofos. Reguliuotojas pristabdė skrydžius visais 96 Kinijos turimais „737 MAX“ orlaiviais pirmadienio ryte, tol, kol nebus garantijų, jog lėktuvai saugūs skraidyti. Tačiau Singapūro bei Australijos žingsnis drastiškesnis nei Kinijos ir Indonezijos, kur „MAX 737“ vidaus lėktuvų parkai užblokuoti, bet naudoti lėktuvų neuždrausta šalių oro erdvėje. Singapūras sustabdė tiek „MAX 8“, tiek „MAX 9“ orlaivių variantų naudojimą, draudimas taikomas ir užsienio vežėjoms, kurie naudoja lėktuvus skrydžiams į salą-valstybę. „737 MAX“ yra naujausia svarbiausių „Boeing“ lėktuvų versija, siauro korpuso orlaivis sudaro daugelio oro linijų parkų pagrindą.

„Airbus“ buvo pirmoji lėktuvų gamintoja, pristačiusi atnaujintą A320 šeimos variantą, su naujais, mažiau degalų vartojančiais varikliais, ir šis modelis tapo didžiule komercine sėkme Tulūzoje, Prancūzijoje, įsikūrusiai bendrovei. Ji ir paskatino JAV lėktuvų gamintoją sukurti atnaujintą 737 versiją.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.1053

Automobilių nuoma vasaros keliautojams skaudžiai kirs per kišenę (6)

Pandeminiams ribojimams pagaliau švelnėjant, ilgai lauktos atostogos gali pateikti nemalonių...

Didelės rizikos pandemijos laimėtojai sugrįžta į normalų gyvenimą: tai atneša naujus iššūkius

Europos didelės rizikos reitingo kompanijoms, pasipelniusioms iš žmonių, pandemijos metu...

Bilietas į Europos keliones – ne lėktuvai ar automobiliai, o traukiniai (36)

Gegužės 20 d. lygiai 20.52 val. iš Austerlico stoties Paryžiuje pajudėjo miegamasis traukinys....

Koronaviruso pažinimo kelyje – netikėtas posūkis: stebisi net virusologai (112)

Daugiausiai pasaulyje gyventojų paskiepijusioje šalyje daugėja infekcijos atvejų, tad mokslininkai...

Ekonomistas, sakęs, kad infliacija mirusi, dabar mano, kad ji gyva (5)

Rogeris Bootle‘as, prieš ketvirtį amžiaus skelbęs apie infliacijos mirtį, dabar mato jos...

Top naujienos

Barai ir naktiniai klubai su nerimu pasitinka atlaisvinimus: kai kurie atsidaryti išvis neplanuoja

Nuo ketvirtadienio panaikinus darbo laiko ribojimus naktinėms pasilinksminimo vietoms, ne visi barai...

Po absoliutaus savaitgalio rekordo – įtampa pasienyje: situacija sunkiai prognozuojama VSAT vadas: Minske yra 1000-1500 nelegalių migrantų, kurie bet kada gali pajudėti mūsų link (236)

Praėjusį savaitgalį prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos užfiksuotas rekordinis nelegalių...

Putino patarėjas: padėtis beveik kritinė (189)

Rusijos prezidento aukščiausio rango patarėjas sakė, kad Maskvos ir Vašingtono santykiai yra...

Generalinė prokurorė pripažino: prievarta Puidoko atžvilgiu buvo panaudota, jis priešinosi papildyta  (441)

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pripažino, kad per kratą buvo panaudota prievarta Seimo...

Lenkų vilčių oro balioną ištiko aviakatastrofa: šansai laidojami, treneriui renčiama giljotina (2)

Turėdami savo komandoje geriausią pasaulio futbolininką lenkai leido sau pasvajoti apie tolimus...

Šimonytė atsikirto į Skvernelio kritiką (78)

Premjerė Ingrida Šimonytė sureagavo į antradienį Seimo opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio...

Dvi Lietuvos mokslininkės įvertintos prestižiniais apdovanojimais: tiria SARS-CoV-2 antikūnus ir kuria vaistus nuo vėžio (1)

Šiandien septynios iškilios mokslininkės iš Baltijos šalių buvo pripažintos „L'ORÉAL...

Kainų šuolio neišvengsime: prognozuoja, kad ruduo gali būti labai sunkus (184)

Ar atsigavimas po pandemijos nesibaigs didžiuliu kainų šuoliu? Nors Lietuvoje stebimi rodikliai,...

Lauras Bielinis. Ar ne per brangi partinės reputacijos kaina? (51)

Politinėje rutinoje, vienadienėse tarpusavio kovose politikai užmiršta susimąstyti ne tik apie...

Likus porai dienų iki vestuvių, Karina Krysko ir Jeronimas Milius pranešė apie dar vienus pokyčius: tai naujas etapas gyvenime (16)

Naujas dainas pristatantys Karina Krysko ir Jeronimas Milius sako, kad jų gyvenime prasideda ne...