aA
Boeing Co.“ lėktuvų gamintojai iškeltas ieškinys dėl „737 Max“ lėktuvo katastrofos, įvykusios šių metų kovą Etiopijoje, susvyravę lėktuvo užsakymai Azijos regione tik pagilino gamintojos tiek juridines, tiek finansines bėdas.
Boeing
© Shutterstock

Čikagoje įsikūrusi „Boeing“ prikaustė daugelio institucijų bei visuomenės dėmesį po dviejų spalį bei kovą įvykusių katastrofų, per kurias iš viso žuvo 346 žmonės.

Bendrovė, baigianti atnaujinti „737Max“ orlaivio, kurio naudojimas buvo sustabdytas, programinę įrangą, visomis išgalėmis stengiasi išlaikyti užsakovus, kurių pasitikėjimas geriausiai parduodamu orlaiviu buvo pakirstas. Be to, atliekamas baudžiamasis „Boeing“ tyrimas, kurio metu siekiama išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis orlaiviui buvo išduotas leidimas eksploatacijai.

Ieškinyje, iškeltame žuvusio „Ethiopian Airlines“ keleivio Jacksono Musoni iš Ruandos turto paveldėtojų vardu, teigiama, kad „737 Max 8“ konstrukcija nėra saugi. Bendrovė buvo sulaukusi ieškinių ir po spalio mėnesio katastrofos Indonezijoje, kai sudužo to paties modelio lėktuvas. „Boeig“ atstovė spaudai atsisakė komentuoti ketvirtadienį Čikagos federaliniam teismui pateikto ieškinio.

„Katastrofa įvyko, be kitų priežasčių, dėl to, kad „Boeing“ netinkamai sukonstravo naują skrydžių kontrolės sistemą „Boeing 737 Max 8“ modeliuose, kuri automatiškai ir klaidingai kreipia lėktuvo nosį žemyn, ir dėl to, kad „Boeing“ neperspėjo dėl tokio trūkumo“, – teigiama ieškinyje.

Ketvirtadienį vėlų vakarą vežėja „Garuda Indoensia“ paskelbė planuojanti atšaukti 4,8 mlrd. JAV dolerių vertės 49 „Max 8“ modelių užsakymą. Vis dėlto „Garuda“ visiškai neatsisako „Boeing“ paslaugų ir prašo gamintojos kito tipo lėktuvų. Vietname oro linijos „Bamboo Airways“ sutiko įsigyti 26 siauro korpuso orlaivius iš „Airbus SE“ gamintojos, praėjus vos mėnesiui po to, kai ji teigė planuojanti įsigyti 25 „Boeing 737 Max“ lėktuvus.

Gamintoja „Boeing“ ruošiasi pristatyti JAV priežiūros institucijoms programinės įrangos atnaujinimą pilotų monitoriams ir sistemai, perspėjančiai apie greičio netekimą. Pernai spalį Indonezijoje sudužus oro linijų „Lion Air“ „Max“ modelio orlaiviui, kaip teigiama preliminarioje tyrėjų ataskaitoje, minėta sistema klaidingai nukreipė lėktuvo nosį žemyn. Tą kartą lėktuvas nukrito Javos jūroje, prie Javos salos vakarinių krantų. Valdžios institucijos tiria, ar ši sistema nulėmė ir kovo 10 d. įvykusią „Ethiopian Airlines“ lėktuvo katastrofą. Reguliuotojai įžvelgia daug panašumų abiem atvejais.

„Boieng“ greičiausiai gali tekti išmokėti dideles kompensacijas žuvusių keleivių šeimoms, jeigu bus nustatyta, kad dėl jos kaltės įvyko abi katastrofos. Bet teisės ekspertai teigia, kad antroji katastrofa, įvykusi Etiopijoje, gamintojai gali būti dar skausmingesnė, nes ieškovai gali tvirtinti, kad gamintoja buvo informuota apie ankstesnę tragediją ir buvo perspėta apie pavojingus jos pagamintų lėktuvų galimus defektus, kurie turėjo būti pašalinti.

Stevenas C. Marksas, teisininkas, pateikęs ketvirtadienio ieškinį, sukritikavo „737 Max 8“ sertifikavimo procesą, esą tai buvęs veikiau tik 50-ies metų senumo modelio „pataisymas“ nei griežtas „naujo orlaivio“ sankcionavimo procesas.

„Boeing“ ir Federalinė aviacijos administracija (FAA) žinojo apie pavojus ir nesustabdė orlaivių naudojimo“, – sakė S. C. Marksas, kuris taip pat dalyvauja rengiant ieškinius dėl „Lion Air“ katastrofos. Pasak jo, panašumai tarp dviejų katastrofų yra „labai aiškūs“. Keleiviniai vieno salono tako konstrukcijos „Max“ šeimos lėktuvai yra daugiausia parduodami iš visų Čikagoje įsikūrusios gamintojos lėktuvų ir sudaro beveik trečdalį įmonės veiklos pelno.

Dėl katastrofos tiek lėktuvų gamintoja „Boeing“, tiek FAA sulaukė rimtų patikrinimų, pradėta daugybė tyrimų, susijusių su agentūros „737 Max“ modelio sertifikavimu ir jos sprendimu patikėti daugelio lėktuvų funkcijų saugumo sertifikavimą FAA paskirtiems bendrovės darbuotojams.

Po to, kai FAA uždraudė naudoti „737 Max“ lėktuvus praėjus kelioms dienoms po katastrofos Etiopijoje, gamintoja pareiškė, jog vis dar „visiškai pasitiki“ lėktuvu. „Boeing“ vadovas Dennisas Muilenburgas pareiškė, kad bendrovė visomis išgalėmis stengiasi išsiaiškinti katastrofų priežastis, sustiprinti saugumo priemones ir užtikrinti, kad katastrofos daugiau niekada nepasikartotų.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.0556
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidų atpažinimo įranga „apsipažino“: studentas padavė į teismą „Apple“ (6)

Studentas iš Niujorko pateikė 1 mlrd. JAV dolerių vertės ieškinį JAV korporacijai „Apple...

Rusams vos suduriant galą su galu, Kremlius siūlo 8 mlrd. dolerių išmoką naftos milžinėms (70)

Kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, nuo tada, kai Rusijoje padidintas mokestis dar labiau...

Mėnulis tampa ambicingu siekiu automobilių gamintojams (15)

Kita nauja dar neatrasta žemė automobilių gamintojoms galėtų būti Mėnulis .

Infliacija vargingiausioje pasaulio ekonomikoje pasiekė septynženklį skaičių (101)

Infliacija Venesueloje, kaip skelbia prognozės, šiais metais gali pasiekti neregėtas aukštumas, 8...

Koledžo vaikiščiai gyvena kaip karaliai tuščiuose Vankuverio rūmuose (1)

22-ejų Isaiah Boodhoo nutarė, kad prieš jo akis – „gryniausia apgaulė“, kai „Facebook“...

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (165)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (194)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (757)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Vasara artinasi: su 24 laipsniais šilumos atkeliaus ir lietaus debesys (4)

Ketvirtadienį pietų oro srautas į Lietuvą toliau plukdys šiltus orus. Tačiau jau pasirodys ir...

Liūdniau nei „Žalgiriui“: katalonai sutrypti savo pačių tvirtovėje (14)

„Barcelona“ tapo penktąja komanda, pralaimėjusia Eurolygos atkrintamųjų varžybų dvikovą...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (190)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (36)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (124)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (28)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Klasiškas De Colo pastūmė baskus prie prarajos krašto (5)

Eurolygos finalo ketverto šeimininkai rizikuoja virsti žiūrovais. Vitorijos „ Baskonia “...