aA
Boeing Co.“ lėktuvų gamintojai iškeltas ieškinys dėl „737 Max“ lėktuvo katastrofos, įvykusios šių metų kovą Etiopijoje, susvyravę lėktuvo užsakymai Azijos regione tik pagilino gamintojos tiek juridines, tiek finansines bėdas.
Boeing
Boeing
© Shutterstock

Čikagoje įsikūrusi „Boeing“ prikaustė daugelio institucijų bei visuomenės dėmesį po dviejų spalį bei kovą įvykusių katastrofų, per kurias iš viso žuvo 346 žmonės.

Bendrovė, baigianti atnaujinti „737Max“ orlaivio, kurio naudojimas buvo sustabdytas, programinę įrangą, visomis išgalėmis stengiasi išlaikyti užsakovus, kurių pasitikėjimas geriausiai parduodamu orlaiviu buvo pakirstas. Be to, atliekamas baudžiamasis „Boeing“ tyrimas, kurio metu siekiama išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis orlaiviui buvo išduotas leidimas eksploatacijai.

Ieškinyje, iškeltame žuvusio „Ethiopian Airlines“ keleivio Jacksono Musoni iš Ruandos turto paveldėtojų vardu, teigiama, kad „737 Max 8“ konstrukcija nėra saugi. Bendrovė buvo sulaukusi ieškinių ir po spalio mėnesio katastrofos Indonezijoje, kai sudužo to paties modelio lėktuvas. „Boeig“ atstovė spaudai atsisakė komentuoti ketvirtadienį Čikagos federaliniam teismui pateikto ieškinio.

„Katastrofa įvyko, be kitų priežasčių, dėl to, kad „Boeing“ netinkamai sukonstravo naują skrydžių kontrolės sistemą „Boeing 737 Max 8“ modeliuose, kuri automatiškai ir klaidingai kreipia lėktuvo nosį žemyn, ir dėl to, kad „Boeing“ neperspėjo dėl tokio trūkumo“, – teigiama ieškinyje.

Ketvirtadienį vėlų vakarą vežėja „Garuda Indoensia“ paskelbė planuojanti atšaukti 4,8 mlrd. JAV dolerių vertės 49 „Max 8“ modelių užsakymą. Vis dėlto „Garuda“ visiškai neatsisako „Boeing“ paslaugų ir prašo gamintojos kito tipo lėktuvų. Vietname oro linijos „Bamboo Airways“ sutiko įsigyti 26 siauro korpuso orlaivius iš „Airbus SE“ gamintojos, praėjus vos mėnesiui po to, kai ji teigė planuojanti įsigyti 25 „Boeing 737 Max“ lėktuvus.

Gamintoja „Boeing“ ruošiasi pristatyti JAV priežiūros institucijoms programinės įrangos atnaujinimą pilotų monitoriams ir sistemai, perspėjančiai apie greičio netekimą. Pernai spalį Indonezijoje sudužus oro linijų „Lion Air“ „Max“ modelio orlaiviui, kaip teigiama preliminarioje tyrėjų ataskaitoje, minėta sistema klaidingai nukreipė lėktuvo nosį žemyn. Tą kartą lėktuvas nukrito Javos jūroje, prie Javos salos vakarinių krantų. Valdžios institucijos tiria, ar ši sistema nulėmė ir kovo 10 d. įvykusią „Ethiopian Airlines“ lėktuvo katastrofą. Reguliuotojai įžvelgia daug panašumų abiem atvejais.

„Boieng“ greičiausiai gali tekti išmokėti dideles kompensacijas žuvusių keleivių šeimoms, jeigu bus nustatyta, kad dėl jos kaltės įvyko abi katastrofos. Bet teisės ekspertai teigia, kad antroji katastrofa, įvykusi Etiopijoje, gamintojai gali būti dar skausmingesnė, nes ieškovai gali tvirtinti, kad gamintoja buvo informuota apie ankstesnę tragediją ir buvo perspėta apie pavojingus jos pagamintų lėktuvų galimus defektus, kurie turėjo būti pašalinti.

Stevenas C. Marksas, teisininkas, pateikęs ketvirtadienio ieškinį, sukritikavo „737 Max 8“ sertifikavimo procesą, esą tai buvęs veikiau tik 50-ies metų senumo modelio „pataisymas“ nei griežtas „naujo orlaivio“ sankcionavimo procesas.

„Boeing“ ir Federalinė aviacijos administracija (FAA) žinojo apie pavojus ir nesustabdė orlaivių naudojimo“, – sakė S. C. Marksas, kuris taip pat dalyvauja rengiant ieškinius dėl „Lion Air“ katastrofos. Pasak jo, panašumai tarp dviejų katastrofų yra „labai aiškūs“. Keleiviniai vieno salono tako konstrukcijos „Max“ šeimos lėktuvai yra daugiausia parduodami iš visų Čikagoje įsikūrusios gamintojos lėktuvų ir sudaro beveik trečdalį įmonės veiklos pelno.

Dėl katastrofos tiek lėktuvų gamintoja „Boeing“, tiek FAA sulaukė rimtų patikrinimų, pradėta daugybė tyrimų, susijusių su agentūros „737 Max“ modelio sertifikavimu ir jos sprendimu patikėti daugelio lėktuvų funkcijų saugumo sertifikavimą FAA paskirtiems bendrovės darbuotojams.

Po to, kai FAA uždraudė naudoti „737 Max“ lėktuvus praėjus kelioms dienoms po katastrofos Etiopijoje, gamintoja pareiškė, jog vis dar „visiškai pasitiki“ lėktuvu. „Boeing“ vadovas Dennisas Muilenburgas pareiškė, kad bendrovė visomis išgalėmis stengiasi išsiaiškinti katastrofų priežastis, sustiprinti saugumo priemones ir užtikrinti, kad katastrofos daugiau niekada nepasikartotų.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.0556

Robotai kėsinasi į 800 mln. darbo vietų visame pasaulyje įvardijo pažeidžiamiausias šalis (12)

Pažanga automatikos technologijų sektoriuje kelia grėsmę didelei daliai darbo vietų tose...

Kodėl žmonės moka šimtus dolerių, kad galėtų pavalgyti stovinčiame lėktuve (7)

Kai „Singapore Airlines Ltd.“ paskelbė, kad jo „Superjumbo“ lėktuve, pertvarkytame į...

„Bloomberg“: didžiumą autoritarinių lyderių dabar kausto baimė (32)

Jei po lapkričio pradžioje vyksiančių JAV prezidento rinkimų Donaldui Trumpui tektų palikti...

Skelbiama, kad „AstraZenecos“ vakcinos bandymo metu mirė savanoris papildyta (220)

Nuo koronaviruso sukeltų komplikacijų Brazilijoje mirė „AstraZeneca Plc“ COVID-19 vakcinos...

„Bloomberg“: Europa tampa Švedija (73)

Praeitą pavasarį, kai Europa duso nuo pirmosios COVID-19 bangos, Švedija tapo prieštaringai...

Top naujienos

Lietuvos ginklai prieš koronavirusą nė iš tolo neprilygsta Europai: skaičiuoja net namo ateinančius svečius (49)

Užsienio reikalų ministerijos (URM) spalio 19 dieną parengta koronaviruso valdymo situacijos...

Neapsigaukite pirkdami būstą: vilioja fantastiškais pažadais, kurie taip ir lieka neištesėti (5)

Įsigyti naujos statybos butą galima keliais būdais: pirkti jį jau baigtame statyti daugiabutyje...

Robotai kėsinasi į 800 mln. darbo vietų visame pasaulyje įvardijo pažeidžiamiausias šalis (12)

Pažanga automatikos technologijų sektoriuje kelia grėsmę didelei daliai darbo vietų tose...

Žurnalas „Moteris“ | D+ nariams

Išskirtinis interviu su Hugh Grantu: manau, kad mes visi esame blogi

Net ištikimiausi šio britų aktoriaus gerbėjai nežino jo viso vardo. Hugh Johnas Mungo‘as...

Rinkodaros specialistė be užuolankų apie Julijos Žižės konkursą bei „graudų“ jos atsiprašymą: ji sužlugdė savo reputaciją (9)

Skandalingojo konkurso , kuriame buvo galima laimėti naudotą BMW ir krūtų korekciją, tema...

„Žalgirio“ pergalių puota Eurolygoje baigėsi – kauniečiai neapžiojo Valensijos klubo (429)

„Žalgirio“ krepšininkai (4/1) prie Eurolygos stalo demonstravo neįtikėtiną apetitą: jie...

Kalėdos šiemet bus kitokios: Veryga jau braižo scenarijų, kaip viskas gali atrodyti (341)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga laidoje Delfi diena sako, kad šiais metais...

Daiva Bartkienė | D+ nariams

Vejos ruošimas rudenį: kad per žiemą ji nepražūtų ir pavasarį netektų graužtis nagų

Rudeniškos darganos nebetraukia iškylauti, tad atrodo, jog baigėsi ir vejų priežiūros sezonas....

Meksiką paskelbus saugia šalimi, Mantas įsigijo bilietą į vieną pusę ir išvyko: daug labiau bijau įstrigti Lietuvoje (196)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis aplankė 20 šalių, o...

Augalai indikatoriai – kaip pagal juos atskirti rūgščią ir šarmingą dirvas (1)

Augalai indikatoriai rodo, kokia žemė yra jūsų sklype.

|Maža didelių žinių kaina