aA
Daugiau nei tūkstantis Libijoje dislokuotų Rusijos ir Sirijos samdinių pasitraukė nuo fronto linijų, kai, Turkijai įvykdžius karinę intervenciją, pavyko sustabdyti išpuolius šalies sostinėje.
„Bloomberg“: Libijoje atsitraukia šimtai Rusijos samdinių
© AFP / Scanpix

Įsikišus Turkijos karinėms pajėgoms pavyko užkirsti kelią bandymui užimti Tripolį, kurio ėmėsi Maskvos remiamas Libijos nacionalinės armijos vadas Khalifa Haftaras.

Kaip sekmadienį per telefonu duotą interviu nurodė Bani Valido miesto meras Salemas Alaywanas, Bani Valide pasirodė Rusijos prezidento Vladimiro Putino patikėtinio vadovaujamos grupuotės „Vagner“ samdiniai, kartu su Kh. Haftarui pavaldžiomis Libijos nacionaline armija pasiskelbusiomis pajėgomis pastarosiomis dienomis besitraukiantys iš Tripolio priemiesčių.

Remiantis Vakarų oficialių pareigūnų žodžiais, pernai buvo dislokuota daugiau nei 1,4 tūkst. rusų samdinių, turėjusių suteikti pagalbą Kh. Haftarui, taip pat remiamam Jungtinių Arabų Emyratų ir Egipto.

Kh. Haftaro tikslas – priversti pasitraukti tarptautiniu mastu pripažintą Tripolyje veikiančią vyriausybę, savo ruožtu, gaunančią paramą iš Turkijos.

Kh. Haftaras, atrodo, buvo nusiteikęs įsiveržti į Tripolį, tačiau sausio mėnesį, kai Turkijos karinė intervencija įgavo pagreitį, vyriausybei pavyko atgauti tam tikras teritorijas.

Pasak S. Alaywano, maždaug 1,5 tūkst. Rusijos ir Sirijos samdinių iš Bani Valido išskrido į centrinėje Libijoje įsikūrusią Kh. Haftaro vadovaujamą al Džufros oro operacijų bazę. Bani Valido meras nurodė, kad samdiniai ir toliau atvyksta į miestą, siekiantį išlaikyti neutralią poziciją vykstančiame kare, todėl jų buvimas čia vertinamas nepalankiai.

„Esame nusiteikę prieš bet kokių samdinių iš užsienio šalių buvimą tiek Bani Valide, tiek Libijoje“, – sakė S. Alaywanas.

Sergejus Šoigu, Khalifa Haftaras
Sergejus Šoigu, Khalifa Haftaras
© AFP / Scanpix

Raginimas imtis veiksmų

Samdiniais stipriai kliovėsi tiek viena, tiek kita pusė. Sausio mėnesį Turkija ėmė siųsti tūkstančius karių Tripolyje veikiančiai vyriausybei palaikyti. Paramą tuo metu gavo ir Kh. Haftaras – iš Sirijos ir Sudano kovotojų.

Perdislokavimas buvo pradėtas tada, kai per šeštadieninį pasisakymą Kh. Haftaras vėl paragino imtis kovinių veiksmų, o jam pavaldus oro pajėgų vadas prieš kelias dienas įspėjo apie ketinimą įvykdyti į Turkijai priklausančius objektus Libijoje nukreiptą operaciją.

Tripolio vyriausybei atstovaujantis vidaus reikalų ministras Fathi Bashagha naujienų agentūrai „Bloomberg“ užsiminė, kad iš Rusijos kontroliuojamos bazės Sirijoje Kh. Haftarą pasiekė nauja sovietmečiu sukonstruotų naikintuvų grupė.

Samdinių pasitraukimo priežastis nėra akivaizdi.

Laikinai Jungtinių Tautų pasiuntinio Libijai pareigas einanti Stephanie Williams praeitą savaitę įspėjo, kad, abi puses remiančioms užsienio šalims gerokai stiprinant karinę paramą, metus trunkantis konfliktas gali dar labiau paaštrėti.

Vis dėlto atnaujintos ginklavimosi varžybos galėjo paskatinti Turkiją ir Rusiją atsitraukti ir pradėti spausti vietinius paramos gavėjus susitarti dėl laikino ugnies nutraukimo.

Sausio mėnesį Maskvoje įvyko susitikimas, kuriame Tripolio vyriausybė sutiko pasirašyti susitarimą dėl karo veiksmų nutraukimo, tačiau Kh. Haftaras tai padaryti atsisakė.

Turkija ir Rusija vėl pranešė apie savo pritarimą daugiau nei 2 tūkst. žmonių gyvybių jau pareikalavusio karo pabaigai. Šį raginimą palaikė Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, šeštadienį, kaip skelbia Baltieji rūmai, telefonu kalbėjęs su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
3.7027

Top naujienos

Po kruvinos egzekucijos su mačete – šokiruojantis žudiko prisipažinimas: dūriau broliui į širdį, kad nesikankintų (57)

Nuolatiniai garbaus amžiaus brolių konfliktai galiausiai baigėsi kruvina egzekucija. Kėdainiškis...

Vaidas Mikaitis | D+

Kūniškos meilės paieškos Ukrainoje lietuviams baigėsi visišku fiasko: mes čia mokame pinigus, o jos dar daužosi

Neseniai internetuose skaičiau, kad netrukus bus atnaujinti skrydžiai į Lvovą. Tiesa,...

Antrosios G7 lyderių pusės pakerėjo moterišku grakštumu: tik pažiūrėkite, kaip pasipuošė pasaulio galingųjų valstybių ponios dominavo ryškios spalvos (84)

Savaitgalį Kornvalyje įvyko Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių lyderių susitikimas, kuriame...

UEFA Euro 2020 gigantų mūšis: Vokietija – Prancūzija gyvai (63)

Europos futbolo čempionate prie pabaigos priartėjo pirmasis grupių varžybų turas. Paskutinėse...

Profesorė Žvirblienė įspėjo, kas grėstų, jeigu į Lietuvą atklystų jau Europoje plintanti COVID-19 atmaina (309)

Po Europą pradėjusi plisti indiškoji delta koronaviruso atmaina , dar žinoma kaip B.1.617.2,...

Pilname Budapešto stadione Ronaldo tapo Europos čempionatų rezultatyvumo karaliumi (152)

Europos futbolo čempionate startavo „mirtininkų“ pakrikštytos F grupės kovos. Antradienį...

Putinas apie Lukašenkos pareiškimus dėl „Ryanair“ lėktuvo: o kodėl man juo netikėti? (83)

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad neturi pagrindo netikėti autoritarinio...

Baltarusių žurnalistė per „interviu“ su Pratasevičiumi atviru tekstu pasakė: netikiu nė vienu žodžiu (157)

Pirmadienį Baltarusijos valdžios surengtoje spaudos konferencijoje netikėtai pasirodė ir...

Kaip išvengti sukčiavimo atliekant mokėjimus internetu? (1)

Nuotolinis darbas ir populiarėjančios darbostogos leidžia darbo vietą perkelti ne tik į sodybas...