aA
Apkaltinamasis nuosprendis dėl dvipatystės sulaukė didžiulio dėmesio, tačiau mirties bausmė Lai Xiaominui antradienį paskirta dėl daug rimtesnių priežasčių, keliančių galvos skausmą Kinijai.
Lai Xiaominas
Lai Xiaominas
© Scanpix

Lai Xiaominas vadovavo bendrovei „China Huarong Asset Management Co“ nuo 2012 metų, kol 2018-aisiais įsivėlė į rimtą bėdą. Jis buvo apkaltintas paėmęs 1,79 mlrd. juanių (277,3 mln. JAV dolerių) kyšių, taip pat buvo pripažintas kaltu dėl dvipatystės. Vis dėlto mirties bausmė už tokio pobūdžio „baltųjų apykaklių“ nusikaltimą yra neįprasta, sako teisės ekspertai. Wu Xiaohui, buvęs bendrovės „Anbang Insurance Group Co.“ pirmininkas, kurio pasipinigavimo afera Pekinui kainuoja milijardus dolerių, 2018 metais buvo nuteistas aštuoniolikai metų dėl daugiau nei dešimties milijardų dolerių vertės sukčiavimo.

Tad kokį ženklą bando nusiųsti Pekinas? Į kurią tikslinę auditoriją nukreiptas šis itin griežtas nuosprendis? Į kitus turtingus ir privilegijuotus žmones? Ar „Alibaba Group Holding Ltd.“ įkūrėjas Jackas Ma taip pat turėtų sunerimti? Nors kinų milijardieriui nepateikti jokie kaltinimai, jis dingo iš viešumos nuo lapkričio, kai buvo atidėtas „Ant Group“, kurią remia J. Ma, pirminis viešas siūlymas (IPO), iš kurio tikėtasi surinkti 35 mlrd. JAV dolerių.

Iš pirmo žvilgsnio, tai galėtų būti kaip priminimas nepaklusniems verslo magnatams dėl pavojingo Pekino juridinio arsenalo. Bet baudžiamosios priemonės, nukreiptos prieš Lai Xiaominą, veikiau yra Komunistų partijos vidinio ūkio tvarkymo dalis. Kai Donaldas Trumpas pasitrauks iš prezidento posto ir pasibaigs COVID-19 sukeltas ekonominis sulėtėjimas, prezidentas Xi Jinpingas vėl ketina tęsti savo kovą su šešėline bankininkyste, kurios uoliai ėmėsi 2017 metų pabaigoje. Pekinas siekia parodyti pavyzdį biurokratams, įspėti, kas gali nutikti tiems, kurie nepaiso įmonių įsiskolinimų mažinimo mandato.

Priešingai nei „Anbang“, „Huarong“ yra tikra valstybinė įmonė. Remiama finansų ministerijos, „Huarong“ buvo įsteigta padengti beviltiškas skolas komercinių bankų buhalterinėse knygose. Todėl probleminių skolų valdytojas naudojosi daugybe privilegijų, pavyzdžiui, kvazivalstybiniu kreditingumu ir įvairiausiomis finansinėmis licencijomis, kurių bergždžiai siekia privatusis sektorius.

Bet užuot ėmęsis kovoti su beviltiškomis skolomis, Lai Xiaominas nutrūko nuo grandinės, visa galva paniręs į daugelį sričių iš karto, nuo privataus kapitalo iki didelės rizikos obligacijų prekybos. 2016 metų pabaigoje neveiksnios paskolos sudarė tik 25 proc. visų „Huarong“ aktyvų, lyginant su 35 proc. prieš dvejus metus. Užtat kiti finansiniai produktai augo kaip dalis aktyvų, įskaitant obligacijas, kurias nesudėtinga pelningai realizuoti.

Žemyninėje Kinijoje „Huarong“ įsteigė šimtus bendrų įmonių, turėdama vienintelį tikslą – įsigyti nekilnojamojo turto, pranešė Kinijos internetinis žurnalas „Caixin“. Honkonge Lai Xiaomino bendrovė pritraukė dideles sumas iš doleriais išreikštų obligacijų emisijų, gautas pajamas naudodama didelės rizikos obligacijoms įsigyti. Energijos prekiautoja „CEFC Shanghai International Group Ltd.“, viena iš jos investicijų, nuo tada bankrutavo. Tęsdama tokį žaidimą, „Huarong“ sukūrė labirintą vadinamųjų „priedangos“ bendrovių.

Jeigu Lai Xiaominas būtų tik dienos prekiautojas, jis galbūt nebūtų susidūręs su tokiais rimtais padariniais. Tačiau jo šešėlinis skolinimas pridarė didžiulių nuostolių, kurie galiausiai nusėdo paties Pekino buhalterinėse knygose. Pavyzdžiui, be tinkamų protokolų, „Huarong“ suteikė didelio masto struktūrinį finansavimą „Ningxia Tianyuan Manganese Industry Co.“, kuris padėjo pastarajai sparčiai plėstis pasaulinėje rinkoje.

Šioje Lai Xiaomino nuteisimo istorijoje Pekino įtūžis kone ranka paliečiamas. Jis peršoko pavaldumo struktūrą ir įsikišo į bazinio lygio investicinius projektus, siekdamas nederamos naudos tam tikriems asmenims. „Jis sukėlė grėsmę [Kinijos] finansiniam stabilumui“, teigiama jį myriop nusiuntusio Tiandzino teismo pareiškime.

Šia prasme Pekino kaltinimas dvipatyste yra, ironiškai, ideali analogija. Lai Xiaominui buvo duotas didžiulis „kraitis“ vienam vieninteliam tikslui: sumažinti bankų neveiksnių paskolų naštą. O jis, užuot tą daręs, susikrovė kitus lizdus ir daugino atžalas, kurių Pekinas nenorėjo. Užuot sprendęs problemą, Lai Xiaominas pats tapo problema.

Buvęs „Anbang Insurance Group Co.“ pirmininkas Wu Xiaohui taip pat sukėlė daug bėdų – jis naudojo pajamas, gautas iš trumpalaikio draudimo produktų ilgalaikiams aktyvams, tokiems kaip garsusis Niujorko „Waldorf Astoria“ viešbutis, įsigyti. Bet jis – privatus pilietis, pasinaudojęs savo ryšiais su Dengo Xiaopingo šeima, kad jam atsivertų daug durų į sukčiavimo labirintus.

Kita vertus, tokie pareigūnai kaip Lai Xiaominas ateina su pačios valstybės jam suteikta didele galia – su plačia galimybių erdve piktnaudžiauti šia galia.

Besiplečiančiame Kinijos valstybiname finansų sektoriuje biurokratai kartais pamiršta elgtis atsakingai, išduodami, tarkim, paskolas šeimos nariams ir draugams ir nesilaikydami deramo rizikos valdymo reikalavimų. Tad kaip Pekinui užtikrinti tinkamą savo biurokratų elgesį? Desperatiški laikai verčia imtis desperatiškų priemonių. Kinija, kurios bendra skola artėja prie 300 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), yra viena iš labiausiai įsiskolinusių šalių visame pasaulyje. Vienas mirties nuosprendis galbūt bus pakankama atgrasinimo priemonė.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
4.0000
Verslas PliusYoolim Lee; Faris Mokhtar; David Ramli; Olivia Poh

Legenda tapusio startuolio žlugimas sukrėtė rinką: darbuotojai sukandę dantis kentė 30-metės milijonierės vadovavimą

Iš pirmo žvilgsnio visų liaupsinto mados startuolio „ Zilingo “ žlugimas atrodė...

Verslas PliusLaura Benitez

Riebūs komisiniai, šampanas ir jachtos: kaip „Adler“ aplošė savo bankininkus

Norint suprasti, kaip nekilnojamojo turto magnatui Cevdetui Canerui pavyksta užkariauti potencialių...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Verslas PliusTakashi Nakamichi; Nao Sano

Verslininkas: kriptovaliutų verslas palieka Japoniją

Japonija turėtų sumažinti kriptovaliutų pelno mokesčius, jei nori, kad verslininkai...

Verslas PliusMaciej Onoszko; Netty Ismail

Rytų Europos pagrindinėms valiutoms gresia dar vienas smūgis

Rytų Europos pagrindinėms valiutoms , kurios ir taip jau nukentėjo dėl karo gretimoje...

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (1)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (6)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 13 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Kasdienybės herojai. „Formulėje-1“ dirbančios lietuvės sėkmė ir Vitkevičiūtė apie verslo bankrotą

Lietuvės sėkmė Italijoje: „Aplinkui visi sakė, jėzau, čia gi „Formulė-1“, kaip tu ten...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (14)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Verslas PliusYoolim Lee; Faris Mokhtar; David Ramli; Olivia Poh

Legenda tapusio startuolio žlugimas sukrėtė rinką: darbuotojai sukandę dantis kentė 30-metės milijonierės vadovavimą

Iš pirmo žvilgsnio visų liaupsinto mados startuolio „ Zilingo “ žlugimas atrodė...