aA
Perspektyviausios kinų kuriamos vakcinos paskutinio etapo bandymai Brazilijoje buvo sustabdyti dėl rimto nepageidaujamo pašalinio poveikio. Tai pirmas kartas, kai Kinijos sparčiai plėtojamą „Covid-19“ vakciną ištinka tokia nesėkmė.
„Bloomberg“: Kinijos „Covid-19“ vakcinai – pirmoji nesėkmė
© Reuters / Scanpix

„Sinovac Biotech Ltd.“ vakcinos, pavadintos „Coronavac“, bandymai Brazilijoje buvo sustabdyti po įvykio, užregistruoto spalio 29 d., antradienį pranešė Brazilijos sveikatos agentūra, nepateikdama daugiau informacijos apie tai, kas nutiko. Tyrimas nutraukiamas laikantis reglamentų, o agentūra išanalizuos ir nuspręs, ar bandymai turėtų tęstis.

San Paulo „Instituto Butantan“, bendradarbiaujantis su „Sinovac“ ir gaminantis vakciną čia pat Brazilijoje, pranešė esąs nustebintas tokio sprendimo ir ketinantis išnagrinėti išsamią informaciją apie tai, kas nutiko bandymų metu. Direktorius Dimas Covas interviu per televiziją sakė, kad vienas bandymuose dalyvavęs savanoris mirė, tačiau mirtis nėra susijusi su vakcina.

Didelio masto vaistų bandymų sustabdymas, siekiant ištirti rimtus pašalinius reiškinius, nėra retas atvejis. Dvi Vakarų šalių farmacijos bendrovės – „AstraZeneca Plc“ ir „Johnson & Johnson“ – pastaraisiais mėnesiais dėl panašių incidentų sustabdė savo vakcinų bandymus, kad ištyrę užregistruotus atvejus vėl juos atnaujintų.

Tačiau Kinija jau pradėjo taikyti savo vakcinas (įskaitant „Coronavac“) šimtams tūkstančių žmonių, sulaukusi patvirtinimo dėl plataus masto kritinės padėties, todėl saugos problema, aptikta šiame etape, kelia didelį nerimą.

„Sinovac“ savo tinklalapyje paskelbtame pranešime pažymėjo, kad neabejoja vakcinos saugumu. Bendrovė pabrėžė, kad „Instituto Butantan“ vadovas patvirtino, jog įvykis, dėl kurio bandymai buvo sustabdyti, nebuvo susijęs su vakcina.

Praėjusį mėnesį Kinijos mokslo ministerija pranešė, kad jos kompanijos paskutinio etapo bandymuose buvo paskiepyta apie 60 000 savanorių, tačiau nebuvo sulaukta jokių pranešimų apie rimtus nepageidaujamus reiškinius.

Sunkūs nepageidaujami reiškiniai, įvykstantis atliekant vaistų bandymus, gali būti mirtis, tiesioginė mirties rizika, ilgalaikis arba sunkus nedarbingumas ir hospitalizacija.

Prieš sustabdant bandymus „Sinovac“ vakcina buvo tapusi vis didėjančios nesantaikos Brazilijoje priežastimi. Prezidentas Jairas Bolsonaro praeitą mėnesį sukritikavo vakciną sakydamas, kad Kinijai, siūlančiai koronaviruso krizės sprendimus, trūksta kredibilumo, ir kad žmonės nesijaus saugūs „dėl vakcinos kilmės“.

Kinijos užsienio reikalų ministerija kritiką atmetė sakydama, kad abi šalys „glaudžiai bendradarbiauja mėgindamos sukontroliuoti epidemiją“.

Kinijos vakcinų kūrėjai iki šiol buvo pasaulinių lenktynių, kuriomis siekiama sukurti veiksmingą imunizaciją nuo viruso, priešakyje. Vakcinos sukūrimas gyvybiškai svarbus, nes šalys siekia suvaldyti „Covid-19“ ir pagaliau atverti savo ekonomikas.

Vakcinų kūrimo procesai, kurie paprastai trunka ne vienerius metus, pasaulinių žaidėjų buvo suspausti į kelis mėnesius ir skatinami politikų, norinčių kuo greičiau išspręsti pandemijos, susargdinusios daugiau nei 50 milijonų žmonių, klausimą.

Kinijos nesėkmė įvyko po to, kai „Pfizer Inc.“ ir „BioNTech SE“ paskelbė pirminius duomenis, rodančius, kad jų kuriama vakcina bandymuose, kuriuose dalyvavo dešimtys tūkstančių savanorių, užkirto kelią daugiau nei 90 proc. simptominių infekcijų ir paskatino viltį artimiausiu metu neutralizuoti „Covid-19“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.7000

Top naujienos

Koronavirusas pasiglemžė Kėdainių progminazijos mokytojos gyvybę

Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje – skaudus įvykis. Užsikrėtusi koronavirusu , paskutiniu...

Čaplinskas – apie reikalingus sprendimus: į pirmą vietą iškyla ne vien pasiskiepijimas

Nuolat kalbėdama apie būtinybę skiepytis nuo koronaviruso, valdžia pamiršo kalbėti apie skiepų...

Klaipėdos rajono meras per žvejybą netyčia kirto sieną su Rusija: buvo apklaustas, įvyko oficialus perdavimas (126)

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas sekmadienį, žvejodamas su pusbroliu ir draugu,...

Rusai JAV vizų turės prašyti Varšuvoje, Zacharova tai vadina „tikru pragaru“ (84)

Rusai, norintys gauti imigracinę vizą į Jungtines Valstijas, nuo šiol turi vykti į JAV...

Neteisėtai sieną kirtę migrantai sugebėjo traukiniu nusigauti iki Vilniaus (178)

Pirmadienio rytą Vilniaus geležinkelio stotyje sulaikyta 6 migrantų grupė traukiniu atvažiavusi...

Kiekvieną savaitę – vis blogiau: Lietuvoje liko paskutinė savivaldybė, kuri nepatenka į juodąją zoną (530)

Lietuvoje epidemiologinė situacija ir toliau prastėja. Pirmadienio rytą pateiktais Statistikos...

Į užsienį norintys keliauti britai įspėjami ruoštis: atsiras nauja sąlyga

Jungtinės Karalystės (JK) Slaugos ministrė Gillian Keegan įspėjo šalies gyventojus dėl...

Paskelbtas pirmasis 5G ryšio aukcionas (6)

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pirmadienį paskelbė trijų 700 MHz radijo dažnių blokų...

Atviras laiškas Santaros klinikų medikams: kraupi dukters diagnozė pavirto visai kitkuo (72)

Jokiai mamai negali būti tamsesnės dienos už tą, kai išgirsti kraupią savo vaiko diagnozę:...

Europos Komisija sudarė 10 perspektyviausių vaistų nuo COVID-19 krepšelį (6)

Įgyvendindama pagrindinius ES terapinių vaistų nuo COVID-19 strategijos veiksmus, Europos...